dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    ithilien

    Zarejestrowany
    Sep 2021
    Skąd
    Pszczółki
    Kod pocztowy
    83-032
    Posty
    3

    Domyślnie Grunt gliniasty, wysoki poziom wód gruntowych

    Cześć

    Zaczęliśmy budowę tej wiosny, tuż przed tym zrobiłem badania geologiczne.

    Nasza działka znajduje się na gliniastym terenie, w swoistej niecce. Po roztopach, czy przy ulewach, woda spływa z sąsiednich zboczy prosto do nas. Do tego, ze względu na parametry gruntu, musieliśmy wykonać wymianę do głębokości 3metrów.
    Woda teoretycznie stabilizuje się na 2,80m (do tego poziomu mamy wykop wyłożony betonowym gruzem), lecz przy opadach, przez warstwę piasku - która w gruncie rodzimym znajduje się na 1,50m- sączy się jej więcej na dno wykopu.
    Dlatego też wykonaliśmy drenaż na wysokości góry gruzu (ok 2,80), z którego odpływ mamy do studni z kręgów betonowych. Na razie jest tak, że włożyłem do tej studni pompę głębinową i odprowadzam nadmiar tej wody na powierzchnię, żeby nie dopuścić do sytuacji, by zagęszczony piasek z wykopu był skąpany w wodzie.
    Niestety jest to rozwiązanie tymczasowe i zdaniem kierownika budowy należałoby zrobić odpływ do studni chłonnej. Do tego nadmiar wód z powierzchni, które nie przesiąkają przez glinę można by również zdrenować do w.w. studni.

    Dodatkowy odwiert na 9 metrów wykazał, że do tego poziomu nie ma warstwy piasków (z wyjątkiem tej cienkiej, na ok 1,5)

    I teraz mam do Was następujące pytania:

    1. Czy wiecie może coś na studni chłonnych na tego typu gruntach? Ze wstępnych rozmów z geologiem zakładają poziom warstwy piasków zdolnych przyjąć wodę na ok 20 metrów. Niestety ta sama pracownia nie ma czasu w tym sezonie zająć się moją sprawą

    2. Ktoś ze znajomością mechaniki gruntów niech się wypowie: czy sytuacja, w której wody gruntowe są wyżej, niż warstwa gruzu i podtapiają zagęszczoną pospółkę, jest w jakiś sposób niebezpieczna dla stabilności tego gruntu?

    Załączam schematy poglądowe jak wygląda działka i grunt. Chcę jeszcze dodać swój rysunek sytuacji obecnej ale nie mogę załączyć

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	schemat 1.jpg
Wyświetleń:	53
Rozmiar:	87,1 KB
ID:	457823
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	schemat 2.JPG
Wyświetleń:	65
Rozmiar:	74,6 KB
ID:	457822
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	schemat 1.JPG
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	41,5 KB
ID:	457821  

  2. #2

    Domyślnie

    Oj ciężko będzie
    Czy z tych warstw piasku sączy się woda ze wszystkich stron , czy tylko z tego poziomu właściwego dla odwiertu 1 na poziomie metr dwadzieścia?

    Ongiś kiedy z zagęszczarek dysponowano tylko babą i walcem, stosowało się powszechnie zagęszczanie wodą. A i dziś zagęszcza się piach zraszając wodą.
    Zatem tak nasączony wodą piasek zacznie spływać niżej w ten gruz zamulając szpary, szczeliny i pustki w nim. dotyczy to wody gruntowej jak i opadowej. Chyba że między gruzem a pospółką zastosowałeś geowłókninę.

    Na mój rozum, taniej płytę fundamentową położyć i podwyższyć poziom zero. Odwierty na 20 metrów to ruletka może faktycznie jest na głębokości tych 20 tu metrów. Albo i nie to ekstrapolacja z odwiertów geo w innych miejscach . A ta opadowa spływa z powierzchni działki czy się na niej gromadzi.

    Warto sprawdzić czy tą opadową przyjmą te warstwy piasku. Znaczy, darować sobie w czasie najbliższych opadów pompowanie i dzień po. Może one mogą robić za studnie chłonne? Ale to zależy czy ta warstwa gruzu stabilna czy przy opadach piasku ubędzie z podsypki . Sprawdzić zagęszczarką , skoczkiem czy własną osobą , szpadlem prętem

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    ithilien

    Zarejestrowany
    Sep 2021
    Skąd
    Pszczółki
    Kod pocztowy
    83-032
    Posty
    3

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź. Żeby było bardziej czytelnie poodznaczałem kolorami poszczególne wątki.

    Cytat Napisał gnago Zobacz post
    Oj ciężko będzie
    Czy z tych warstw piasku sączy się woda ze wszystkich stron , czy tylko z tego poziomu właściwego dla odwiertu 1 na poziomie metr dwadzieścia?
    To drugie, czyli z tego poziomu. Ta warstwa jest na głębokości 1,20m - 1,50 m i podczas wymiany gruntu wyraźnie z każdej ze stron, na tej głębokości, leciało rzadkie błotko


    Cytat Napisał gnago Zobacz post
    Chyba że między gruzem a pospółką zastosowałeś geowłókninę.
    Nie zastosowałem, założenie było takie, że ten piasek może wpaść tam między ten gruz. Dodatkowo już kładąc ten gruz, mieszaliśmy go z piaskiem, żeby nie było miejsca na dalsze "przesypywanie się" w te szczeliny.


    Cytat Napisał gnago Zobacz post
    Na mój rozum, taniej płytę fundamentową położyć i podwyższyć poziom zero. Odwierty na 20 metrów to ruletka może faktycznie jest na głębokości tych 20 tu metrów. Albo i nie to ekstrapolacja z odwiertów geo w innych miejscach . A ta opadowa spływa z powierzchni działki czy się na niej gromadzi.
    Niestety, mamy już położone te ławy (gdybym umiał tu uploadować, to byś zobaczył na rysunku). Są one dodatkowo związane słupami żelbetowymi z wieńcem nad ścianą fundamentową, więc konstrukcyjnie przetrwa ew. siadanie gruntu. Woda gromadzi się na działce, bo nie bardzo ma gdzie spłynąć (niecka)


    Cytat Napisał gnago Zobacz post
    Sprawdzić zagęszczarką , skoczkiem czy własną osobą , szpadlem prętem
    Ale myślisz, że jak sprawdzę na powierzchni, to da mi to obraz jak grunt zachowuje się 1,80 pode mną?


    Proszę o pomoc w uploadowaniu obrazka. Mam jpg, niewielki, mimo to nie chce się załadować. Próbowałem też z serwera i wychodzi "invalid file" jak go próbuję tu załączyć

  4. #4

    Domyślnie

    Hm..... pierwsze to zrób coś na kształt piezometru obok ław dla pomiaru wysokości wody w tej swoje zasypanej gruntem dziurze Tu świetnie się sprawdzi ta studnia z kręgów. Drugie zakładając że woda spływa z tej wyższej warstwy jedynie można zrobić odwodnienie w tym miałkim piaseczku po obwodzie niech będzie ten dwa metry od ścian planowanego domu - w gruncie nie ruszanym. Tak aby rura z geowłókniną leżała na tej glinie piaszczystej, Z wpiętą w w obwód jedną studzienką z pompą w najniższym miejscu. Po tygodniu do miesiąca będziemy wiedzieć czy poziom wody w wykopie/studni z kręgów po wypompowaniu do zera będzie rosła. Jeśli nie to znaczy odcinamy grunt pod domem od tej wody napływowej. bo dolana warstwa tego glinianego piasku robi za warstwę chłonną

    Ale każde rozwiązanie to koszty i to niemałe. Nawet same zorientowanie się w gruncie co i jak to duży koszt. Naprawdę dobry radiesteta z dużym doświadczeniem może wskazałby gdzie tą studnie chłonną zbudować Tak czy siak poziom zero wg mnie ma iść w górę o te 20 - 30 cm
    Ostatnio edytowane przez gnago ; 14-09-2021 o 18:30

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    ithilien

    Zarejestrowany
    Sep 2021
    Skąd
    Pszczółki
    Kod pocztowy
    83-032
    Posty
    3

    Domyślnie

    Wrzuciłem mój rysunek na ten serwer, mógły ktoś go pobrać i wstawić tu jako obrazek? (wciąż nie mogę tego zrobić) https://files.fm/f/e4zx73eyq


    gnago, czyli jak rozumiem, Twój pomysł polega na "odcięciu zasilania" wykopu wodą z tej warstwy piaskowej i obserwacji, czy problem nadal występuje?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	schemat 2.JPG
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	74,6 KB
ID:	457861   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	schemat 1.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	87,1 KB
ID:	457862  

  6. #6

    Domyślnie

    Napisałeś "Nasza działka znajduje się na gliniastym terenie, w swoistej niecce."
    Martwić was powinno to, że:
    1. jest tam niecka
    2. teren jest 'solidnie' gliniasty

    Jeżeli jest niecka to znaczy że z najbliższej okolicy spływać tam będzie woda i w przypadku braku legalnego podniesienia terenu lekko dyskwalifikuje tą działkę.
    Wszelkie pozostałe aspekty utrudniać będą walkę z wodą. Ona powinna mieć gdzie spłynąć powierzchniowo i podziemnie. Czy czujecie się sami na siłach podejmować tą walkę?

    Wartałoby poznać mapę ukształtowania większego terenu

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony