dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    axl2

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Posty
    42
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie Podłączenie lamp ogrodowych pod 2 czujniki PIR

    Witam

    Potrzebuję podłączyć 7 lamp ogrodowych (napięcie 230V) pod dwa czujniki ruchu - na wejściu i na wyjściu. Chciałbym się upewnić czy moje myślenie z n/w obrazka jest prawidłowe? czy czujniki muszą posiadać jakiś przekaźnik?


  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    weasel123

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    144

    Domyślnie

    Nie wiem czy dobrze odczytuję rysunek ale wygląda że tak.
    Po co ma być ten dodatkowy przekaźnik?
    Do zamykania obwodu czarnego w takich czujkach jest już jeden wbudowany na płytce, co zresztą słychać jak klika przy włączaniu czujki.

  3. #3

    Domyślnie

    Potrzebuję podłączyć 7 lamp ogrodowych (napięcie 230V) pod dwa czujniki ruchu - na wejściu i na wyjściu.
    Ty nie pytaj jak podłączyć, tylko napisz co chcesz osiągnąć. I jaka jest długość drogi wzdłuż tych siedmiu lamp. Jak ustalimy żądany sposób działania lamp, to powrócimy do podłączeń.
    navigare necesse est, vivere non est necesse

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    axl2

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Posty
    42
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Między każdą z lamp jest 3m przerwy. Chciałbym aby uruchamiały się przy czujnikiem ruchu zamontowany na początku układu a także na końcu czyli jak wyjdę z domu mają się zapalić jak i również przy bramie wjazdowej która jest jakieś 12metrów od wyjścia z domu

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Myślenie z rysunku prawidłowe, co do przekaźników to jeśli moc lamp nie przekracza mocy dopuszczalnej dla czujnika to nie potrzebny.
    Ps. Oczywiście potrzebna jeszcze jedna żyła PE.
    Ostatnio edytowane przez Remiks ; 22-09-2021 o 22:02
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    axl2

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Posty
    42
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Myślenie z rysunku prawidłowe, co do przekaźników to jeśli moc lamp nie przekracza mocy dopuszczalnej dla czujnika to nie potrzebny.
    Ps. Oczywiście potrzebna jeszcze jedna żyła PE.
    Wiem że zgodnie ze sztuką przewód ochronny winien być dociągnięty nawet jak nie ma go do czego podłączyć ale czy to mam sensu skoro czujniki i tak nie mają wejścia na PE? czyli rozumie że jak tak podłączę jak na rysunku to będzie działać? bo jakiś specjalista stwierdził że to błędne podłączenie ale nie wyjaśnił dlaczego

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał axl2 Zobacz post
    Wiem że zgodnie ze sztuką przewód ochronny winien być dociągnięty nawet jak nie ma go do czego podłączyć ale czy to mam sensu skoro czujniki i tak nie mają wejścia na PE? czyli rozumie że jak tak podłączę jak na rysunku to będzie działać? bo jakiś specjalista stwierdził że to błędne podłączenie ale nie wyjaśnił dlaczego
    Czujniki nie mają wejścia PE ale lampy często już tak. Nie o sztukę chodzi a o bezpieczeństwo. Będzie działać, ważne to połączenie linia prosta między czujkami. Jeśli układasz przewody od nowa to między 1 a 2 cztery żyły pozostałe trzy żyłowe 1,5mm2 i jest ok, w ziemi oczywiście bo lampy ogrodowe więc yky.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    axl2

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Posty
    42
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Problem w tym że kabel już mam od kostką oczywiście yky 1,5 ale 3 żyły :/ w takim w wypadku to chyba tylko podłączenie bez pe mi pozostaje. Kabla pod kostką już nie dociągną jedynie co mogę to zmienić sposób włączania lamp ale wolałbym jednak dwoma pir

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony