dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13

Temat: Sterowanie do VITODENS 200W

  1. #1

    Domyślnie Sterowanie do VITODENS 200W

    Dzień dobry.
    Jestem na etapie budowy kotłowni. Zakupiłem kocioł Vitodens 200W B2HF-25 do CO i do współpracy z pompą Vitocal 262A. Będą dwa obwody grzewcze do CO (podłogowe i kaloryfery poprzez sprzęgło hydrauliczne) do sterowania ogrzewaniem podłogowym zaplanowałem sterowanie SALUSA (listwa KL08RF wraz ze sterownikami temperatury w pomieszczeniach). Nie mam pomysłu na sterowanie temperaturą kaloryferów. Myślałem o głowicach termostatycznych i systemie Vicare, ale już się dowiedziałam że że ten system nie współpracuje z moim kotłem. Kocioł ma regulator E3 który nie współpracuje z Vicare. Proszę o pomoc z doborem sterowania temperaturą kaloryferów.
    Pozdrawiam,
    Macko-2

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    dziwne informacje.
    Kotły Vitodens 2xx z seri B2xF "rozmawiaja" z elementami systemu ViCare. Zarówno z głowicami jak i belkami rozdzielaczowymi.

    Osobiście radziłbym się zastanowić nad stosowaniem sterowania 0/1 w przypadku ogrzewania płaszczyznowego. Duża bezwładność cieplna i sterowniki 0/1 to najprostsza droga do duży wahań temperatury pomieszczenia.
    Gdy sterownik powie "dosyć" i odetnie dopły ciepła to temperatura w pomieszczeniu nadal będzie rosła (dużo powyżej wymaganej) gdyz podłoga będzie miała w sobie zakumulowaną duża ilość energii. Po pewnym czasie podloga zacznie stygnąć i mimo, że sterownik "powie" grzej to temperatura spadnie znacznie ponizej wymaganej gdyż najpierw trzeba będzie rozgrzac podłogę. Stosowanie sterowników z mała histerezą niewiele tu pomaga.
    Najlepszym rozwiązaniem dla ogrzeewania płaszczyznowego jest praca w trybie pogodowym w ew. korektą tempratury zasilania wprowadzana przez zdalny sterownik (Vitotrol 200).
    Ostatnio edytowane przez Konsultant Viessmann ; 20-09-2021 o 13:57
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  3. #3

    Domyślnie

    Witam,
    Dziękuję za odpowiedź. Poniżej odpowiedź ze sklepu Viessmann:

    Dzień dobry,
    niestety nie współpracuje,
    kocioł ma najnowszy regulator E3 , a głowice współpracują tylko z poprzednią generacją...
    Może po nowym roku pojawią się rozwiązania do platformy E3.


    Pozdrawiamy

    17 września 2021 15:41 [email protected] <[email protected]> napisał(a):


    Dzień dobry,
    Bardzo proszę o następującą informację, zakupiłem Kocioł VITODENS 200W B2HF-25 z zastosowaniem do obiegu CO grzejnikowego i podłogowego. Do kaloryferów chcę zakupić termostaty ViCare wraz z Vitoconnect OPTO2. Czy mój kocił będzie współpracował z takim starowaniem grzejników ?
    Z poważaniem,
    Piotr Kawa

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Był moment, że kotły komunikowaly się jedynie z głowicami ale nawet te po podłączeniu do internetu zaktualizujką sobie soft i bedą się łączyły z belkami do sterowania rozdzielaczami. Może osoba odpowiadająca dała się zmylic Vitoconnect-em OPTO2 gdyż tego nieda się podłaczyć do kotłów na platformie E3, jednak to nie problem gdyz kotły z serii Vitodens 2xx B2xF mają moduł komunikacyjny juz wbudowany w swoją automatykę.
    Ostatnio edytowane przez Konsultant Viessmann ; 21-09-2021 o 07:18
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  5. #5

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za informacje. Jeżeli dobrze rozumiem to wystarczy kupić same głowice grzejnikowe VICARE ZK03840, które będą komunikowały się bezpośrednio z kotłem poprzez sieć WIFI ?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Osobiście radziłbym się zastanowić nad stosowaniem sterowania 0/1 w przypadku ogrzewania płaszczyznowego. Duża bezwładność cieplna i sterowniki 0/1 to najprostsza droga do duży wahań temperatury pomieszczenia.
    Jak rozumieć sterowanie 0/1?
    Czy zatem wskazane jest stosowanie sterowników w poszczególnych pokojach z podłogówką czy nie?

  7. #7

    Domyślnie

    Nie jestem fachowcem, ale rozumiem to w ten sposób, nie wiem do końca czy dobrze. "1" piec grzeje do zadanej temperatury "0" zadana temperatura osiągnięta, piec nie grzeje. Ja wymyśliłem sobie tak, że chcę sterować indywidulanie temperaturą w dwóch łazienkach, kuchni i w salonie z jadalnią. Czyli będę miał osobny sterownik do każdej łazienki i kuchni oraz jeden sterownik do salonu i jadalni. Łącznie 4 sterowniki.

  8. #8

    Domyślnie

    No ja będę miał podobnie, dlatego podłączyłem się pod Twój temat.
    U mnie 5 pomieszczeń ze sterowaniem: w salonie, w kuchni, w łazience 1, w łazience 2 i w wiatrołapie.
    Do tego pogodówka na elewacji północnej.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał Macko-2 Zobacz post
    Bardzo dziękuję za informacje. Jeżeli dobrze rozumiem to wystarczy kupić same głowice grzejnikowe VICARE ZK03840, które będą komunikowały się bezpośrednio z kotłem poprzez sieć WIFI ?
    będą się komuniowały bezprzewodowo ale to nie wifi tylko zigbee
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Jak rozumieć sterowanie 0/1?
    Czy zatem wskazane jest stosowanie sterowników w poszczególnych pokojach z podłogówką czy nie?
    0/1 to sterowanie włącz/wyłącz.
    Przy sterowaniu ogrzeeaniem o dużej bezwładności cieplnej sterowniki takie się niesprawdzają (spore wahania temperatury). Przy ogrzewaniu plaszczyznowym najlepiej pracowac na krzywej grzewczej. Jak się pojawi dodatkowe żrodło ciepła ("stado" gości) to temepratura wpomieszczeniu wzrośnie na tyle szybko że żaden sterownik sobie z tym nie poradzi. Jesli wymóg jest żeby pomieszczenia miały dodatkowe sterowniki na ścianie to:
    możliwość 1
    kazde z pomieszczeń jest oddzielnym obiegiem grzewczym z własnym sterownikiem w pomieszczeniu

    mozliowść 2
    ogrzewanie podłogowe umieszczamy tylko pod ciagami pieszymi by zapewnic miłe ciepełko w stopy (ogrzewanie takie powinno zapewniac max 50% zapotrzebowania pomieszczenia na ciepło) a brakujące ciepło uzupełniane jest grzejnikami i tu z racji malego bezwładu cieplnego możena stosować doeolne regultory (albo dalne sterowniki do ogrzewania pogodowego albo termostaty 0/1)
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    teoretycznie tak... ale jakpisalem jesli zostanie osiągnięta temperatura sterownik "wyłączy" dopływ ciepła do instalacji w pomieszczeniu (nie do pomieszczenia). Rozgrzana podłoga spowoduje, że temperatura w pomieszczeniu zostanie przekroczona. Po pewnym czasie podloga wystygnie i wtedy zacznie spadac temperatura w pomieszczeniu. Sterwonik powie "grzej" i zaczie dostarczac ciepło do instalacji. W pierwszej kolejności zacznie się rozgrzewać podłoga ale zanim ona się rozgrzeja na tyle by grzać to temperatura wpomieszczeniu spadnie poniżej wymaganej.

    W przypadku ogrzewania płaszczyznowego najlepiej (pod względem komfortu i ekonomiki) zostaic wszystko na sterowaniu pogodowym bez sterowników w pomieszczeniu. Dodtakowo ustawiamy czasy pracy dzień i noc i to wszystko. Sztkowanie pracy przedzialami godzinowymi np 1h rano, 2h wieczorem mija się z celem gdyz podłoga moze się nawet własiwuie nie rozgrzac by podnieść temperature pomieszczenia.
    Tak jak pisałem w poprzednim poście włazience najlepiej ułozyć małe pętle tam gdzie chodzimy a własciwą temperature utrzymać "drabinkami" z głowicami termostycznymi.
    Ostatnio edytowane przez Konsultant Viessmann ; 21-09-2021 o 11:24
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  12. #12

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za informacje i pozdrawiam.

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    W razie dalszych pytań, służę pomocą
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony