dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 5
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 81
  1. #21

    Domyślnie

    [QUOTE=Kaizen;8078832]Zaleta? Jakoś pierwszej zimy gdy miałem reku bez odzysku wilgoci to mi wilgotność spadała poniżej 30% bez nawilżania. PIERWSZEGO roku. Więc to wada już w nowym domu. Ale nieistotna - bo to ma jakiekolwiek znaczenie przez dwie - trzy zimy. A że w sezonie grzewczym pomimo przesuszenia wnętrza para może uciekać przez ściany to niewątpliwa wada.


    Ściana ma być sucha i tyle w temacie. Jeżeli będzie wilgotna i zaczniesz ją podgrzewać to zafundujesz sobie grzyba. Ściana 1W szybciej schnie niż 2W ze styro. Wilgoć mogą przytrzymać tynki gipsowe jak pisałem. Kiedy czytam o tych wadach ścian 1W to widzę pewną niekonsekwencję. Jako argument przeciwnicy ścian 1W podają, że w ścianie nastąpi wykraplanie się pary wodnej i ściana będzie wilgotna przez co straci właściwości izolacyjne, a teraz czytam, że wadą jest to, że ściana w tej technologii nie zatrzymuje wilgoci. Trzeba być konsekwentnym i rozumieć technologię 1W.

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sebixx Zobacz post
    Jako argument przeciwnicy ścian 1W podają, że w ścianie nastąpi wykraplanie się pary wodnej i ściana będzie wilgotna przez co straci właściwości izolacyjne, a teraz czytam, że wadą jest to, że ściana w tej technologii nie zatrzymuje wilgoci. Trzeba być konsekwentnym i rozumieć technologię 1W.
    Nie mieszaj wykraplania ze zmianą wilgotności materiału i z paroprzepuszczalnością.

    Jeżeli zdefiniujemy ścianę 1W jako paroprzepuszczalną przegrodę to:

    W 1W następuje kondensacja - to wada.
    W 1W oddawanie wilgoci następuje w dwie strony o ile z którejś jest mniejsza wilgotność bezwzględna - to zimą jeszcze obniża wilgotność i tak przesuszonego wnętrza - to wada.
    W 1W wypuści parę na zewnątrz gdy na zewnątrz jest mniejsza wilgotność bezwzględna - to zimą jeszcze obniża wilgotność i tak przesuszonego wnętrza - to wada.
    Latem nie ma zalety, bo wilgotność jest wysoka a różnica wilgotności bezwzględnej jest niewielka więc nie ma ma ciśnienia i migracji pary przez przegrodę.

    "Przytrzymywać" wilgoć mogą różne tynki. Różnica taka, ze gipsowe trochę szybciej chłoną i szybciej oddają. Ale jakie to ma znaczenie, jak mamy suchy sezon grzewczy i mokrą resztę roku? Więc co za różnica, czy ściana poratuje słabo sytuację przez tydzień, czy bardzo słabo przez dwa tygodnie dwa razy w roku?

    I ponowię pytanie - skoro paroprzepuszczalność jest taka super, to czemu przy ociepleniu wełną ta zaleta jest "zabijana" paroizolacją (czy to w ścianach, czy w dachu)?

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał muszkieter7 Zobacz post
    Polecam kartę techniczna.
    Podrzucisz linka? Bo na stronie ani w googlu znaleźć nie mogę.

    Cytat Napisał muszkieter7 Zobacz post
    Ps Kaizen muszę Ciebie zszokować w szczytach na styku dachu też nie mam steropianu tylko jest na styk do bloczka 36,5 a szczelina wypełniona taśmami rozprężnymi tak aby było wiatroszczelnie ale paroprzepuszczalnie.
    W szoku to będziesz, jak Ci po spodzie membrany będzie spływała woda.
    http://fachowydekarz.pl/kondensacja-...niezrozumiale/

    Tam ma być szczelina nie tylko umożliwiając a ruch powietrza, ale też umożliwiająca spłynięcie wody, gdy skropli się od spodu membrany.

    Jaka to taśma rozprężna jest paroprzepuszczalna?

    Cytat Napisał muszkieter7 Zobacz post
    akumulacyjność cieplna większa i zdolność przyjmowania wilgoci będzie wieksze.
    Od akumulacyjnosci to jest wylewka grzewcza. A jak naprawdę chcialbyś ciepło akumulować w ścianach, to trzeba było użyć silki albo betonu. Dla przykładu strop monolityczny u mnie akumuluje 11kWh/K, tynki 7,5, BK 5,3. Tylko, że u mnie BK ma prawie cały temperaturę niewiele niższą od powietrza, bo jest odizolowany EPSem. U Ciebie niewielkim uproszczeniem będzie, że masz średnią temperaturę w połowie między temperaturą zewnętrzną i wewnętrzną. Więc jak za oknem jest 0* a wewnątrz 22, to u mnie ściana ma średnio ze 20*. U Ciebie średnio ma z 10*. Czyli musiałaby mieć 2x większą masę żeby zgromadzić tyle samo energii. A do tego przez gorsze U więcej ciepła tracisz - więc na zewnątrz szybciej oddaje nie tylko parę, ale też ciepło więc szybciej tę energię traci.

    Przyjmowanie wilgoci miałoby znaczenie dla niwelacji dobowych zmian wilgotności. A nie w sytuacji, gdy pół roku mamy wybitnie za niską wilgotność bezwzględną po obydwu stronach przegrody (chyba, ze wewnątrz nawilżamy - ale po co wtedy wypuszczać pożądaną wilgoć przez ściany?), a przez pół też po obydwu w górnym zakresie normy albo i powyżej.

  4. #24
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    muszkieter7

    Zarejestrowany
    Jul 2020
    Skąd
    Charbrowo
    Kod pocztowy
    83-352
    Posty
    110

    Domyślnie

    Jednostronnie zamkniętej dyfuzyjne, gwoli ścisłości. Jesteś ekspertem jeśli chodzi o ściany 2 W ale podtrzymuje że co do 1W nie przekonujesz mnie, zwłaszcza że wiele prac wykonałem przy domu osobiście i wiem co w trawie piszczy, trochę się nawojowałem z Xellą i wykonawcami.

  5. #25
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    muszkieter7

    Zarejestrowany
    Jul 2020
    Skąd
    Charbrowo
    Kod pocztowy
    83-352
    Posty
    110

    Domyślnie

    Szczelina jest a taśmy rozpeżne są na obrzeżach między nadbitką a murem szczytu. Hmm teraz mnie zastanowiło bo na nadbitce jest membrana, co prawda nadbitka jest tylko w nieogrzewanych miejscach. Jako że nie mam jeszcze ocieplenia poddasza mogę monitorować przestrzeń między membraną a nadbitką. Generalnie jak odpalę ogrzewanie i już pozamykane górę w wełnie to zobaczymy jak to działa, jeśli będziesz miał rację przyznam ja tobie na forum, nie wiem skąd jesteś ale nie wykluczam zaproszenia w ramach ciekawostki zawodowej

  6. #26
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    muszkieter7

    Zarejestrowany
    Jul 2020
    Skąd
    Charbrowo
    Kod pocztowy
    83-352
    Posty
    110

  7. #27
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    muszkieter7

    Zarejestrowany
    Jul 2020
    Skąd
    Charbrowo
    Kod pocztowy
    83-352
    Posty
    110

    Domyślnie

    Co do kondensacji , membrana Delta Therm Sd 0,02 m zamontowana w lutym ani razu nie pokazała skroplin od wewnątrz, pokrycie jest z blachodachówki Ruuki, na tradycyjnej konstrukcji łata, kontrłata. Pozdrawiam i dziękuję za cierpliwość tematyczną.������

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie mieszaj wykraplania ze zmianą wilgotności materiału i z paroprzepuszczalnością.

    Jeżeli zdefiniujemy ścianę 1W jako paroprzepuszczalną przegrodę to:

    W 1W następuje kondensacja - to wada.
    W 1W oddawanie wilgoci następuje w dwie strony o ile z którejś jest mniejsza wilgotność bezwzględna - to zimą jeszcze obniża wilgotność i tak przesuszonego wnętrza - to wada.
    W 1W wypuści parę na zewnątrz gdy na zewnątrz jest mniejsza wilgotność bezwzględna - to zimą jeszcze obniża wilgotność i tak przesuszonego wnętrza - to wada.
    Latem nie ma zalety, bo wilgotność jest wysoka a różnica wilgotności bezwzględnej jest niewielka więc nie ma ma ciśnienia i migracji pary przez przegrodę.

    "Przytrzymywać" wilgoć mogą różne tynki. Różnica taka, ze gipsowe trochę szybciej chłoną i szybciej oddają. Ale jakie to ma znaczenie, jak mamy suchy sezon grzewczy i mokrą resztę roku? Więc co za różnica, czy ściana poratuje słabo sytuację przez tydzień, czy bardzo słabo przez dwa tygodnie dwa razy w roku?

    I ponowię pytanie - skoro paroprzepuszczalność jest taka super, to czemu przy ociepleniu wełną ta zaleta jest "zabijana" paroizolacją (czy to w ścianach, czy w dachu)?
    Paroprzepuszczalność materiału to zjawisku, które występuje i niczym tego nie zmienimy i nie zatrzymamy. Izolacje paroszczelne tylko w pewnym stopniu ograniczają migrację pary wodnej. Ściany 1W są dyfuzyjnie otwarte po to by para mogła się z nich bardzo szybko wydostać lub to co się z tej pary wykropiło. Przy ocieplaniu dachu i elewacji stosuje się paroizolacje po to by ograniczyć dopływ pary wodnej jak i szczelinę wentylacyjną po to by pozbyć się tego co przez paroizolację się przedostało. W ścianach 2W następuje odcięcie, a właściwie spowolnienie migracji pary przez przegrodę. Konsekwencje są widoczne w budynkach z zawilgoconymi ścianami obłożonymi od zewnątrz styropianem.
    Ostatnio edytowane przez Sebixx ; 16-09-2021 o 12:36

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał muszkieter7 Zobacz post
    To nie jest karta techniczna.

    Cytat Napisał muszkieter7 Zobacz post
    Co do kondensacji , membrana Delta Therm Sd 0,02 m zamontowana w lutym ani razu nie pokazała skroplin od
    Ile w tym czasie grzałeś? Do jakich temperatur i przy jakich na zewnątrz?




    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...czy-we%C5%82na

    Cytat Napisał Sebixx Zobacz post
    Paroprzepuszczalność materiału to zjawisku, które występuje i niczym tego nie zmienimy i nie zatrzymamy.
    Mam ten sam materiał konstrukcyjny.


    Cytat Napisał Sebixx Zobacz post
    Izolacje paroszczelne tylko w pewnym stopniu ograniczają migrację pary wodnej.
    Czyli nie ważne, czy na ścianie jest EPS, wełna czy ściana jest jednowarstwowa?


    Cytat Napisał Sebixx Zobacz post
    Przy ocieplaniu dachu i elewacji stosuje się paroizolacje po to by ograniczyć dopływ pary wodnej jak i szczelinę wentylacyjną po to by pozbyć się tego co przez paroizolację się przedostało.
    A po cóż to ograniczać dyfuzję, skoro to takie dobrodziejstwo?


    Cytat Napisał Sebixx Zobacz post
    W ścianach 2W następuje odcięcie, a właściwie spowolnienie migracji pary przez przegrodę. Konsekwencje są widoczne w budynkach z zawilgoconymi ścianami obłożonymi od zewnątrz styropianem.
    Widać w budynkach z mega mostkami i/lub z niedziałającą wentylacją. Paroprzepuszczalność ścian jest kompletnie bez znaczenia jeżeli masz na myśli grzyba i pleśń. Widać to w domach bez ocieplenia z BK w których wymieniono drewniane, nieszczelne okna na nowe, szczelne, bez nawiewników i bez dziury w uszczelkach.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 16-09-2021 o 13:59

  10. #30
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    muszkieter7

    Zarejestrowany
    Jul 2020
    Skąd
    Charbrowo
    Kod pocztowy
    83-352
    Posty
    110

    Domyślnie

    Kaizen ten link to karta techniczna, nawet jest napis na górze strony " karta techniczna" to jak nie jest to karta techniczna, spojrzyj raz jeszcze.

  11. #31
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    muszkieter7

    Zarejestrowany
    Jul 2020
    Skąd
    Charbrowo
    Kod pocztowy
    83-352
    Posty
    110

    Domyślnie

    Kaizen nie wiem jak to zrobiłeś ale przypisałem mi cytat kolegi Sebixxa

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał muszkieter7 Zobacz post
    Kaizen ten link to karta techniczna, nawet jest napis na górze strony " karta techniczna" to jak nie jest to karta techniczna, spojrzyj raz jeszcze.
    Ciekawe. Faktycznie jest taki napis - ale nie na stronie, gdzie jest lambda, opór dyfuzyjny i inne parametry techniczne.
    I jak zobaczysz dokumenty innych producentów, to zobaczysz, ze tam dane są faktycznie techniczne - z podaniem normy wg której określono dany parametr i wieloma innymi informacjami technicznymi oraz datą i podpisem.

  13. #33
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    muszkieter7

    Zarejestrowany
    Jul 2020
    Skąd
    Charbrowo
    Kod pocztowy
    83-352
    Posty
    110

    Domyślnie

    Gość na filmie opowiada historię z budowy, a u mnie już nie obserwuje wilgoci technologicznej, ponieważ płytę odkrywałem od jesieni, tak aby nie stała w wodzie do czasu stropu, później odkrywałem strop aż do membrany, zrobiłem okiennice , drzwi żeby nie sniezyło, nawet układałem styropian na stropie żeby nie przemarzł, więc nie ma wilgoci technologicznej, wilgoć skoczyła po tynkach i lekko po wylewce na poddaszu ale po ok 4 tygodniach wszystko wróciło do normy bo jednak ściany mają zachowana dyfuzję pary. Nie dziwię się jak wszyscy piszą że dom schnie kilka lat, gdybym nie pilnował płyty i stropu do tej pory jeszcze by były wilgotne a tak zimą sobie schły, co mnie kosztowało trochę wysiłku żeby odśnieżać plandekę dwa tygodnie z rzędu. Ale na wiosnę zero wody na parterze i płycie. Budowlańcy mają to w pompie jak komuś zalewa budowany dom.

  14. #34
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał muszkieter7 Zobacz post
    Kaizen nie wiem jak to zrobiłeś ale przypisałem mi cytat kolegi Sebixxa
    Poprawiłem Przepraszam.

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał muszkieter7 Zobacz post
    Gość na filmie opowiada historię z budowy, a u mnie już nie obserwuje wilgoci technologicznej
    Ile grzałeś do tej pory?

  16. #36
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    muszkieter7

    Zarejestrowany
    Jul 2020
    Skąd
    Charbrowo
    Kod pocztowy
    83-352
    Posty
    110

    Domyślnie

    Nic nie grałem bo pomimo zainstalowanej kotłowni PSG jeszcze mi nie odpalił przyłącza, trochę na dole grzejnikiem wczesną wiosną.

  17. #37
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    mit oddychania ścian jak widzę wiecznie żywy. Jak Lenin prawie
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  18. #38
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    muszkieter7

    Zarejestrowany
    Jul 2020
    Skąd
    Charbrowo
    Kod pocztowy
    83-352
    Posty
    110

    Domyślnie

    mit idealnych steropianowych domów żywy nie mniej. Wiadomo w kupie siła.

  19. #39
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    muszkieter7

    Zarejestrowany
    Jul 2020
    Skąd
    Charbrowo
    Kod pocztowy
    83-352
    Posty
    110

    Domyślnie

    Tylko dlaczego zabytków nie ocieplają styropianem od wewnątrz? A multiporem owszem, bo jest kontynuacją mitycznego oddychania ścian i nie rozwija grzybów i pleśni.

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał muszkieter7 Zobacz post
    Nic nie grałem bo pomimo zainstalowanej kotłowni PSG jeszcze mi nie odpalił przyłącza, trochę na dole grzejnikiem wczesną wiosną.
    To jak miałeś osiągnąć punkt rosy? Odpal wygrzewanie, to zobaczysz skraplanie na membranie.

    Cytat Napisał muszkieter7 Zobacz post
    Tylko dlaczego zabytków nie ocieplają styropianem od wewnątrz? A multiporem owszem, bo jest kontynuacją mitycznego oddychania ścian i nie rozwija grzybów i pleśni.
    Bo konserwator nie dopuszcza ingerencji w elewację?


    A co to ma wspólnego ze ścianą jednowarstwową?

    Jakoś na FM jest kilka domów w technologii Izodom 2000 i co najmniej jeden w m3system i pewnie setki ocieplonych EPS od zewnątrz. I pewnie z kilkadziesiąt garaży ocieplonych od wewnątrz styropianem.
    Pokaż chociaż jeden z rekuperacją gdzie wystąpił problem z wilgocią nie spowodowany mostkiem termicznym.
    Paroprzepuszczalność ścian to złudne rozwiązanie problemu z wentylacją.

Strona 2 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony