dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie Ocieplanie stropu czy dachu?

    Dzień dobry, Spotkałem się z opinią, że ocieplając strop nie ma potrzeby ocieplania dachu na strychu nieużytkowym. Ja jednak chciałbym docieplić wełną 150mm to i to układając po 1 warstwie - krokwie 14cm, legary 15 cm. Co myślicie o takim sposobie, ewentualnie jakieś lepsze rozwiązanie?

  2. #2
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Ocieplanie połaci dachu przy nieużytkowym poddaszu nie ma sensu ale skoro chcesz ocieplać to kto Ci zabroni ?
    Twój dom, Twoja kasa

  3. #3

    Domyślnie

    Zastanowię się jeszcze, mam jeszcze pytanie czy folie paroprzepuszczalna na stropie dać pod wolne czy nad?

  4. #4

    Domyślnie

    Przepraszam ale nie mogę edytować. Oczywiście chodzi o paroizolacyjną folię. Dać ją pod wełnę czy nad?

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Jeśli strop jest ulany z betonu lub wykonany z blachy ze szczelnymi połączeniami, to nie ma takiej potrzeby. Wszelkie inne, paroizolacja od strony ciepłej.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  6. #6

    Domyślnie

    Chciałem jeszcze wrócić do tematu ocieplania dachu. Na strychu robi się dość spory przeciąg, jest to stare budownictwo. Pomiędzy pierwszą, ostatnią krokwią a ścianami szczytowymi jest szczelina 5 cm i zawiewa tedy wiatr. Pytanie czy wepchnie tam wełny to dobry pomysł? Jeżeli chodzi o docieplenie reszty dachu to na prawdę nie ma to żadnego sensu? Miałbym tam 60m2 więc nie jest to jakoś dużo i finansowo też nie kosztowałoby to krocie. Zimą na tym strychu temperatura jest prawie jak na dworze, do tego dochodzi nieszczelność w klapie wejściowej, przeciągi i ciepło ucieka. Czy ocieplenie tej części nie będzie działać jako taki bufor, może chociaż trochę mniej dom będzie się wychładzal? Reszta domu jest ocieplona styropianem, dach na poziomie pomieszczeń użytkowych też jest ocieplony wełną 15cm.

  7. #7

    Domyślnie

    Ja jeszcze nie mieszkam ale na razie ociepliłem strop betonowy na nieużytkowym strychu 20cm styropianu i na to wylewka.
    Dach nieocieplony (dachówka ceramiczna i membrana).
    Jedni mówią żeby konieczne ocieplać inni że nie. Też mam mentlik w głowie. Gdyby szła wełna to trzebaby jakieś zabudowy zrobić ktore nie są mi do niczego potrzebne a do piany jakoś nie mam przekonania i na razie zostało nieocieplone…
    Taki bufor cieplejszego powietrza nad mieszkalnym na pewno coś by dał bo teraz w zimie na strychu chyba będzie taka sama trmperatura jak na zewnątrz.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  8. #8
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał boconek03 Zobacz post
    Ja jeszcze nie mieszkam ale na razie ociepliłem strop betonowy na nieużytkowym strychu 20cm styropianu i na to wylewka.
    Dach nieocieplony (dachówka ceramiczna i membrana).
    Jedni mówią żeby konieczne ocieplać inni że nie. Też mam mentlik w głowie. Gdyby szła wełna to trzebaby jakieś zabudowy zrobić ktore nie są mi do niczego potrzebne a do piany jakoś nie mam przekonania i na razie zostało nieocieplone…
    Taki bufor cieplejszego powietrza nad mieszkalnym na pewno coś by dał bo teraz w zimie na strychu chyba będzie taka sama trmperatura jak na zewnątrz.
    A skąd w tym "buforze" znalazłoby się ciepło skoro jest to nieogrzewane poddasze ?
    Dlatego dobrze izoluje się strop,ja mam prawie 50cm,30cm styro i 20cm proszku PUR
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 17-09-2021 o 11:10

  9. #9

    Domyślnie

    Ja myślałem o sznurowanie i folii. Nic więcej nie trzeba skoro to nieużytek. Ja tak myślę, że skoro to stare budownictwo to straty ciepła jakieś zawsze będą i ten strych ogrzewałby się pasywnie tym co przeniknie, przynajmniej nie byłoby tam na - wełna to koszt 1000 zł. Nawet gdyby to dało 5% mniej straty ciepła to po paru latach się zwróci, ale nie mogę nigdzie znaleźć ile faktycznie by to mogło pomóc

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.745

    Domyślnie

    Cytat Napisał Reynald Zobacz post
    Dzień dobry, Spotkałem się z opinią, że ocieplając strop nie ma potrzeby ocieplania dachu na strychu nieużytkowym. Ja jednak chciałbym docieplić wełną 150mm to i to układając po 1 warstwie - krokwie 14cm, legary 15 cm. Co myślicie o takim sposobie, ewentualnie jakieś lepsze rozwiązanie?
    Docieplisz sam strop beton to schodami drzwiami będzie ci płynąć rzeka zimna a z nią wilgoć i inne plugastwa , weź normalnie dociepl dach 15 między krokwie potem 15 w poprzek najtańszą wełną a zobaczysz że to była dobra decyzja , też chciałem tylko strop i nawet rozłożyłem wenę na nim ale to zimno waliło schodami jak Niagara a teraz cieplutko na dole i na górze , tam bez ogrzewania w minus 17 stopni jest plus 15 stopni więc sam rozumiesz .

  11. #11
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    tam bez ogrzewania w minus 17 stopni jest plus 15 stopni więc sam rozumiesz .
    Czyli ogrzewasz,zużywasz dodatkowa energię na ogrzewanie nieużytkowego poddasza.
    "Sprytnie" jak na przeciwnika szczepień

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Reynald Zobacz post
    Dzień dobry, Spotkałem się z opinią, że ocieplając strop nie ma potrzeby ocieplania dachu na strychu nieużytkowym. Ja jednak chciałbym docieplić wełną 150mm to i to układając po 1 warstwie - krokwie 14cm, legary 15 cm. Co myślicie o takim sposobie, ewentualnie jakieś lepsze rozwiązanie?
    Nie ma sensu, jak nie chcesz tam grzać (czy to wprost, czy stratami).
    Jak przyświeci słoneczko, to temperatura na nieocieplonym strychu zrobi się wyższa, niż na zewnątrz. Jak się schowa będzie dążyła do wyrównania z zewnętrzną. Ale generalnie, średnio będzie tam cieplej, niż na zewnątrz. Zarówno latem, jak i zimą.
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...4%87-czy-strop

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Docieplisz sam strop beton to schodami drzwiami będzie ci płynąć rzeka zimna a z nią wilgoć i inne plugastwa
    Skąd ta rzeka ma się wziąć?
    I kto robi schody i drzwi na nieużytkowe poddasze? Drabina i szczelny, ocieplony wyłaz.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Skąd ta rzeka ma się wziąć?
    I kto robi schody i drzwi na nieużytkowe poddasze? Drabina i szczelny, ocieplony wyłaz.
    Mowa tutaj o starym budownictwie, nie zawsze jest możliwość przerobienia tego.

    Ja jestem w trakcie wykładania wełny 150mm na stropie i zastanawiam się czy dokładać drugą warstwę na legarach? Pytanie raczej głupie, bo przydałoby się wyeliminować mostki termiczne, ale mam 160 cm w szczycie i po takim podniesieniu podłogi straciłbym całkowicie jakąkolwiek użyteczność. Czy ta jedna warstwa da jakieś zauważalne efekty? Ciągle zastanawiam się nad dołożeniem wełny na dach, mam tam dwa kominy oraz zaizolowaną 7 metrową rurę od CO, które zawsze oddają trochę ciepła. Co byście doradzili?

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek W
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Cigacice
    Kod pocztowy
    66-131
    Posty
    1.742
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19
    Klub SUPER WYKONAWCA Chciałbym jednocześnie zaprosić do odwiedzenia grupy Izolacja Rockwool na Facebooku gdzie odnajdziecie sporo informacji na temat izolacji z wełny skalnej Rockwool www.facebook.com/groups/izolacjerockwool

    Domyślnie

    Generalnie sprawa wygląda tak . Powinieneś glownie skupić sie na izolacji po obrysie pomieszczeń użytkowych czyli w twoim wypadku na izolacji stropu. Wówczas kubatura ogrzewanej części obiektu jest najmniejsza i nie dogrzewasz niepotrzebnie nieużytkowego strychu.
    Jeżeli natomiast w pomieszczneiu strychu panuja temp podobne jak na zewnątrz to możesz dodatkowo go zaizolowac np. Wyłącznie między krokwiami tak by polepszyc panujące tam warunki . Poleciłbym Ci wykorzystac skalna wełnę
    Tomek W.

    e-konsultant Rockwool

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony