dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 74
  1. #41

    Domyślnie

    To co w nieużytkowym nie ma sensu ocieplać samego dachu tylko strop? Bo nie rozumiem, nie znam się.


    Kostka też może wyglądać ciekawie z dużym garażem i opaską murowaną i opaską na taras. Tylko to oczywiście koszty, które ciężko oszacować. To jest też chyba duży dom.




    Ok rozumiem, że nie da się określić co jest droższe, a co tańsze, bo jest za dużo zmiennych, ale myślałem, że takie ogólne różnice można nakreślić między tymi 3 typami domów bez uwzględniania jakiego rodzaju materiałów dostępnych do wyboru się użyje.

    Na razie jestem nastawiony na 70% parterówkę z kopertowym, 20% stodołę z poddaszem, 10% sześcian piętrowy czterospadowy.
    Ostatnio edytowane przez Emcichy ; 02-10-2021 o 10:19

  2. #42
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Dzeus86

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Komorów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    323

    Domyślnie

    Da sie oszacować - prosisz biuro projektowe o rzuty i przekroje ( kazde wysle nawet bez zakupu projektu).
    Idziesz z tym do konkretnego wykonawcy danego stanu/elementu/etau, ustalasz standard wykonania, materialow i cene i finalnie wiesz ile mniej/wiecej dany projekt, a w nim dane rozwiązanie bedzie wykonawczo kosztowalo.
    Projekt jest generalnie tylko wskazowka jak to ma wygladac - nie jest to projekt wykonawczy. Stad mozesz wiele zmienic ( oczywiscie takie zmiany czesto wiaza sie z nowymi obliczeniami konstrukcyjnymi).
    Ja weryfikujac czy mnie stac na dany projekt w danym standardzie studiowalem rzuty i przekroje z firnami od sso, dachu, instalacji, ocieplenia itd po to by miec konkretne oferty i wiazacy budzet do ktorego dolozylem jeszcze bufor - oczywiscie na to nakladalem moja wiedze, ktora z gory kierunkowaka strone w mtora szly wymagania, ale tez oczywiscie rzutowala na cene - na sam koniec zostaja kompromisy w tym zakresie.

    Podejscie typu - ok decyduje sie na cos co nazywa sie dach kopertowy, a nie plaski bo mi krzykneli ze bedzie taniej na jakims forum, albo sasiadka tak powiedziala.. nie jest odpowiedzialne - nie porownasz jednego do drugiego, jezeli nie wejdziesz w szczegóły - jaki standard, jakie ocieplenie itd.

    Takie pytania maja chyba tylko sens jezeli powiesz: "sluchajcie, chce wydac po bandzie mozliwie malo, nie obchodzi mnie ze potem zeżrą mnie rachunki, co będzie najtańsze w wykonaniu?" - a zapewne Takiego podejscia nie masz. Ludzie, nawet jezeli maja bardzo konserwatywny budzet to i tak na jakims elemencie go naciagna ( chocby nie 15 a 20 cm ocieplenia) bo każdego na budowie korci, by jednak miec lepszy standard ( a szczegolnie jak fojdzie do wykonczenia) - i wtedy tez caly model, ze cos jest "tansze" bierze w leb.

  3. #43
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Emcichy Zobacz post
    To co w nieużytkowym nie ma sensu ocieplać samego dachu tylko strop? Bo nie rozumiem, nie znam się.


    Kostka też może wyglądać ciekawie z dużym garażem i opaską murowaną i opaską na taras. Tylko to oczywiście koszty, które ciężko oszacować. To jest też chyba duży dom.

    Ok rozumiem, że nie da się określić co jest droższe, a co tańsze, bo jest za dużo zmiennych, ale myślałem, że takie ogólne różnice można nakreślić między tymi 3 typami domów bez uwzględniania jakiego rodzaju materiałów dostępnych do wyboru się użyje.

    Na razie jestem nastawiony na 70% parterówkę z kopertowym, 20% stodołę z poddaszem, 10% sześcian piętrowy czterospadowy.
    Przede wszystkim zajrzyj do miejscowego planu, czy w ogóle możesz postawić taki wysoki budynek.
    Generalnie ocieplając strop użyjesz mniej termoizolatora i masz mniejszą kubaturę do ogrzania i wentylowania. Skoro poddasze ma być nieużytkowe, to po co ogrzewać?

    Bierzesz pod uwagę czynnik kosztowy, ale czy zastanawiasz się, jak uciążliwe jest korzystanie ze schodów w codziennym mieszkaniu? Zupełnie inaczej też planuje się jedną kondygnację, a zupełnie inaczej dwie osobne. Mi się zupełnie nie spinały ilości łazienek i pokoi na dwóch kondygnacjach, bo zawsze miałem za dużo metrów kwadratowych i za mało łazienek do tych metrów.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  4. #44

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dzeus86 Zobacz post
    Ja weryfikujac czy mnie stac na dany projekt w danym standardzie studiowalem rzuty i przekroje z firnami od sso, dachu, instalacji, ocieplenia itd po to by miec konkretne oferty i wiazacy budzet
    Ciekawe rzeczy piszesz. Mając sam rzut czy przekrój nie zawsze wiadomo, jaki będzie zakres prac. I nie da się tego wycenić. To po pierwsze .
    A druga sprawa wycenić razem z firmą w dzisiejszych czasach? Gdy firmy nie mają Ani czasu na wyceny, ani ochoty. Bo to wykonawcy dyktuje warunki, nie inwestor. Rok temu szukałem murarza. Na wysłanych moich X zapytań odpowiedziało zaledwie kilku. Reszta miała to w poważaniu. A z tych co odpowiedziało, to nawet nie patrzyli na projekt, tylko rzucalo cenę razy mkw podlogi. Zaledwie 3 się pokusiło o rzetelną wycenę.

  5. #45
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Dzeus86

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Komorów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    323

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Ciekawe rzeczy piszesz. Mając sam rzut czy przekrój nie zawsze wiadomo, jaki będzie zakres prac. I nie da się tego wycenić. To po pierwsze .
    Niby czemu nie?
    Wybierasz rodzaj fundamentów - płyta albo lawy. Ustalasz kwestie izolacji. Wczesniej badasz grunt i wiesz ile powinien cie kosztowac stan zero na dany rzut budynku.

    Dalej masz rzut, wiesz z czego chcesz budowac, wiesz jaka wysokosc pomieszczen = wiesz ile pustakow, ile zbrojenia, ile betonu, wiesz ile pracy = wiesz jaka cena za sso.

    Wiesz jakie wymiary okien, wiesz jaka cena za stolarke - jedziesz do firmy na miejscu, ustslasz detale i masz wycene.

    Wiesz jaki dach, wiesz ile kosztuje - rozmawiasz i dogrywasz szczegoly.

    Wiesz jakie rzuty, jaka wysokosc pomieszczen, jaka domu, możesz wyliczyc material i cene za ocieplenie z konkretna ekipa

    Itd itd.

    Ja tak zrobilem i przy skomplikowanym projekcie majac jedynie zwymiarowane rzuty i przekroje.

    Zapytania wysylaj do skutku.. jest na forum biala lista, tam jest duzo ekip, ktore odpowiedza. Acz budowę domu to planuje sie z wyprzedzeniem - ci lepsi maja terminy na 2 lata do przodu porezerwowane.
    Ja rezerwowalem termin 2 lata przed budowa i z ekipa od sso bardzo polecana na tym forum i jestem mega zadowolony, a ustalona cena 2 lata temu, mimo, ze naklad prac wzrosl, byla szacowana biorac pod uwage termin bedzie odległy i nie roznila sie finalnie ani zlotowki. W budzecie zmieściłem sie w punkt.
    Rowniez 2 lata temu wycenialem stolarke, elewacje, taras, instalacje ogrodzenie i dach, zalozylem bufor 10-20%. Tu tez sie zmiescilem ze wszystkim zgodnie z zalozeniami ( jedynie w zakresie instalacji dolozylem pozaplanowo automatyke i chlidzenie w oparciu o klimakonwektory czyli luksus, ktorego wczesniej nie zakladalem, krory tez moglby nie istniec).

    Wszystko sie da tylko to zajmuje spoooooro czasu. Wrecz ogrom.

  6. #46

    Domyślnie

    Może Ty miałeś szczęście, a ja pecha, ale napiszę kilka mniej lub bardziej drobnych szczegółów z mojej budowy:

    1. Po zrobieniu wykopu na płytę fundamentową wyszła woda gruntowa. Wykop trzeba bylo pogłębić (większy koszt), warunki gruntowe okazały się trudniejsze i po konsultacji z projektantem płyty trzeba bylo sypać więcej kruszywa łamanego zamiast pospolki. A to kolejny koszt
    2. W projekcie były zaproponowane konkretne nadproża (W tym wewnetrzne) i tak było to wyceniane przez murarza. Na etapie stawiania ścian okazało się (po konsultacji z kierownikiem), że jedno nadproże wypadające w narożniku ścian ma jednak zbyt małe oparcie i lepiej je wylać z betonu. To kolejne koszty (choćby stal, szalunek, beton)
    2. W projekcie tego nie było, ale kierownik budowy wymyślił sobie kilka wzmocnień żelbetowych (np trzpienie w ścianach szczytowych). Taki dodatek uderzył po kieszeni

    No w każdym razie projekt to jedno, a rzeczywistość to drugie.

    I jeszcze przykład z ostatniego tygodnia. Szukam elektryka na marzec przyszłego roku. I co? I nic. Miałem dostać jakieś wyceny na zrobienie instalacji i nie mam nic. Mają tyle roboty, że się nie odzywają. A szukam nie na już, tylko na za pół roku

  7. #47
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Jakie są obecne tendencje na dobry / umiarkowanie drogi dom ? Swoją budowę skończyłem 5 lat temu.

    Zastanawiam się nad budową bliźniaków na sprzedaż, WZ wymuszają niski % powierzchni zabudowy i dlatego idę w parterówkę z poddaszem użytkowym o jak najwyższych ściankach kolankowych i małym kącie nachylenia dachu, brak garażu ( wiata ), schody jednobiegowe. Nam dostęp tylko do prądu i światłowodu, czyli własna studnia plus szczelne szambo. Ogrzewanie pompa ciepła lub kocioł elektryczny, jedna połać dachu ekspozycja na południe, przystosowanie do fotowoltaika.

    Przyjmuje następujące założenia ( ale się do nich nie przywiązuje ).
    - płyta fundamentowa grzewcza - wszystko zależy od badania działki przez geologa
    - ściany z silikatu ze względu na akumulację, grubość 18 cm i izolacji akustyczną
    - strop z płyt kanałowych
    - dach 2 spadowy, izolacja nakrokwiowa, bez okien
    - brak kominów, chyba że ktoś się uprze na kominek
    - maksymalnie prosty projekt budynku, instalacji wod-kan.

    Wiem że koncepcja bardzo ogólna, ale gdzie widzicie rzeczy do poprawy ?
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaRa Zobacz post
    Wiem że koncepcja bardzo ogólna, ale gdzie widzicie rzeczy do poprawy ?
    Żeby grzać kotłem elektrycznym, to musi być kominek a i tak trudno będzie zmieścić się z limitem EP.
    PV najprawdopodobniej straci sens w związku z zapowiadaną zmianą sposobu rozliczania nadprodukcji.
    Płyta grzewcza + silikaty na dole i zwykła wylewka grzewcza plus połacie o znikomej akumulacji mają tak różne charakterystyki, że będzie problem ze zgraniem instalacji CO - konieczny bardzo rozgarnięty projektant.

  9. #49
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Żeby grzać kotłem elektrycznym, to musi być kominek a i tak trudno będzie zmieścić się z limitem EP.
    PV najprawdopodobniej straci sens w związku z zapowiadaną zmianą sposobu rozliczania nadprodukcji.
    Płyta grzewcza + silikaty na dole i zwykła wylewka grzewcza plus połacie o znikomej akumulacji mają tak różne charakterystyki, że będzie problem ze zgraniem instalacji CO - konieczny bardzo rozgarnięty projektant.
    Czyli w temacie grzania zostaje PC i to załatwi problem EP ? Jak ja budowałem dom, tego problem nie miałem.

    PV to będzie temat dla przyszłego właściciela, chcę żeby dom był " ready for PV "

    Właśnie podłogówka na obu piętrach mnie zastanawia, u siebie mam parterówkę i nie znam tematu. Jakie podłogówka ona 2 poziomach generuje problemy ? Wydaje mi się, że najgorsze rozwiązanie to podłogówka plus kaloryfery na piętrze.
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  10. #50

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Generalnie ocieplając strop użyjesz mniej termoizolatora i masz mniejszą kubaturę do ogrzania i wentylowania. Skoro poddasze ma być nieużytkowe, to po co ogrzewać?
    Czyli dach zostawia się nieocieplony? Tylko trzeba wtedy zrobić strop? Ogólnie to znajomy mi polecił ocieplić dach pianą, a zamiast stropu płyty OSB / MDF i tam jeszcze wełnę.

    On ogólnie się zajmuje pianowaniem, ale ludzie raczej na te piany nie narzekają. Przynajmniej nie słyszałem.


    Schody mi nie przeszkadzają, już tak mieszkałem. Zawsze to jakaś aktywność fizyczna, której obecnie mi brakuje. Wiem, może na starość być problem jakby mi siadły nogi. Co do miejskiego planu to wcale go nie ma. Są WZ-tki, ale obok stoi parterówka z kopertowym dachem, z tyłu 2-spadowe piętrowe, a z drugiej strony sześcian piętrowy z płaskim dachem, więc wszytko tam jest. Są wysokie domy, z maultispadowymi dachami i niskie. Tak samo dachy, każdego rodzaju.

    Ocieplenie parterówki jest chyba zdecydowanie droższe od piętrowego? To właśnie też trzeba uwzględnić.




    Moja strona www, artykuł o leasingu: więcej jak wybrać najlepszy tani leasing samochodu.
    Ostatnio edytowane przez Emcichy ; 19-10-2021 o 12:53

  11. #51
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Emcichy Zobacz post
    Czyli dach zostawia się nieocieplony? Tylko trzeba wtedy zrobić strop? Ogólnie to znajomy mi polecił ocieplić dach pianą, a zamiast stropu płyty OSB / MDF i tam jeszcze wełnę.
    Przekrój wiele by powiedział.
    Czy dach zostawia się nieocieplony? Tak, zostawia się nieocieplony, bo nie ma sensu dawać ocieplenia wokół nieogrzewanej przestrzeni, któą trzeba tak czy siak wentylować. Zdajesz sobie sprawę, że jak ocieplisz dach, to:
    - masz dodatkową kubaturę do wentylowania i nie może to być wentylacja naturalna, tj. nie moze tam wpadać zimne zewnętrzne powietrze.
    - będziesz musiał dać tego ocieplenia dużo więcej niż ocieplając sam strop
    - nie będzie miał swobodnego dostępu do połaci dachowych od środka, co czasem może być potrzebne

    Jak masz za dużo kasy, to daj pianę pod połaciami i nie wracaj do tematu

    Cytat Napisał Emcichy Zobacz post
    On ogólnie się zajmuje pianowaniem, ale ludzie raczej na te piany nie narzekają. Przynajmniej nie słyszałem.
    Niektórzy narzekają. Weź pod uwagę, że piana to jedyny rodzaj termoizolatora, który jest przygotowywany na placu budowy (trzeba wymieszać składniki).

    Cytat Napisał Emcichy Zobacz post
    Schody mi nie przeszkadzają, już tak mieszkałem.
    A miałeś wtedy zwichniętą kostkę albo złamaną nogę? Wtedy mieszka się w salonie

    Cytat Napisał Emcichy Zobacz post
    Ocieplenie parterówki jest chyba zdecydowanie droższe od piętrowego? To właśnie też trzeba uwzględnić.
    No właśnie Ci udowadniam, że jest tańsze, jak ktoś to zrobi z głową.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  12. #52

    Domyślnie

    No właśnie dlatego o to pytam. Ja się nie znam i żeby coś zrobić z głową muszę najpierw się dowiedzieć jak to powinno dokładnie być zrobione.

    Na strychu chciałem dać rekuperator i graty ewentualne jakieś. Ma to znaczenie?
    Ostatnio edytowane przez Emcichy ; 04-10-2021 o 12:01

  13. #53

    Domyślnie

    Taki największy moim zdaniem minus schodów to jeszcze to, że można z nich spaść.
    Nie pracuje w szpitalu ale pomimo tego znam co najmniej 2 śmiertelne przypadki spadnięcia ze schodów i to nie u starych osób i kilka cięższych wypadków które pozostawiły po sobie znak na długo po upadku.

    Wiadomo to wypadki i wypadki mogą zdarzyć się wszędzie. Nie zbudujesz schodów to może stanie ci się coś innego ale moim zdaniem warto minimalizować sobie potencjalne ryzyko i gdybym stał przed takim wyborem to na pewno brałbym to pod uwagę.

  14. #54
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Emcichy Zobacz post
    No właśnie dlatego o to pytam. Ja się nie znam i żeby coś zrobić z głową muszę najpierw się dowiedzieć jak to powinno dokładnie być zrobione.

    Na strychu chciałem dać rekuperator i graty ewentualne jakieś. Ma to znaczenie?
    Dla rekuperatora ma, ale nie trzeba ocieplać całego poddasza tylko dla jednego urządzenia, bo można go obudować styropianem, a kanały wentylacyjne puścić w izolacji położonej poziomo.
    Graty sam mam na poddaszu, ale tylko takie, dla których mróz nie ma znaczenia (bez wody w środku).
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  15. #55

    Domyślnie

    W pobliżu rekuperatora temperatura nie może spaść poniżej 0, bo będą skropliny zamarzać. To wystarczy takie ocieplenie go styropianem? Jeśli tam będzie poniżej 0 to przez styropian też chyba przejdzie. No coś tam ciepła zawsze chyba ucieknie i ogrzeje te poddasze.

    Kolejna kwestia jakie tam wejście zrobić. Większość skłądanych schodów na strych jest raczej mała. Jakby tak trzeba ten rekuperator wymienić kiedyś, a to przez takie "schodki" tam nie wjedzie.


    BTW mówisz o wersji poddasza na lanym stropie, czy ogólnie obojętnie jakiego?

  16. #56
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Emcichy Zobacz post
    W pobliżu rekuperatora temperatura nie może spaść poniżej 0, bo będą skropliny zamarzać. To wystarczy takie ocieplenie go styropianem? Jeśli tam będzie poniżej 0 to przez styropian też chyba przejdzie. No coś tam ciepła zawsze chyba ucieknie i ogrzeje te poddasze.
    Coś tam ucieknie, trzeba dobrać grubość styropianu. O ogrzewaniu poddasza za pomocą opakowanego w gruby styropian rekuperatora po prostu zapomnij - nie ma to żadnego sensu!

    Cytat Napisał Emcichy Zobacz post
    Kolejna kwestia jakie tam wejście zrobić. Większość skłądanych schodów na strych jest raczej mała. Jakby tak trzeba ten rekuperator wymienić kiedyś, a to przez takie "schodki" tam nie wjedzie.
    Znajdziesz schody składane 3-metrowe. Ja mam schody 2,8m plus dorobiłem trzy stopnia już powyżej skrzyni tych schodów (na poddaszu).

    Cytat Napisał Emcichy Zobacz post
    BTW mówisz o wersji poddasza na lanym stropie, czy ogólnie obojętnie jakiego?
    Obojętnie, również braku stropu jako takiego.
    Ostatnio edytowane przez Ratpaw ; 04-10-2021 o 15:12
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  17. #57
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Dzeus86

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Komorów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    323

    Domyślnie

    Cytat Napisał michal_kopaczewski Zobacz post
    Taki największy moim zdaniem minus schodów to jeszcze to, że można z nich spaść.
    Nie pracuje w szpitalu ale pomimo tego znam co najmniej 2 śmiertelne przypadki spadnięcia ze schodów i to nie u starych osób i kilka cięższych wypadków które pozostawiły po sobie znak na długo po upadku.

    Wiadomo to wypadki i wypadki mogą zdarzyć się wszędzie. Nie zbudujesz schodów to może stanie ci się coś innego ale moim zdaniem warto minimalizować sobie potencjalne ryzyko i gdybym stał przed takim wyborem to na pewno brałbym to pod uwagę.
    Nie no.. to może też obijmy każdą ścianę gąbką? Wiesz ja też znam z wiadomości śmiertelny przypadek zadławienia, tzn lepiej, by każdy był karmiony sondą?
    Generalnie to na prostej drodze też da się zabić. Uważam, że należy podchodzić zdroworozsądkowo - na starośc niby schody są wyzwaniem, ale z drugiej strony chodząc przez lata po nich całe życie wpływa to pozytywnie na zdrowie.
    Tutaj ważniejszymi od kwestii gustu będą kwestie ceny/wielkości działki oraz ceny wykonania domu piętrowego vs parterowy.
    O gustach serio nie ma sensu rozmawiać, bo tylko tak można traktować dyskusję, że dla jednego wygodniej bez schodów, a drugi woli schody bo to ładne i jest ozdobą.

  18. #58
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dzeus86 Zobacz post
    Nie no.. to może też obijmy każdą ścianę gąbką? Wiesz ja też znam z wiadomości śmiertelny przypadek zadławienia, tzn lepiej, by każdy był karmiony sondą?
    Cytat Napisał Dzeus86 Zobacz post
    Generalnie to na prostej drodze też da się zabić.
    Cytat Napisał Dzeus86 Zobacz post
    Uważam, że należy podchodzić zdroworozsądkowo
    Uważam, że pierwszy powinieneś się zastosować do swoich rad
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  19. #59
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Dzeus86

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Komorów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    323

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Uważam, że pierwszy powinieneś się zastosować do swoich rad
    Cóż, chyba nie załapałeś mojego przekazu i nuty ironii, która była kontrą do przedstawionej rady opartej raczej o skrajną logicznie rację.

  20. #60
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Emcichy Zobacz post
    W pobliżu rekuperatora temperatura nie może spaść poniżej 0, bo będą skropliny zamarzać.
    Można zamontować reku w którym skropliny nie występują. Da się wciągnąć większość rekuperatorów na strych (sprawdź wymiary). Da się mu zbudować "domek" ze styropianu.
    Ale tak czy inaczej umieszczanie reku na strychu jest niewygodne - lepiej umieścić go w pomieszczeniu technicznym.

    Ocieplanie połaci zamiast stropu, żeby reku miał cieplej to absurd. Trzeba zużyć ze 2x więcej materiału termoizolacyjnego, żeby tracić 2x więcej ciepła (albo 4x więcej, żeby tracić tyle samo) co ocieplając strop. I to mowa o samych stratach przez przenikanie. A dochodzą przecież straty na wentylacji - bo trzeba ten stryszek wentylować. A podpinanie go do rekuperacji to kolejny bezsens.

Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony