dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 74
  1. #1

    Domyślnie 2-spadowy piętrowy czy 4-ro parterówka (koszty)

    Jak to wygląda obecnie z kosztami budowy. Dom planuję około 100-120 m2 + garaż na 2 stanowiska, czyli około 35m2?

    Rozważam opcje:
    1. Dom piętrowy dwuspadowy + garaż z płaskim dachem
    2. Dom parterowy z dużym dwuspadowym dachem z przełamaniem na garaż. Czyli dość duży dach, ewentualnie garaż z prostym, ale to gorzej wygląda.
    3. Dom piętrowy zbliżony do sześcianu z 4spadowym dachem + garaż z płaskim.

    Pytanie co jest tańsze, a co droższe w praktyce? Z jednej strony przy piętrowym domu mamy strop, co generuje duży koszt, ale z kolei dach jest mały i fundament również jest mały. Przy parterówce nie ma stropu (zakłądając, że pod dachem będzie strych), ale za to olbrzymi dach i fundament.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Jeżeli działka nie narzuca poddasz czy piętra to 120 tylko w parterze. A garaż osobno lub wiata

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Dach - pomyśl także o możliwości montażu efektywnej instalacji PV.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.308
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Parterowy będzie tańszy nie tylko od pełnego piętra ale nawet od poddasza użytkowego przy 120m2.

  5. #5

    Domyślnie

    No ja już nawet zakładałem sam strych tam bez stropu i może jakieś wieńce betonowe, czy coś żeby konstrukcyjnie się to trzymało i może płyt MDF.

    Co do PV to obok (na razie) nie ma wysokich budynków, więc powinno być ok chyba. Od strony południowej jest parterówka.

    Większość osób mi mówiła, że jak będzie strop to wyjdzie nawet drożej niż piętrowy. Chociaż też spotkałem się z opinią, że drewno tak podrożało, że nie koniecznie będzie to duża różnica w stosunku do wylania stropu. Z drugiej strony na strop potrzebna jest stal, która też podrożała 3-krotnie.

    Rozważam takie opcje:

    1. Wielospadowa parterówka




    v2. płaski dach garażu




    2. Kostka 4-spadowa bez tego balkonu + garaż, ale na 2 stanowiska.




    3. Stodoła + garaż (może wiatopodobny na bruku lub murowany) z opaską, żeby to nie wyglądało jak gołębnik - przy małym metrażu stodoły nie prezentują się zbyt atrakcyjnie. Ogólnie mi się bardzo podobają, ale to też kwestia w głównej mierze okien i wykończenia, które na pewno jest mega drogie.






    Moja strona www, artykuł o leasingu: tutaj jak wybrać najlepszy tani leasing samochodu.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	TkkBEAv.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	82,9 KB
ID:	457868   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	SZKg0FL.jpg
Wyświetleń:	2
Rozmiar:	52,0 KB
ID:	457869   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dtLdeAV.jpg
Wyświetleń:	1
Rozmiar:	79,9 KB
ID:	457871   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	z5lG0qu.jpg
Wyświetleń:	1
Rozmiar:	64,0 KB
ID:	457873  
    Ostatnio edytowane przez Emcichy ; 19-10-2021 o 12:52

  6. #6

    Domyślnie

    Panowie, Wy piszecie, że parterówka będzie tańsza. Inny chyba ekspert mi napisał, że piętro z 4-spadowym dachem będzie tańsze niż 2 razy większy fundament i dwa razy większy dach bez stropu.

    Kolega ma parterówkę czterospadową 110 m2 i mówi, że za dach dał 150 tys. 2 lata temu. Fakt ma tam sporo komplikacji - garaż z dwuspadowym, dwuspadowy mały daszek nad wejściem + dwuspadowy dość spory nad tarasem.

    Architekt mi mówił podobnie jak Wy, przy założeniu że bez stropu, ale przy obecnych cenach drewna nie wiadomo, czy to wyjdzie taniej.

    Z kolie znowu wyceny stanu surowego zamkniętego w projektach sugerują, że parterówki są o 50-60 tys. droższe niż piętrowe, ale może zakładają budowę stropu lub po prostu uwzględniają dzisiejsze ceny drewna.



    Szczerze już całkiem zgłupiałem.
    Ostatnio edytowane przez Geonel ; 30-09-2021 o 11:00

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.308
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Geonel Zobacz post
    Panowie, Wy piszecie, że parterówka będzie tańsza. Na innym forum mi napisali, że piętro z 4-spadowym dachem będzie tańsze niż 2 razy większy fundament i dwa razy większy dach bez stropu.
    Podstawowy błąd w założeniach, że piętro to drugie tyle powierzchni użytkowej. Nie. Więcej stracisz na komunikację. Schody są drogie i zajmują miejsce na dwóch kondygnacjach.
    Dach bez stropu to dziura akustyczna i gorszy komfort termiczny przez brak akumulacji. Ale czy parterowy, czy piętrowy, czy poddasze użytkowe - ta sama sytuacja.
    Dlatego co bardziej myślący inwestor nawet nad poddaszem robi lane skosy.

    Cytat Napisał Geonel Zobacz post
    Kolega ma parterówkę czterospadową 110 m2 i mówi, że za dach dał 150 tys. 2 lata temu.
    Ja mam parterówkę, dach czterospadowy. Dach mnie kosztował 4 lata temu:
    - 5 342,80 - więźba (sam materiał)
    - 31 314,81 - dachówka ceramiczna, membrana, rynny, wyłaz dachowy, obróbki blacharskie itd. itp. - materiał z robocizną.
    - 10 000 zł montaż więźby - naginając raczej mocno w górę trudno wycenić uczciwie, bo miałem ustaloną kwotę za cały SSO a podział tej kwoty na etapy był dosyć umowny
    razem 46657,61.

    Strop monolityczny kosztował mnie:
    - 10 000 - robocizna (też raczej zawyżone, jak więźba)
    - 5 375 - beton, ale jego część poszła na tarasy.
    - 5 880 - stal zbrojeniowa i drobiazgi (przy czym część stali poszła na tarasy, więc też zawyżone)
    - 5 000 - wynajem szalunków systemowych
    Razem 26255 zł

    Nawet zakładając 50% wzrost cen łącznie strop monolityczny i dach kosztowałby dzisiaj ze 110K zł. Nie wiem, za co ten Twój kolega zapłacił 150K zł.


    Cytat Napisał Geonel Zobacz post
    Fakt ma tam sporo komplikacji - garaż z dwuspadowym, dwuspadowy mały daszek nad wejściem + dwuspadowy dość spory nad tarasem.
    To w końcu czterospadowy, czy wielospadowy? Nie od dziś wiadomo, że komplikowanie bryły to nie tylko drogie ogrzewanie, ale też drogie budowanie i bardzo drogi m2. Ale 150K zł to jakaś abstrakcja ciągle.


    Cytat Napisał Geonel Zobacz post
    Z kolie znowu wyceny stanu surowego zamkniętego w projektach sugerują, że parterówki są o 50-60 tys. droższe niż piętrowe, ale może zakładają budowę stropu lub po prostu uwzględniają dzisiejsze ceny drewna.
    To jakie masz te wyceny, że 60K taniej wychodzi piętrowe?
    https://forum.muratordom.pl/entry.php?131454

    Do tego dochodzi skomplikowanie i podrożenie instalacji. Dla przykładu w parterówce całą kanalizację robisz pod chudziakiem. Nie zajmuje miejsca wewnątrz wcale. Rekuperację puszczasz na stropie. Nic nie koliduje. Na wyższych kondygnacjach już tak różowo nie jest. Jak rozkładasz hydraulikę, czasami kawałek kanalizacji w poziomie - to koliduje z innymi instalacjami. A to koszt.

    I doprecyzujmy - masz na myśli piętro czy poddasze użytkowe?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 30-09-2021 o 11:10

  8. #8

    Domyślnie

    Nie wiem ile ceny poszły do góry, ale ludzie mówią, że ze 2, a nawet 3 krotnie, czyli to by było 200, 300%. Może teraz coś tam spadają, bo przekroczyły granice absurdów (podobno). Ludzie się przejechali na kredytach, bo im nie starczy pieniędzy przez wzrosty cen.

    Wyceny to ze stron z projektami. Tak zauważyłem mniej więcej oglądając projekty względnie podobnych metrażowo domów, ale to nie są konkrety.

    Ja pewnie dużo błędów popełnię, także dzięki za bardzo rzeczową wypowiedź.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.308
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Geonel Zobacz post
    Wyceny to ze stron z projektami. Tak zauważyłem mniej więcej oglądając projekty względnie podobnych metrażowo domów, ale to nie są konkrety.
    Wrzuć, które konkretnie projekty porównujesz, że te 60K różnicy Ci wyszło na SSO.

    Ceny poszły w górę - to oczywiste. Różnie różnych towarów i usług. Ale na pewno nie średnio 2x.

    Kliknałeś linka? Masz na dole projekty. Wycena bardzo podobna. Ale o ile SSO jest w miarę realnie wyceniany (ale już w momencie sporządzania kosztorys jest nieaktualny) tak ceny instalacji są zupełnie od czapy. A tu robi się spora różnica między jedno kondygnacyjnym domem a wyższymi. A jak masz jeszcze przemyślane rozplanowanie (patrz np. Arosa II) - to instalacja hydrauliczna jest maleńka i tania zarówno w budowie jak i używaniu.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    s3pp

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    69

    Domyślnie

    Z lekkim uśmiechem patrzę jak ktoś wrzuca koszty budowy z przed 4 lat. Co to wnosi do tematu?
    Sam jestem na końcówce projektu i ceny, o których piszesz Kaizen można sobie między książki włożyć.
    Piszesz, że schody robią dodatkowy koszt. Jaki?
    Jak się on ma to kosztu ław/płyty pod dom o ok. 140-150m2 zabudowy? To samo tyczy się dachu.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.308
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał s3pp Zobacz post
    Piszesz, że schody robią dodatkowy koszt. Jaki?
    Jak się on ma to kosztu ław/płyty pod dom o ok. 140-150m2 zabudowy? To samo tyczy się dachu.
    Weźmy taki dom 10x15m po zewnętrznej + ława przez środek do dodatkowej ściany nośnej (można kobinować bez, ale zaszelejmy). Łacznie 65mb ław. Dokładając 3m x 3 ławy zwiększamy ich długość o niespełna 14% a powierzchnię użytkową o 20%.

    Schody - stopień 15x30 x 110cm żeby wyjść na 3m to razem 20 schodów i zajęta powierzchnia 6,6m2 + 2,2x1,5 spocznika daje łącznie 10m2 x dwie kondygnacje. Po ile policzyć? 5Kzł/m2? Wychodzi 100K zł.

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    s3pp

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    69

    Domyślnie

    Nie będę się z Tobą licytował bo nie o to tu chodzi. Nie mniej jednak do mnie Twoje prawdy objawione nie trafiają żeby nie powiedzieć, że Twoje argumenty to czysta teoria nie mająca przełożenia na rzeczywistość.
    Też dam Ci przykład tylko taki aktualny, nie z przed 4 lat, dla domu 14,23x9,30m.
    PF na 20cm XPS: 68k netto i całą lista prac, których oferta nie obejmuje. Oferta ważna 3 dni. Później rekalkulacja.
    Dach 2 spady na ten budynek: od więźby przez deskowanie, papę a na ceramice średniej klasy kończąc: prawie 100 k netto ( i to nie była najwyższa oferta).
    Tak jak już pisałem w temacie projektu; w teorii można wszystko stworzyć. Niestety ludzie to czytają i zaczynają tym tropem iść niczego nie weryfikując.

  13. #13

    Domyślnie

    Pozwolę się wtrącić.
    Nie da się jednoznacznie określić, który dom będzie droższy lub tańszy. Bo zmiennych jest zbyt dużo.
    1. Ceny w czasie budowy sie zmieniają, budowa trwa wiele miesiecy
    2. Ceny w różnych częściach kraju się różnią
    3. Na różnych działkach mogą być zasadniczo inne warunki gruntowe, co rzutuje na koszt fundamentow

    Tak naprawdę, to wypadałoby wybrać sobie 2 różne projekty, które nam odpowiadają i dac do wyceny jakiejś jednej firmie, która postawi dom do stanu deweloperskiego.
    Wtedy można poznać, jaka jest różnica w koszcie budowy

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.308
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał s3pp Zobacz post
    Też dam Ci przykład tylko taki aktualny, nie z przed 4 lat, dla domu 14,23x9,30m.
    PF na 20cm XPS: 68k netto i całą lista prac, których oferta nie obejmuje. Oferta ważna 3 dni.
    Serio ceny tak mało wzrosły? Tu masz link, jak mi wyceniali 5 lat temu
    Najtańsza oferta na ogrzewaną płytę wynosiła 44K zł netto, ale to było na EPS. Na XPS najtańsza to 52K zł, ta o której myślałem najcieplej to 57,5K zł.
    Płyta 135m2 - czyli prawie taka sama. A cena wyższa raptem o 18%. A do swoich wyliczeń z #7 dodałem 50%, chociaż dach robiłem rok później.

    Cytat Napisał s3pp Zobacz post
    Dach 2 spady na ten budynek: od więźby przez deskowanie, papę a na ceramice średniej klasy kończąc: prawie 100 k netto ( i to nie była najwyższa oferta).
    Jak ktoś prosi o deskowanie i papę to sam mówi "jestem owieczka, strzyżcie mnie".

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak ktoś prosi o deskowanie i papę to sam mówi "jestem owieczka, strzyżcie mnie".
    Niby dlaczego? Jeśli ktoś wybiera wyższą jakość i za to płaci więcej, to od razu owca do strzyżenia?
    Owszem, sam wybrałem deski i papę. Kosztowało więcej. Ale uważam to za lepszy wybór niż membrana

  16. #16

    Domyślnie

    Parterówka będzie tańsza, jeśli metraż jest niewielki, rzut na planie prostokąta, dach płaski lub dwuspadowy o niskim nachyleniu. Tak naprawdę trudno to wszystko ocenić. Wszystko zależy od projektu, materiałów i tysiąca innych zmiennych. Jak ktoś nie ma kasy to buduje 90 metrów plus wiata na podstawowych materiałach, z maksymalną na jaki go stać izolacyjnością przegród. Parterowy jeśli chcemy wykonać część prac sami - np ocieplenie. Przy piętrowym domu nie ma na to szans. Przykład - Zamiast dużych okien, często przesuwnych, wystarczy zastosować kilka mniejszych fixów.. Itd. itp... Temat rzeka.
    Ostatnio edytowane przez pandzik ; 30-09-2021 o 18:50

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Parterówka będzie tańsza, jeśli metraż jest niewielki, rzut na planie prostokąta, dach płaski lub dwuspadowy o niskim nachyleniu. Tak naprawdę trudno to wszystko ocenić. Wszystko zależy od projektu, materiałów i tysiąca innych zmiennych. Jak ktoś nie ma kasy to buduje 90 metrów plus wiata na podstawowych materiałach, z maksymalną na jaki go stać izolacyjnością przegród. Parterowy jeśli chcemy wykonać część prac sami - np ocieplenie. Przy piętrowym domu nie ma na to szans. Przykład - Zamiast dużych okien, często przesuwnych, wystarczy zastosować kilka mniejszych fixów.. Itd. itp... Temat rzeka.
    Zgoda. Tylko jedna sprawa:
    Dach 2-spadowy z deskowaniem kosztował mnie 540zl/mkw, a płaski (z membrana EPDM) kosztował 810zl/mkw. Fakt, dach płaski jest już docieplony, a skośny jeszcze nie. Ale jakoś mam mieszane uczucia, że dachy płaskie są tańsze niż skośne.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.308
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Niby dlaczego? Jeśli ktoś wybiera wyższą jakość i za to płaci więcej, to od razu owca do strzyżenia?
    Bo deski i papa nie mają sensu - zwłaszcza przy parterówce i nieużytkowym poddaszu. To nie jest jakość, to jest fanaberia. Deski i papa równie dobrze chronią przed przeciekaniem - a gorzej znoszą kondensację pary od spodu, niż sama membrana. Deskowanie zasłania mniejsze nieszczelności (woda wsiąka w deski które dopiero po długim czasie od spodu widocznie się degradują).
    Tak, miałem nieszczelność. Dzięki temu, że mam samą membranę - od razu było to widać. I nie, przyczyną nie była sama membrana, a obróbka komina. Jakbym miał deskowanie - to bym to zobaczył pewnie dopiero po przegniciu desek. A jakbym, co gorsza, miał ocieploną połać to nie wiadomo kiedy - a pewnie niewidoczny grzyb i pleśń zdrowe by nie były a kWh przez mokrą termoizolację śmigałyby w hen.

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Dach 2-spadowy z deskowaniem kosztował mnie 540zl/mkw, a płaski (z membrana EPDM) kosztował 810zl/mkw. Fakt, dach płaski jest już docieplony, a skośny jeszcze nie. Ale jakoś mam mieszane uczucia, że dachy płaskie są tańsze niż skośne.
    Akurat do dachu płaskiego to papa się nadaje. I kładziesz na strop termoizolację i papę - więc zapomniałeś chyba coś odjąć od kosztów dachu płaskiego, skoro z więźbą, znacznie większą powierzchnią, deskowaniem i papą wyszło znacznie drożej.

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    s3pp

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    69

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Serio ceny tak mało wzrosły? Tu masz link, jak mi wyceniali 5 lat temu
    Najtańsza oferta na ogrzewaną płytę wynosiła 44K zł netto, ale to było na EPS. Na XPS najtańsza to 52K zł, ta o której myślałem najcieplej to 57,5K zł.
    Płyta 135m2 - czyli prawie taka sama. A cena wyższa raptem o 18%. A do swoich wyliczeń z #7 dodałem 50%, chociaż dach robiłem rok później.



    Jak ktoś prosi o deskowanie i papę to sam mówi "jestem owieczka, strzyżcie mnie".
    Widzisz i tu jest różnica. Z góry zakładasz swoje prawdy i nie zapytasz co było powodem takiego, a nie innego wyboru. Twoja racja jest jedyna właściwą?
    Patrząc na kierunek rozmowy nie będę w to wchodził. To był świadomy wybór spowodowany kilkoma czynnikami, a nie fanaberia.

  20. #20

    Domyślnie

    Ja się chętnie dowiem czym uzasadnić wybór [papy i deskowania pod dachówkę w parter+poddasze użytkowe ] vs [membrana]. Jeśli możecie to bardzo proszę.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony