dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Wymiana Glikolu w dolnym źródle konserwacja pompy po 14 latach

    Witam
    Mam pompę IVT Green Line 11KW już 14 lat z dolnym wymiennikiem na glikolu. W tej chwili pojawiają mi sie błedy i pompa zaczyna grzać tylko grzałką.
    Dowiedziałem się, że oprócz czyszczenia wymienników należy wymienić cały glikol.
    Proszę o poradę, czy ktoś już to robił i ewentualne sugestie.

  2. #2

    Domyślnie

    Podłączam się pod pytanie. Też mam potrzebę wymiany (akurat nowa instalacja, wymiana wody na glikol, ale zapewne procedura ta sama).

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał humidorek Zobacz post
    Podłączam się pod pytanie. Też mam potrzebę wymiany (akurat nowa instalacja, wymiana wody na glikol, ale zapewne procedura ta sama).
    a gdzie kolega chce wymieniać wodę na glikol? W wymienniku poziomym w gruncie czy w podłogówce?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał kowalio Zobacz post
    a gdzie kolega chce wymieniać wodę na glikol? W wymienniku poziomym w gruncie czy w podłogówce?
    W wymienniku poziomym w gruncie. Ok 400mb rury pe32. Myślałem, że teoretycznie możnaby "tylko" dolać glikol by się zmieszało, ale to się chyba nie zmiesza i bezpieczniej wymienić na przygotowaną mieszankę. Ale może się mylę...

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    592

    Domyślnie

    Cytat Napisał humidorek Zobacz post
    W wymienniku poziomym w gruncie. Ok 400mb rury pe32. Myślałem, że teoretycznie możnaby "tylko" dolać glikol by się zmieszało, ale to się chyba nie zmiesza i bezpieczniej wymienić na przygotowaną mieszankę. Ale może się mylę...
    Kto doradził i zrobił w poziomym DZ wodę? Przecież PC może zwracać ciecz o ujemnych temperaturach i tym sposobem zniszczyć DZ.

    Opowiedz historię jak do tego doszło że tam jest woda?

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Wymiana z wody na glikol jest prosta. Do zbiornika wrzucamy pompę tłocząca i sekcja po sekcji pompujemy aż na wyjściu pojawi się glikol.

    Jeśli w instalacji jest stary glikol to najpierw przeplukalbym woda, a potem wymienił na glikol. Dobrze mieć pompę wysokiej wydajności żeby przy okazji przepłukać zabrało ewentualny syf z DZ.
    Do roztworu glikolu uzylbym wody z odwróconej osmozy. U mnie początkowo użyto wody ze studni - w rezultacie wymiennik się zasyfil i konieczny był serwis pompy.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    717

    Domyślnie

    Cytat Napisał exetterenak Zobacz post
    Kto doradził i zrobił w poziomym DZ wodę? Przecież PC może zwracać ciecz o ujemnych temperaturach i tym sposobem zniszczyć DZ.

    Opowiedz historię jak do tego doszło że tam jest woda?
    A słyszałeś coś kiedyś o pompach gruntowych woda-woda? .

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Tu pewnie bardziej chodzi o to, że ktoś zalał odwiert woda na próbę, a inwestor postanowił sam wymienić. Przecież napisane że nowa instalacja.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    592

    Domyślnie

    Cytat Napisał Garażowiec Zobacz post
    A słyszałeś coś kiedyś o pompach gruntowych woda-woda? .
    Oczywiście że słyszałem, ale nie widziałem nigdzie poziomego wymiennika dla woda-woda. Mowa o poziomym DZ była i do tego się odniosłem.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Wymiana z wody na glikol jest prosta. Do zbiornika wrzucamy pompę tłocząca i sekcja po sekcji pompujemy aż na wyjściu pojawi się glikol.
    Dzięki, w sumie oczywiste, choć mi do głowy nie przyszło

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Tu pewnie bardziej chodzi o to, że ktoś zalał odwiert woda na próbę, a inwestor postanowił sam wymienić. Przecież napisane że nowa instalacja.
    Dokładnie tak. Woda była na czas próby szczelności. Teraz trzeba zamienić na glikol.

    A jakim glikolem to zalać? 380l to spory koszt...
    Ostatnio edytowane przez humidorek ; 07-10-2021 o 23:50

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Glikol jak glikol - do roztworu użyłbym wody z odwórconej osmozy. Masz spokój i pewnośc na lata. U mnie zalano niby czystą wodą ze studni. Woda nawet po miesiącu w butelce nie robi się mętna, a okazało się, że była fest twarda, do tego żelazo. Tworzył się w ymienniku konglomerat z tych pierwiastków.

    Ze stężeniem też nie szalej, sprawdź czy producent pompy ma jakieś wymagania w tym zakresie.

    Taką wodę udało się kupić w pierwszej myjni samoobsługowej.Dogadałem się z właścicielem i wlał mi do zbiornika na przyczepie.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  12. #12

    Domyślnie

    dzięki

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony