dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1

    Domyślnie Uziom szpilkowy, czy otokowy

    1. Wysoki poziom wod gruntowych (80cm ppt są nawodnione piaski)
    2. Dom na izolowanej płycie fundamentowej
    3. W przyszłości planowana instalacja odgromowa i fotowoltaika

    Wkrótce wezmę elektryka i trzeba będzie m.in. wykonać uziom.
    Tylko jaki? Szpilkowy, czy otokowy?
    Otokowy droższy, potencjalni elektrycy namawiają na szpilkowy.

    Który wybrać i dlaczego?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Który wybrać i dlaczego?
    Taki, jaki jest wymagany prawem - konkretnie § 184. rozporządzenie w sprawie WT. Temat wałkowany do znudzenia. Razem z linkami do opracowania dra Musiała jak to zrobić przy izolowanej płycie fundamentowej.

  3. #3

    Domyślnie

    Temat uziomu fundamentowego walkowalem przed wbiciem 1. łopaty. I wiesz dlaczego nie został wykonany wraz z płytą fundamentową?

    1. Każdy wykonawca płyty fundamentowej żądał projektu uziomu. Bez tego nie było mowy wsadzaniu bednarki gdziekolwiek.
    2. Jak sie zgłosiłem ws projektu uziomu do 7 czy 8 projektantów, to tylko 1 z nich zgodził się zaprojektować uziom parafundamentowy. Wszyscy pozostali mówili o szpilkach. Tyle w temacie.
    Ten jeden, co chciał projektować uziom parafundamentowy oczekiwał, że mu dostarczę projekt domu w CAD-zie. Architekt mi nie dał. Temat uziomu upadł.

    Proszę, napisz coś konkretnego. Otok, czy szpilki.
    Teorie, która się podpierasz znam. Życie i praktyka były inne niż teoria.

  4. #4

    Domyślnie

    Jak sam już zauważyłeś, szpilki wyjdą może nie tyle taniej niż otok ale szybciej to zrobisz i mniej rozryjesz otoczenie domu niż przy użyciu szpilek.

  5. #5

    Domyślnie

    Teren wokol domu jest rozryty. Dom prawie w SSO.
    Dlatego teraz jeśli lepiej i ma sens, to mogę zrobić otok.

    Bardziej mnie interesuje, który uziom lepiej wybrać w kontekście tego, że w przyszłości będzie odgrom i fotowoltaika a grunt jest piaszczysty i mokry.
    Ostatnio edytowane przez Lukasz11 ; 02-09-2021 o 12:57

  6. #6

    Domyślnie

    Zrób otok. Możesz to zrobić samemu, ewentualnie z pomocą.
    Potrzebna koparka.

  7. #7

    Domyślnie

    Samemu zrobiłem otokowy i działa jak marzenie. Co w nim jest drogiego? Fakt, jak się lekko skręci to trudno połączyć z pionem ale trochę gimnastyki nikomu nie zawadzi.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11
    Bardziej mnie interesuje, który uziom lepiej wybrać w kontekście tego, że w przyszłości będzie odgrom i fotowoltaika a grunt jest piaszczysty i mokry.
    Taki, po którym po15 latach nie zostaną strzępy.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Taki, po którym po15 latach nie zostaną strzępy.
    Nierdzewka, czy miedz? Grunt podobno ma odczyn lekko zasadowy.

    W tym przypadku bez znaczenia, czy otok, czy szpilki?

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Taki, jaki jest wymagany prawem - konkretnie § 184. rozporządzenie w sprawie WT. Temat wałkowany do znudzenia. Razem z linkami do opracowania dra Musiała jak to zrobić przy izolowanej płycie fundamentowej.
    To jeszcze zacytuj normę o której wspomina § 184 pkt.3. Pkt. 1 oczywiście niewykonalny, a Pan M prawa nie stanowi więc raczej uzupełnienie wiedzy, prawda czy się mylę?
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  11. #11

    Domyślnie

    No dobrze, wróćmy do pytania.
    Szpilki, czy otok? I dlaczego?
    Zadałem pytanie, sporo odpowiedzi, a dalej nic nie wiadomo.

  12. #12

    Domyślnie

    jeden i drugi musi spełniać wymogi to oczywiste a który wybierzesz to będzie zaleć od Ciebie czy chcesz wydać więcej czy mniej kasy na niego. Szpilkowy wyjdzie taniej i mniej roboty przy nim.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    I tak dasz szpilki to po co się pytasz w ogóle.

  14. #14

    Domyślnie

    Najpierw odpowiedź na pytanie, czy uziom jest Ci potrzebny do posiadania uziomu, czy w jakimś konkretnym celu? Jeśli tak, to jakim? I dopiero teraz kwestia, czy planowany uziom spełni wymagania.

    Bo na razie to chcesz się żenić z pierwszą napotkaną. A przecież to ma być związek na lata...
    navigare necesse est, vivere non est necesse

  15. #15

    Domyślnie

    Czy otok musi być spawany czy może być skręcany ??? bo spotkałem się z takim stwierdzeniem że musi być spawany.

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    AnonimowyAlkoholik

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-747
    Posty
    136

    Domyślnie

    Musi mieć PEWNE połączenie. Korodujące, skręcone, miejsce styku elementów uziemienia w ziemi nie jest pewnym połączeniem, tylko spawanie lub zgrzewanie, do tego miejsce spawania musi być zabezpieczone antykorozyjnie

  17. #17

    Domyślnie

    a jak jest bednarka z nierdzewki jak w moim przypadku ??? panowie poskręcali wszystko też nierdzewką i zabezpieczyli denso

  18. #18

    Domyślnie

    Jest to dopuszczalne, tak samo jak połączenia samoklinujace, należy jednak pamiętać o ochronie tych połączeń przed uszkodzeniami mechanicznymi i korozją.
    Preferuje się, mimo wszystko, połączenia spawane i zaprasowywane.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 11-12-2021 o 21:17
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  19. #19

    Domyślnie

    a co gdy mam piwnice pod częścią domu ??? muszę zejść niżej tam gdzie piwnica czy może zostać na jednym poziomie np. 1 m.

  20. #20

    Domyślnie

    Nigdzie nie spotkałem się z wymogiem, że przy istniejącym podpiwniczeniu nalezy zejść z uziomem poziomym do głebokosci posadowienia piwnic.
    Oczywiście nie dotyczy to obiektów nowych, dla których w fundamencie (lub pod) umieszcza się odpowiedni materiał uziomu fundamentowego.
    Nie znaczy to jednak, że nie mozna w powyższym przypadku wykonać uziom mieszany typu A, poziomo-pionowy.
    Aktualna norma PN-EN 62305 formułuje w tym zakresie proste zasady do stosowania.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony