dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie zadaszenie wejścia do domu

    Witam,
    Chcę zbudować zadaszenie nad drzwiami wejściowymi do domu o wymiarach jak na załączonym pliku.
    Wymiary są przybliżone, jeżeli chodzi o spadek dachu to zrobię podobny jak na tarasie. Mam w takiej samej konstrukcji zrobiony przez fachowca taras o większych wymiarach ( 3 m głęboki i 7 szeroki - od przodu i tyłu wsparty na 4 słupach - belki 14x14 cm).

    Drewno planuję użyć takie zwykłe z tartaku i mam pytanie jaki słupy i płatwie zastosować 12x12 cm czy 14x14. Dach będzie kryty dachówką betonową.

    Jestem raczej amatorem w tych kwestiach. Zbudowałem wprawdzie szopkę na narzędzia i drewno oraz domek dla dziecka (narazie stoją), ale nigdy nie budowałem konstrukcji krytej dachówką tylko gontem. Dachówkowa więcej waży i boję się żeby mi się to nie zawaliło. Dlatego pytam o te przekroje słupów.

    Nie wiem niestety jak dodać załacznik więc opisze to co wyrysowałem
    1. Dach jednospadowy kryty dachówką betonową, pod dachówka nadbitka
    2 Przy ścianie dwa słupy zakotwione w betonowych schodach i przykręcone do ściany w kilku miejscach, na słuchach belka pozioma - rozpiętość między słupami 250 cm, całkowita szerokość daszku ok 330 cm, wysokość słupów przy ścianie ok. 250 cm
    3. Od frontu analogicznie jak przy ścianie, wysokość słupów ok. 210 cm, zastrzaly pomiędzy slupami a belką poziomą (wysokość słupów dostosuję tak żeby spadek był jak na tarasie więc podane wymiary są orientacyjne).
    4. głębokość daszku to ok 200 cm, z tym że odległość między słupem przyściennym a frontowym to ok. 140 cm. słupy frontowe i przyścienne połączę belkami poziomymi na dole i na górze (patrząc z boku)

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Zrobiłem coś podobnego, tyle że na słupach 50x100mm Można spokojnie chodzić po takim daszku, ale też mam pełne deskowanie płytą 22mm. Krycie papą.
    Moim zdaniem spokojnie wystarczy 12x12 cm, ale jak się boisz to 14x14. Architekt na moim tarasie (którego chyba nie wykonam zgodnie z projektem) dał słupy 16x16. Wysokości słupów nie maja znaczenia. Z tego co widziałem, na sztywność konstrukcji wpływ miały przede wszystkim miecze - trzeba dać po dwa na każdy kierunek działania siły, przeciwstawnie. Słupy na kotwach, żeby nie gniły. Mocowanie do ściany wkrętami 16mm (!), ciężko to bylo wkręcić, ale się dało.
    Ja bym dał całość na 14x14.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  3. #3

    Domyślnie

    Skoro słupy mają być dwa szedłbym w 14x14 także ze wzgledu na wygląd/proporcje względem budynku i dopasowanie stylistyką do wspomnianego tarasu.
    Weź to pod uwagę żeby z tych słupów nie zrobiły się zapałki na tle budynku.
    Do tego nie wiem czy łączenie tych słupów w poziomie to już nie nadmiar? Wydaje mi się że krokwie i deskowanie zapewnią odpowiednią sztywność.
    Wiesz jaką masz montować dachówkę i ile jej wejdzie to możesz obliczyć wagę.
    Druga sprawa to nie zbyt płaski daszek pod dachówkę? Chyba że tylko ja sobie dopowiadam że on skoro jednospadowy będzie dosyć płaski.
    Ostatnio edytowane przez Happek ; 12-09-2021 o 09:55

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Happek Zobacz post
    Wydaje mi się że krokwie i deskowanie zapewnią odpowiednią sztywność.
    Ryzykowne.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  5. #5

    Domyślnie

    Dzieki. Spad daszku zrobie jak na tarasie. Odpowiednio dostosuje wysokośc slupow z przodu i z tyłu biorac pod uwage ze taras jest jakies 1.5 m głębszy niz schody. A te belki łączące to narazie opcja. Ale moze dam bo między nimi może zamontuje taka żaluzje z deseczek

  6. #6

    Domyślnie

    Ale jak ryzykowne to dam na pewno

  7. #7

    Domyślnie

    Mam nie takiej wielkości taras i krokwie bez deskowania dały dobrą sztywność...przecież to jest kotwione do ściany a nie wolnostojące...

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    A ja daszek nad wejściem podobnej wielkości i deskowanie niewiele dało, pomimo słupów kotwionych do ściany. To musi być jedna klatka, wiatr swoje zrobi, wierz mi.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  9. #9

    Domyślnie

    Nie wiem czy zrobi skoro ponad 25m2 dachu stoi mi stabilnie i nie próbuje odlatywać... Nic nie poradzę że nawet gdybym chciał to mi się nie rusza.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony