dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    DarekRD

    Zarejestrowany
    Sep 2021
    Skąd
    Górażdże
    Kod pocztowy
    47-316
    Posty
    4

    Domyślnie Prośba o werfikację schematu kotłowni

    Cześć
    Taki sobie schemat wymyśliłem . Starałem się wszystko wyrysować zgodnie z posianą wiedzą, ale ekspertem nie jestem, więc proszę o wytknięcie błędów ewentualnie wskazanie gdzie mogę coś uprościć, zredukować ilość elementów lub koszty. Mam nadzieję że schemat jest czytelny a narysowane elementy są rozpoznawalne.

    Dodatkowe opisy są na rysunku
    pozdrawiam społeczność Muratora

    p.s.
    Ne mogę wrzucić ani pliku "zdjęcie" jpg ani załącznika pdf... https://ibb.co/1GW5rvD

    dodane, dzięki Dunia
    Ostatnio edytowane przez DarekRD ; 13-09-2021 o 21:40 Powód: nie wszedł rysunek

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.244

    Domyślnie

    Ne mogę wrzucić ani pliku "zdjęcie" jpg ani załącznika pdf...
    Wrzuć TU i daj linka.

  3. #3

    Domyślnie

    Po pierwsze rura do naczynia absolutnie nie PEX !!! to kryminał ; ) Ma być Cu28 lub stal 1” i najlepiej aby szła prosto,bezpośrednio od kotła.Powrót CWU jest poprawnie wpiety(tuż przed kotłem)natomiast brak zaworu odcinającego za pompa CWU=nie dasz rady wyczyścić filtra osadnikowego bo wypłynie cała woda z bojlera.Musisz mieć trzy odrębne obiegi czyli na bojlery podlogowki i grzejniki bo rozumiem ze każdy budynek ma zarówno grzejniki,podłogówkę jak i bojler.Kazdy z nich potrzebuje oddzielnej pompy dodatkowo w obiegu podlogowki musi być zawór 3D Obiegi podlogowki i grzejników wpiete za sprzeglem.Do bojlera rura pex 20 jest za mała ja bym zrobił na Cu22 Napełnianie instalacji z sieci na powrocie tuż przed kotlem,tu musi być zawór zwrotny i najlepiej nie na sztywno tylko przy pomocy giętkiego wezyka przykrecanego tylko w chwili napelniania(uzupełniania)instalacji.Nie jest ten element opisany na schemacie ale domyślam się po symbolu ze na powrocie jest zawór 3D temperaturowy do ochrony kotła przed korozja niskotemperaturowa,ponieważ pompa za tym zaworem jest na powrocie to naczynie powinno być usytuowane dość wysoko,za ta pompa brak zaworu zwrotnego.Jak widzisz z mojego opisu nic nie zredukujesz wręcz przeciwnie musisz sporo jeszcze dołożyć)
    Ostatnio edytowane przez Reku1 ; 14-09-2021 o 14:02

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    DarekRD

    Zarejestrowany
    Sep 2021
    Skąd
    Górażdże
    Kod pocztowy
    47-316
    Posty
    4

    Domyślnie

    Pex do naczynia - rzeczywiście, nie wiem dlaczego wydawało mi się, że ma 110 st,. w w papierach. Dam coś innego.
    Brak zaworu za pompą cwu to moje niedopatrzenie, miał być, ale wypłynęłaby tylko wtedy gdybym nie wyłączył pompy cwu czyszcząc filtr.
    22 do bojlera mówisz... teraz mam pex 20 od kopciucha i na 1 biegu pompki jest duży spadek temperatury w czasie grzania "od zera", (za mało wody idzie?) pexem łatwiej i taniej, ale będzie blisko do bojlera, to wymienię na Cu jakby coś nie grało.
    Do drugiego budynku 7 m idzie jedna nitka cieplna (tam i powrót oczywiście) zawór termostatyczny jest przy rozdzielaczu no i podłączony jest bojler bezpośrednio do tej nitki. Mam nadzieję że wystarczy, bo musiałbym, się w kopanie bawić, żeby coś dołożyć... chociaż mam wrzucone zapasowe pexy
    Zawór termostatyczny dobrze rozpoznałeś.
    Zwrotny za pompą pieca żeby ta od cwu pchała w dobrą stronę? Faktycznie coś by mogło iść przez pompę w drugą stronę, Dzięki. Wkrótce wrzucę obrazek po korektach, żeby było łatwiej dostrzec ewentualne inne błędy.
    Jak będę musiał dołożyć wg Twoich rad, to nie będę ich słuchał, poczekam na propozycje oszczędnych
    Dzięki

    .

  5. #5

    Domyślnie

    Tu nie chodzi co jest w papierach tylko tak mówi norma o rurze do naczynia,też ważna jest jej średnica.Zawory zwrotne muszą być za kazdą z pomp bo inaczej pompy mogą na siebie oddziaływać.

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    DarekRD

    Zarejestrowany
    Sep 2021
    Skąd
    Górażdże
    Kod pocztowy
    47-316
    Posty
    4

    Domyślnie

    Są zawory zwrotne klapowe i sprężynowe z grzybkami. Wiem jak działają, (klapowe też chyba mają jakąś sprężynkę, bo działają w każdej pozycji) ale może mnie objaśnisz jakieś praktyczne wady zalety?

  7. #7

    Domyślnie

    Zawory zwrotne klapkowe nie maja sprężyny i stosuje się w instalacjach grawitacyjnych a w instalacjach pompowych należy stosować sprezynowe
    Ostatnio edytowane przez Reku1 ; 15-09-2021 o 12:10

  8. #8
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    DarekRD

    Zarejestrowany
    Sep 2021
    Skąd
    Górażdże
    Kod pocztowy
    47-316
    Posty
    4

    Domyślnie

    Jak obiecałem ciąg dalszy następuje. Sprawy poszły naprzód. Stanęło na układzie zamkniętym dlatego, że nie będę ogrzewał całego przebiegu rury do zbiornika wyrównawczego, a to grozi zamrożeniem a to grozi...
    Dołączam też przybliżony rozkład fizyczny w kotłowni.
    Ktoś potrafi wycenić wykonanie takiej instalacji z uruchomieniem pieca i podłączeniem bojlera i 2 grzejników w dużym i podłogówki w małym domku?

    https://ibb.co/fkKKhK9

    https://ibb.co/jGQk4RL

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony