dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 41
  1. #1

    Domyślnie Twardość wody

    Mam wodę o twardości 16dH z wodociągu miejskiego.Czy warto coś robić z taką wodą biorąc pod uwagę, że jest nią zasilany także piec kondensacyjny i zasobnik CWU? Czy warto ją zmiekczać (np. do poziomu 8-9dH) albo dodatkowo uzdatniać?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Jeśli już zmiękczać to niżej - do 3-4 dH lub nawet do zera jeśli nie ma miedzianej instalacji i woda jest głównie użytkowa, a nie pitna.
    Woda z wodociągów nie powinna wymagać już dodatkowego uzdatniania.

  3. #3

    Domyślnie

    Instalacja wodna będzie z alupexa albo polipropylenu, natomiast CO będzie z miedzi, przynajmniej częściowo. Obecnie wodę filtruję w dzbanku Brita do picia. Jeżeli miałbym na instalacji stawiać jakiś uzdatniacz albo zmiękczacz, to chciałbym wówczas zaprzestać korzystania z dzbanka filtrującego, czyli woda musiałaby być zdatna do picia bezpośrednio z kranu, oraz lepiej wpływać na urządzenia - pralka, zmywarka, piec CO, zasobnik CWU.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Cytat Napisał radziula Zobacz post
    Instalacja wodna będzie z alupexa albo polipropylenu, natomiast CO będzie z miedzi, przynajmniej częściowo.
    Układ CO jest układem zamkniętym, do którego tylko czasami dolewasz nowej wody. Przy takiej okazji możesz wyregulować zmiękczacz i dolać wodę o odpowiedniej twardości.

    Obecnie wodę filtruję w dzbanku Brita do picia. Jeżeli miałbym na instalacji stawiać jakiś uzdatniacz albo zmiękczacz, to chciałbym wówczas zaprzestać korzystania z dzbanka filtrującego, czyli woda musiałaby być zdatna do picia bezpośrednio z kranu, oraz lepiej wpływać na urządzenia - pralka, zmywarka, piec CO, zasobnik CWU.
    Masz trochę sprzeczne cele... to co dobre dla organizmu nie jest dobre dla pralki.
    Filtr dzbankowy zawiera głównie węgiel aktywny, który poprawia smak i zapach wody czyli sprawy mało istotne z punktu widzenia pralki czy zmywarki.
    Zmiękczacz usuwa twardość czyli wapń i magnez - a są to związki nadające wodzie smak, ale też powodujące powstawanie osadów z kamienia, które to zabijają pralki czy zmywarki.
    Nie ma urządzenia idealnego do wszystkich celów... zazwyczaj rozwiązuje się to montując zmiękczacz na cały dom i potem przy jednym kranie (zazwyczaj w kuchni) montuje się dodatkowy filtr do wody pitnej (np. odwróconą osmozę z mineralizatorem).

  5. #5

    Domyślnie

    U w układach ogrzewania (ogrzewanie grzejnikowe i płaszczyznowe) warto stosować zmiękczoną wodę?

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    O ile wiem to niektórzy producenci zalecają konkretną twardość wody do napełniania układów. Słyszałem o zakresach oko 10-14 dH, ale to może być inne u każdego producenta i zależeć też od dodawanych środków (biocydy, antyskalanty, inhibitory korozji, itp)

  7. #7

    Domyślnie

    Co w takim razie polecacie? Temat jest mi zupełnie obcy, ale z tego co napisaliście rozumiem, że to co dobre dla człowieka jest szkodliwe dla urządzeń i na odwrót, więc nie ma złotego środka. Ja z kolei nie chciałbym się pchać w dodatkowe koszta. Podstawowe pytanie, to czy w ogóle coś robić, czy nie zostawić jak jest?

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Cytat Napisał radziula Zobacz post
    Co w takim razie polecacie? Temat jest mi zupełnie obcy, ale z tego co napisaliście rozumiem, że to co dobre dla człowieka jest szkodliwe dla urządzeń i na odwrót, więc nie ma złotego środka. Ja z kolei nie chciałbym się pchać w dodatkowe koszta. Podstawowe pytanie, to czy w ogóle coś robić, czy nie zostawić jak jest?
    Jeśli to nowy dom (nowa instalacja) i zależy Ci na żywotności sprzętów to moim zdaniem warto.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KLARSAN
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Posty
    4.064
    UZDATNIANIE WODY - FILTRACJA WODY W DOMU I W PRZEMYŚLE Zajmujemy się analizą wody, doborem urządzeń, montażem, serwisem. Oferujemy produkty oraz usługi dla odbiorców indywidualnych i firm. www.klarsan.pl LOKALIZACJA: Cała Polska TELEFON: 42 279 64 00 E-MAIL: [email protected]

    Domyślnie

    Cytat Napisał radziula Zobacz post
    Co w takim razie polecacie? Temat jest mi zupełnie obcy, ale z tego co napisaliście rozumiem, że to co dobre dla człowieka jest szkodliwe dla urządzeń i na odwrót, więc nie ma złotego środka. Ja z kolei nie chciałbym się pchać w dodatkowe koszta. Podstawowe pytanie, to czy w ogóle coś robić, czy nie zostawić jak jest?
    Jeżeli zależy Ci na piciu wody z kranu, która ma dodatkowe minerały, to tak jak pisał Qbek - osmoza z mineralizatorem albo ultrafiltracja z mineralizatorem pod zlewem w kuchni. Przy nowym domu i nowej instalacji zakup zmiękczacza wody jest obecnie tak oczywisty jak zakup zmywarki do naczyń czy suszarki do obrań.
    Analiza fizykochemiczna wody dla użytkowników forum Muratordom w cenie 99 zł.
    Wyślemy kuriera, który odbierze butelkę wody z Twojego domu. Zapraszamy do kontaktu.

    Zobacz kanał o filtracji wody na YouTube i grupę filtry do wody na Facebooku

  10. #10

    Domyślnie

    Dom nie jest nowy, ale będę wymieniał instalację wodno-kanalizacyjną i odpowiednio wcześniej zastanawiam się w którym kierunku pójść. Podsumowując polecacie zmiękczacz na wejściu wody do domu i dodatkowo osmoza z mineralizatorem albo ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni pod zlewem?

  11. #11

    Domyślnie

    Przyznam, że nie brałem wcześniej tego pod uwagę, ale zmiękczacz w kotłowni plus osmoza pod zlewem?
    Jakie są orientacyjne koszty zakupu i obsługi (czyli należytego utrzymania)? Jakaś wymiana regularna pewnych elementów?

  12. #12

    Domyślnie

    Niestety nie orientuję się zupełnie w temacie. Wiem tylko, że w zmiękczaczu należy uzupełniać sól + prąd. Zużycie wody też pewnie troszkę większe ze względu na płukanie zmiękczacza Koszty są mi nieznane, ani samych urządzeń, ani późniejszego utrzymania.

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Cytat Napisał radziula Zobacz post
    Podsumowując polecacie zmiękczacz na wejściu wody do domu i dodatkowo osmoza z mineralizatorem albo ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni pod zlewem?
    Moim zdaniem tak, przy czym jeśli ma być zmiękczanie do zera to raczej RO niż UF.

  14. #14

    Domyślnie

    Mógłbyś rozwinąć skróty RO oraz UF?

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Przyznam, że nie brałem wcześniej tego pod uwagę, ale zmiękczacz w kotłowni plus osmoza pod zlewem?
    Jakie są orientacyjne koszty zakupu i obsługi (czyli należytego utrzymania)? Jakaś wymiana regularna pewnych elementów?
    Koszty utrzymania zmiękczacza to głównie sól, woda i przegląd (opcjonalny). Prąd można pominąć. Zużycie soli i wody nie jest jakieś ogromne ale zależy od wielkości zmiękczacza i zużycia wody. Bardzo orientacyjnie można przyjąć ok 1 PLN na m3 zmiękczonej wody. Koszty przeglądów zależą od typu głowicy i konkretnego serwisanta - zazwyczaj jest to 150-250 PLN za wizytę i do tego ewentualny koszt części.
    Osmoza pod zlew to wymiana wkładów - raz na pół roku do całego roku (zależnie od zużycia wody). Koszt kompletu wkładów to kilkadziesiąt PLN. Raz na 3-5 lat wymiana membrany (koszt ok 100-150 PLN).
    Największa kwota to koszty obsługi przez serwis - jeśli sam wymienisz wkłady to nic cię to nie kosztuje (no może rolkę taśmy teflonowej). Jak zamówisz serwisanta to może wziąć od kilkudziesięciu PLN w górę, ale nie słyszałem żeby było ponad 200 PLN.

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Cytat Napisał radziula Zobacz post
    Mógłbyś rozwinąć skróty RO oraz UF?
    RO to Reverese Osmosis czyli odwrócona osmoza.
    UF to ultrafiltracja

  17. #17

    Domyślnie

    A kto jeszcze korzysta z taśmy teflonowej? Ja wszędzie nawijam nić uszczelniającą.
    Czyli koszta nie wyglądają jakoś strasznie, tym bardziej, że wkłady do dzbanka kosztują ok. 150zł rocznie, a ten koszt by odpadł, a raczej zamienił się we wkłady do osmozy i sól.

    Jakiej marki osprzęt polecicie, tak aby był dobry jakościowo i nie puścił inwestora z torbami?

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Cytat Napisał radziula Zobacz post
    Jakiej marki osprzęt polecicie, tak aby był dobry jakościowo i nie puścił inwestora z torbami?
    Do zmiękczacza najważniejsza jest głowica (np. Clack, Fleck, Erie) i złoże (Lewatit, Dowex).
    Co do osmozy to warto zwrócić uwagę na membranę (np. Filmtec) i ogólną jakość (np. złączki JG).

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Zmiękczacz, licząc pesymistycznie z zapasem (raczej mniej) 150 l wody i 4kg soli co dwa tygodnie do regeneracji - czyli jakieś 4m3 wody i ścieków + 4 worki soli rocznie.

    Do tego 1-2 wkłady wstępne rocznie i raz na rok co najmniej dezynfekcja do której sama chemia kosztuje ze 25zł (zazwyczaj dezynfekuje i wymienia wkład serwisant w ramach przeglądu za jakieś 150zł).

    Osmoza - największy koszt to woda, bo ze 3x więcej trafia do kanalizacji, niż do wylewki. Do wkłady Aquafilter komplet wstępnych ze 25zł (niby trzeba wymieniać co pół roku - ale po zmiękczaczu to i co roku będzie za często). Za to warto dosyć często (3-6 miesięcy zależnie od zużycia wody) wymieniać filtry końcowe (węglowy i mineralizator) ze 30zł. Można kupić tańsze (AFAIK H2oo to to samo, co Aquafilter).

    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7909140

  20. #20

    Domyślnie

    Przyszedł mi taki pomysł, żeby za licznikiem wody rozdzielić wodę na 2 rury..
    Jedna pójdzie do kuchni do zlewu z pominięciem zmiękczania (i niestety także do zmywarki), a druga pójdzie do kotłowni, gdzie może być zmiękczacz.
    Przy takim podziale, RO/UF nie będzie potrzebna.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony