dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    magisterson

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    lodz
    Kod pocztowy
    93-000
    Posty
    85

    Domyślnie Pompa ciepła Kołton - pytanie do posiadaczy

    Witajcie,

    Szukam opinii (a raczej raportów kosztów itp.) użytkowników pomp Kołton. Stoję przed wyborem producenta pomp ciepła i instalator zaproponował Kołtona z uwagi na to, że mam grzejniki, nie podłogówkę no i propan w instalacji itd.

    Moje pytanie dot. kosztów ogrzewania. Ile płacicie za ogrzewanie taka pompą i jakie parametry ma wasz dom? Jeśli macie na dachu panele to proszę nie podawajcie kosztów z uwzględnieniem oszczędności z paneli. Możecie podać też ilość energii jaką wam zjadło, wtedy będzie może mi łatwiej to odnieść do siebie.

    Dzięki.

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    frobek

    Zarejestrowany
    May 2018
    Skąd
    KNS
    Posty
    136

    Domyślnie

    Chcesz kupić pompę ciepła monoblok 9kW za 30000 od firmy, która zajmuje się tym tematem 3-4 lata ??? W tej cenie można już celować w pompy Daikin, Mitsubishi czy Panasonic o podobnych mocach w wersji split. Producentów którzy działają w branży od dziesięcioleci, mają światowy zasięg i pewność, że za 5-8 lat nadal będą istnieć i realizować swoje zobowiązania gwarancyjne itp. Z całym szacunkiem dla firmy Kołton, ale czy kupiłbyś auto w cenie mercedesa od firmy, która dopiero uczy się robić auta???
    Dom z 2007 r. 220m2 (180 użytkowej), ok. 30m2 podłogówki, reszta grzejniki płytowe wspomagane wentylatorami (taki klimakonwektor DIY). Ściany porotherm 30cm + 10cm styropian, strop 30cm wełna, okna plastikowe 2 szybowe. Wentylacja z rekuperatorem. PC chińska inwerterowa na przyzwoitych podzespołach (prywatny import), moc 18kW plus bufor 1000l, zoptymalizowane do pracy w taryfie taniej. CWU 300l.

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    ja jeszcze dodam że z różnicy w cenie np do Panasonica będzie sporo lat grzania grzałką nawet jak ta pompa ma super parametry,

    Ja realnie miałem do wyboru Rotenso i Panasonica i mimo że rotenso było lepsze na papierze wybrałem panasa właśnie z przytoczonych wyżej powodów.

    Rozwiązania naszych firm są fajne, być może świetnie działają. Ale są bardzo drogie.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    magisterson

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    lodz
    Kod pocztowy
    93-000
    Posty
    85

    Domyślnie

    Dziękuje za opinie, niemniej jednak czekam na posty od użytkowników tych pomp (choć zdaję sobie sprawę, że może być ciężko bo to nowość). To ile lat są na rynku nie ma dla mnie większego znaczenia. Wielokrotnie przekonałem się, że sprzęt od liderów rynku potrafi paść po roku, a jakiś no-name śmiga bez zarzutu latami. Nie ma reguły. Patrząc na bebechy Kołtona wygląda to bardzo dobrze. Płyta indukcyjna Whirlpool padła mi po 2 latach, TV Samsung padł po 4 latach więc nie ma reguły.

    Co do pomp poza Kołtonem zasugerowano mi:

    - Mitsubishi Electric Eco Inverter, SUZ-SWM80VA
    - Panasonic Aquarea High Performance, KIT-WC09J3E5

    Co sądzicie o tych powyższych pompach?

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    masz caly wątek o panasoncach mający pierdyliard podstron. Pomy znane, lubiane, działają. Fizyki nie oszukasz. Jak czynnik jest ten sam to będą się różnić detalami a sprawność będzie podobna. W Panasie masz w zasadzie 2 rodzaje pomp. Zwykłe i Tcap. Tcap trzyma parametry do -20 ale występuje w dość dużych mocach. Wszystko zależy od zapotrzebowania na ciepło i tabel doboru. Nie da się jednoznacznie powiedzieć że ta pompa będzie ok a druga nie bez tych danych.

    A Panaosnic? Grzeje, czasami chłodzi, nie widać spraw z jakaś wielką awaryjnością. Była jakaś trefna seria płyt głównych co padały na duzym mrozie ale serwis jak już obacził o co chodzi to z tego co tu pisali na forum to wymieniali to szybko. Duża popularność = sporo serwisantów i sporo cześci dostępnych.

    Co do Kołtona to co zrobisz jak po 7 latach padnie płyta główna? Może kołton zacznie się zajmować za rok generatorami prądu bo pompy nie będą szły. W Panasie masz zdecydowanie większą pewność że częsci będą dostępne i nie są to kwoty typu za płytę główną zapłacisz tyle co za nową pompę.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.658

    Domyślnie

    Dołożyłbyś 3 tysiące i na gotowo masz pompę ciepła gruntową ze stałym copem czy to minus 50 czy plus 50 zawsze cop 4,5 od konceptusa a ty chcesz monobloka za 30 kawałków ? naprawdę ?

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    592

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Dołożyłbyś 3 tysiące i na gotowo masz pompę ciepła gruntową ze stałym copem czy to minus 50 czy plus 50 zawsze cop 4,5 od konceptusa a ty chcesz monobloka za 30 kawałków ? naprawdę ?
    Teraz trzeba dołożyc 7k, bo sie cennik zmienił i najtańsza o mocy 6kW to 37 230 PLN

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał magisterson Zobacz post
    Dziękuje za opinie, niemniej jednak czekam na posty od użytkowników tych pomp (choć zdaję sobie sprawę, że może być ciężko bo to nowość). To ile lat są na rynku nie ma dla mnie większego znaczenia. Wielokrotnie przekonałem się, że sprzęt od liderów rynku potrafi paść po roku, a jakiś no-name śmiga bez zarzutu latami. Nie ma reguły. Patrząc na bebechy Kołtona wygląda to bardzo dobrze. Płyta indukcyjna Whirlpool padła mi po 2 latach, TV Samsung padł po 4 latach więc nie ma reguły.

    Co do pomp poza Kołtonem zasugerowano mi:

    - Mitsubishi Electric Eco Inverter, SUZ-SWM80VA
    - Panasonic Aquarea High Performance, KIT-WC09J3E5

    Co sądzicie o tych powyższych pompach?
    Kolega spójrz jeszcze na Nibe 2120 8kW. Jak chcesz wydać troszkę więcej to to będzie dobry wybór.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał frobek Zobacz post
    Chcesz kupić pompę ciepła monoblok 9kW za 30000 od firmy, która zajmuje się tym tematem 3-4 lata ??? W tej cenie można już celować w pompy Daikin, Mitsubishi czy Panasonic o podobnych mocach w wersji split. Producentów którzy działają w branży od dziesięcioleci, mają światowy zasięg i pewność, że za 5-8 lat nadal będą istnieć i realizować swoje zobowiązania gwarancyjne itp. Z całym szacunkiem dla firmy Kołton, ale czy kupiłbyś auto w cenie mercedesa od firmy, która dopiero uczy się robić auta???
    Oj nie dramatyzowałbym.
    Kołton tych pomp nie produkuje, on je tylko składa.
    A używa do tego produktów od renomowanych dostawców.

    Produkcja w małych ilościach ma tyle samo wad jak i plusów.
    W przypadku awarii, bez problemu dokupisz do tej pompy poszczególne komponenty bezpośrednio u przedstawicieli danych producentów.

    Najprostszym przykładem jest tu pompa obiegowa.
    Ta w Kołtonie, jest do kupienia na allegro.
    A ta z Panasonica?

    Inna sprawa.
    Naiwny ten któremu się wydaje, że kupuje sprzęt na 20 lat.
    To wszystko jest zaprojektowane by wytrzymać do końca gwarancji.
    Każdy kolejny rok, to jak wygrana na loterii.
    Popsuć się może wszystko.
    Ja bym nie martwił się dostępem do części.
    Niedługo nie znajdziesz chętnego, który będzie miał ochotę grzebać w starej pompie.
    Przejrzyj tematy, gdzie użytkownicy bujają się z awariami.
    99% trudnych przypadków, kończy się wymianą urządzenia.

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    [QUOTE=_John;8077321

    99% trudnych przypadków, kończy się wymianą urządzenia.[/QUOTE]

    czyli lepiej wymienić Pansonica za 16-18 tys niż Kołtona za dychę więcej (może minus rabat nie sprawdzałem. Posługuje się podaną tu ceną)

    Z jednej strony masz rację że jak coś jest poskładane z klocków to łatwiej kupić graty. Z jednym założeniem. Ze sam to zdiagnozujesz i wymienisz. Bo jak nie i zaczniesz dzwonić to będzie "Kołton? nie robię, proszę zadzwonić do kogoś innego"

    No i obiegówkę w miarę łatwo sprawdzić i zdiagnozować. Gorzej jak się sypnie elektronika.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    frobek

    Zarejestrowany
    May 2018
    Skąd
    KNS
    Posty
    136

    Domyślnie

    Ja osobiście nie mam nic do Kołtona i im podobnych. To bardzo dobrze, że próbują wejść na rynek z nowymi produktami. Powinni jednak znać swoje miejsce w szeregu i odpowiednio dostosować do tego cenę swoich wyrobów. W tym konkretnym przypadku, patrząc na ceny ofertowe w internecie, Panasonic monoblok o zbliżonych parametrach jest o ok. 10000 tańszy od Kołtona. Wybór oczywiście należy do Ciebie i tych którzy stoją przed taki samym wyborem.
    Dom z 2007 r. 220m2 (180 użytkowej), ok. 30m2 podłogówki, reszta grzejniki płytowe wspomagane wentylatorami (taki klimakonwektor DIY). Ściany porotherm 30cm + 10cm styropian, strop 30cm wełna, okna plastikowe 2 szybowe. Wentylacja z rekuperatorem. PC chińska inwerterowa na przyzwoitych podzespołach (prywatny import), moc 18kW plus bufor 1000l, zoptymalizowane do pracy w taryfie taniej. CWU 300l.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał frobek Zobacz post
    Ja osobiście nie mam nic do Kołtona i im podobnych. To bardzo dobrze, że próbują wejść na rynek z nowymi produktami. Powinni jednak znać swoje miejsce w szeregu i odpowiednio dostosować do tego cenę swoich wyrobów. W tym konkretnym przypadku, patrząc na ceny ofertowe w internecie, Panasonic monoblok o zbliżonych parametrach jest o ok. 10000 tańszy od Kołtona. Wybór oczywiście należy do Ciebie i tych którzy stoją przed taki samym wyborem.
    Nie ma takiej opcji by urządzenie poskładane z komponentów od dostawców zewnętrznych, produkowane w małym wolumenie jakkolwiek zbliżyło się ceną do urządzenia produkowanego masowo na linii produkcyjnej.
    Inna sprawa
    Nie sądzę, by Kołton nie zrobił rozeznania rynku i nie przeliczył czy to w ogóle ma sens.
    Aż w tak dużą różnicę w cenie to ja nie wierzę.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    frobek

    Zarejestrowany
    May 2018
    Skąd
    KNS
    Posty
    136
    Dom z 2007 r. 220m2 (180 użytkowej), ok. 30m2 podłogówki, reszta grzejniki płytowe wspomagane wentylatorami (taki klimakonwektor DIY). Ściany porotherm 30cm + 10cm styropian, strop 30cm wełna, okna plastikowe 2 szybowe. Wentylacja z rekuperatorem. PC chińska inwerterowa na przyzwoitych podzespołach (prywatny import), moc 18kW plus bufor 1000l, zoptymalizowane do pracy w taryfie taniej. CWU 300l.

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    592

    Domyślnie

    A ta różnica nie wynika z tego że urządzenia te pracują na totalnie różnych gazach? Instalacje na R290 wymagają o wiele większych ciśnień z tego co kojarzę. Więc pewnie podzespoły dla tego monobloka będą droższe. No i wolumeny też z pewnością niższe niż w Panasonic co się przekłada na cenę końcową.

  15. #15
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    Cytat Napisał exetterenak Zobacz post
    A ta różnica nie wynika z tego że urządzenia te pracują na totalnie różnych gazach? Instalacje na R290 wymagają o wiele większych ciśnień z tego co kojarzę. Więc pewnie podzespoły dla tego monobloka będą droższe. No i wolumeny też z pewnością niższe niż w Panasonic co się przekłada na cenę końcową.
    ma to sens jak ich strategią marketingową jest "mamy pompę na r290 i dlatego jest droga". Tylko że z punktu widzenia użytkownika dawać za to 10 tys wiecej nie ma sensu. Sama różnica w sprawności nie usprawiedliwi takiego wydatku. No ale widocznie ludzie kupują jak nadal to sprzedają

    Relanie dla zakładacza wątku. Kup Panasa, różnice wydaj na wakacje, odłóż albo przepij. Pompa i tak się w końcu popsuje a te 10 tys różnicy to raczej nie zauważysz w rozsądnym czasie w kosztach użytkowania takiej pompy.

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    timonik

    Zarejestrowany
    Nov 2023
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    13

    Domyślnie

    Testują youtuberzy , pseudo fachowcu i naganiacze + instalatorzy z marża 25% . No taki mamy świat panowie U mnie grzeje stary Panas wersji F . Najlepsze jest to że jeden youtuber naganiacz powiedział że po zainstalowaniu koltona ( miał inną PC ) zużycie spadło minimum 30 % . Ten kolton w Pakiecie chyba daje dodatkowy styropian na ściany i co najlepsze - ludzie to łykają

  17. #17

    Domyślnie

    Opowiastki yt którzy dostali hajs za promocje opowiadają niestworzone rzeczy. Jedni robią certyfikaty instalatorów kołtona inni pokazują się z ich pompami, nie wróży to niczego dobrego. Szczególnie jeśli śmietnik w wersji monoblok wyceniany jest za cenę Panasonica splita. Jedni nabiorą się na 30% mniejsze zużycie prądu a inni na wielkość kołtona bo przecież większy wymiennik i propan na radę. No właśnie da albo nie da rady, jeśli ktoś szanuje 3-4 letnią reputację firm i zawierza im bo youtuber coś powiedział równie dobrze może osobiście przerobić klimę Gree 10kW na pompę ciepła za procent ceny śmietnika.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony