dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bartolomeooo

    Zarejestrowany
    Jun 2021
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    170

    Domyślnie Ścianka siadła

    Na niezagęszczonym gruncie wykopany został mini fundament. Na nim stanęła ścianka działowa z pustaka h+h 12 cm. Teraz widzę, że siadła - najlepiej widać to przy łączeniu ze ścianą nośną - klej przy każdym pustaku wyraźnie odszedł od sciany nośnej. Uprzedzam - tego firma nie robiła, tylko znajomy majster inwestora, którego motto to "nic na siłę tylko młotkiem". Ale do rzeczy - czy może się stać coś jeszcze gorszego? Jeśli jeszcze siądzie to co, popękają pustaki czy się tym nie przejmować? A może da się to jeszcze jakoś wzmocnić...? Niedługo będę zagęszczał grunt (wiem, rychło w czas) i kładł beton na grunt.

  2. #2

    Domyślnie

    A jaki grunt był pod fundamentami?

    Znaczy, wykopał rów pod fundamenty a potem wyrównał piaskiem , czy grunt nienośny? Można sprawdzić na czystym nie ruszanym gruncie . Wykopać dziurę te pół metra na pół metra na głębokość tego fundamenciku i sprawdzić nośność gruntu. Na początek stanąć na nim na jednej nodze. Jak śladu po bucie nie będzie albo wynikający z poruszenia stopą to dobrze i wersja w pierwszym zdaniu prawdziwa.

    Jeśli głębiej to gorzej może dół wypełniony ongiś nasypem czy bajorko było zakładając że nośne stoją bezproblemowo?

  3. #3

    Domyślnie

    Trudno powiedzieć czy będzie czy nie dalej osiadać.
    Majster powinien dać łączenia metalowe z murem co najmniej co drugą warstwę, wtedy by trzymało.
    Dla pewności możesz dolać po bokach dodatkowe ławy do fundamentu, tylko nie odrazy z dwóch stron aby nie osłabić znacznie ścianki.
    Ostatnio edytowane przez henrykow ; 13-09-2021 o 13:15

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bartolomeooo

    Zarejestrowany
    Jun 2021
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    170

    Domyślnie

    Tam jest głównie ziemia piaszczysta. W ścianki fundamentowe został wsypany piasek "ze ścianki" - ten najtańszy. I tyle. Po miesiące w nim się wykopało rów (nawet do nieściągniętego humusu nie doszło się, zresztą głębiej na pewno zostało sporo korzenie, dramat jest). Potem zalany betonem i na to ta ścianka.
    Bajorka nie było, akurat szczęście w nieszczęście, że ta działka jest w miare wysoko jeśli chodzi o teren.

    W odpowiedzi na drugie pytanie - łączenia metalowe są - sam stawiałem w większości te ściankę. Ale majster kazał po prostu wbić z 5 cm drut fi 6 do nośnej i na działowej zostawało też około 5-8 cm. Ale w sytuacji gdzie to siada to teraz ten drut pewnie może tylko zaszkodzić niż pomóc. Jest taki dramat, że aż mnie ściska...

  5. #5

    Domyślnie

    Jak szeroki fundament wylałeś pod ściankę?

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bartolomeooo

    Zarejestrowany
    Jun 2021
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    170

    Domyślnie

    Około 20 cm szerokości - z 30-40 cm głębokości max bo do humusu się nie dokopałem. A i tak dostałem że po co taki głęboki to jest kur*** dramat.

    Edit. Ja ją wzmocnię - ewentualnie przewiercę ten mini "fundament", wsadzę druty i zaleje zbrojonym betonem B30 razem z zalewaniem "chudziaka" na gruncie - w sensie zamiast chudego betonu wleje tam ten B30 z betoniarni po wcześniejszym możliwie najlepszym zagęszczeniu tego gruntu. Zostanie chyba tylko modlitwa żeby potem nie siadło...
    Ostatnio edytowane przez bartolomeooo ; 13-09-2021 o 15:50

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    amator12345

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    poznań
    Kod pocztowy
    01-163
    Posty
    491

    Domyślnie

    Ja bym to rozebrał i zrobił od nowa. Mówię tak przez pryzmat swoich problemów

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony