dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 5
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 81
  1. #61
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    muszkieter7

    Zarejestrowany
    Jul 2020
    Skąd
    Charbrowo
    Kod pocztowy
    83-352
    Posty
    110

    Domyślnie

    Ytong ma już Ytong energo ultra 36,5 który spełnia normę 2021

  2. #62
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sebixx Zobacz post
    Różnica polega na tym w jakim czasie pozbędziemy się tej wilgoci ze ściany.
    Różnic jest znacznie więcej.
    -czy następuje kondensacja
    - jakie U w praktyce ma przegroda uwzględniając jej wilgotność
    - jaka temperaturę ma przegroda (im gorsze U tym mniej ciepła zmagazynowane w ścianie oraz zimniejsza powierzchnia wewnętrzna zimą)
    - wilgotność wewnątrz domu - w tym koszt i potrzebna wydajność nawilżania w sezonie grzewczym
    - koszt wykonania
    - koszt utrzymania domu

    Cytat Napisał Sebixx Zobacz post
    Szybciej nastąpi to w ścianie 1W i 2W z wełną.
    Szybciej nastąpi to w ścianie, w której nie nastąpiła kondensacja.


    Cytat Napisał Sebixx Zobacz post
    W ścianie 2W ze styro dyfuzja na zewnątrz jest mocno ograniczona więc zgromadzona wilgoć w ścianie w większości wróci do wnętrza budynku.

    A dlaczego miałaby wracać, jeżeli przez cały rok, utrzymujemy wewnątrz stałą temperaturę i wilgotność, a sam twierdzisz, że z zewnątrz nie ma praktycznie wymiany? Po 3-4 zimach odparuje wilgoć technologiczna i ściana osiąga stały, docelowy poziom wilgotności. To otwarcie dyfuzyjne szkodzi - wysusza jeszcze bardziej zimą a latem nje robi różnicy, bo i na zewnątrz, i wewnątrz podobna temperatura i wilgotność.


    Faktycznie tuż po wyprodukowaniu BK jest dosyć wilgotny.

    Potem "Ostatecznie mur wykonany z betonu komórkowego stabilizuje wilgotność na poziomie od 1,5 % do 6 % masy."

    "W dwa miesiące po ustąpieniu wód powodziowych zalane ściany domów z bloczków Ytong wyschły od maksymalnego nasycenia wodą (~50 ÷ ~60% masy) do wilgotności ~35% masy. Po około roku od zalania wilgotność w badanych domach spadała do poziomu poniżej 10% masy."

    Źródło

    Tak, wentylacja załatwia wszystko. A dyfuzja nie rozwiązuje żadnego problemu, jest szkodliwa bo dodatkowo przesusza powietrze w sezonie grzewczym a w przypadku kondensacji stanowi dodatkowe zagrożenie dla U i trwałości ściany.

    AFAIK żadnego tynku silikonowego producent nie dopuszcza do kładzenia na BK. A znaleźć ekipę od tynków zewnętrznych tradycyjnych to sztuka.

    Cytat Napisał muszkieter7 Zobacz post
    Ytong ma już Ytong energo ultra 36,5 który spełnia normę 2021
    Normę to spełnia na styk U=0,2 @36,5cm plus tynki. A 48cm+ tynki ma U=0,15 Dla porównania u mnie jest 0,114@45cm plus tynki.

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Przy elewacji styropianowej łatwo doprowadzić pod jej wyprawą do takiej akumulacji kondensatu, czego efektem jest spora ilość "zielonych budynków".
    https://www.bdb.com.pl/wyklady-prakt...-wprowadzenie-[16min]-wp100
    Link nie działa. Ale przy współczesnych U nie osiągniesz na styku EPS i BK temperatury punktu rosy i kondensacja nie nastąpi. Wrzucałem, kiedy wystąpi kondensacja w omawianej ścianie 1W. W 24cmBK + 20 cm EPS nie występuje.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 17-09-2021 o 11:55

  3. #63
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    muszkieter7

    Zarejestrowany
    Jul 2020
    Skąd
    Charbrowo
    Kod pocztowy
    83-352
    Posty
    110

    Domyślnie

    I o to chodzi wentylacja to podstawa, a fani styropianu utrzymują że przez ścianę "wyjdzie" kilka procent pary, przez jednostronnie zamkniętą oklejoną styropianem zapewne tak, ale jak widać z analiz kondensat z 1 w jest usuwany w czterokrotnie większej ilości i ok 35 procent szybciej. Więc na chłopski rozum w 2w para migruje do przegrody napotyka opór w postaci styro i tylko część jest w stanie wyprowadzić na zewnątrz ponieważ Sd styro jest duże. W przeciwieństwie do ścian 1 W gdzie każda kolejna warstwa powinna mieć mniejsze opory dyfuzyjne i tak jest i musi być żeby działało. Ps Kaizen w starych domach nie było izolacji od gruntu i podciąganie kapilarne na porządku dziennym

  4. #64
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał muszkieter7 Zobacz post
    ale jak widać z analiz kondensat z 1 w jest usuwany w czterokrotnie większej ilości
    Tylko w prawidłowo wykonanej 2W nie ma kondensatu - więc został usunięty zanim powstał. Nie da się szybciej.



    kontra:



    Cytat Napisał muszkieter7 Zobacz post
    Ps Kaizen w starych domach nie było izolacji od gruntu i podciąganie kapilarne na porządku dziennym

    I to tłumaczy wilgoć na 2 i 3 kondygnacji?
    EOT z mojej strony.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_2021-09-17-13-03-59-52_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
Wyświetleń:	153
Rozmiar:	87,4 KB
ID:	457838  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 17-09-2021 o 12:06

  5. #65
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    muszkieter7

    Zarejestrowany
    Jul 2020
    Skąd
    Charbrowo
    Kod pocztowy
    83-352
    Posty
    110

    Domyślnie

    Czyli te wszystkie analizy pokazujące kondensat w 2w to bujdy? Powinieneś napisać rozpraw doktorską i wykazać niekompetencję poprzedników

  6. #66
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    muszkieter7

    Zarejestrowany
    Jul 2020
    Skąd
    Charbrowo
    Kod pocztowy
    83-352
    Posty
    110

    Domyślnie

    Nie kładłem tynku silikonowego na bok tylko na bk jest x700 i na to silikonowy, Weber kiedyś miał wyprawę na ściany jednowarstwowe.

  7. #67
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Pokaż dla jakich warunków i materiałów były liczone te "wszystkie analizy"
    Ja też dla ściany tynk gipsowy -18cm silikat - 20cm EPS grafit - tynk silikonowy , korzystając z programu U-wert nie byłem w stanie uzyskać kondensacji w przegrodzie.
    Po prostu- temperatura styku silikat-EPS była zbyt wysoka.

    Ale przy grubości styropianu rzędu 8-10cm byłoby to nieuniknione.
    Stąd zagrzybienie scian budynków (np bloków z wlk płyty) które były docieplanie w ten sposób.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 17-09-2021 o 12:41

  8. #68

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Nie uzyskałem odpowiedzi, więc sobie sam znalazłem co deklaruje producent:

    Najcieplejszy materiał konstrukcyjny na rynku:
    λ = 0,095 W/(mK) a nawet… 0,0855 W/(mK) P = 90% !

    Ściana bez ocieplenia:
    Ytong Energo+ 36,5 cm U=0,23 W/(m2K)
    Ytong Energo+ 48 cm U=0,17 W/(m2K)

    Ytong Energo 36,5 cm U=0,25 W/(m2K)
    Ytong Energo 40 cm U=0,23 W/(m2K)
    Ytong Energo 48 cm U=0,19 W/(m2K)

    Czyli nawet mur 40 cm nie spełnia WT2021, nie mówiąc o zdrowym rozsądku. A są to tylko deklarowane wartości producenta, a nie rzeczywiste, z placu boju - no bo szczeliny pionowe!
    Jest jeszcze porotherm 44T z U=17 ale nie o tym chcę pisać. Zdrowy rozsądek każe spojrzeć nie tylko na przenikalność ścian ale i drzwi i okien. Ściana z U=0,15, a obok wklejone okno na pół ściany z U=1 i drzwiami z U=1,2 Niestety wiedza i kompetencja polityków narzucających wyśrubowane współczynniki jest zerowa, a lobby izolacyjne nie śpi.

  9. #69
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    muszkieter7

    Zarejestrowany
    Jul 2020
    Skąd
    Charbrowo
    Kod pocztowy
    83-352
    Posty
    110

    Domyślnie

    Panowie Kaizen i Fotohobby zróbcie swoje rozprawy naukowe i obalcie tezy poprzedników, bo widzę że naukowców tu nie brakuje. Opieram się na wiedzy dostępnej a nie dysputach forumowych obierzyświatów.

  10. #70
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.444
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sebixx Zobacz post
    Jest jeszcze porotherm 44T z U=17 ale nie o tym chcę pisać. Zdrowy rozsądek każe spojrzeć nie tylko na przenikalność ścian ale i drzwi i okien. Ściana z U=0,15, a obok wklejone okno na pół ściany z U=1 i drzwiami z U=1,2 Niestety wiedza i kompetencja polityków narzucających wyśrubowane współczynniki jest zerowa, a lobby izolacyjne nie śpi.
    Interesuję się budowlanką od kilkunastu lat. Obserwowałem budowy w tym czasie, obserwuję i teraz. I co słyszałem? Że nie opłaca się:
    - dawać więcej niż 5 cm styropianu
    - potem, że 10 cm
    - potem, że maks 15
    - od niedawna słyszę "dałem 15 i żałuję, mogłem dać nawet 18 cm" - NAWET! hehehe
    - no i dalej konsekwentnie: "po co dawać więcej niż 20 cm, to się nigdy nie zwróci"
    - czasem ktoś odważny napisze, że dał 25 cm, a reszta ripostuje "co ty termos budujesz?"

    Możesz zresztą przejrzeć FM, dokładnie pamiętam niektóre wątki o "szaleńcach" budujących bunkry ze styropianu. Za kilka lat dojdziemy do Uw=0,1 jako wymogu prawnego, ale jestem więcej niż pewien, że inwestorzy będą ubolewać nad niekompetencją polityków

    Konkretnie: okna o Uw=0,8 to żadna fanaberia, można takie kupić bez problemu. Podobnie drzwi "pasywne", przez które nota bene ucieka aż 1% energii grzewczej, więc czy będą miały U=1,2 czy 0,7 jest bez znaczenia (znaczenie ma szczelność).

    Róbta jak chceta, media nigdy nie taniały, a styropian raz położony na ścianie już nigdy nie zdrożeje. A jak ktoś woli "inwestować" w pompę ciepła za 25 klocków, to jego brocha, no nie?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  11. #71
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.387

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    Link nie działa. Ale przy współczesnych U nie osiągniesz na styku EPS i BK temperatury punktu rosy i kondensacja nie nastąpi. Wrzucałem, kiedy wystąpi kondensacja w omawianej ścianie 1W. W 24cmBK + 20 cm EPS nie występuje.
    Link działa, ale mechanizmy forum go popsuły... https://www.bdb.com.pl/wyklady-prakt...-wprowadzenie-[16min]-wp100
    Zresztą chyba już kiedyś oglądałeś prezentację Zembrowskiego...

    Nie chodzi o styk EPS i BK, nie chodzi nawet o mostki i punkt rosy. Lecz o całą powierzchnię elewacji. Dyfuzja pary wodnej przez ścianę zawsze jakaś zachodzi a jeśli warstwy są źle dobrane to może nastąpić wykroplenie pary pod wyprawą tynkową i nasatąpi wykwit glonów. Jeśli w ciągu lata zdąży wilgoć odparować to ok, jeśli nie to rok do roku będzie się kumulować.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  12. #72
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał muszkieter7 Zobacz post
    Panowie Kaizen i Fotohobby zróbcie swoje rozprawy naukowe i obalcie tezy poprzedników, bo widzę że naukowców tu nie brakuje. Opieram się na wiedzy dostępnej a nie dysputach forumowych obierzyświatów.
    Dlaczego nie przytoczysz tych tez ?
    Taki jesteś biegły w fizyce budowli, a każdą ścianę 2W traktujesz tak samo i twierdzisz, że w każdej wystąpią te same zjawiska ?
    No trochę wstyd...

    Przecież jest dostępnych kilka narzędzi do przeprowadzenia takiej analizy, gdzie można sobie porównać ścianę 1W z 2W z 8cm styropianu, z 15cm styropianu, z 20cm styropianu - i trochę poszerzyć swoje horyzonty.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  13. #73
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    muszkieter7

    Zarejestrowany
    Jul 2020
    Skąd
    Charbrowo
    Kod pocztowy
    83-352
    Posty
    110

    Domyślnie

    Konrad Witczak Fizyka budowli.
    I cieplno-wilgotnosciowe projektowanie ścian z betonu komórkowego. Opieram się na tych dwóch pozycjach jeśli chodzi o moje poglądy na dyfuzję pary wodnej, kondensację w przegrodach etc. Proponuję poczytać i dyskutować. Albo
    Bo jak pisałem panowie opracujcie własne analizy ale nie jednowykresowe, powiem Wam że Was cenie za kulturę pomimo różnic poglądów. Różnorodność poglądów ubogaca jeśli zachowany jest szacunek do stron a mam nadzieję że tak jest.

  14. #74
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał muszkieter7 Zobacz post
    Konrad Witczak Fizyka budowli.
    .
    Rok wydania ?
    Bo znalazłem 2013.

    Przeglądam i nie widzę analizy dla sciany ocieplonej 20cm styropianu 0.031
    Ale jeszcze poszukam.
    I znalazłem przykład, gdzie Pan Witczak liczy w BD ścianę z betonu komórkowego 36.5cm ocieploną warstwą styropianu o grubości całych 5cm (!) I lambdzie 0.045
    I nawet taka przegroda zdaniem Pana Witczaka (a właściwie programu BD) jest zaprojektowana prawidłowo i wolna od kondensacji.
    Więc w sumie o co robisz burzę ?

    Tobie polecam https://www.ubakus.de/u-wert-rechner/
    Jest weekend kiepska pogoda, możesz sobie w ciągu godziny stworzyć cztery modele ścian (o których wspomniałem powyzej) i przetestować je w różnych warunkach cieplno-wilgotnościowych.

    Daj znać, jak znajdziesz takie, które dla sciany 18+20cm dają efekt kondensacji.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 17-09-2021 o 16:08
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  15. #75
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    muszkieter7

    Zarejestrowany
    Jul 2020
    Skąd
    Charbrowo
    Kod pocztowy
    83-352
    Posty
    110

    Domyślnie

    Hmm nie ma wyboru, lekki beton bez rozróżniania na 300, 600, brak zaprawy x700 lub odpowiednika, brak multipora, ciężko zrobić model 1w ale dzięki za linka

  16. #76
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    O ile wiem, każdy materiał możesz edytować.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  17. #77
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    muszkieter7

    Zarejestrowany
    Jul 2020
    Skąd
    Charbrowo
    Kod pocztowy
    83-352
    Posty
    110

    Domyślnie

    Edytuje ale takich smaczków nie widać w zakładce lekki beton nie ma wyboru gęstości, podobnie jak nie ma multipora płyt ani zaprawy, jak wybieram lekki beton to przy -5 kondensacja praktycznie na powierzchni

  18. #78
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    muszkieter7

    Zarejestrowany
    Jul 2020
    Skąd
    Charbrowo
    Kod pocztowy
    83-352
    Posty
    110

    Domyślnie

    Sd bk Sd= mikro*d czyli dla bo Sd= 5*0,365= 1,825, dla styro 20 cm czytam i czytam i...jest lobby styropianowe i lobby bezstyropianowe, i każdy ma swojszą rację że ściana pomijalnie wyprowadza wilgoć, albo znacząco to jak słuchać PO albo PiS, czysta polityka i marketing, jak dla mnie wystarczy tego dociekania, a rozmawiałem ze specem z Ytonga, dla nich to styro mógłby nie istnieć, potencjał widzą w 1w, z kolei eksperci ze stowarzyszenia producentów styropianu udowadniają że styropian jest paroprzepuszczalny prawie jak ściana z bk, w jednej publikacji pokazują że w styro zachodzi kondensacja co znacząco pogarsza U całej przegródy a inny program pokazuje że nie ma prawa być. Czyli prawda, tyż prawda i g... Prawda, przypomina mi się cytat z Łysiaka Historia jest jak dziwka kto ją opisuje ten ją ma. I tym miłym akcentem chciałbym zakończyć rozważania nad dyfuzją pary. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie.

  19. #79
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.444
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Co ciekawe, Ytong był promowany przez Xella jako konkurencja dla drewna, ale to pewnie w Skandynawii, bo u nas drewnianych domów jest mało (oprócz Podlasia i gór). W Polsce Ytong konkuruje ze styropianem i na tym polu próbuje odgryźć jak największy kawałek tortu. No i dobrze, jest wybór, interes się kręci, wszyscy zarobią
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  20. #80

    Domyślnie

    Hej! Odkopię temat. Trochę wody w rzece upłynęło i jestem ciekawy jak dziś wygląda życie w domu ze ścianami 1W? Jakieś problemy z wilgocią się pojawiły?

Strona 4 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony