dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Podłogówka po całości - czy warto dać indywidualne sterowanie

    W domu (zabudowana szeregowa) który kupuje w standardzie jest podłogówka na parterze i grzejniki w sypialniach na poddaszu. Chcę mieć podłogówkę po całości - dopłata do 7.5 k brutto. Ale tutaj pojawia się moje pytanie czy takie rozwiązanie z jednym sterownikiem na całość jest ok ? Jaki jest tego komfort ? Czy warto dodać za indywidualne sterowanie w każdym pomieszczeniu (same materiały to będzie podobno około 6k), Pytam pod kątem Waszych doświadczeń w domach z ogrzewaniem podłogowym - zarówno tych którzy mają indywidualne sterowanie, a może szczególnie tych którzy go nie mają - czy nie jest tak że gdzieś jest za ciepło itd.

  2. #2
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Jeśli podłogówka będzie rozłożona wg projektu czyli wg zapotrzebowania na ciepło każdego pomieszczenia z osobna to nie będą potrzebne żadne dodatkowe sterowania.
    Ewentualną regulację można będzie wykonać na rotametrach, ale to raz, po obserwacji temperatur w domu.

  3. #3

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi.
    Z tego by wynikało, że takie "indywidualne" sterowanie niewiele wnosi .... Ten przykład choćby z nagrzaniem przez piekarnik i czasem reakcji jak najbardziej logiczny. Jedyne co mi przychodzi do głowy to to żeby mieć w jakimś pokoju po prostu chłodniej.

    Ewentualną regulację można będzie wykonać na rotametrach, ale to raz, po obserwacji temperatur w domu.
    Nie wiem czy rozumiem bo nie znam sie.... Czyli jakąś zależność miedzy temperaturami można osiągnąć poprzez taka regulacje tak ?

    Dodam jeszcze co napisał mi instalator jak wyceniał mi rozszerzenie ogrzewania podłogowego na całość:
    [...] cały parter okablowany pod ewentualne indywidualne sterowniki temperatury pomieszczeń dokładnie ten sam układ na poddaszu.Cały układ na jednym obiegu grzewczym z jednym centralnym sterownikiem temperatury lub bez na stałym parametrze temperatury zarządzanej przez sterownik pieca.
    Innymi słowy w cenie on i tak robi okablowanie pod to, ale bez cyt. z rozmowy telefonicznej "sterowników, siłowników"

    Dodam, że nie jest kimś kto będzie codziennie coś ustawiał i się "bawił". Chciałbym żeby raczej coś raz skonfigurować (ew. po jakimś czasie dokonfigurować) i nic na codzień nie trzeba było robić.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał miodas007 Zobacz post
    Czyli jakąś zależność miedzy temperaturami można osiągnąć poprzez taka regulacje tak ?
    Ile ciepła wyprodukować na cały dom - decyduje automatyka źródła ciepła.

    Jak to ciepło jest rozdzielane na poszczególne pomieszczenia zależy od kilku czynników. Projektując instalację należy odpowiednio dobrać rozstaw rur i przepływy, żeby przy tej samej temperaturze zasilania i powrotu (takie same temperatury to idealne rozwiązanie - w praktyce nieosiągalne, ale do niego należy dążyć) i odpowiednich przepływach każde pomieszczenie otrzymało odpowiednią część wyprodukowanego ciepła.

    Jak mieszkaniec pokoju chce mieć stopień czy dwa cieplej albo zimniej, niż przewidział projektant (albo np. kopie waluty na komputerze który grzeje mu "przy okazji" pokój) to odpowiednio zmienia przepływy. To jedyna metoda zmiany proporcji podziału w już istniejącej instalacji (jak wspomniałem na etapie projektowania jeszcze jest do dyspozycji rozstaw).
    Niektórzy spodziewają się, że automatyka podłogówki będzie działała jak grzejnik z głowicą termostatyczną. Tak się nie da, bo:
    1. Nagrzanie kilkunastu ton betonu trwa dosyć długo. Nawet o 1* i nawet przy bardzo przewymiarowanym źródle ciepła.
    2. Temperatura podłogi jest znacznie niższa, niż typowych grzejników. Więc nie jest w stanie tak szybko podnieść temperatury powietrza.
    3. Podłoga stygnie powoli - więc i powoli zmniejsza się jej moc grzewcza przy tej samej temperaturze wewnątrz.
    Więc sensu nie ma próba zmieniania temperatury - a żeby była stała, to pilnuje automatyka źródła ciepła bazując najczęściej na temperaturze zewnętrznej i krzywej grzewczej (na tej podstawie dobiera temperaturę zasilania która w efekcie wpływa na temperaturę podłogi a tym samym na jej moc grzewczą czyli w efekcie na temperaturę powietrza w domu).

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony