dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie Okna - fiksy, czy nie

    https://imageupload.io/i/eTvnIRFuqy
    https://imageupload.io/i/U1kRxQz2IO

    To rzut mojego parteru oraz elewacje. Zwróćcie uwagę na okna (ich szerokości sa poprawne, natomiast wysokoś ci są błędne, ale to nieważne). W kuchni okno o szerokości 120cm będzie faktycznie niskie - między szafkami wiszacymi, a stojacymi.

    Będzie wentylacja mechaniczna. Wyjście z salonu to południowy zachód (na załączonym obrazku oznaczone jako elewacja poludniowa)

    Dom jest z poddaszem użytkowym.

    Teraz pytanie - oba okna w kuchni oraz w jadalni robić jako fiksy? Czy jednak któreś jako R/RU ?
    Jeśli fiksy, to w ramie, czy skrzydle?

    Wady i zalety jednych i drugim znam. Ten post to pytania wyłącznie o estetykę i funkcjonalność. Estetykę patrząc na okna wewnątrz domu (co jeśli okna małe w kuchni oraz nadano będą jako fiksy w ramie, a duże okno w kuchni jako R/RU) oraz estetyka domu patrząc na zewnątrz (co jeśli duże okno w kuchni będzie fiksem w ramie, a okna na tej samej elewacji na poddaszu jako R/RU )???

    Czy w otwartej salono-kuchni, w domu Z WM oprócz wyjscia na taras powinny być okna otwierane?
    Ostatnio edytowane przez Lukasz11 ; 27-08-2021 o 23:10

  2. #2

    Domyślnie

    Też oczywiście będę miał rekup. i zrezygnowałem z fiksów. Mam 4 otwory okienne 2,1x0,6m. Różnica w cenie w porównaniu z z RU jest taka mała, że nie było o czym rozmyślać. Co do estetyki to.... ja już odpuściłem takie drobiazgi i skrajne detale
    poza tym jest coś takiego jak "oszukane skrzydło" (chyba tak to się nazywało). Okno typu fix jest oprawione w takiej ramie, aby wyglądało jak wszystkie pozostałe. Jakaś drobna kwota dopłaty za to jest. U siebie tam gdzie mam otwór 2,5m x 2,4m mam go podzielonego w proporcji 1/3 - 2/3. 1/.3 to oczywiście drzwi, a 2/3 to fix. ten fix jest w takiej ramie jak i drzwi, aby się to nie odróżniało

  3. #3

    Domyślnie

    Mam wycenę. Okno 140x150 dwukwaterowe.
    Jako fiks w ramie 1070 zł netto
    Jako R/RU kosztuje już 1655 zł netto.

    Dla mnie to spora różnica. Stąd pytanie, czy w kuchni otwartej na salon, na parter, w domu gdzie bedzie WM przydaje się otwierane okno, czy jednak jest to zbędny gadżet.

  4. #4

    Domyślnie

    U mnie były różnice rzędu 100-200zl przy oknach za 1500zl. Osobiście mam w kuchni otwór typu "wizjer czołgowy", jakieś 2,2 x 0,6m. Będzie rozwierne. Gotujemy raczej nie dużo dlatego na tą chwilę rezygnujemy z pochłaniacza. Otwierane okno wydaje się być niezbędne w kuchni. Z naszej perspektywy oczywiście

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Dla mnie to spora różnica. Stąd pytanie, czy w kuchni otwartej na salon, na parter, w domu gdzie bedzie WM przydaje się otwierane okno, czy jednak jest to zbędny gadżet.
    Warto mieć w salonie przynajmniej okno balkonowe i okno kuchenne uchylne. Poza tym w każdym pokoju mam jedno otwierane okno - w 3 największych sypialniach dodatkowo po jednym oknie typu fix.
    Cena za duży fix była prawie dwukrotnie niższa, a współczynnik windujemy prawie do 0.6 W/m2k. Same plusy. Z 17 okien 10 to u mnie fiksy.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    U mnie różnica w cenie to 38%. Do tego 23% lepsze U.
    https://forum.muratordom.pl/showthre...-nieotwieralne

    Podobnie było w wycenach różnych sprzedawców.

    Każdy może sobie sprawdzić w kalkulatorku MS ile U i ile złotówek zyskuje przy fiksach.
    http://kupoknams.pl/#

    2,1 x 06 wychodzi 34% taniej przy białych przy kolorze jeszcze większa różnica. A co gorsza RU nie spełnia WT 2021, bo U nie może przekroczyć 0,9.
    Do tego dochodzi większa szczelność, większa powierzchnia przeszklenia przy tym samym otworze i większe bezpieczeństwo (polecam YT jak łatwo otworzyć okna ze zwykłymi okuciami - pozostaje dopłacić do "antywłamaniowych" a i tak będzie je znacznie łatwiej otworzyć, niż fiksa).

  7. #7

    Domyślnie

    Okno dwuskrzydlowe 140x150 (adams Premium line, Veka SL82)
    Fix w ramie: 1070zl netto, Uw= 0,814
    R/RU: 1655zl netto, Uw=0,863

    Także duża różnic A w cenie, a prawie żadna jeśli chodzi o Uw

  8. #8
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Mam wycenę. Okno 140x150 dwukwaterowe.
    Jako fiks w ramie 1070 zł netto
    Jako R/RU kosztuje już 1655 zł netto.

    Dla mnie to spora różnica. Stąd pytanie, czy w kuchni otwartej na salon, na parter, w domu gdzie bedzie WM przydaje się otwierane okno, czy jednak jest to zbędny gadżet.
    Zdecydowanie się przydaje.
    Fixa mam jedynie w oknie tarasowym jako 3 skrzydło 1m,dwa pierwsze są otwieralne ze slupkiem ruchomym.
    WM w domu.

  9. #9

    Domyślnie

    Ok. Czyli otwierane jednak powinny być.

    A jak z mycie fiksa? Tzn tarasowe jeszcze łatwo, bo jest taras. A inne? Z drabiny? Żona wejdzie na drabinę i umyje?

    Arturo, poza tematem wątku. Naprawiles pompę? Był to jakiś problem? Ile kosztowało?

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.447
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    @Lukasz11
    Tak, warto mieć w kuchni okno otwierane. Ja bym zrobił okno przy zlewie jako fix, bo i tak będziesz miał problem z jego otwieraniem albo mocno ograniczony wybór armatury kuchennej. Naprzeciw płyty grzewczej/kuchenki możesz dać wtedy okno RU. Może pokaż elewację od strony "lewej" tego rzutu?

    W jadalni nie rób fiksów. Bardzo przyjemnie je się przy choćby uchylonym oknie - czuć to zewnętrzne powietrze, słychać ptaszki itd

    Fiksy daj w ramie tam, gdzie nie ma bezpośredniego porównania do okna RU. Np okno tarasowe: część RU wygląda "obco" wobec fiksa, nie uważasz, że nie pasują do siebie te kwatery? Lepiej dać fix w skrzydle.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Okno dwuskrzydlowe 140x150 (adams Premium line, Veka SL82)
    Fix w ramie: 1070zl netto, Uw= 0,814
    R/RU: 1655zl netto, Uw=0,863

    Także duża różnic A w cenie, a prawie żadna jeśli chodzi o Uw
    Coś się nie zgadza. Albo różne szklenia, albo któraś liczba od czapy.

    https://forum.muratordom.pl/showthre...plast-a-jak-MS

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    A jak z mycie fiksa? Tzn tarasowe jeszcze łatwo, bo jest taras. A inne? Z drabiny? Żona wejdzie na drabinę i umyje?


    +

    https://www.youtube.com/watch?v=vvo5th-rMjo

    Czasami wcześniej myjka ciśnieniowa.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 28-08-2021 o 11:33

  12. #12

    Domyślnie

    Kaizen, Ty masz taki sprzęt do mycia? Zadowolony jesteś? Wygodne to?
    Mycie to jedno, ale jeszcze czyszczenie, by nie było smug po myciu.

    Elewacja boczna
    https://imageupload.io/i/nQyIworcIz

    No właśnie. Fiks w ramie wygląda dziwnie w zestawieniu z oknem R lub RU lub fiksem w skrzydle. Ciekawe, że wszelkie drzwi tarasowe suwanki są właśnie takie. Cześć przesuwna z grubą rama, część stała z cienką ramą.

    A co myślicie, by okno dwukwaterowe zrobić jako jedno skrzydło fiks w skrzydle, a drugie RU? Ma sens, czy to już kombinatoryka?
    Myślę o takich oknach w pokoju gościnnym na dole i ewentualnie w jadalni.
    Ostatnio edytowane przez Lukasz11 ; 28-08-2021 o 11:38

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Kaizen, Ty masz taki sprzęt do mycia? Zadowolony jesteś? Wygodne to?
    Mam, sprawdza się. Jak dotąd używam chemii Karchera - smugi są, jak źle ściągnę (czy raczej zostają kreski przy końcu ściagaczki/odkurzacza). Przy czym na zewnątrz zazwyczaj ściągaczka, bo mi nie przeszkadza jak się leje, a wewnątrz odkurzacz.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.447
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Oj, to okno w kuchni nie wygląda za dobrze (dopiero zobaczyłem elewację boczną). To już jednak lepiej zrobić odwrotnie: przy zlewie RU, a z boku fix, ale poszerzony dwukrotnie. Albo usunąć szafki znad tego okna i dać normalne wysokie okno.

    Co do pokoju obok salonu, już z takim małym dwukwaterowym oknem będzie tam ciemnawo.
    Elewacja południowa nie wygląda harmonicznie. Sam zobacz: okna na górze wysokie wąskie, dzielone w 1/3. Na dole jedno wąskie, niewysokie, drugie do samej "ziemi", szerokie, z jedną kwaterą optycznie nie pasującą do drugiej, kończy się na zupełnie innej wysokości niż to w pokoju gościnnym. Istny zygzak

    Elewacja północna wygląda znacznie lepiej.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  15. #15

    Domyślnie

    Elewacja południowa:
    Górne okna 140x215
    Dolne okna beda wyrównane (ich górne krawedzie). Trudno tu o harmonię, jeśli okno tarasowe to będzie jakiś rodzaj suwanki.
    Okno w pokoju gościnnym jest w osi pionowej z oknem górnym i ma wymiary 140x155. Mogę je co najwyżej zrobić do ziemi, ale na parterze, przy mojej malutkiej działce nie będzie W takim układzie za groszprywatnosci, ani ten pokój 12mkw nie będzie już tak ustawny.

    Elewacja boczną faktycznie słaba. Na szczęście mało kto ja będzie oglądał.
    Niskie okno ma wymiary 120x60. Nie powiekszę go, bo braknie miejsca na szafki wiszące. A powstało to okno, tylko by oświetlić kuchnię.

    Co myślicie, by okno dwuskrzydłowe robić jako fix w skrzydle plus RU ?

  16. #16
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Arturo, poza tematem wątku. Naprawiles pompę? Był to jakiś problem? Ile kosztowało?
    Nie naprawiona jeszcze, za temat wezmę się po urlopie czyli w połowie września.
    Co do kosztów,w najgorszym wypadku jeśli będzie faktycznie to płytka PCB do wymiany to liczę 5 stówek.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.447
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Niskie okno ma wymiary 120x60. Nie powiekszę go, bo braknie miejsca na szafki wiszące. A powstało to okno, tylko by oświetlić kuchnię.
    Nie możesz go poszerzyć?

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Co myślicie, by okno dwuskrzydłowe robić jako fix w skrzydle plus RU ?
    Ale po co tak robić? Z powodu obciążenia zawiasów skrzydłami z pakietami 3-szybowymi? Te okna są tak wąskie, że nic się nie stanie zawiasom. Innego powodu nie widzę.
    Ja mam takie okno, a właściwie drzwi tarasowe. Takie dokładnie chciałem - nie żadna suwanka czy drzwi z ruchomym słupkiem (a tym bardziej stałym). Dałem fiksa w połowie tego okna, ponieważ i tak korzystałbym tylko z jednej połowy. No nie wiem, wszystko jest w porządku, nie wiem co napisać
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony