dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Dobudowa trzeciej (zewnętrznej) warstwy ściany fundamentowej

    Witam,

    w istniejącym budynku część elewacji będzie okładana kamieniem ciętym (grubość 5cm) - ściana 2-warstwowa. Jako że kamień jest ciężkim materiałem (m2 takiej okładziny, to około 100kg), bałbym się kleić do styropianu bez żadnej podpory od dołu. Dlatego wpadłem na pomysł, żeby dokopać się do ławy fundamentowej i dobudować 3. warstwę do 2-warstwowej ściany fundamentowej, utworzę w ten sposób półeczkę, od której rozpocznę przyklejanie kamienia do styropianu zaciągniętego klejem i siatką.
    Początkowo miałem zamiar murować ścianę z bloczków fundamentowych 12cm, jednak ostatecznie planuję dobrać się szpadlem (20cm szerokości) do ławy, wyłożyć dół folią i zalać betonem. Niestety o dojeździe gruszki do budynku mogę pomarzyć, więc zostanie pewnie samodzielne kręcenie betonu. W sumie do takiej ilości raczej nie warto byłoby nawet gruszki zamawiać... Jakieś 4m3 wyjdzie jak się zbytnio nie poosypuje.

    Ale do rzeczy - czy tę 3-cią warstwę ściany fundamentowej (20cm grubości, 80cm wysokości) stojącej na solidnie zazbrojonej ławie fundamentowej należałoby zazbroić, czy obędzie się bez stali?

    Z góry dziękuję za podpowiedzi i pozdrawiam!

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pascalt Zobacz post
    Witam,

    w istniejącym budynku część elewacji będzie okładana kamieniem ciętym (grubość 5cm) - ściana 2-warstwowa. Jako że kamień jest ciężkim materiałem (m2 takiej okładziny, to około 100kg), bałbym się kleić do styropianu bez żadnej podpory od dołu. Dlatego wpadłem na pomysł, żeby dokopać się do ławy fundamentowej i dobudować 3. warstwę do 2-warstwowej ściany fundamentowej, utworzę w ten sposób półeczkę, od której rozpocznę przyklejanie kamienia do styropianu zaciągniętego klejem i siatką.
    Początkowo miałem zamiar murować ścianę z bloczków fundamentowych 12cm, jednak ostatecznie planuję dobrać się szpadlem (20cm szerokości) do ławy, wyłożyć dół folią i zalać betonem. Niestety o dojeździe gruszki do budynku mogę pomarzyć, więc zostanie pewnie samodzielne kręcenie betonu. W sumie do takiej ilości raczej nie warto byłoby nawet gruszki zamawiać... Jakieś 4m3 wyjdzie jak się zbytnio nie poosypuje.

    Ale do rzeczy - czy tę 3-cią warstwę ściany fundamentowej (20cm grubości, 80cm wysokości) stojącej na solidnie zazbrojonej ławie fundamentowej należałoby zazbroić, czy obędzie się bez stali?

    Z góry dziękuję za podpowiedzi i pozdrawiam!
    Zasadniczo to nierealny pomysł. Z tego co wiem okładziny z kamienia kotwi się do ściany nośnej a nie przykleja do styropianu chyba że chcesz zobaczyć jak okładzina z kamienia razem ze styropianem wyląduje na ziemi. Popytaj porządnych kamieniarzy a powiedzą Ci jak to mocować.

    Co do Twojego pomysłu to też tego nie widzę. Zbrojenie tej dolewanej ścianki fundamentowej niewiele da. Bez względu na zbrojenie będzie ona bardzo cienka a więc wiotka i nie będzie się niczego trzymać. Poczytaj sobie o ścianach trójwarstwowych bo taką w rezultacie chcesz wykonać. Taka ściana posiada łączniki miedzy ścianą nośną a ścianą zewnętrzną. Dotyczy całej ściany od fundamentów po dach. Taka dolana wiotka ścianka fundamentowa przewróci się razem z kamieniem przyklejonym do styropianu. Poza tym jak to wszystko zacznie wiązać, beton dojrzewać, zamarzać i ogrzewać na słońcu to......Moim zdaniem to jest niebezpieczny pomysł.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Typowy_Mietek Zobacz post
    Zasadniczo to nierealny pomysł. Z tego co wiem okładziny z kamienia kotwi się do ściany nośnej a nie przykleja do styropianu chyba że chcesz zobaczyć jak okładzina z kamienia razem ze styropianem wyląduje na ziemi. Popytaj porządnych kamieniarzy a powiedzą Ci jak to mocować.

    Co do Twojego pomysłu to też tego nie widzę. Zbrojenie tej dolewanej ścianki fundamentowej niewiele da. Bez względu na zbrojenie będzie ona bardzo cienka a więc wiotka i nie będzie się niczego trzymać. Poczytaj sobie o ścianach trójwarstwowych bo taką w rezultacie chcesz wykonać. Taka ściana posiada łączniki miedzy ścianą nośną a ścianą zewnętrzną. Dotyczy całej ściany od fundamentów po dach. Taka dolana wiotka ścianka fundamentowa przewróci się razem z kamieniem przyklejonym do styropianu. Poza tym jak to wszystko zacznie wiązać, beton dojrzewać, zamarzać i ogrzewać na słońcu to......Moim zdaniem to jest niebezpieczny pomysł.
    Takie właśnie rozwiązanie zaproponował mi kamieniarz z 20-letnim stażem. Nie dopytałem jedynie o zbrojenie. Nie do końca wiem, w jaki sposób taka warstwa ściany fundamentowej miałaby się "przewrócić" i jaka siła miałaby to spowodować. A posadowiona będzie stabilnie, bo na ławie fundamentowej (więc siłą rzeczy nie usiądzie). Chodzi jedynie o to, żeby było wparcie dla kamienia, żeby ciężar nie "wisiał" na styropianie, a "dolana" 3. warstwa ściany traktowana będzie jako listwa startowa - wg kamieniarza znacznie stabilniejsze rozwiązanie, niż kotwienie kamieni do ściany nośnej przez 20-cm styropian (powstaje dość potężne ramię siły).
    Ostatnio edytowane przez Pascalt ; 11-09-2021 o 00:22

  4. #4

    Domyślnie

    A do jakiej wysokości ma być ta okładzina z kamienia? I na jakie siły ma być to zbrojenie skoro oparcie ma być na ławie fundamentowej i zakładasz tylko pionowe obciążenie ciężarem kamienia? Pytasz jaka siła może przewrócić taką ścianę z kamienia? Ano np. siła od ssania wiatru. Fakt faktem ciężko połączyć kamień przez 20cm styropianu nie korzystając z zaawansowanych rozwiązań. Poczytałeś o ścianach 3 warstwowych i o wymaganym połączeniu między warstwami? W rezultacie Twojego rozwiązania powstanie ściana 3 warstwowa. Uważam że jest konieczność połączenia warstwy kamienia ze warstwą ściany nośnej przez warstwę styropianu.

  5. #5

    Domyślnie

    Przez osypujący się wykop ściana powstała ściana fundamentowa okazała się znacznie grubsza, niż zakładałem. Miała mieć 12cm, ma miejscami nawet 50. Zbrojenia nie ma. Wysokość okładanej części elewacji, to 2,7m (pod zadaszeniem). Muszę jeszcze domurować 2 warstwy z bloczka 12cm, wsparcie będzie solidne. Grubość okładziny z kamienia ciętego, to ok 4cm. Siła ssania wiatru działa na ściany elewacji, nie na ścianę fundamentową, a okładzina nie będzie przymocowana do ściany fundamentowej, jedynie oparta. Jedynym problemem będzie siła zcinająca działająca pionowo w dół. Od dołu będzie stabilne podparcie stojące na ławie.
    Sensowność rozwiązania zaproponowanego przez kamieniarza została potwierdzona przez kierbuda.
    Pozdrawiam!
    Ostatnio edytowane przez Pascalt ; 16-09-2021 o 08:36

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony