dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Temat: Automatyka/Logika Single Room Control. Jak to działa?

  1. #1

    Domyślnie Automatyka/Logika Single Room Control. Jak to działa?

    Witam,
    posiadam piec Vitodens 200-W zakupiony w tamtym roku. Można podpinać bezpośrednio do niego głowice SRC. I stąd pytanie. Kupiłem głowice oraz czujnik klimatu. Sterowanie pogodowe. Sparowałem głowicę oraz czujnik klimatu z jednym pomieszczeniem. Temperatura zadana na głowicy 19 stopni. Temperatura w pomieszczeniu 22 stopnie. Dlaczego piec cyklicznie się uruchamia tak jakby nadal był sterowany tylko pogodowo skoro temp w pokoju jest o 3 stopnie wyższa od zadanej. Dodatkowo monitoruję tam temperaturę innym urządzeniem i wykresy pokazują, że temp nie spadła tam przez 8 godzin poniżej 22 stopni. Natomiast piec w tym samym czasie uruchomił się 44 razy. Nie rozumiem automatyki. Skoro temp w pomieszczeniu jest osiągnięta z 3 stopniowym zapasem to dlaczego uruchamiać należy palnik - i to 44 razy? Co jest nie tak? Myślałem że właśnie głowica w takich okresach przejściowych zredukuję ilość włączeń pieca skoro nie jest to potrzebne - bo mamy ciepło w pokoju np od Słońca. Celowo nie definiowałem innych pomieszczeń bez termostatów, żeby piec uważał że ma tylko te jedną głowicę oraz czujnik klimatu.

    Próbowałem ustawić sterowanie dla tego obiegu (w którym znajduję się termostat) pogoda plus temperatura pomieszczenia, ale odrazu pojawia się błąd. Dla pieca głowica SRC nie jest(?) elementem sterującym temperaturą.

    Jaka wersja softu powinna być na moim piecu - te którą widać podczas uruchamiania tj 3.525.2016?

    Proszę o podpowiedź.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Zadaniem głowicy jest zmiejszyć dopływ ciepła do grzejmika w momencie zblirzania się z temepraturą rzeczywistą do temperatury wymaganej, lub odciąć grzejnik po przekroczeniu tejże temperatury. Głowica nie ma prawa wyłaczac kotła gdyz spowodowałoby to odcięcie ciepła w calym budynku. Owszem jest sytuacja gdy głowice mają wpływ na pracę kotła, w przypadku gdy wszystkie podłączone do kotła głowice są otwarte a wymagana temperatura na nie zostaje osiągnięta to dodatkowo kocioł przesuwa równolegle do gory krzywą grzewczą. Głowice mają swoje integralne czujniki (3 szt) i to na ich podstwaie dokonuja swoich nastaw. Czujnik klimatu dedykowany jest do zestawu sterującego belka rozdzielaczową, zastosowanie czujnika klimatu w przypadku głowic daje jedynie dodatkowy odczyt wilgotności.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  3. #3

    Domyślnie

    "Głowica nie ma prawa wyłaczac kotła gdyz spowodowałoby to odcięcie ciepła w calym budynku. Owszem jest sytuacja gdy głowice mają wpływ na pracę kotła, w przypadku gdy wszystkie podłączone do kotła głowice są otwarte a wymagana temperatura na nie zostaje osiągnięta to dodatkowo kocioł przesuwa równolegle do gory krzywą grzewczą."

    O to mi właśnie chodzi. Specjalnie podłączyłem jedną głowicę do obiegu grzejnikowego oraz nie zdefiniowałem "innych pomieszczeń" co jak wyczytałem w instrikcjach sprawiło, że dla pieca jest tylko ten jeden regulator. Mimo temperatury w pokoju wyższej o 3 stopnie, w której ta głowica oraz czujnik się znajdują piec nadal się uruchamia. Czy tak ma być?

    Druga sprawa odnośnie czujnika klimatu. Tu na forum czytałem, że w przypadku gdy przypiszemy do jednego pomieszczenia glowice oraz czujnik klimatu to temp dla głowicy jest pobierany z czujnika klimatu. Zgadza się?

    Pozdrawiam

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Czujnik w głowicey nigdy nie jest wyłączany. W przypadku gdy mamy w pomieszczniu dołozony czujnik klimatu to temperatura rzeczywista jest wyliczana na podatawie tempertur pomierzonych zarono przez czujnik klimatu jak rowniez przez czujniki głowicy (oczywiście czujniki mają różną wagę).

    Jesli chcemy by kocioł był wyłaczany po osiągnięciu okreslonej tempratury to należy zastosować termostat 0/1.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  5. #5

    Domyślnie

    Szybkie pytanie. W opcjach pieca znalazłem opcję, w których definiujemy low i high jeżeli chodzi o regulację pracy pompy od układu grzejników za sprzęgłem. Pytanie: czy podczas rozruchu palnika pompy od obiegów mogą być przez automatyke pieca "rozkręcane na maxa" na np minute do trzech? Czy tak się w ogóle dzieję?

    Pozdrawiam

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Trzeba by pytać producenta pompy obiegowej jaki zaszył w niej program. Może być, że chwilę po podaniu napięca sterującego pompa wchodzi na wyższe obroty.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony