dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Działka poniżej drogi, a poziom zero

    Bardzo proszę o rady w kwestii ustalenia poziomu zero domu. Załączam mapę do celów projektowych obrazująca sytuację na działce.



    Działka jest można powiedzieć płaska, niestety poniżej drogi (50-60cm). Rzędna drogi to 191,87.

    Dom chciałbym wybudować w znacznej odległości od drogi, jakieś 40m wgłąb działki. Rzędna terenu w tym miejscu to 191,30.

    Jak ustalić w tej sytuacji poziom zero? Podniesienie terenu nie wchodzi w grę. Działka ma 20 arów i nawiezienie 60cm ziemi na takiej powierzchni będzie kosztowało majątek. Częściowe podniesienie też nie wchodzi w grę.

    Czy naprawdę przy takiej odległości domu od drogi powinienem wyciągać zero do jej poziomu? Czy wystarczy jak będzie 40-50cm ponad poziom terenu? Chciałbym aby na wejściu do domu było nie więcej jak 3 stopnie schodów.

    Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi

  2. #2

    Domyślnie

    Po pierwsze czy będziesz mógł aż tak daleko odsunąć się od drogi (40 m), po drugie poziom "zero" wytyczy Ci geodeta przy wytyczaniu domu.
    Taka niepisana zasada że domu powinien być ponad drogą, ale są różne sytuacje i przeciwwskazania.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Myśl o przyszłości na podstawie obserwacji przeszłości. W sklepie wypytaj się kogo zalewało podczas ulewy, obejrzyj rowy w okolicy, porównaj rzędne z większym fragmentem mapy. Całej działki nie podniesiesz , lecz dom postaw na lekkim wzniesieniu, nawet kosztem wyższego fundamentu. Wcześniej obsypiesz od frontu robiąc alejkę do wejścia, resztę obsypiesz później. Jeść nie woła. . Wspomnisz moje pitolenie gdy gorączkowo będziesz podstawiał cegły pod meble.

  4. #4

    Domyślnie

    Zero nie musi być ponad drogą, w zasadzie nie ma znaczenie. Znaczenie ma jak wyprofilujesz teren.

    Najważniejsze to to co napisał przedmówca, sprawdź to i wtedy decyduj, jak nigdy tam nie stała woda to i da się zrobić aby nie stała

  5. #5

    Domyślnie

    A ile wyliczyłeś za podniesienie ? Do podniesienia jest 60cm x 2000m2 = 1200m3. Ja ostatnio pytałem u siebie i ziemia z wykopów 300zl za 17m3 z transportem. Wychodzi wtedy 21 tysięcy około. Nie wiem ile dokładnie koparka by spędziła ale jeżeli się nie mylę godzina pracy to 180 zł, cały tydzień pracy to 5x8x180 = 7200. Za 30 tysięcy masz podniesiona działkę - czy to majątek gdyby miało zalewać dom w przyszłości ?

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    karloss

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    100

    Domyślnie

    Nie wiem skąd te straszenie zalaniem, itp.
    Ja mam taką działke, spadek od drogi w kierunku strugi. Geodeta wyznaczył mi poziom zero względem drogi i od tego sobie mierzylem poziom budynku. U mnie jest tak, że poziom górnej krawędzi fundamentu będzie z poziomem drogi, dopiero od tego poziomu będzie izolacja i docelowa podłoga czyli faktycznie ok. 30cm powyżej od poziomu drogi.

  7. #7

    Domyślnie

    Brakuje mi większej mapy żeby ocenić teren, ale obstawiam wysokość fundamentu na poziomie drogi a zero odpowiednio wyżej. Lepiej 20cm za wysoko niż 2cm za nisko. To moje zdanie. O reszcie terenu potem zdecydujesz jak wyprofilować.

  8. #8

    Domyślnie

    Geodeta wyznacza poziom zero na podstawie projektu a nie względem czegoś tam.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aarnn Zobacz post
    Geodeta wyznacza poziom zero na podstawie projektu a nie względem czegoś tam.
    dokładnie, poza tym poziom zero zawsze jest 40-60cm powyżej poziomu gruntu w miejscu zabudowy. Weź jakikolwiek projekt domu, to w każdym poziom zero jest powyżej gruntu w miejscu zabudowy.

    40m od drogi, to tak jakby ta droga nie istniała, co innego, gdybyś dom budował 6-10m od tej drogi, wtedy architekt adaptujący odpowiednio podniesie poziom zero na równo z drogą lub wyżej.

    A geodeta??? przyjdzie i wytyczy tak jak ma w projekcie.


  10. #10

    Domyślnie

    Ale to nie widzieliście tej różnicy poziomów jak kupowaliście działkę?
    Szwagier na podobnej powierzchni podnosił teren prawie 2 metry.
    Akurat udało mu się że w pobliżu była inwestycja drogowa i korytowali pod nową drogę.
    To są właśnie uroki opadających działek.
    U mnie podobnie.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Dlatego aktualizacja do mdcproj jest istotną czynnością. Powinny być co najmniej zmierzone punkty na ulicy w okolicach narożników działki i w miejscu planowanego wjazdu oraz w lokalizacji budynku. Poleganie tylko na kilku warstwicach na mapie może odbić się czkawką w przyszłości.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony