dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Odległość słupów na taras

    Witam wszystkich,
    Planuje budowę tarasu na słupach i mam mały dylemat. Znalazłem różne odległości pomiędzy słupami, które sa podawane i nie bardzo wiem, które będą najlepsze. Planuje ułożyć deski tarasowe na legarach poprzecznych 4x7, które będą ułożone na legarach 10x10. Czy dla takiego tarasu odległość pomiędzy słupami 130cm będzie ok?
    Sami rozumiecie, że chodzi o pieniądze, bo po co niepotrzebnie zwiększać ilość słupów.
    Będę wdzięczny za pomoc.

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar 19TOMEK65
    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    ZG i okolice
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    312

    Domyślnie

    Rozstaw legarow zależny jest od grubości desek tarasowych i od zamierzonej szywnosci trasu. Jeżeli dasz legary o gr 100 mm co 1300 a następnie krzyżowo legary 40x70 co 400 mm to będzie ok.

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    seler2

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    pod Wrocławiem
    Posty
    353

    Domyślnie

    Legar 100x100mm2 jest ekonomicznie nieuzasadniony 120x60 da tą samą wytrzymałość i 28% mniej drewna.

  4. #4

    Domyślnie

    Z braku wystarczającej ilości materiału (i z oszczędności) zrobiliśmy prosto na słupach betonowych legary poprzeczne co jakieś 60cm legary 100x50 i też ma się to dobrze... 4-6 słupów na legar zależnie od długości (nie są równej długości taras nie jest prostokątem).
    Osłonówki pod słupy ustawiłem pod poziomice laserowa, wierciłem świdrem 160mm, ponad grunt jakieś odpadki z pcv 160mm, tylko tyle że mam betoniarkę, żwir itd dlatego zdecydowanie taniej wyszło kupić trochę cementu niż dawać dodatkowe legary.
    Tylko 3 legary są 10x10 w miejscach gdzie opierają się słupy podtrzymujące dach...
    Seler ma rację, lepiej wyżej a wężej to przenosi głównie siły na zginanie jakby nie patrzeć.
    Ostatnio edytowane przez Happek ; 08-09-2021 o 21:30

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał seler2 Zobacz post
    Legar 100x100mm2 jest ekonomicznie nieuzasadniony 120x60 da tą samą wytrzymałość i 28% mniej drewna.
    Dobry pomysł. Pewnie trudniej na pręty gwintowane to montować, bo przekrój mniejszy. Ale na łączniki do betonu bedzie jak znalazl. Cena blisko połowę niższa, sprawdzając na szybko.

  6. #6

    Domyślnie

    A co tu trudniejszego? W 6cm wywiercić otwór 10mm? Kotwa chemiczna i gotowe, bez najmniejszego problemu montowaliśmy legary 100x50.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony