dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    luend

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    Cyców
    Kod pocztowy
    21-070
    Posty
    4

    Domyślnie Czy fotowoltaika ma sens w ogrzewaniu prądem?

    Witam. Kupiłem pół roku temu segment w parterowym budynku składającym się z pięciu mieszkań. Budynek ogrzewany jest gazem, tzn każdym ma swój licznik i dwufunkcyjny piecyk gazowy, tylko zbiornik jest wspólny. Zastanawiam się nad założeniem fotowoltaiki co najmniej 5kw, zamienienie piecyka gazowego na elektryczny i w ten sposób ogrzewać mieszkanie jak i wodę. Mieszkanie ma ok 60m2, tyle samo mam dostępnego dachu, pod lekkim skosem na stronę południową. Waszym zdaniem taka instalacja ma sens? Czy potrzeba by było dużo mocniejszej instalacji?

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jancia

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Polska
    Posty
    229

    Domyślnie

    PV 5kW wyprodukuje rocznie ok 5000-5500 kWh, na cwu dla 3-os. rodziny przy grzaniu oporowym to ok 1200, na bytowe 2500-3500 więc na co na pewno zabraknie. Chyba żeby była PC to może.

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    luend

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    Cyców
    Kod pocztowy
    21-070
    Posty
    4

    Domyślnie

    Na pompę ciepła nie mam miejsca, a jaka instalacja by dała radę na grzanie wody prądem? 6kw? 7kw? w mieszkaniu są tylko podłogówki, mieszkanie jest w środku tzn ma tylko dwie ściany zewnętrzne, dwie pozostałe są współdzielone.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał luend Zobacz post
    Na pompę ciepła nie mam miejsca, a jaka instalacja by dała radę na grzanie wody prądem? 6kw? 7kw? w mieszkaniu są tylko podłogówki, mieszkanie jest w środku tzn ma tylko dwie ściany zewnętrzne, dwie pozostałe są współdzielone.
    Wszystko wskazuje na to, że cena gazu płynnego nie będzie stała w miejscu, więc przemyśl czy jednak nie założyć pompy ciepła. Na dachu nie zajmie zbyt wiele miejsca (jeśli na prawdę nie ma miejsca na gruncie).

    Przy PC jeśli wyrobisz się z fotowoltaiką przed zmianą sposobu rozliczania z ZE to masz szansę przez 15 lat na ogrzewanie "za darmo". I prądu pewnie starczy na inne rzeczy. Nie wykluczone że będziesz płacił tylko opłaty stałe nawet jeśli zdemontujesz kuchenkę gazową i zastąpisz ją płytą indukcyjną.

    A przejście na płytę indukcyjną (jeśli jej nie masz) to również brak smolistych osadów na ścianach w kuchni.

    Twój segment nie jest duży i do tego nie na skraju - potrzebne jest OZC by określić ile może zabraknąć własnego prądu przy grzaniu "czystym prądem".
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    luend

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    Cyców
    Kod pocztowy
    21-070
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cena gazu też mnie martwi, dlatego myślę o fotowoltaice, problem jest taki że zostało mało czasu na zmianę. Na pompę ciepła nie mam miejsca nigdzie, na poddaszu nie ma możliwości montażu, w pokoju też nie postawię, zmiana pieca na elektryczny to jedyne co by dało się zrobić bez inwazyjnie że tak powiem. Nie wiem jak duże jest zapotrzebowanie na ciepło, koszt roczny gazu ok 2000 powinno wyjść, za samo cwu i co. Płytę mam indukcyjną, pierwotnie miała być gazowa ale rura od gazu kuła mnie w oczy, szła przez sypialnie pod sufitem. Po za tym i tak myślałem o zamontowaniu boliera na wodę (strasznie mnie irytuje sposób działania pieca gazowego dwufunkcyjnego)

  6. #6

    Domyślnie

    Za 2 tyś zł będzie ok 900m3 gazu lub 10MWh energii i biorąc pod uwagę wyższą sprawność pieca elektrycznego to na co i cwu potrzeba by ok 8MWh plus energia na cele bytowe.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    @luend

    Co do pompy ciepła - nie jest ona zbyt duża. Jednostkę zewnętrzną można umieścić na dachu, a jednostka wewnętrzna hydrobox zajmuje tryle samo miejsca co kocioł gazowy. Trochę większy jest jeśli w środku będzie bojler do grzania wody.

    Ostatnio w dobrej cenie są PC firmy LG z serii Therma V na R32. Chyba wystarczy ci 5,5 kW
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  8. #8
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    luend

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    Cyców
    Kod pocztowy
    21-070
    Posty
    4

    Domyślnie

    Ok rozumiem, pompa ciepła to jedyne wyjście, w szafce gdzie mam piec gazowy mam sporo wolnej przestrzeni jeszcze, powiedzmy że wsadził bym trzy takie piece gazowe bez problemu, przewody poszły przez ścianę, przez pokój. Czy jednostkę zewnętrzną dało by się np powiesić na ścianie na elewacji? Znaczy ile większa jest taka jednostka powiedzmy 5,5kw od np jednostki klimy? Z tyłu budynku jest duża pusta ściana, taka jednostka nikomu by tam nie przeszkadzała. No i druga sprawa to kwestia ceny, fotowoltaika plus pompa ciepła pewnie z 30 razem wyjdzie? Tak strzelam....

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał miecio 301 Zobacz post
    Za 2 tyś zł będzie ok 900m3 gazu lub 10MWh energii
    Gdzie prąd jest po 20gr/kWh (wszystkie opłaty od kWh)?

    Cytat Napisał luend Zobacz post
    Z tyłu budynku jest duża pusta ściana, taka jednostka nikomu by tam nie przeszkadzała. No i druga sprawa to kwestia ceny, fotowoltaika plus pompa ciepła pewnie z 30 razem wyjdzie? Tak strzelam....
    Bliżej 2x30K zł. Może w 50K się zmieścisz.

    Za 50K zł kupisz ze 100 000 kWh co pewnie wystarczy na 20 lat łącznie z bytowym na 60m2 (do dokładnego policzenia). Nawet jak zrezygnujesz z przeglądów i będziesz mega szczęściarzem i nic się nie zepsuje to dopiero z rok-dwa wcześniej wyjdziesz na zero w porównaniu do kotła elektrycznego zasilanego prądem z sieci.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Gdzie prąd jest po 20gr/kWh (wszystkie opłaty od kWh)?

    .
    Nie prąd, chodzi o kWh z gazu po przeliczeniu.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    @luend

    Pompa ciepła LG Therma V 5 kW SPLIT, INWERTER to koszt około 15-16 tys złotych.
    5 kW w panelach - powinno wyjść do 20 tys. złotych. Ze względu na proponowane zmiany w rozliczaniu Prosumentów wskazane jest zacząć od fotowoltaiki, by ją założyć przed zmianami, które być może wprowadzą już w przyszłym roku.
    Pompę ciepła można założyć w przyszłym roku. W ramach ekologii po dotacjach na "Mój prąd" mają się w przyszłym roku pojawić jakieś dotacje na "Moją PC".

    Gaz ciekły pewnie jest w zbiorniku dzierżawionym, a więc droższy od kupowanego od dowolnego dostawcy...
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony