dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1

    Domyślnie Dom pasywny w zmieniającym się klimacie / Retro montaż odpływów do geochłodzenia

    Świat ogrzewa się szybciej, niż zbudowaliśmy. Prognozy modelu komputerowego na 100 lat sprawdzają się dzisiaj. Tradycyjny design budynku postrzegał klimat jako stałą. Popełniliśmy też ten błąd.

    W naszym domu pasywnym jest nam przytulnie zimą, ale lata są coraz trudniejsze. Zamykanie okien rano i uruchamianie osuszacza przez cały dzień nie zawsze działa.

    Zamierzamy dodać sezonowe dywany w nadziei, że ograniczą one przyrost energii słonecznej. Jest kilka innych małych pomysłów offsetowych (jeśli uwielbiam również słuchać twoich), ale publikuję w odniesieniu do czegoś konkretnego.https://nox.tips/ https://xender.vip/


    Początkowo zastanawiałem się, czy francuski dren, który okrąża naszą fundację ICF, mógłby służyć jako rura geochłodząca. Dlaczego to się nie stało? Pobiera wodę w jednym kierunku, ale równie dobrze może pobierać powietrze w przeciwnym. Nie mam pewności co do specyfiki penetracji obudowy budynku, wilgoci, pleśni i tak dalej. Przyszedł mi do głowy jakiś wymiennik.

    Bardzo kusi mnie mini split. Oto podstęp... Czy dostanę jeden skalowany, aby ochłodzić mój dom w przyszłym sezonie, czy taki, aby zapewnić klimat za 20 lat? Czy ten zwariowany francuski pomysł na odpływ znacznie zniweluje dzisiejszy mini podział na tyle, aby zaspokoić przyszłe potrzeby chłodzenia? Czy przyniosłoby to jakiś efekt?

    Wiele do rozpakowania. Czekamy na Wasze opinie.
    Ostatnio edytowane przez linsChaho ; 21-09-2021 o 17:23

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    O ile dobrze zrozumiałem, Twój pomysł na schłodzenie powietrza wchodzącego do domu polega na tym, że miałoby ono przechodzić wstępnie przez rury drenażowe, zakopane pod ziemią. Nie jest to dobry pomysł z kilku powodów:
    - w wodzie opadowej wsiąkającej do rur drenażowych mogą znajdować się cząstki organiczne, które osadzają się w samej rurze. Te cząstki rozkładają się biologicznie i powodują nieprzyjemny zapach zgnilizny. Pamiętaj, że powietrze będzie krążyć w rurach również wtedy, gdy będą one suche (nie będzie padać deszcz)
    - zdolność rur do odbioru ciepła z powietrza jest znikoma i pewnie to powietrze ochłodzi się w niewielkim stopniu. Wynika to z otoczenia rur w ziemi (żwir frakcji 8/16 lub grubszy), powierzchni wymiany ciepła między rurą i gruntem oraz głębokości, na której jest umieszczona rura.

    Nie wiem co to jest mini split - może podasz przykład albo link do urządzenia?
    Również, co to są sezonowe dywany? Niestety tłumacz automatyczny często zniekształca branżowe nazwy i dokonuje tłumaczenia języka pospolitego.
    Ostatnio edytowane przez Ratpaw ; 16-09-2021 o 23:51
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony