dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 29
  1. #1

    Domyślnie Dom 92m2 (z antresola, użytkowany okazjonalne): jakie ogrzewanie?

    Hej,

    Planujemy wybudować dom na działce w lesie, w którym docelowo będziemy spędzać około 4 (max 6) miesięcy w roku.
    Głównie w okresach letnich, ale również np. na chwilę we wrześniu (grzyby) oraz na tydzień/dwa tygodnie w miesiącach zimowych grudzień-luty (święta, ferie).
    Działka już kupiona, strony świata odpowiednie (wjazd od północy, dużo miejsca na południu).

    Znaleźliśmy już interesujący nas projekt (technologia szkieletowa, poniżej linki do rzutu parteru oraz poddasza), ale sen spędza nam z powiek zaplanowanie odpowiedniego ogrzewania.

    Rzuty:
    a) parter: https://ibb.co/LZtkf57
    b) poddasze: https://ibb.co/8cPTJrP

    Z jednej strony chcemy żeby dom był bez prowizorek, a z drugiej nie jesteśmy jeszcze sami pewni ile czasu będziemy w nim spędzać w sezonach grzewczych.
    Sytuacji nie ułatwia antresola.

    Nasze główne założenia dotyczące ogrzewania są następujące:
    1. Powinno być możliwie bezawaryjne (np. nie chcemy zastanawiać się we wrześniu czy może będą przymrozki, jak nas nie będzie, czy może nie i czy trzeba spuszczac wodę z płaszcza czy nie).
    2. Powinno uwzględniać kominek (to z kategorii odwiecznych marzeń, ktoś na forum określił to chyba słusznie jako "chciejstwo", z którym się nie dyskutuje).
    3. Powinno być jak najbardziej bezobsługowe - nie chciałbym w nocy w zimie schodzić do kominka żeby rano nie zamarzać.
    4. Nie powinno kosztować miliona monet albo jeśli się okaże, że jesteśmy tam częściej niz rzadziej żeby dało się to rozbudować bez kosztownych przeróbek.
    5. Już bardzo opcjonalnie - sterowanie zdalne - tak żeby z drogi do domu odpalić, co trzeba, żeby było miło jak się dojedzie.

    Uwzględniając powyższe wymyślilśmy:
    a) na parterze ogrzewanie kominkiem hybrydowym drewno-pellet: (ach to drewno) z pojemnikiem 30kg pelletu (starczy spokojnie na zimniejszą noc) i sterowaniem za pomocą termostatu (wygoda) - np. iwona pellets: https://iwonapellets.pl/produkt/feli...ne-czyszczenie
    b) w pokojach na parterze oraz na antresoli zwykłe grzejniki elektryczne żeby dogrzać w razie potrzeby
    c) cwu z boilera elektrycznego.

    Taki zestaw wydawał nam się super, ponieważ w miarę upływu lat, przebywania w domu coraz więcej czasu i analizy rachunków, można zainwestowac w fotowoltaikę.

    Natomiast doszło do nas, że w przypadku antresoli, jak na podlinkowanych rzutach, ogrzewając kominkiem (nawet jeśli zrobilibyśmy system dgp...?), może być problem z zapewnieniem komfortu cieplnego w salonie (ciepłe powietrze ucieka do góry, w salonie dalej od kominka chłodno) oraz przegrzaniem antresoli (tutaj ratunkiem może być po prostu zamykanie drzwi do sypialni).

    Zastanawiamy się więc również nad ogrzewaniem podłogowym w salonie (rozwiązanie polecane dla domów z antresolami, typu mata grzewcza, folia grzewcza) i zwykła kozą na drewno (klimat).
    Pytanie jednak czy koszt użytkowy takiego rozwiązania nie będzie od nas wymagał od razu zainwestowania w fotowoltaikę.

    Oczywiście można jeszcze pomyśleć nad kominkiem iwonapellets z płaszczem wodnym i wtedy podłogówka z wodą ale boimy się zamarzania wody kiedy dom jest nieużywany.

    Czy ktoś spotkał się z takim wyzwaniem bądź też z doświadczenia może doradzić co w naszej sytuacji by zrobił/zrobiła?

    Z góry dziękujemy za każdy pomysł!

    Paweł

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    A nie zastanawiałeś się nad ogrzewaniem klimatyzatorami? Ja buduje 70m2 i w niedziele rozłożyłem instalacje do trzech klimatyzatorów. Do salonu (sufit katedralny h-4m) i do dwóch pokoików po sztuce. W salonie stanie również koza na drewno lub piec kaflowy. Ogrzewanie podłogowe owszem ale w warstwie wylewki i pod warunkiem dłuższych pobytów (a nie np weekendowych)
    Większość klimatyzatorów możesz ustawić na temperaturę 16* i taką będą utrzymywały, nie które mają funkcje 8* lub 12*.
    Mój domek również będzie miał takie przeznaczenie ale raczej na częstsze i krótsze pobyty.
    Koszt trzech sensownych jednostek z montażem to ok 10tys. Można pokombinować z jakimś multisplitem żeby nie zrobić choinki z elewacji.

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki swierol za podzielenie się swoim planem!

    Myśleliśmy przez chwilę o klimatyzatorach, ale mamy doświadczenie tylko z używaniem ich latem i żona czasem narzeka na zatoki (klima w pracy chodzi cały czas).
    Obawiam się również, że w nocy w sypialniach może być głośniej przy chodzącej klimatyzacji niż elektrycznym grzejniku.

    Miałeś może podobne wątpliwości?

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.270

    Domyślnie

    Dom 92m2 (z antresola, użytkowany okazjonalne): jakie ogrzewanie?
    Znaleźliśmy już interesujący nas projekt (technologia szkieletowa, poniżej linki do rzutu parteru oraz poddasza), ale sen spędza nam z powiek zaplanowanie odpowiedniego ogrzewania.
    Ja bym postawił na modułowy kocioł pelletowy z palnikiem 10 kW.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Grzałbym głównie klimą i kominkiem bez sterownika, bez płaszcza co najwyżej z DGP grawitacyjnym (żeby chodził bez prądu).
    Wszędzie dałbym kable - pewnie w łazienkach byłyby podstawowym ogrzewaniem, a gdzie indziej odpalane w razie potrzeby.

    Klimę i kable łatwo odpalisz zdalnie czy ustawisz harmonogram (klimy co nie maja tego w standardzie osłużysz tym sposobem)

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Ja bym postawił na modułowy kocioł pelletowy z palnikiem 10 kW.
    Dzięki.
    A nie obawiałbyś się hydrauliki w domu, w którym może Cię nie być przez parę miesięcy zimowych?

    Ten dom może kilka miesięcy stać pusty i mając wodę w układzie mogą wg niektórych pojawić się problemy/zamarzanie wody w układzie.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Grzałbym głównie klimą i kominkiem bez sterownika, bez płaszcza co najwyżej z DGP grawitacyjnym (żeby chodził bez prądu).
    Wszędzie dałbym kable - pewnie w łazienkach byłyby podstawowym ogrzewaniem, a gdzie indziej odpalane w razie potrzeby.

    Klimę i kable łatwo odpalisz zdalnie czy ustawisz harmonogram (klimy co nie maja tego w standardzie osłużysz tym sposobem)
    Dzięki Kaizen.
    Czyli podobnie jak Swierol (klima + kominek), tylko jeszcze dorzuciłbyś kable.

    Jeśli dobrze rozumiem, główną zaletą klimatyzatora nad grzejnikiem elektrycznym jest to, że może również chłodzić.
    Cenowo drożej, pobór energii pewnie podobny.
    Dobrze myślę?

    A jaka jest przewaga kabli nad klimatyzatorem?

    Martwi mnie trochę szum z klimatyzatów ale zakładając, że to przeboleję albo martwię się na zapas (muszę przeszukać forum w poszukiwaniu opinii z takiego rozwiązania), to:
    a) w salonie z antresolą - podłogówka (żeby ciepło zbyt szybko nie uciekało do góry) + kominek (klimat, mrozy)
    b) w łazienkach - albo grzejniki elektryczne albo maty grzewcze (kafle) lub folie grzewcze (panele)
    c) w sypialniach - albo klimatyzatory albo folie grzewcze (panele)

    Dobrze kombinuję?

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.270

    Domyślnie

    Cytat Napisał scorek2021 Zobacz post
    Dzięki.
    A nie obawiałbyś się hydrauliki w domu, w którym może Cię nie być przez parę miesięcy zimowych?
    Sterownik i panel posiadają funkcję przeciw zamarzaniu (5'C), uruchamiając pompy lub palnik przy określonej min. temp. wody w układzie.
    Ten dom może kilka miesięcy stać pusty i mając wodę w układzie mogą wg niektórych pojawić się problemy/zamarzanie wody w układzie.
    Dla dobra domu (drzwi, futryny, itd.) oraz przedmiotów, należało by utrzymywać temp. min. ok. 16'C.
    Ostatnio edytowane przez DUNIA.MD ; 14-09-2021 o 10:41

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał scorek2021 Zobacz post
    Jeśli dobrze rozumiem, główną zaletą klimatyzatora nad grzejnikiem elektrycznym jest to, że może również chłodzić.
    Cenowo drożej, pobór energii pewnie podobny.
    Główna zaleta, że klima zużywa ze 3x mniej prądu czyli grzeje ze 3x taniej. A minus obydwu, że nie zmagazynujesz znaczących ilości ciepła i trzeba grzać prawie na bieżąco.

    Przy wodnym ogrzewaniu możesz wstawić bufor i grzać (prawie) w 100% w taniej strefie. Przy ciężkiej wylewce grzewczej sama wylewka zapewni kumulację. Ale obydwa rozwiązania chyba słabo pasują do tego domku.

    Cytat Napisał scorek2021 Zobacz post
    A jaka jest przewaga kabli nad klimatyzatorem?
    Są ciche, tanie, grzeją podłogę i magazynują ciepło (zależnie od technologii i grubości posadzki różne ilości).

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    To prawda co mówi Pan Kaizen i się świetnie sprawdzą pod warunkiem, że nie będziesz tam bywał na zimowe weekendy bo wtedy włączenie kabli po przyjeździe lub nawet dobę przed nim żeby się nagrzało mija się z celem - nie będzie wtedy tanio. Ale montaż i kupno kabli nie jest drogie więc awaryjnie możesz je zamontować w salonie i w przypadku dłuższego pobytu włączać je w taniej taryfie
    Utrzymanie klimą temperatury 8, 12 czy 16* nie będzie drogie a jest wiele urządzeń, które działają naprawdę cicho i z dużą wydajnością w zimowych porach.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Sterownik i panel posiadają funkcję przeciw zamarzaniu (5'C), uruchamiając pompy lub palnik przy określonej min. temp. wody w układzie.
    Ok, tylko wtedy musiałbym zadbać o wystarczającej wielkości pojemnik na pellet, jeśli by miało mnie nie być dłuższy czas.

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Dla dobra domu (drzwi, futryny, itd.) oraz przedmiotów, należało by utrzymywać temp. min. ok. 16'C.
    O i to jest ciekawe jaką temperaturę będzie utrzymywał dobrze ocieplony dom szkieletowy.
    Ostatnio edytowane przez scorek2021 ; 15-09-2021 o 07:14

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Główna zaleta, że klima zużywa ze 3x mniej prądu czyli grzeje ze 3x taniej. A minus obydwu, że nie zmagazynujesz znaczących ilości ciepła i trzeba grzać prawie na bieżąco.

    Przy wodnym ogrzewaniu możesz wstawić bufor i grzać (prawie) w 100% w taniej strefie. Przy ciężkiej wylewce grzewczej sama wylewka zapewni kumulację. Ale obydwa rozwiązania chyba słabo pasują do tego domku.



    Są ciche, tanie, grzeją podłogę i magazynują ciepło (zależnie od technologii i grubości posadzki różne ilości).
    No właśnie, ofertę od firmy stawiającej domek mam następującą: na podłodze będą: legary, folia izolacyjna, styropian 10 cm, płyta OSB.
    W takim wypadku:
    - jeśli chciałbym zrobić wodne ogrzewanie podłogowe to muszę zmienić tą konfigurację na wylewkę.
    - a jeśli chciałbym zrobić elektryczne ogrzewanie podłogowe - kable, mata?

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    To prawda co mówi Pan Kaizen i się świetnie sprawdzą pod warunkiem, że nie będziesz tam bywał na zimowe weekendy bo wtedy włączenie kabli po przyjeździe lub nawet dobę przed nim żeby się nagrzało mija się z celem - nie będzie wtedy tanio. Ale montaż i kupno kabli nie jest drogie więc awaryjnie możesz je zamontować w salonie i w przypadku dłuższego pobytu włączać je w taniej taryfie
    Utrzymanie klimą temperatury 8, 12 czy 16* nie będzie drogie a jest wiele urządzeń, które działają naprawdę cicho i z dużą wydajnością w zimowych porach.
    Zakładając, że ogarnąłbym ogrzewanie podłogowe (tak jak piszesz awaryjnie) to wydaje się być to ciekawą opcją .
    W salonie podłogówka + kominek/ewentualnie klima.
    W sypialniach klima x 2 (niestety po przeciwległych stronach domu więc chyba multisplit odpada).

    Czy możesz podzielić się w jakie klimatyzatory poszedłeś albo jakie rozważałeś? Jak nie to przeszukam forum .

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.270

    Domyślnie

    Cytat Napisał scorek2021 Zobacz post
    Ok, tylko wtedy musiałbym zadbać o wystarczającej wielkości pojemnik na pellet, jeśli by miało mnie nie być dłuższy czas.
    .
    Jakie są wymiary pomieszczenia na który możesz przeznaczyć miejsce na kocioł.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Jakie są wymiary pomieszczenia na który możesz przeznaczyć miejsce na kocioł.
    Jakieś 130x260=3,4 m2 ale to jest jeszcze negocjowalne, możemy dodać trochę miejsca.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.270

    Domyślnie

    Cytat Napisał scorek2021 Zobacz post
    Jakieś 130x260=3,4 m2 ale to jest jeszcze negocjowalne, możemy dodać trochę miejsca.
    Nie znam układu pomieszczenia lecz zobacz, pomierz i daj znać czy zmieścisz.


    Ok, tylko wtedy musiałbym zadbać o wystarczającej wielkości pojemnik na pellet, jeśli by miało mnie nie być dłuższy czas.
    Kosz na pellet to najmniejszy problem. Koledze niedawno dorabiali kosz na zamówienie do kotła pelletowego ze 180 kg na 270 kg. Myślę że taka ilość pelletu przy minimalnej temp. w zimie wystarczy na wiele tygodni.

  17. #17

    Domyślnie

    Ok dowiedziałem się, że wylewka to nie problem i mogą zatopić kable grzewcze - czy są jakieś szczególnie polecane z waszego doświadczenia?

    Jeszcze myślę czy na podłodze zrobić kable czy folię grzewczą (np. https://dreamheat.eu/folia-grzewcza-podlogowa/) - i to i to szybko się nagrzewa i na to i na to będę mógł położyć panele - macie może jakieś wskazówki co wybrać?

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał scorek2021 Zobacz post
    Zakładając, że ogarnąłbym ogrzewanie podłogowe (tak jak piszesz awaryjnie) to wydaje się być to ciekawą opcją .
    W salonie podłogówka + kominek/ewentualnie klima.
    W sypialniach klima x 2 (niestety po przeciwległych stronach domu więc chyba multisplit odpada).

    Czy możesz podzielić się w jakie klimatyzatory poszedłeś albo jakie rozważałeś? Jak nie to przeszukam forum .
    W tańszej opcji rozważam nową serie Rotenso Imoto X (wszystkie 3 sztuki) ewentualnie jedną zamienie na Rotenso Mirai. W droższej opcji rozważam Mitsubishi Heavy Diamond ale nie wiem jak będę stał z kasą. Jednak większość użytkowników twierdzi, że nie ma po co za bardzo dokładać do tak drogich urządzeń. Zamiast kominka rozważam mały piec kaflowy aby zapewnić sobie chociaż małą akumulację.
    Co do kotła na pellet. Myślałem nad tym, pisałem również z Panem DUNIĄ ale jednak zrezygnowałem. Nie twierdze, że to zły pomysł ale mi było szkoda miejsca w pomieszczeniu gospodarczym i generalnie chciałem uniknąć wodnej instalacji C.O. W większym domu, lub jeśli mógłbym kotłownie zainstalowac np w jakieś przybudówce mógłbym w to iść.
    Ostatnio edytowane przez swierol ; 15-09-2021 o 18:49

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    JasonOgg

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Blachownia
    Kod pocztowy
    42-290
    Posty
    42

    Domyślnie

    Cytat Napisał scorek2021 Zobacz post
    Ok dowiedziałem się, że wylewka to nie problem i mogą zatopić kable grzewcze - czy są jakieś szczególnie polecane z waszego doświadczenia?

    Jeszcze myślę czy na podłodze zrobić kable czy folię grzewczą (np. https://dreamheat.eu/folia-grzewcza-podlogowa/) - i to i to szybko się nagrzewa i na to i na to będę mógł położyć panele - macie może jakieś wskazówki co wybrać?
    Mam folię grzewczą i faktycznie szybko zaczyna grzać ALE jej największą zaletą jest to że możesz ją położyć na OSB, wylewka nie jest potrzebna.
    Możesz ją również założyć po jakimś czasie w ramach remontu/wymiany paneli.
    Przy kablach jest to niemożliwe, musisz uwzględnić je w ramach budowy.
    I nie Kable nie będą grzały szybko, muszą najpierw nagrzać wylewkę, za to wylewka będzie dłużej utrzymywała temperaturę w pomieszczeniach.
    W moim przypadku folia służy tylko do utrzymania komfortowej temperatury podłogi, grzeję zestawem klima+koza.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał scorek2021 Zobacz post
    (np. https://dreamheat.eu/folia-grzewcza-podlogowa/) - i to i to szybko się nagrzewa i na to i na to będę mógł położyć panele - macie może jakieś wskazówki co wybrać?
    179zł/m2 netto to jest bardzo drogo. I nie nadaje się do wylewki więc mizerna akumulacja = dużo grzania w drogiej strefie.
    Za to folia pod panelami znacznie szybciej nagrzeje powierzchnię podłogi, niż kable w wylewce. Ale to nie znaczy, że szybko nagrzeje się powietrze. Przy panelach czy drewnie zazwyczaj producent nie dopuszcza wyższej temperatury podłogi niż 27* - a to nie będzie szybko grzało powietrza. Do szybkiego grzania używaj klimy i kominka.

    Więcej w sygnaturce.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony