dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Mocowanie rurek ogrzewania podłogowego

    Witam,
    Instalator, który będzie mocował rurki ogrzewania podłogowego po tym, gdy ja już ułożę styropian, zgłosił mi fakt, żebym styropian kleił do płyty, gdyż rurki mogą unieść styropian, do którego będą mocowane rurki z tworzywa.
    Czy klejenie styropianu pod podłogą jest zgodne ze sztuką budowlaną?
    Czy ktoś spotkał się z problemem podnoszenia styropianu? Dodam, że u mnie rurki będą z polibutylenu. Może to coś zmienia.
    A może można rurki mocować do płyty poprzez warstwę 5 cm EPS (3+2 cm)?
    U mnie pod styropianem nie będzie hydroizolacji, więc o jej przebicie można się nie martwić. Hydroizolacja jest pod piwnicą, a tu mowa o parterze.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Jak przyciśnie go ze 150kg/m2 to nie dociśnie.

  3. #3

    Domyślnie

    Rurki może i będą "piały" do góry ale jak dostana wodę to siądą.

  4. #4

    Domyślnie

    A jak rurki podłogówki dostaną wodę do próby ciśnieniowej, to nie pójdą w górę nabite ciśnieniem roboczym +30%?
    Przed tym przestrzega instalator, a prawdę mówiąc, to pewnie nie chce mu się robić próby wodą, ale ja wymagam takiej właśnie próby.

  5. #5

    Domyślnie

    Widzę, że do mocowania rurek podłogówki są tez w sprzedaży listwy montażowe.
    Czy ktoś z forum stosował?
    Np. tutaj jest opis:
    https://www.tiasystem.pl/blog/szyna-...a-podlogowego/

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    A jak rurki podłogówki dostaną wodę do próby ciśnieniowej, to nie pójdą w górę nabite ciśnieniem roboczym +30%?
    Przed tym przestrzega instalator, a prawdę mówiąc, to pewnie nie chce mu się robić próby wodą, ale ja wymagam takiej właśnie próby.
    Przy probie ciśnieniowej poszły by do góry gdybyś nabił helu

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Widzę, że do mocowania rurek podłogówki są tez w sprzedaży listwy montażowe.
    Czy ktoś z forum stosował?
    Np. tutaj jest opis:
    https://www.tiasystem.pl/blog/szyna-...a-podlogowego/
    Daj spokój z szynami, nie rozumiem dlaczego ten instalator nie mocował rurek do styro za pomocą zszywek/spinek/klipsów.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    A jak rurki podłogówki dostaną wodę do próby ciśnieniowej, to nie pójdą w górę nabite ciśnieniem roboczym +30%?
    Przed tym przestrzega instalator, a prawdę mówiąc, to pewnie nie chce mu się robić próby wodą, ale ja wymagam takiej właśnie próby.
    A dlaczego chcesz próbę robić wodą przeciez wiadomo ze powietrze jest rzadsze i jeśli na powietrzu będzie ok. To na wodzie tym bardziej.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    A dlaczego chcesz próbę robić wodą przeciez wiadomo ze powietrze jest rzadsze i jeśli na powietrzu będzie ok. To na wodzie tym bardziej.
    Jemu nie chodzi tyle o szczelność tylko o podnoszenie się rurek. Autor tematu sądzi a raczej instalaotor że jak zrobi próbę ciśnieniową to rurki się podniosą ale chyba gdy rurki nabije helem

  10. #10

    Domyślnie

    Dlaczego chcę robić próbę wodą?
    Bo to zgodne ze sztuką budowlaną, a poza tym woda pokazuje ewentualny wyciek, a powietrze nie.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Dlaczego chcę robić próbę wodą?
    Bo to zgodne ze sztuką budowlaną, a poza tym woda pokazuje ewentualny wyciek, a powietrze nie.
    Bijesz piane. przecież nie masz łączeń w OP. Ja sam układałem , próby nie robiłem, pierwszy raz skręcałem dwa rozdzielacze, łącznie 18 obwodów i ani kropli po uruchomieniu z nich nie uszło Grunt to spokojna robota, proste cięcia i dobry materiał (u mnie nierdzewka)

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Bijesz piane. przecież nie masz łączeń w OP. Ja sam układałem , próby nie robiłem, pierwszy raz skręcałem dwa rozdzielacze, łącznie 18 obwodów i ani kropli po uruchomieniu z nich nie uszło
    Ciśnienie powinno być nabite w czasie robienia wylewek. Raz, że znacząco to utrudnia załamanie rurki (a bywały na FM takie opisy, jak nie były rurki pod ciśnieniem). A dwa, że nawet jak w czasie wylewania zostaną gdzieś rurki załamane, to widać to na manometrze... Oczywiście przy nabiciu ciśnienia wodą. Bo przy nabiciu powietrzem, przez jego ściśliwość, różnica może być zbyt subtelna do wyłapania.

    Może też przytrafić się nieszczelność. Brak złączek to żaden dowód na szczelność. Rury mogą być uszkodzone na każdym etapie - od wady produkcyjnej, po nieostrożne posługiwanie się narzędziami ekipy od wylewki.

    Nie zmienia to faktu co do meritum , że jeszcze z akumulatorem na.... tfu, pod 7cm betonu nigdy nie wypływali
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 12-09-2021 o 22:35

  13. #13

    Domyślnie

    Producent mojego systemu rur przewiduje próbę ciśnieniową do 20 bar.
    Jaki sprzęt powinien mieć monter, żeby nabić tak wysokie ciśnienie?
    Czy do tego trzeba coś specjalnego?


    Napełnić instalację.
    Odpowietrzyć instalację.
    Zwiększyć ciśnienie do 7 bar na pół minuty w celu zaciśnięcia się pierścienia utrzymującego na rurze.
    Zwiększyć ciśnienie do 20 bar pozostawiając na godzinę, aby odkryć nieszczelne połączenia.
    Zmniejszyć ciśnienie do wartości użytkowych, aby sprawdzić jak system zachowuje się w normalnych warunkach pracy.
    Po wykonaniu tych kroków instalacja powinna działać poprawnie.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Wrzuć w googla czy portal aukcyjny "pompa ręczna do prób ciśnień". Do 60 bar bez problemu nabijają.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony