Mam pytanie odnośnie wentylacji poddasza użytkowego

Na poddaszu jest 5 pomieszczeń. 3 pokoje, 1 tam gdzie schody i taki jakby schowek.
W pierwszych 4 pomieszczeniach sa okna wiec nawiew bedzie. W schowku nie ma wiec tam bym chcial postawic komin tylko problem jest taki ze pomieszczenia w najwyższym punkcie maja 4 metry... stawiajac komin obok komina (bo jeden przechodzi wlasnie przez to pomieszczenie. I po postawieniu kratki z 30 cm od sufitu do gory komina bedzie jakies 2 metry. Da za maly ciąg tak myślę
WIĘC mam 2 pomysły.
1. Zrobic kratke na dole komina przy podlodze co da wtedy z 6 metorow metrow a nawiew do pomieszczenia zrobić od góry pomieszczenia (lub zrobić na dole co da napewno ciag ale nie da wymieszania powietrza w skladziku a chciałbym tam dawac pranie w zimie do suszenia i moglo by sie to wtedy zle zakończyć)
2. Zrobic kratke w połowie komina czyli tak okolo 2 metrow od podłogi da to wtedy jakies 4/4.5 metra tak myślę a nawiew dac spod drzwi
Ktora opcja jest lepsza
Choc mam przemyslenie odnosnie pewnej glupiej rzeczy choc nwm czy to wgl jest mozliwe takie przesuniecie masy powietrza. Dac kratke na dole komina przy podldoze tam wlozyc rure i pociagnac ja prawie pod sufit pomieszczenia. Czy ciag tutaj zadziala ? Zaciagalby wtedy powietrze spod drzwi do schowka (podciete odpowiednio)wedrowaloby do gory pomieszczenia a wtedy zaciagloby sie ta rura od gory pomieszczenia schodzilo w dol i dalej w gore przez komin na zewnatrz mialby slokojnie te 6 metrow wiec ciag tu wydaje mi sie ze bylby zacny tylko czy to da tak rade.