dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Sprzedaż niedawno zakupionej działki a KW

    Drodzy forumowicze, mam następujące pytanie:
    Czy można sprzedać niedawno zakupioną działkę budowlaną zanim sąd ustanowi nową księgę wieczystą ze mną w charakterze właściciela?

    Sytuacja wygląda następująco:
    na początku bieżącego roku za gotówkę kupiliśmy działkę budowlaną z myślą o budowie domu. Działka została zakupiona wraz z udziałem w drodze dojazdowej. Na drogę i działkę są osobne KW. Notariusz wystąpił o dokonanie zmiany wpisu w KW dla drogi i zastąpienie udziału dotychczasowego właściciela nowym udziałem, czyli moim, a także o założenie nowej KW dla działki budowlanej i wpisanie mnie jako jej właściciela- zakupiona działka była na jednej KW z kilkoma innymi działkami sprzedawanymi przez dotychczasowego właściciela wzdłuż działki drogowej- czyli tutaj wszystko tak jak być powinno.
    Niestety zawirowania w życiu osobistym połączone z wywołaną nimi sytuacją finansową zmuszają nas do zweryfikowania planów budowy domu i tym samym dość pilnej sprzedaży nieruchomości, a w miejscowym sądzie na KW czeka się bardzo długo. Dzwoniłem do Sądu, gdzie dowiedziałem się, że przewodniczący nie przyjmuje takich powodów jak mój we wniosku o przyspieszenie wpisu, a jedynie realnie uznawane są udokumentowane poważne choroby i ciąże, więc na przyspieszenie wniosku nie ma co liczyć.

    Czy można sprzedać taką nieruchomość w obecnej, przejściowej sytuacji?

  2. #2

    Domyślnie

    Ponad pół roku i nie została zaktualizowana KW? To jakiś żart.
    Działkę możesz sprzedać, przecież masz dowód kupna od notariusza i Ty jesteś jej właścicielem. zresztą ostatnie zdanie będzie miał w tym przypadku notariusz bo to on bierze odpowiedzialność za sprzedaż nieruchomości zgodnie z prawem.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.276

    Domyślnie

    Wpisu w księdze jeszcze nie dokonano, lecz jest wzmianka o wniosku ( numer, data, godzina wpłynięcia) który złożył notariusz (ma taki obowiązek ustawowy) do księgi w której zmienił się własciciel/współwłaściciel. Sądzę, że notariusz będzie wiedział co z tym fantem zrobić, jego się pytaj. Sądy wieczysto-księgowe maja zaległości ponad pół roczne, tak to widze w okolicy. Nieśmiało przypominam, że za poprzedniego reżimu wpis w kw następował po kilkunastu dniach; miesiac to było długo. Ale przyszła dobra zmiana, no to macie czego chcieliście.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Wpisu w księdze jeszcze nie dokonano, lecz jest wzmianka o wniosku ( numer, data, godzina wpłynięcia) który złożył notariusz (ma taki obowiązek ustawowy) do księgi w której zmienił się własciciel/współwłaściciel. Sądzę, że notariusz będzie wiedział co z tym fantem zrobić, jego się pytaj. Sądy wieczysto-księgowe maja zaległości ponad pół roczne, tak to widze w okolicy. Nieśmiało przypominam, że za poprzedniego reżimu wpis w kw następował po kilkunastu dniach; miesiac to było długo. Ale przyszła dobra zmiana, no to macie czego chcieliście.
    W 1995 roku jak kupowałem mieszkanie, to wpisu dokonano gdzieś po roku i to z poważnymi błędami (nie licząc tak drobnych jak pomylenie nazwiska żony, adresu do korespondencji). Najpoważniejszym błędem było to, że jak wpłaciliśmy całą kwotę deweloperowi to ustanowiono nam hipotekę kaucyjną zamiast ją znieść! Potem musiałem to odkręcać, ale dzięki temu, że miałem znajomego sędziego w tym samym sądzie, to poszło sprawnie. Potem kilka razy kupowałem, sprzedawałem lub dostawałem nieruchomości i nie miałem przypadku krótszego niż 6 miesięcy z wyjątkiem tego roku kiedy sprzedałem mieszkanie i nowego właściciela wpisano po 2 miesiącach...
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.276

    Domyślnie

    !995 to jeszcze były papierowe księgi wieczyste. Szybciej zrobiło się po kilku latach od migracji na elektoniczne KW. A błędy zawsze się zdarzają...

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    !995 to jeszcze były papierowe księgi wieczyste. Szybciej zrobiło się po kilku latach od migracji na elektoniczne KW. A błędy zawsze się zdarzają...
    Tak. Były tylko papierowe. I czekało się w długiej kolejce, żeby dostać się do obejrzenia księgi.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.276

    Domyślnie

    Znam temat. Byłem petentem, nawet po kilka razy w tygodniu, sympatyczne panie w razie problemów służyły radą a wskazane paluszkiem oczywiste ( nie tylko czeskie błędy) były usuwane szybko, gdy wynikało to wprost ze ZD. Ne vrati se to, pane Havranek. Teraz gapisz się w ekran...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony