dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Rekuperator Vaillant var360/4

    Witam
    Mam zamontowany rekuperator Vaillant var360/4 i niestety wg mnie coś jest nie tak. Ustawiłem wg zaleceń obroty na 4 i na panelu wyświetla się że wymiana jest z prędkością 180m3/h co wg mnie jest za mało bo mam dom 200m2. Serwisanci którzy montowali i kalibrowany cały system stwierdzili że jest ok i tyle wystarczy ale ja odczuwam dyskomfort i muszę ci jakiś czas otworzyć okno żeby "przewietrzyć" dom. Z tego co czytałem to minimalna wartość to 300m3/h a takiej wartości rekuperator nie osiąga nawet na programie 6 czyli najwyższym. Czy macie pomysł co może być nie tak

    Pozdrawiam
    Grzegorz

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    dom nie potrzebuje usuwania dwutlenku wegla tylko ludzie. Sam budynek jako taki ma małe zapotrzebowanie na wentylację. Masz normy wg których się liczy wymianę powietrza jak chcesz być zgodnie z przepisami.

    Natomiast dziwi mnie konieczność otwierania okien. Sprawdź jaka jest wilgotność w budynku, może to z nią masz problem a nie z samą wymianą powietrza jako taką. Sporo ludzi na dużą wilgotność w powietrzu reaguje "duszno mi" i otwiera okna.

    A co można zrobić? Masz jakiś projekt tej instalacji? Z rozpisanymi wartościami wymiany dla poszczególnych pomieszczeń? Jak tak to sprawdzić. Jedna sprawa to rekuperator ale muszą być też odpowiednie rury pociągnięte do pomieszczeń i wyregulowane to tak aby raz było cicho a dwa przepływy były odpowiednie.

    Może być tak że masz w salonie za mało a sporo za dużo w łazience. Albo faktycznie reku jest za mały do projektowanej wymiany.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    trike

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Piaseczno
    Kod pocztowy
    05-503
    Dzielnica
    Głosków
    Posty
    70

    Domyślnie

    Zwieksz przeplyw znamionowy w ustawieniach, poziom instalatora

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Najpierw ustal co powoduje dyskomfort. Może to wilgotność, a może zbyt wysoka temperatura? Żeby odczuć dyskomfort z powodu CO2 musiałbyś naprawdę skręcić wentylację.

    Niektórzy od rekuperacji oczekują rześkiego powietrza, ale ona nie chłodzi ani nie osusza gdy na zewnątrz jest wysoka wilgotność.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Munder

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Kod pocztowy
    97-200
    Posty
    74

    Domyślnie

    Witam..

    Mam ten sam rekuperator. Sorry za podłączenie się do tematu....
    W opcjach zauważyłem, że "Odzysk ciepła" mam wyłączony, ale za nic nie mogę zmienić tej pozycji.Chciałbym włączyć. jak polecają na AUTO ale nie mam takiej możliwości.. Jakieś rady..?? Proszę...

    Pozdrawiam

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    trike

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Piaseczno
    Kod pocztowy
    05-503
    Dzielnica
    Głosków
    Posty
    70

    Domyślnie

    Na sterowniku multimatic menu / nastawy podstawowe / wentylacja a w reku menu / nastawy podstawowe

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Munder

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Kod pocztowy
    97-200
    Posty
    74

    Domyślnie

    Cytat Napisał trike Zobacz post
    Na sterowniku multimatic menu / nastawy podstawowe / wentylacja a w reku menu / nastawy podstawowe
    Niestety nie mam sterownika, Jedynie sam rekuperator...ale dziś rano wyciągnąłem na chwilę wtyczkę a po powtórnym jej włączeniu tryb "Odzysk ciepła" włączył się sam...
    Pozdrawiam

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Munder

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Kod pocztowy
    97-200
    Posty
    74

    Domyślnie

    Cytat Napisał Babel1979 Zobacz post
    Witam
    Mam zamontowany rekuperator Vaillant var360/4 i niestety wg mnie coś jest nie tak. Ustawiłem wg zaleceń obroty na 4 i na panelu wyświetla się że wymiana jest z prędkością 180m3/h co wg mnie jest za mało bo mam dom 200m2. Serwisanci którzy montowali i kalibrowany cały system stwierdzili że jest ok i tyle wystarczy ale ja odczuwam dyskomfort i muszę ci jakiś czas otworzyć okno żeby "przewietrzyć" dom. Z tego co czytałem to minimalna wartość to 300m3/h a takiej wartości rekuperator nie osiąga nawet na programie 6 czyli najwyższym. Czy macie pomysł co może być nie tak
    Witam...

    Podpowiedz mi proszę jak rozpoznajesz, kolejne biegi rekuperatora (1, 2, 3, 4...6)..??
    U siebie na tym samym rekuperatorze, mam w ustawieniach jedynie nazwę siły wiania....czyli "znamionowa". "ograniczona", "zwiększona", "automatyczna"...
    Czy to są właśnie te biegi...???
    I tak...
    Bieg pierwszy(ograniczona), używamy w zimie i przy nieobecności w domu...
    Bieg 2 i 3 (znamionowa i automatyczna) w czasie normalnej bytności w domu (pranie, gotowanie, praca w domu)
    Bieg 4 (zwiększona) przy jakiś większych smrodach w domu...
    Czy się mylę...??

    Jak ustawić optymalną prędkość wiania w domu o powierzchni 120 m2...?? (zapewne bieg 2 lub 3)....tak..??

    PS. Ze wszystkich czterech anemostatów na piętrze, huczy tylko jeden....
    Czy można to jakoś wyregulować aby pozbyć się tego huku..??
    A może tylko on pracuje a inne nie..?? (jak to sprawdzić..??)
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Munder ; 13-09-2021 o 05:54

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Munder

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Kod pocztowy
    97-200
    Posty
    74

    Domyślnie

    Cześć...

    Po dziewięciu miesiącach wracam do tematu ustawień rekuperatora...
    Zima jakość "przeszła" bez większych sensacji. Mieliśmy na pompie ustawione 25 a w pokojach na dole i górze było 23 - 23,5 . Wilgotność w całym domu była w granicach 24-32%
    Nie zwracałem większej uwagi na rekuperację, która była ustawiona na "przepływ ograniczony" (105 m3 / h)
    Przyszła wiosna i, moim zdaniem, zaczęły się schody...
    Teraz, gdy to piszę jest wieczór (23.30) i na zewnątrz jest 17 st.C. W pokojach jest 24,5 - 24,8 st.C (! ! ? ?)
    Rekuperator pracuje nadal w opcji "ograniczonej" z tym, że zmieniłem (pisownia z ekranu rekuperatora) -> "przepływ obj. % NL" z 60% (105 m3 /h) na 70% (122 m3 /h). Temperaturę zadaną zmieniłem z 25 na 20 st.C
    Termometrem laserowym, na anemostatach, zmierzyłem temperaturę na wyciągu (łazienki i kuchnia) oraz na nawiewie (pokoje góra i dół) . Oba pomiary to 23. 4 - 23,7 st.C. Wilgotność w domu 56-60 % .
    Jeszcze w zimie, aby deski na podłogach nie wysychały ustawiłem na rekuperatorze wilgotność minimalną na 40 % a maksymalną na 58% i tak jest do teraz. ! ( po napisaniu tego postu zmieniłem na ustawienia minimalne czyli - min. 30 % oraz max - 50%)
    Nie wiem czy ma to znaczenie, bo w zimie nic się nie zmieniało. Cały czas miałem 24-32 %. (w pomieszczeniach)
    Nie wiem nawet czy mam, a jak mam, to jaki, wymiennik ciepła... Od dwóch dni próbuję połączyć się z hydraulikiem, który nie odbiera telefonu, a to on kupował to i montował, aby powiedział mi jak jest z tym wymiennikiem . Czy on jest w opcji czy może sprzedawany osobno jako coś dodatkowego ( jak grzałka wstępna) i dlatego mi go nie zamontował...

    Zdaję sobie sprawę, że rekuperacja to nie klimatyzacja i że nigdy nie popłynie z anemostatów rześkie, zimne powietrze , ale te 23,7, przy 17 na zewnątrz wydaje się, za dużo..
    Mój domek, to segment w szeregowcu o powierzchni (pokoje - góra oraz salon z otwartą kuchnią i miejscem na wysoki stół, to 120 m2

    Zapewne zaraz znajdzie się ktoś, kto poradzi abym zmienił na przepływ znamionowy (który u mnie ma przepływ 175 m3 /h i jest to wartość minimalna)...
    Od razu mówię, że tak było ustawione przez całą dobę od wczorajszego rana do dzisiejszego rana. I oprócz tego, że rekuperator "pociągną dwa razy więcej prądu niż w opcji "ograniczona", "chodził" tak głośno, że było go słychać w pokojach na górze, to temperatura w pomieszczeniu się nie zmieniła. Tak samo było wczoraj jak i dziś.
    Proszę, jeśli to możliwe o ustosunkowanie się do tego co napisałem i podpowiedzenie mi co mam jeszcze zmienić

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Munder ; 10-06-2022 o 23:18

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Munder

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Kod pocztowy
    97-200
    Posty
    74

    Domyślnie

    Cześć...

    Proszę o podpowiedź...
    Czy aktywna opcja "odzysk ciepła" dotyczy tylko grzania (np w zimie) wdmuchiwanego świeżego powietrza, czy może dotyczy również chłodzenia wdmuchiwanego powietrza w lecie ( z tą różnicą, że obniżamy temperaturę zadaną)...??
    Zimą, temperaturę zadaną miałem ustawioną na 24stC. Nie odczuwałem większej różnicy bo ogrzewanie podłogowe miałem ustawione na tą samą temperaturę..
    Teraz, w okresie wiosennym i letnim, mam również aktywną opcję "odzysk ciepła" przy temperaturze zadanej 18stC.
    Tu odczuwam ogromną różnicę. Jest ciepło w pokojach (temp nawet 25,2 stC, gdzie temperatura na anemostatach, mierzona termometrem laserowym, to 24,5 stC) Nie wiem skąd się bierze. ten dyskomfort - z wilgotności (57- 57 %) czy może tylko z temperatury otoczenia czyli 25,2 stC..??

    Jak to poustawiać na lata..?? Czy mam wyłączyć odzysk ciepła i utrzymywać nadal temperaturę zadaną na 18 stC..?
    Proszę o pomoc i podpowiedź jak to poustawiać (dom

    Pozdrawiam
    Czy w lecie "odzysk ciepła powinien być aktywny..??
    Ostatnio edytowane przez Munder ; 21-06-2022 o 21:24

  11. #11

    Domyślnie

    I jak z tym od zyskiem ciepła w lato? Powinien być włączony czy nie? Może ktoś wie? Pozdrawiam

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Latem masz odzysk chłodu.
    Skoro wewnątrz masz np. 24 st.C a na zewnątrz 32. To jasne, że włączyć. Da to niewiele ale zawsze będziesz wtłaczał do domu coś chłodniejszego niż 32.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony