dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 33
  1. #1

    Question Instalacja pompy ciepła - od czego zacząć. Temat kompletnego laika w temacie

    Witam wszystkich.

    Zwracam się do Was z prośbą o rozjaśnienie mi tematu pomp ciepła. Mianowicie chciałbym zamontować pompę ciepła w swoim domu zamiast pieca na eko groszek i ... w sumie tylko tyle wiem Czy możecie m powiedzieć od czego zacząć? Czy możecie polecić firmę której mógłbym się poradzić odnośnie instalacji takiej pompy i poznać koszty ( jestem z mazowieckiego jeśli to ma jakieś znaczenie ). Budynek w którym pompa byłaby zainstalowana to 2 kondygnacyjny dom jednorodzinny o powierzchni użytkowej 250 m2. Proszę o pomoc w temacie.

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    od poczytania forum i pooglądania kanałów na yt. Np klimatyzacjakatowice.

    realnie to musisz znać zapotrzebowanie budynku na ciepło albo ozc albo kombinowane na zasadzie ilość spalanego opału kontra ciepłowłasciwie.pl

    musisz ocenić czy to w ogóle ma sens, bo pewnie masz kaloryfery i to co musisz wiedzieć to to, że pompa ciepła tym jest tańsza w użytkowaniu im do mniejszej temperatury grzejesz wodę w układzie. Wiec jak walisz przy silnych mrozach w kaloryfery nonstop 60 stopni to pompa ciepła nie jest dla Ciebie.

    Jak ozc albo szacunek zapotrzebowania wyjdzie kosmiczne to dociepl budynek, to się zawsze opłaca zrobić niezależnie od źródła ciepła.

    Taki wstęp wystarczy. Najpierw poczytaj i oglądaj a potem zadawaj już konkretniejsze pytania.

    I nie zdawaj się na firmę bo coś Ci wcisną i nawet nie ocenisz czy to co proponują ma sens.

  3. #3

    Domyślnie

    Zrobiłem sobie OZC na podstawie jakiegoś pierwszego z brzegu kalkulatora jaki znalazłem w necie i wyszło coś takiego:

    - 24,8kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza
    - 12,6kW – przeciętna moc grzewcza
    - 87W/m2 wskaźnik zapotrzebowania na moc grzewczą
    - 54 783kWh = 198GJ całkowite roczne zużycie energii na ogrzewanie
    - 192kWh/m2 rocznie wskaźnik zapotrzebowania na energię

    Zakładając, że te dane są w jakimś stopniu prawdziwe, to czy w ogóle jest sens bawić się w pompę ciepła ?

  4. #4
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał pablos83 Zobacz post
    Zrobiłem sobie OZC na podstawie jakiegoś pierwszego z brzegu kalkulatora jaki znalazłem w necie i wyszło coś takiego:

    - 24,8kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza
    - 12,6kW – przeciętna moc grzewcza
    - 87W/m2 wskaźnik zapotrzebowania na moc grzewczą
    - 54 783kWh = 198GJ całkowite roczne zużycie energii na ogrzewanie
    - 192kWh/m2 rocznie wskaźnik zapotrzebowania na energię

    Zakładając, że te dane są w jakimś stopniu prawdziwe, to czy w ogóle jest sens bawić się w pompę ciepła ?
    W takim energochłonnym pensjonacie, czy domu bez okien pompę ciepła sobie odpuść bo musiałbyś mieć ze 3 pompy ciepła.
    Jak masz gaz w pobliżu to bierz gaz.

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar marcus312
    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Pilchowice
    Kod pocztowy
    44-144
    Posty
    472

    Domyślnie

    Jak masz gaz w pobliżu to bierz gaz.
    Gdzieś tu czytałem że pompa wychodzi taniej niż gaz coś się zmieniło .

  6. #6
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcus312 Zobacz post
    Gdzieś tu czytałem że pompa wychodzi taniej niż gaz coś się zmieniło .
    Zapewne czytałeś bez zrozumienia teksu pisanego

    Oczywiście, że pompa ciepła, w moim przypadku wychodzi taniej niż gaz ziemny.
    Co więcej, gaz ziemny został przed działką bo taniej było grzać prądem...

    Ale jak jesteś z Pilchowic, to ciężko zbyt dużo od Ciebie wymagać
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 02-09-2021 o 23:06

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał pablos83 Zobacz post
    Zrobiłem sobie OZC na podstawie jakiegoś pierwszego z brzegu kalkulatora jaki znalazłem w necie i wyszło coś takiego:

    - 24,8kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza
    - 12,6kW – przeciętna moc grzewcza
    - 87W/m2 wskaźnik zapotrzebowania na moc grzewczą
    - 54 783kWh = 198GJ całkowite roczne zużycie energii na ogrzewanie
    - 192kWh/m2 rocznie wskaźnik zapotrzebowania na energię

    Zakładając, że te dane są w jakimś stopniu prawdziwe, to czy w ogóle jest sens bawić się w pompę ciepła ?
    To jakieś chore wartości ci wyszły. Prawie 25kW Mocy? Jest to niemożliwe nawet jak dom ma 50lat
    Zleć profesjonalne OZC wyjdzie może 400zeta i wtedy będziemy dyskutować. Mam podobne metry domu
    PS. Jak grzałeś do tej pory? Ile węgla szło/sezon z jakimi nastawami ? ile ( *C ) w domu?
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 02-09-2021 o 23:47
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    To jakieś chore wartości ci wyszły. Prawie 25kW Mocy? Jest to niemożliwe nawet jak dom ma 50lat
    Zleć profesjonalne OZC wyjdzie może 400zeta i wtedy będziemy dyskutować. Mam podobne metry domu
    PS. Jak grzałeś do tej pory? Ile węgla szło/sezon z jakimi nastawami ? ile ( *C ) w domu?

    Ostatnią zimę paliłem tylko drewnem kawałkowym i spaliłem 15 metrów. Temperatura w dzień 23 stopnie. W nocy nie paliłem by mieć komfort cieplny - 20 stopni. Przedostatnią zimę paliłem eko groszkiem i spaliłem 4 tony tego paliwa z takimi samymi nastawami, tylko, że piec chodził całą dobę. Dom budowany w końcówce lat 80 - tych

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar marcus312
    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Pilchowice
    Kod pocztowy
    44-144
    Posty
    472

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Oczywiście, że pompa ciepła, w moim przypadku wychodzi taniej niż gaz ziemny.
    Co więcej, gaz ziemny został przed działką bo taniej było grzać prądem...
    Nie tylko w twoim przypadku inni też mogą stworzyć taki przypadek lub cel zamierzony że wychodzi im taniej , rozwiązania są chociażby Twoje sprawdzone od lat,

  10. #10

    Domyślnie

    https://cieplo.app/wynik/c700 witam jaka dobrać moc pompy bo instalator proponuje 8kw stiebel dom 88m2 w tym 30m2 grzejniki pozdrawiam

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał pablos83 Zobacz post
    Ostatnią zimę paliłem tylko drewnem kawałkowym i spaliłem 15 metrów. Temperatura w dzień 23 stopnie. W nocy nie paliłem by mieć komfort cieplny - 20 stopni. Przedostatnią zimę paliłem eko groszkiem i spaliłem 4 tony tego paliwa z takimi samymi nastawami, tylko, że piec chodził całą dobę. Dom budowany w końcówce lat 80 - tych
    Skoro to co piszesz jest prawdą w 100% to jak mogło pójść 4t grzejąc 24h/doba przez caly okres grzewczy ,czyli średnio 180dni.Mają na uwadze że zapotrzebowanie ci wyszło prawie 25kW co daje dobowo 600kWh zapotrzebowania.
    Wiem że to głupota by tak było. Ja obstawiam zapotrzebowanie max 10--11kW Ale bez profesjonalnego OZC nic nie powojujemy.
    Jeżeli by te 4t.rzeczywiście wystarczały na sezon przy temp 23*C/24h to by było jeszcze do zniesienia i wtedy zapotrzebowanie by było ok.9kW Jaką dawaleś temp na zasilaniu. Smiem twierdzić jeżeli powyższe dane są poprawne to temp zasilania oscylowała gdzieś na 45*C
    Więcej nie wyczaruję i są to tylko czysto teoretyczne dane na podstawie tego co podałeś.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.745

    Domyślnie

    Nie żebym się czepiał ale lepiej zostać przy ekogroszku porządnym , dasz pompę powiedzmy 9 kw i ona średni cop ma ok 3 to tak czy inaczej to 2-3 kwh bierze prądu razy 24 godziny razy 30 dni razy 0,65 zł za kw wyjdzie ci to drogo bo zakładam że masz kaloryfery więc cop nie może być wysoki z powodu wysokiej temp potrzebnej , dobry kocioł technixpell lub skamp pv i po sprawie no chyba że szarpniesz się na gruntówkę to ciutkę to poprawi .

  13. #13

    Domyślnie

    https://cieplo.app/wynik/c700
    witam jaka dobrać moc pompy bo instalator proponuje 8 kW stiebel,
    dom 88 m2 w tym 30 m2 grzejniki pozdrawiam
    Warto przestudiować ze zrozumieniem temat ;
    https://forum.muratordom.pl/showthre...h-porady-uwagi
    - jest tam o pompie Stiebel,
    - większość użytkowników preferuje pompy; Panasonic, LG, Altherma,
    Dobrze jest mieć serwisanta blisko domu,
    Warto zastanowić się ;
    - czy nie będziesz w przyszłości również mieszkał na poddaszu
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Nie żebym się czepiał ale lepiej zostać przy ekogroszku porządnym , dasz pompę powiedzmy 9 kw i ona średni cop ma ok 3 to tak czy inaczej to 2-3 kwh bierze prądu razy 24 godziny razy 30 dni razy 0,65 zł za kw wyjdzie ci to drogo bo zakładam że masz kaloryfery więc cop nie może być wysoki z powodu wysokiej temp potrzebnej , dobry kocioł technixpell lub skamp pv i po sprawie no chyba że szarpniesz się na gruntówkę to ciutkę to poprawi .
    Goguś mieszkasz w namiocie czy w domu z kartonu?Bo rozumiem ,że taki tryb mieszkania nie akumuluje ciepła i stąd wnioski o grzaniu non stop przez 24 h.
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał pablos83 Zobacz post
    Przedostatnią zimę paliłem eko groszkiem i spaliłem 4 tony tego paliwa z takimi samymi nastawami, tylko, że piec chodził całą dobę. Dom budowany w końcówce lat 80 - tych[
    4 tony, to rozumiem, że przez cały rok łącznie z CWU?
    Jak na dom z przed ponad 20 lat, to w zasadzie wynik ok.
    Ja na razie bym się wstrzymał z wymianą na pc.

    Jeśli uparłeś się jednak na wymianę śmieciucha z podajnikiem na pc, to w zasadzie musiałbyś zwiększyć minimum 2x powierzchnię grzejników w każdym z pokoi w swoim domku.
    Do tego dołożyć pv na zapotrzebowanie w drogiej (jeśli nie masz Taurona jako ZE).
    Wtedy to ma sens.

    PS.
    U mnie groszek z piasta 24MJ wiosną kosztował luzem 670zł/t z dowozem.
    Więc tak w zasadzie nie opłaca się wymieniać kotła na pc.
    Na razie.
    Prąd pójdzie w górę dzieki opłatom za emisję za CO2.
    Może się okazać, że mocno dopłacisz do rachunków..
    A w przyszłości, jeśli będzie konieczność, wymienisz na pc lub inne.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 05-09-2021 o 19:41
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    Dlaczego straszysz kolegę 2x większymi grzejnikami? Pablos nic nie napisał,że pompuje wodę na grzejniki o temperaturze powyżej 60 stopni.Więc skąd te wnioski?Trochę ludzi już pozakładało w starych instalacjach które mieli i jakoś nie słychać lamentu aby poszli z torbami bo nie pozakładali większych grzejników.
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał pablos83 Zobacz post
    Czy możecie m powiedzieć od czego zacząć?

    Zachęcam Cię do zapoznania się z krótkim zestawieniem na naszym blogu firmowy: Q&A, czyli pompy ciepła w pytaniach i odpowiedziach

    Znajdziesz tam odpowiedzi na wciąż często pojawiające się pytania dotyczące tych urządzeń grzewczych.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Warto przestudiować ze zrozumieniem temat ;
    https://forum.muratordom.pl/showthre...h-porady-uwagi
    - jest tam o pompie Stiebel,
    - większość użytkowników preferuje pompy; Panasonic, LG, Altherma,
    Dobrze jest mieć serwisanta blisko domu,
    Warto zastanowić się ;
    - czy nie będziesz w przyszłości również mieszkał na poddaszu
    Hej ja mam podobna sytuacje , tzn parter z opcja uzytkowania poddasza za pare lat . Pod jakim katem sie zastanowic ?

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.200

    Domyślnie

    Aby dało się wygodnie mieszkać - dom WEŹMIE TYLE ILE MUSI.
    Nie jest ważne - skąd.
    ALE...
    Nosniki ciepła mają różne ceny.
    Najtańsze jest drewno z własnego lasu "tymi ręcami" rąbane.
    Im bardziej chcemy mieć sytem bezobsługowy i "eko" tym bardziej trzeba się starać "ABY DOM BRAŁ MAŁO".
    To oznacza termomodernizację!
    BARDZO WARTO rozważyć solidne ocieplenie domu z ew. wymianą wentylacji na mechaniczną, nawiewno-wywiewną zrównoważoną ZANIM zaczniemy szukać pompy ciepła.
    Potem , w zależności od tego gdzie mieszkamy, wybór - powietrzna lub gruntówka.
    Powietrzna blizej Wrocławia a gruntówka blizej Suwałk...

    OCZYWIŚCIE, zawsze można wstawić odpowiedniej mocy pompę tak jak jest, ale moze nie być tanio w eksploatacji!
    Za to będzie bezobsługowo...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adiš Zobacz post
    Hej ja mam podobna sytuacje , tzn parter z opcja uzytkowania poddasza
    za pare lat . Pod jakim katem sie zastanowic ?
    Istotne ile to jest parę lat;
    - jeżeli 2 do 5 lat - to warto zastanowić się nad odpowiednio mocniejszą pompą,
    - jeżeli > 15 lat - to raczej nastąpi wymiana pompy na nowocześniejsza
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony