dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie dobór sposobu klimatyzacji - dom w zabudowie szeregowej

    Segment w zabudowie szeregowej - środkowy.
    Pomieszczenia:
    * salonokuchnia - ekspozycja południowy-zachód (bardziej zachód niż południe)
    * sypialnia 1 (najpewniej dziecka) - ekspozycja południowy-zachód (bardziej zachód niż południe)
    * sypialnia 2 (najpewniej dziecka) - ekspozycja południowy-zachód (bardziej zachód niż południe)
    * sypialnia 3 - ekspozycja pólnocny wschód (bardziej wschód niż północ)
    * gabinet (praca 2/3 dni w tygodniu w nim) - ekspozycja pólnocny wschód (bardziej wschód niż północ)

    Salonokuchnia na parterze oczywiście, pozostałe wymienione na użytkowym poddaszu. Pokoje na poddaszu mają balkony (tj. 2 wspólne balkony po jednej i drugiej stronie segmentu)

    Planowane są rolety zewnętrzne po całości oraz wentylacja mechaniczna.

    I teraz zastanawiam się nad klimatyzacją. Widze takie opcje:
    * kanałówka - ale wycena na ok 30k mnie zniechęciła jak za coś czego nie mogę sterować nawet zbytnio (robiłem w kilku firmach)
    * multisplit na wszystki 5 pomieszczeń - do 30k
    * multispilit na salonokuchnie i pokoje od południowego zachodu - do 20k (z czasem split / multisplit jak się okaże że pozostałe 2 też potrzebują klimatyzacji)
    * split na salon na początek i dokładnie z czasem jak będę widział jak się mieszka bez klimatyzacji na piętrze

    Taki multisplit po całości kusi mnie ze względu na to że wszystko się teraz pochowa pod tynkami, no ale trochę mi szkoda 30k w tym momencie wydawać ....


    Jakieś rady z własnego doświadczenia ? Może widzicie inne propozycje niż te o których ja wspomniałem ?

    Jeszcze może dodam czego oczekuje. Nie oczekuje nie wiadomo jakiego zmrożenia, ale żeby temperatura w nagorsze upały nie przekraczała 25 stopni. Teraz mieszkam w bloku i temperatura potrafi skakać do 30 stopni co jest kompletnie nieznośne. Przez dzień czasami ja będę w domu (praca zdalnia 2/3 dni w tyg. wspomniany gabinet), popołudniami wszyscy, weekendy różnie.
    Ostatnio edytowane przez miodas007 ; 17-09-2021 o 15:36

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    Skąd wy te ceny bierzecie?Przecież to jest jakiś kosmos.Jednostki jakieś topowe czy instalator naciągacz.Chyba wejdę w montaż klimatyzacji bo widzę ,że niezłą kasę można zrobić Zapomniałeś dodać rzutów z rozpiską metrażu i czy na górze są okna dachowe które są głównymi sprawcami "patelni"
    Ostatnio edytowane przez Barliniak ; 17-09-2021 o 19:44
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

  3. #3

    Domyślnie

    Skąd wy te ceny bierzecie?Przecież to jest jakiś kosmos.Jednostki jakieś topowe czy instalator naciągacz.
    Mówie na podstawie wycen 3 różnych instalatorów. Miejsce instalacji: Kraków. I pisałem ceny do. Multisplit na wszystkie pomieszczenia wychodzi od 22 do 30 w zależności od jednostek, a na 3 (salon + 2 pokoje) od 15 do 19.

    Brak okien dachowych.
    Załączam rzuty:


  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    Rozumiem ,że głównie do chłodzenia klima.Pierwsza opcja :Szczerze to temat załatwiła by klima umieszczona na klatce schodowej split 5kW Druga opcja :klima split3,5kW w salonie na jednej z dwóch ścian gdzie stolik jest w jadalni lub po drugiej stronie gdzie narożnik.Natomiast druga klima na klatce schodowej split3,5kW.Trzecia opcja to klima w salonie split 3,5kW a na górze kanałówka 3,5kW jeśli jest możliwość podwieszenia na stryszku urządzenia.Koszt 1 opcji około 5tyś. 2 opcja 6-7tyś 3 opcja to około 8-10tyś.Sterowanie poprzez anemostaty trzeba by popróbować z ustawieniami.Montaż multi w tym przypadku to trochę tak na wyrost.Pokoje są bardzo małe i tam po prostu klima w multi splicie to każda conajmniej 2,6kW droższe modele to 2kW nie będzie miała co robić .Ceny odnoszą się do moich klimatyzacji .Można zamówić oczywiście 2-3 razy droższe tylko ,że to jest przerost formy nad treścią.Szkoda ,że nie miałeś zamontowanej w bloku bo wtedy miałbyś doświadczenie i wiedziałbyś jaka wystarczy a tak człowiek nie za bardzo wie i przychodzą cwaniaki i wciskają modele z kosmo cenami.To nie jest to samo też jak w biurze gdzie patafiany ustawiają na 18-19 i później pitolą jak to klima szkodzi.Nie o samą temperaturę tu chodzi ale o zmianę wilgotności.Więc w trybie chłodzenia i ustawieniu np.na 25-26stopni nadal będziesz odczuwał jako przyjemny chłodek ponieważ wilgotność się obniża.
    Ostatnio edytowane przez Barliniak ; 18-09-2021 o 22:36
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź.
    1. Opcja z klimą na klatce : to gdzie konkretnie powinna być ta klima ? I taka jedna klima zapewniłaby obniżenie temperatury w całym mieszkaniu. Taki przykład z tegorocznych moich wakacji, temperatura zewnętrzna ponad 40 stopni w dzień, pond 30 w nocy, mieliśmy dwa pokoje (w jednym z nich klima), w nocy drzwi między pokojami otwarte (ten pokój bez klimy to taki przejściowy pokój był). W pokoju z klimą tak zimno że się spać nie dało, a w drugim tak duszno że też się spać nie dało. Boję się żeby nie osiągnąć takiego efektu.
    2. Opcja z kanałówką tylko na górze też ciekawa, tylko właśnie jak to jest z tym klimatyzatorem na poddaszu - on nie musi mieć odpowiednich warunków typu temperatura itd.? A taki klimatyzator nie może być w jednym z pokoi po prostu ? I chciałbym raczej uniknąć używania pompki do skroplin, chyba lepiej żeby to spływało grawitacyjnie..

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał miodas007 Zobacz post
    temperatura zewnętrzna ponad 40 stopni w dzień, pond 30 w nocy
    Co to za miejsce?

    W takim klimacie faktycznie jedna klima w pomieszczeniu o największych zyskach słonecznych i bytowych się nie sprawdzi nawet, jak rekuperator odzyska z 90% chłodu.
    W Polsce takie rozwiązanie się sprawdza w niedużym domu.
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...-ca%C5%82y-dom

  7. #7

    Domyślnie

    Co to za miejsce?
    No to akurat Grecja - tegoroczone lato. WIem że w Polsce takich warunków (mam nadzieje) nigdy nie będzie, ale jakieś obawy są.
    W Polsce takie rozwiązanie się sprawdza w niedużym domu.
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...-ca%C5%82y-dom
    Tylko to jest parterówka, a gdzie na klatce musiałby być split żeby to działało w domu z poddaszem ?

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał miodas007 Zobacz post
    Tylko to jest parterówka, a gdzie na klatce musiałby być split żeby to działało w domu z poddaszem ?
    W Grecji to pewnie masz jeszcze nędzną termoizolację, nie masz rekuperatora i sporo przeszkleń. To zdecydowanie zmienia sytuację. I raczej z doświadczeń mieszkańców polskich domów raczej dobrych rad nie uzyskasz.

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    Cytat Napisał miodas007 Zobacz post
    Dzięki za odpowiedź.
    1. Opcja z klimą na klatce : to gdzie konkretnie powinna być ta klima ? I taka jedna klima zapewniłaby obniżenie temperatury w całym mieszkaniu. Taki przykład z tegorocznych moich wakacji, temperatura zewnętrzna ponad 40 stopni w dzień, pond 30 w nocy, mieliśmy dwa pokoje (w jednym z nich klima), w nocy drzwi między pokojami otwarte (ten pokój bez klimy to taki przejściowy pokój był). W pokoju z klimą tak zimno że się spać nie dało, a w drugim tak duszno że też się spać nie dało. Boję się żeby nie osiągnąć takiego efektu.
    2. Opcja z kanałówką tylko na górze też ciekawa, tylko właśnie jak to jest z tym klimatyzatorem na poddaszu - on nie musi mieć odpowiednich warunków typu temperatura itd.? A taki klimatyzator nie może być w jednym z pokoi po prostu ? I chciałbym raczej uniknąć używania pompki do skroplin, chyba lepiej żeby to spływało grawitacyjnie..
    U mnie klima split 5,3 umieszczona na korytarzu ogarnia 2 pokoje po 20m , 1 pokój 12,5m i korytarz 9.Łazienki 9m nie liczę bo podczas chłodzenia jest zamykana.Zimne powietrze spływa na dół i czuć jest w korytarzu na dole.Tylko ,że ja mam inny układ w porównaniu do Twojego gdzie klima zamontowana w korytarzu centralnie po połowie wejścia i wyjścia była by zwrócona do salonu na dole i pokoi na górze a u mnie jest obrócona o 90stopni względem schodów.Toteż inaczej będzie rozchodziło się powietrze u Ciebie.Kanałówkę montujemy jeśli jest możliwość na linkach do dachu na stryszku a następnie rozprowadzenie elastycznymi ocieplonymi przewodami.Oczywiście zassanie powietrza musi być z pietra bo to obieg zamknięty.Temperatura w jakiej może pracować klima w pomieszczeniu to teoretycznie 32 stopnie. Co do klimy w jednym pokoju na górze .A w którym dasz pokoju jak wszędzie są krótkie ścianki przy oknach?Jedynie od biedy w sypialni nr.1 nad łóżkiem obok chyba komina,ale ja bym tam nie chciał spać
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

  10. #10

    Domyślnie

    Ja mam niemiłe wspomnienia z mieszkania w domu z jednym klimatyzatorem na klatce schodowej na poddaszu.
    Taki klimatyzator, musi być włączony cały czas i pilnować temperatury.
    Co z kolei wymusza potrzebę jego czyszczenia raz na 2 - 3 tygodnie.


    W momencie gdy chcemy uruchamiać go wyłącznie wieczorem by schłodził pomieszczenia przed snem jest na to za późno.
    W korytarzu robi się taka lodówka, że przejście z łazienki do sypialni po kąpieli robi się nie lada wyzwaniem.
    A w nagrzanych pokojach praktycznie nie ma odczucia obniżenia temperatury, bo cały chłód ucieka w dół.

    Trzeba się przyzwyczaić to tego, że jednostkę czyścimy często - dlatego warto dobrze przemyśleć miejsce montażu, by prosta czynność polegająca na odkurzeniu filtrów ni wymagała użycia specjalnej drabiny.
    Jak ktoś ma nieosłonięte okna dachowe o wystawie południowej nie ma co liczyć na schłodzenie takiego pokoju urządzeniem zamontowanym w pomieszczeniu obok.
    Jakkolwiek nie używa się takiej klimatyzacji, to różnica temperatury pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami jest mało komfortowa.
    Ostatnio edytowane przez _John ; 21-09-2021 o 10:27

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał miodas007 Zobacz post
    No to akurat Grecja - tegoroczone lato. WIem że w Polsce takich warunków (mam nadzieje) nigdy nie będzie, ale jakieś obawy są.

    Tylko to jest parterówka, a gdzie na klatce musiałby być split żeby to działało w domu z poddaszem ?
    Chcesz mieć komfortowo ?

    To albo klima kanałowa albo multisplit.

    Bo wierzenie że jedna klima schłodzi całe poprawnie całe piętro / dom ...

    Ostatnio na wakacjach mieliśmy apartment 2 pokojowy (salon+sypilania). W sypilani klima. W sypilani chłodno i przyjemnie , w salonie mimo że drzwi były otwarte duszno i gorąco ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  12. #12

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi. Będę się decydował raczej na multi split po całości, może rozwiązanie na wyrost ale zdecydowanie najbardziej komfortowe rozwiązanie.
    A mam jeszcze pytanie do właścicieli multi splitow - jednostka zewnętrzna to jaki hałas generuje ? Pytam tak pod kątem tego że to segment w szeregu sieć odległości od sąsiada dużej nie będzie. Pewnie najlepiej będzie ja postawić gdzieś z boku na tarasie bo tam planowana będzie jakaś przegroda

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Co z kolei wymusza potrzebę jego czyszczenia raz na 2 - 3 tygodnie.
    To jak często wymieniałeś filtry wywiewne w rekuperacji?

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    W momencie gdy chcemy uruchamiać go wyłącznie wieczorem by schłodził pomieszczenia przed snem jest na to za późno.
    Ja tam puszczałem 15-17. Jak wracałem do domu po 17 to było przyjemnie chłodno (zyski słoneczne z całego dnia wywalone). Zyski słoneczne już niewielkie. A jak bytowe robiły się spore (gotowanie, pieczenie itp.) to odpalałem klimę ponownie. Ale Ty pewnie piszesz o domu z 15cm wełny w połaci - ani to akumulacji, ani izolacji a dach rozpalony pewnie słońcem do 60*+.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony