dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 37
  1. #1

    Domyślnie Listwa ogrzewania podłogowego (sterownik ogrzewania), a BMS

    Witam,

    W domu przyjąłem założenie, że jeżeli system BMS przestaje działać, to nadal inne podsystemy mogą funkcjonować tylko z ograniczoną funkcjonalnością (np. oświetlenie, rekuperator, wyciągi i etc.).
    Wszystkie podsystemy mają komunikacje takie jak: ModBus RTU, ZigBee, WiFi. Przy doborze natknąłem się jednak na problem sterownika ogrzewania podłogowego. Chciałbym aby spełniał następujące wymagania:
    1. Miał jeden panel sterujący (sterowanie w jednym pomieszczeniu kilkoma strefami: temperatury + programator tygodniowy) - panel użyteczny w razie awarii BMS
    2. Obsługa 10 stref (mogą być dwa sterowniki) -> sterowanie elektrozaworami na rozdzielaczu + sterowanie pompy CO
    3. Możliwość podłączenia czujników temperatury z każdej strefy
    4. Możliwość zmiany temperatury i działania stref z systemu nadrzędnego (BMS) poprzez jakąś komunikację np. Modbus

    Myślałem, że nie będzie z takim czymś problemu, ale poległem.
    I teraz pytanie.
    Czy istnieje jednak taki sterownik, tylko go nie znalazłem? Czy będzie trzeba to jednak zrealizować na osobnym podsystemie (np. sterowanie ogrzewaniem na sterowniku PLC)?

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    domsat

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Łódż
    Kod pocztowy
    93-362
    Dzielnica
    Górna
    Posty
    259

    Domyślnie

    BMS + b. rozbudowany system domoautomatyki masz w swoim domku ? Przerost formy nad treścią. Teraz to sam rozwiązuj swoje problemy, bo sam je stworzyłeś.
    Forumowicze - nie róbcie w swoich domach skomplikowanych systemów sterownia, wszystko można rozwiązać w miarę prosty sposób.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Dokładnie, a na temat sztandarowego "przerostu formy nad treścią" można poczytać np. tutaj: https://forum.muratordom.pl/archive/.../t-342800.html Najczęściej kończy się zdjęciem siłowników z belki i puszczeniem wody na stałe...
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  4. #4

    Domyślnie

    Dom jest projektowany, ja jestem automatykiem, BMS to w moim wypadku po prostu system zarządzania. Jak się chce mieć fotowoltaikę, akumulator, pompę ciepła x2 (c.o., c.w.u. i do basenu), klimatyzację , rekuperację, kamery, sterowanie podlewaniem itp, to jednak lepiej mieć to na jednym dotykowym ekranie niż na kilku różnych panelikach.
    Jeżeli sądzicie, że i tak się to skończy zdjęciem siłowników to ok - taka wiedza na takim etapie jest dla mnie przydatna.

    Czyli w takim razie jak się reguluje temperaturę w pomieszczeniach ?
    Ostatnio edytowane przez CzarnyLewis ; 21-09-2021 o 18:03

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Fizyką....
    Poczytaj o samoregulacji podłogówki, może trafisz na analogię do zimnej łyżeczki włożonej do gorącej herbaty - wywód tutejszego mędrca od wszystkiego.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  6. #6

    Domyślnie

    Ok, poczytałem - już trochę rozumiem. Jednak będę miał trzy pomieszczenia w których będę chciał utrzymywać niższą temperaturę t.j. spiżarka (około 19 stopni), garaż (minimum 6 stopni), schowek (około 19 stopni).
    W takim wypadku jak kontrolować temperaturę w tych pomieszczeniach ?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał CzarnyLewis Zobacz post
    W takim wypadku jak kontrolować temperaturę w tych pomieszczeniach ?
    Zakręcić obieg. A może i zamontować klimę przeznaczoną do serwerowni, żeby chłodzić w mrozy.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar TomekWaw
    Zarejestrowany
    Apr 2020
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    158

    Domyślnie

    CzarnyLewis,
    Zobacz czy w ofercie HomeMaticIP nie znajdziesz odpowiadającego Ci zestawu. https://www.homematic-ip.com/en/prod...e-control.html

    Btw, chyba nigdy nie zrozumiem:
    - paniki przed usterką systemu i robienia fikołków aby się na to przygotować. Nie lepiej kupić dobry, bezawaryjny system albo zastosować elementy wykonawcze KNX w obszarach krytycznych?
    - ludzi którzy wszystkie pomieszczenia grzeją tak samo i jeszcze uważają, że strefowa automatyka ogrzewania jest bez sensu

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    A ja nigdy nie zrozumiem:
    - komplikowania rzeczy prostych i jeszcze płacenia za to - w którymś komentarzu o sterowaniu podłogówki ktoś napisał, że u niego w całym systemie ogrzewania podłogowego najcieplejszym elementem są siłowniki... Nie grzejniki podłogowe, ale siłowniki i zasilacze.....
    - osiągnięcie różnych temperatur w różnych pomieszczeniach nie wymaga ŻADNEJ automatyki.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał TomekWaw Zobacz post
    - ludzi którzy wszystkie pomieszczenia grzeją tak samo i jeszcze uważają, że strefowa automatyka ogrzewania jest bez sensu
    Wrzucisz wykresy, jak to szybko włączenie ogrzewania podłogowego zmienia temperaturę powietrza?
    Jak przyświeci słoneczko, to obwód wyłączy się szybko. Potem będzie stygła kilka godzin, spadnie temperatura powietrza, zawór się otworzy i... temperatura dalej będzie spadała i dopiero po kilku godzinach wróci w okolice zadanej. O ile temoeratura zasilania pozwoli nadganiać wychłodzenie - a to oznacza, ze w przypadku PC musi ona pracować na wyższej temperaturze = niższy COP. A jeszcze robi się kłopot, jak zamknie się tyle obwodów, że pompa zacznie taktować.
    Pozostawienie zaworu otwartego zmniejsza amplitudę. I kosztuje krocie.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 23-09-2021 o 07:36

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar TomekWaw
    Zarejestrowany
    Apr 2020
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    158

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    A ja nigdy nie zrozumiem:
    - komplikowania rzeczy prostych i jeszcze płacenia za to - w którymś komentarzu o sterowaniu podłogówki ktoś napisał, że u niego w całym systemie ogrzewania podłogowego najcieplejszym elementem są siłowniki... Nie grzejniki podłogowe, ale siłowniki i zasilacze.....
    - osiągnięcie różnych temperatur w różnych pomieszczeniach nie wymaga ŻADNEJ automatyki.
    Włączenie światła też nie wymaga ŻADNEJ automatyki. Wystarczy podejść do ściany i nacisnąć. Po co komplikować proste rzeczy i jeszcze za to płacić?

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar TomekWaw
    Zarejestrowany
    Apr 2020
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    158

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wrzucisz wykresy, jak to szybko włączenie ogrzewania podłogowego zmienia temperaturę powietrza?
    Jakie to ma znaczenie jak szybko? Mądry system nauczy się bezwładności stref i ustawi oczekiwaną temperaturę danych stref na odpowiedni czas (np. powrotu z weekendu, urlopu, itp)

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał TomekWaw Zobacz post
    Jakie to ma znaczenie jak szybko? Mądry system nauczy się bezwładności stref i ustawi oczekiwaną temperaturę danych stref na odpowiedni czas (np. powrotu z weekendu, urlopu, itp)
    Wrzucisz wykres temperatury powietrza z takiego weekendu?

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Zły przykład. Oświetlenie działa na zasadzie włączone/wyłączone, a podłogówka nie. Można tę bezwładność wykorzystać, można z nią walczyć. Jeszcze nikt z nią nie wygrał. No chyba że super system Loxone wykorzystuje inną fizykę.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  15. #15

    Domyślnie

    Dobrze, rozumiem bezwładność. Pozostaje kwestia załączenia grzania np. w łazienkach na początku sezonu grzewczego, a dopiero później reszty - po prostu tak aby w łazienkach temperatura była wyższa - poza tym milej jest wychodzić na ciepłe kafelki niż na zimne.
    Czy w takim razie nie można zamontować prostych zaworów bistabilnych na rozdzielacz i móc włączyć grzanie podłogi w niektórych pomieszczeniach, tylko po to , żeby nie było zimno w stopy ? Np. we wrześniu chciałbym włączyć ogrzewanie w kuchni, łazience.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał CzarnyLewis Zobacz post
    poza tym milej jest wychodzić na ciepłe kafelki niż na zimne.
    Może w największe mrozy będzie milej... O ile wchodzisz do łazienki boso. We współcześnie budowanym domu podłoga nie będzie wyraźnie ciepła.

    Cytat Napisał CzarnyLewis Zobacz post
    Czy w takim razie nie można zamontować prostych zaworów bistabilnych na rozdzielacz i móc włączyć grzanie podłogi w niektórych pomieszczeniach, tylko po to , żeby nie było zimno w stopy ? Np. we wrześniu chciałbym włączyć ogrzewanie w kuchni, łazience.
    Przy wodnej podłogówce będzie problem z minimalną mocą źródła ciepła i minimalnymi przepływami pompy obiegowej. Można to łatać buforem - ale to przerost formy nad treścią. Jak chcesz mieć ciepło zanim podpalisz całe ogrzewanie daj w łazienkach maty elektryczne w warstwie kleju pod płytkami.
    W kuchni ogrzewanie miałem odpalone tylko w czasie wygrzewania. Tam cały czas grzeje lodówka. Każde gotowanie i pieczenie to też zyski.

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar TomekWaw
    Zarejestrowany
    Apr 2020
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    158

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wrzucisz wykres temperatury powietrza z takiego weekendu?
    Mogę Ci wrzucić, ale to będzie nie na temat, bo ja [w bloku] nie mam ogrzewania podłogowego. Ale nawet jeśli bezwładność takowego jest np. 0,45 st. C na dobę, to co, nie warto? Wg Ciebie pewnie nie, no ale z tego co czytałem pod jednym z Twoich linków, to jakiś czas temu robiłeś tak:

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Teraz mam "sterowanie" wg zegara. 3x1 do 1,5h grzania na dobę. Jak wg prognozy idzie ochłodzenie to ręcznie wydłużam, jak ocieplenie, to ręcznie skracam. Bezwładność jest taka, że i takie prostackie sterowanie daje na tyle zadowalające efekty, że w rankingu rzeczy do zrobienia sterowanie ogrzewaniem wylądowało na końcu
    Ręcznie wydłużam, ręcznie skracam.... a żona ma tanią automatykę

  18. #18
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar LukaszP66
    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Tuliszków
    Kod pocztowy
    62-740
    Posty
    329

    Domyślnie

    Cytat Napisał TomekWaw Zobacz post
    Mogę Ci wrzucić, ale to będzie nie na temat, bo ja [w bloku] nie mam ogrzewania podłogowego. Ale nawet jeśli bezwładność takowego jest np. 0,45 st. C na dobę, to co, nie warto? Wg Ciebie pewnie nie, no ale z tego co czytałem pod jednym z Twoich linków, to jakiś czas temu robiłeś tak:


    Ręcznie wydłużam, ręcznie skracam.... a żona ma tanią automatykę
    I tak nie przetłumaczysz

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał TomekWaw Zobacz post
    CzarnyLewis,
    Zobacz czy w ofercie HomeMaticIP nie znajdziesz odpowiadającego Ci zestawu. https://www.homematic-ip.com/en/prod...e-control.html
    Wielkie dzięki - nie znałem tej firmy, a mają w ofercie ciekawe rozwiązania, np.:
    Homematic IP Floor Heating Actuator – 12 channels, motorised
    lub
    Homematic IP Floor Heating Actuator – 10 channels, 24 V

    Czy faktycznie nie mam możliwości włączenia grzania dwóch pomieszczeń, a reszty nie, z pompą ciepła?
    Ostatnio edytowane przez CzarnyLewis ; 24-09-2021 o 18:34

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał TomekWaw Zobacz post
    Ale nawet jeśli bezwładność takowego jest np. 0,45 st. C na dobę, to co, nie warto?
    A warto, jak Htr domu to jakieś 75 W/K?

    Widać, że nie masz podłogówki. Bo ze świecą szukać takiego, co przy podłogówce przetestował wyłączanie jej na weekend i doszedł do wniosku, że ma sens.

    Pomiary i termowizja w linku o bezwładności podłogówki z sygnaturki.

    I tak, ciągle leży na samym końcu listy bo przestawienie kilka razy w sezonie czasu grzania to żaden problem a stabilność temperatury i tak zdecydowanie większa, niż poza sezonem grzewczym (o ile nie odpalę kominka).

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony