dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Murek zabezpieczający nierówność terenu.

    Cześć
    Stanąłem przed pewnym problemem.
    Mianowicie na działce mam nierówność terenu. max 30cm. Zdecydowałem się ją ozdobić cegła split firmy Libet.
    Wylałem fundament pod murek z cegły. Problem polega jednak na tym iż jeżeli na fudament rozwinę gumę od izolowania fudamentów a na niego zacznę układać cegłę którą zamierzam kleić klejem do betonu w tubie np firmy Joniec. Od boku zaizoluję folią (żeby wilgoć nie przesiąkała przez cegły) to uważam, że z biegiem czasu na murek zaczną napierać takie siły, że się w końcu wykrzywi albo nawet przewróci.
    Pytanie więc. W jaki sposób zabezpieczyć murek z cegły żeby się nie przewrócił pod naporem ziemi z jednej strony.
    Umieściłem zdjęcie poglądowe.
    https://zapodaj.net/93d299dfb9c8c.jpg.html

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Siły działające na murek musza być w równowadze, więc murek musi zrównoważyć siłę parcia gruntu. Aby to osiągnąć mur powinien rozszerzać się ku podstawie od strony napierającego gruntu.
    https://www.google.com/imgres?imgurl...MygAegUIARCGAQ

  3. #3

    Domyślnie

    Ok. Dziękuję za pomoc. Tak zrobię. Fudament pod murek jest niemal dwukrotnie grubszy. Zakotwię pręty i wyleję betonem pod kątem tak żeby nie było go widać. Cegły odizoluję folią, żeby cement ich nie odbarwił. Myślę, że jest to najprostszy sposób na wyjście z problemu.
    Proszę jeszcze o opinię czy oddzielać cegły od fudamentu izolacją w postaci gumy? Czy kleić bezpośrednio na betonie?

  4. #4

    Domyślnie

    Robiłem podobny murek na działce i też bałem się naporu ziemi. Nie wiem czy to idealne rozwiązanie ale odlałem mur z betonu w kształcie litery L (monolit) zostawiając miejsce na jeden rząd cegły od frontu, taki ozdobnik. W ten sposób zaoszczędziłem też na ilości cegły. Po prostu w środku siedzi zbrojony beton, od frontu i z boku klinkier, a od góry "czapka" z piaskowca.
    Pozdrawiam

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    I to jest włąściwe podejscie. Murek z samej cegły po latach wygnie się w łuk a warstwy cegieł zacznie się zsuwać, bo zaprawa jest słabsza od cegieł (gdy użyto solidne klinkierowe). Widziałem takie coś, fakt że stało się to pewnie po 50 latach, lecz rzymskie mury z kamienia (nawet na sucho) stoją wieki.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony