dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 48
  1. #21

    Domyślnie

    Jeśli okna montuje na zwykłą piankę (na dole poszerzenia) licować je z murem czy może wypuścić je z 1-2cm na zewnątrz? Dalej chcę samodzielnie zabezpieczyć styk ściana/pianka/rama okna tzw folią w płynie (tak jak na wideo: https://www.youtube.com/watch?v=bVZ4Ujrf6ug )
    Oczywiście tu jest zlicowanie z murem, ale może nie będzie trudne uszczelnienie styku mimo wysunięcia okna o ten 1-2cm Coś tam zyskuję "na cieple" z tytułu wysunięcia okna w warstwę ocieplenia. Na ile jest fachowy, właściwy i trwały montaż jak na wideo?

  2. #22
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    acroo

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Kozy
    Kod pocztowy
    43-340
    Posty
    13

    Domyślnie

    Podepnę się pod temat okien, ale sprawa dotyczy drzwi.
    Mam zamontowane drzwi zewnętrzne i obecny ich stan to obcięte pianki i glify od wewnątrz do wykończenia.

    Czy w przypadku drzwi, również można stosować systemy dedykowane do okien?
    Chodzi mi o folię w płynie np. wspomniany Illbruck SP925 od wewnątrz (zamiast taśm, bo nie ma już jak podkleić).
    Co stosować z zewnątrz? Budynek ocieplony, więc nie ma możliwości przyklejenia taśmy na mur (na drzwi by się jeszcze dało na brzegu, bo wykończenie ocieplenia z zewnątrz jest jeszcze do zrobienia, więc plasterek 2cm styropianu zakryłby taśmę naklejoną na krawędź ościeżnicy.

    Pozdrawiam!

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał acroo Zobacz post
    Podepnę się pod temat okien, ale sprawa dotyczy drzwi.
    Mam zamontowane drzwi zewnętrzne i obecny ich stan to obcięte pianki i glify od wewnątrz do wykończenia.

    Czy w przypadku drzwi, również można stosować systemy dedykowane do okien?
    Chodzi mi o folię w płynie np. wspomniany Illbruck SP925 od wewnątrz (zamiast taśm, bo nie ma już jak podkleić).
    Co stosować z zewnątrz? Budynek ocieplony, więc nie ma możliwości przyklejenia taśmy na mur (na drzwi by się jeszcze dało na brzegu, bo wykończenie ocieplenia z zewnątrz jest jeszcze do zrobienia, więc plasterek 2cm styropianu zakryłby taśmę naklejoną na krawędź ościeżnicy.

    Pozdrawiam!
    Z obu stron możesz dać Illbrucka.

  4. #24
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    acroo

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Kozy
    Kod pocztowy
    43-340
    Posty
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał radziula Zobacz post
    Z obu stron możesz dać Illbrucka.
    Z zewnętrznej też paroszczelnego?

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał acroo Zobacz post
    Z zewnętrznej też paroszczelnego?
    Przecież smarujesz nim piankę, ościeżnicę i tylko fragment muru. W zasadzie to delikatnie tylko nachodzisz na ościeżnicę i na ścianę, aby doszczelnić i zabezpieczyć połączenie tych elementów z pianką.

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Cytat Napisał radziula Zobacz post
    Przecież smarujesz nim piankę, ościeżnicę i tylko fragment muru. W zasadzie to delikatnie tylko nachodzisz na ościeżnicę i na ścianę, aby doszczelnić i zabezpieczyć połączenie tych elementów z pianką.
    Chodzi o to, że wg producenta SP 925 jest paroszczelny i przeznaczony do stosowania wewnętrznego.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał finlandia Zobacz post
    Chodzi o to, że wg producenta SP 925 jest paroszczelny i przeznaczony do stosowania wewnętrznego.
    Akurat na tak małej powierzchni nie powinno to mieć znaczenia.
    A jeśli tak bardzo przeszkadza, to polecam masę uszczelniającą WURTH.

  8. #28
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    acroo

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Kozy
    Kod pocztowy
    43-340
    Posty
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał radziula Zobacz post
    Akurat na tak małej powierzchni nie powinno to mieć znaczenia.
    A jeśli tak bardzo przeszkadza, to polecam masę uszczelniającą WURTH.

    Nie chodzi o to, że coś przeszkadza, po prostu chcę to zrobić dobrze, a nie mam na tyle wiedzy - stąd pytania.

  9. #29
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał finlandia Zobacz post
    Chodzi o to, że wg producenta SP 925 jest paroszczelny i przeznaczony do stosowania wewnętrznego.
    Z deklaracji właściwości użytkowych SP 925:
    Masę illbruck SP925 aplikowaną w dolnym złączu od zewnętrznej strony przegrody, należy osłonićniezwłocznie po wykonaniu uszczelnienia przed bezpośrednim działaniem warunków atmosferycznych. Nie manatomiast wskazań, aby osłaniać niezwłocznie masę nakładaną na złącze od strony pomieszczenia budynku

    Również:
    Opór dyfuzyjny określony grubościąwarstwy powietrza o równoważnym oporzedyfuzyjnym Sd, m ≥ 1,5

    1,5 metra to raczej słaba paroizolacja. SP925 to uszczelniacz (klasa 4 przy 600 Pa).
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  10. #30
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.391

    Domyślnie

    Cytat Napisał acroo Zobacz post
    Nie chodzi o to, że coś przeszkadza, po prostu chcę to zrobić dobrze, a nie mam na tyle wiedzy - stąd pytania.
    Pianka uszczelniająca (taka sama niezależnie czy przy oknach czy drzwiach) jest wrażliwa na wilgoć i promienie uv (to ostateni tylko do czasu wykończenia budynku).
    W związku z tym należy piankę z jednej strony chronić przed wnikaniem wilgoci (paroizolacja) a z drugiej strony pozwolić odparować tej wilgoci (warstwa paroprzepuszczalna), która jednak odrobinę wniknie w piankę bowiem nie ma idealnej paroizolacji 100%.
    Podstawy fizyki wskazują, że strumień powietrza zawierającego parę wodną przeważnie jest skierowany od wnętrza budynku na zewnątrz, a to dyktuje z której strony ma być paroizolacja. Oglądając różne produkty szukaj parametru "Sd".

    U siebie planuję system Tytan WINS, w którym:
    masa wewnętrzna paroizolacyjna - Sd=30m (generalnie im więcej tym lepiej, co najmniej 10m)
    masa zewnętrzna paroprzepuszczalna - Sd=2m (im mniej tym lepiej).
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  11. #31
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Christoff1977

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    Łowicz
    Kod pocztowy
    99-400
    Posty
    2

    Domyślnie

    Przeczytałem Wasze posty i niestety stwierdzam, że wiedza na temat materiałów do szczelnego/ciepłego montażu jest bardzo skromna lub wręcz błędna. Sugerujecie tu by stosować folię w płynie (płynne membrany). Te folie po zaaplikowaniu i wyschnięciu tworzą szczelną powłokę. Przecież to jest guma. Nie powinno się szczelnie zamykać piany. Skropliny, które niewątpliwie wytworzą się na granicy powietrza ciepłego i zimnego, zostaną w pianie montażowej. Przy szczelnym zamknięciu szczeliny montażowej woda z piany nie będzie miała możliwości odparowania. Widziałem budowę gdzie zastosowano membrany EPDM (również guma) i po zerwaniu membrany zewnętrznej (bezpośrednio po zimie) wylała się woda ze szczeliny montażowej. Skropliny w pianie to normalna sytuacja. Tutaj jest styk zimnego i ciepłego powietrza i normalnym, fizycznym zjawiskiem jest skraplanie. Jeżeli ktoś upiera się by szczelnie zamknąć szczelinę montażową, niech to zrobi od środka. Choć nie jest to do końca najlepsza decyzja o czym w później.
    Kolejny system, który niekiedy się nie sprawdza to folia poro-szczelna od wewnątrz i paro-przepuszczalna od zewnątrz. Ten system absolutnie nie sprawdza się w budynkach gdzie ma być instalowana klimatyzacja (nie do końca wiem jak ten rodzaj montażu funkcjonuje przy rekuperacji). Włączona klimatyzacja lub jakikolwiek schładzacz powietrza powoduje latem odwrócenie naturalnego ciągu powietrza. Wewnątrz domu jest chłodniej i jest niższe ciśnienie, na zewnątrz cieplej i jest wyższe ciśnienie. To oznacza, że powietrze z zewnątrz chce się dostać do wewnątrz. Jak ma odparować piana skoro od wewnątrz napotyka przeszkodę w postaci paro-izolacji.
    Na dzień dzisiejszy najlepszym, znanym mi montażem w otworze okiennym jest zastosowanie folii duo o zmiennym sd. Folie te adaptują się do panujących warunków atmosferycznych i w razie potrzeby folia wewnętrzna staje się paro-przepuszczalną a zewnętrzna paro-szczelną i odwrotnie. Ta funkcjonalność sprawia, że szczelina montażowa pracuje cały rok jednocześnie zachowując funkcję wodoszczelności.
    Jeszcze jedna ważna kwestia. Każdy materiał ma określoną wartość sd, która określa paroprzepuszczalność danego materiału. Zakłada się, że wszystko co większe od 1 sd jest paroszczelne, co mniejsze od 1 sd paroprzepuszczalne. Np. membrany dachowe o wysokiej paroprzepuszczalności mają sd na poziomie 0,01. Folia w płynie, nawet ta którą polecacie od strony zewnętrznej ma tą wartość wyższą od 1 sd, na ogół ok. 1,5. To sd dla wszystkich folii w płynie określone jest dla odpowiedniej grubości tej warstwy. Nie sądzę by którykolwiek montażysta mierzył grubość warstwy jaką nakłada.
    Powtórzę jeszcze raz. Według mojej wiedzy i rozeznania najlepszym materiałem do szczelnego/ciepłego montażu w otworze okiennym jest taśma/folia duo o zmiennym sd.

  12. #32

    Domyślnie

    Witam
    Czytam o tych wszystkich taśmach, membranach, sd, lambda i naszło mnie pytanie. Czy badał ktoś ( oknotest lub inne laboratorium ) wbudowane okno w mur dwuwarstwowy gdzie montaż jest termicznie tylko na piankę (mechanicznie kotwy i wkręty ), wystawione w warstwę ocieplenia 15 mm, prawidłowo odcięta piana. Od wewnątrz taśma dylatacyjna przyokienna (tynkarska ) tynk na glifie malowany farbą lateksową. Od zewnątrz węgarek 2cm na ramie ze styropianu ocieplenie 20 cm na ścianie zewnętrznej lambda 0,031 i zastosowane elewacyjne listwy tynkarskie przyokienne. Tynk silikonowy. W domu rekuperacja wilgotność na poziomie 30-40 %. Jakich negatywnych skutków spodziewać się przy użytkowaniu domu z tak niewłaściwie ( brak taśm i membran Sd Ud i innych wynalazków). Z filmów z badań widzę że bada się okno bez ocieplenia i ostatecznego wykończenia, bada ktoś okna już wbudowane i porównuje testy ?
    Parterówka "Dom pod Kakaowcem" by archon, powierzchnia 116 m2 plus garaż 36 m2, piwnica 36 m2, kotłownia 6 m2. OZC projektowe 6,8 kw po modyfikacjach plan na 5,8 kw . 100% podłogówka. PC Panasonic 9 kw SDC 1-faza. Mocny nacisk na ocieplenie. Rekuperator : Aeris NEXT 350 Standard. Użytkownicy 2+2

  13. #33

    Domyślnie

    Miałem ten sam dylemat. Wybrałem membranę w płynie.

    Tylko i wyłącznie z tego powodu, że okna wstawią w marcu, a tynki wejdą na koniec roku. Tynkowanie zostawiam na sam koniec z uwagi na bańkę na styropianie - czekam na spadki. Planuję ocieplać dopiero w listopadzie 2022, czyli około terminu wprowadzenia się.

    To oznacza, że taśmy byłyby nieprzykryte przez całe lato. Mój wykonawca powiedział, że producent daje 7 miesięcy gwarancji, natomiast często słabo to wygląda już po 4 miesiącach.

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mokebe Zobacz post
    Miałem ten sam dylemat. Wybrałem membranę w płynie.

    Tylko i wyłącznie z tego powodu, że okna wstawią w marcu, a tynki wejdą na koniec roku. Tynkowanie zostawiam na sam koniec z uwagi na bańkę na styropianie - czekam na spadki. Planuję ocieplać dopiero w listopadzie 2022, czyli około terminu wprowadzenia się.

    To oznacza, że taśmy byłyby nieprzykryte przez całe lato. Mój wykonawca powiedział, że producent daje 7 miesięcy gwarancji, natomiast często słabo to wygląda już po 4 miesiącach.
    Mówisz o tynkach zewnętrznych czy wewnętrznych?

  15. #35

    Domyślnie

    Od wewnątrz SP925, od zewnątrz taśma bitumiczna (+ specjalny grunt do silki) na uzupełnionej pianie i jest beton.

  16. #36
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Od wewnątrz SP925, od zewnątrz taśma bitumiczna (+ specjalny grunt do silki) na uzupełnionej pianie i jest beton.
    Słońce zeżre te taśmy. Trzeba je czymś przesmarować, choćby klejem do silki.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  17. #37
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    T12345T

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.219

    Domyślnie

    Cytat Napisał uve_solid Zobacz post
    Czy badał ktoś wbudowane okno w mur dwuwarstwowy gdzie montaż jest termicznie tylko na piankę
    Odp. nr 1 - badał. Odp. nr 2 -w 99,99% przypadków w Polsce "montaż jest termicznie tylko na piankę".

    Uszczelnienia zewnętrzne i wewnętrzne nie mając nic wspólnego z przewodzeniem ciepła przez połączenie, jeśli już to z trwałością wartości współczynnika przenikania ciepła w okresie eksploatacji. W tych samych warunkach, przewodność cieplna połączenia okna z ościeżem dla okna dodatkowo uszczelnionego i nieuszczelnionego będzie dokładnie taka sama. Inne będą za to wartości rezultatów w zakresie przepuszczalności powietrza i wodoszczelności, a tym samym izolacyjność termiczna połączenia "na samej piance" szybciej i szybko zacznie spadać, a do tego nałożą się negatywne zjawiska związane z infiltracją i zamakaniem izolacji termicznej w progach.
    PRO QUALITY

  18. #38
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Christoff1977

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    Łowicz
    Kod pocztowy
    99-400
    Posty
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mokebe Zobacz post
    Miałem ten sam dylemat. Wybrałem membranę w płynie.

    Tylko i wyłącznie z tego powodu, że okna wstawią w marcu, a tynki wejdą na koniec roku. Tynkowanie zostawiam na sam koniec z uwagi na bańkę na styropianie - czekam na spadki. Planuję ocieplać dopiero w listopadzie 2022, czyli około terminu wprowadzenia się.

    To oznacza, że taśmy byłyby nieprzykryte przez całe lato. Mój wykonawca powiedział, że producent daje 7 miesięcy gwarancji, natomiast często słabo to wygląda już po 4 miesiącach.
    Stosując membranę zamykasz szczelinę montażową. Niewentylowana piana będzie trzymała wilgoć o to z czasem przełoży się na pojawienie się grzyba na ścianie przy oknie.
    Taśmy można zabezpieczyć przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Wystarczy przykryć je oddychającą zaprawą lub można pomalować hydrofobowymi farbami np. lazura do drewna.

  19. #39

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Słońce zeżre te taśmy. Trzeba je czymś przesmarować, choćby klejem do silki.
    Przykleili je wykonawcy elewacji po uprzednim ścięciu i uzupełnieniu pianki. Najlepiej chyba w taki sposób.

  20. #40
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Przykleili je wykonawcy elewacji po uprzednim ścięciu i uzupełnieniu pianki. Najlepiej chyba w taki sposób.
    Po warunkiem, że potrafią to zrobić, bo taśmy lubią się odklejać, zwłaszcza na narożnikach.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony