dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 31
  1. #1

    Domyślnie Rekuperator w starym domu bez wiekszego remontu , wykorzystanie szybów kominowych

    Dzień dobry, w przyszłym tygodniu kończę GWC rurowe mające wspomagać rekuperator i chce zabrać sie właśnie za niego. Dom piętrowy , góra zamieszkana , na dole piwnica, u góry cztery pokoje z kominami wentylacyjnymi + niewentylowany przedpokój, w pływnicy także cztery kominy plus niewentylowany "przedpokój" , chciałbym zbudować rekuperacje tak by na pietrze uniknąć większego remontu albo zminimalizować go do maximum, w piwnicy hulaj dusza. Zastanawiam sie czy ciepłe zużyte powietrze mógł bym czerpać z pietra kominami wentylacyjnymi, ściągną bym kratki i komin zaślepił styropianem po wyżej czerpni zużytego ciepłego powietrza, na dole w pływnicy odbierał bym je rurami i kierował do rekuperatora , z uwagi że piwnica nie jest ogrzewana na razie nie przewidują tam rekuperacji wiec zostanie grawitacja , pytanie gdzie dostarczyć świeże powietrz? czy za pomocą jednej wrzutni np do przedpokoju? Obawiam się że będzie tam wiał niestety dosyć intensywny "wiatr" i hałas wentylatora, czy może wiercić otwory w stropach i do każdego pomieszczenia z czerpnią po przeciwnej stronie zastosować nawiew ? jak rozwiązać tą sytuacje by uniknąć większego remontu ? pozdrawiam Przemek

  2. #2

    Domyślnie

    Panowie nikt nic nie podpowie ?

  3. #3

    Domyślnie

    Wykorzystanie starych kanałów WG do rekuperacji to temat bumerang - powraca regularnie na FM i nikomu nie chce się po raz n-ty pisać to samo - samemu już trzykrotnie opisywałem jak to zrobić.
    Użyj szukajki.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  4. #4

    Domyślnie

    Zgadza się, jest tych wątków sporo, ale albo nie ma w nich odpowiedzi na moje pytania, albo kończą sie na drugim poście, albo ja w gąszczu tematów nie trafiłem na odpowiedni, jeśli masz ochotę to podlinkuj , będę wdzięczny i tam dołączę do dyskusji .
    Pozdrawiam Przemek

  5. #5

    Domyślnie

    kolego kanały wentylacyjne murowane możesz wykorzystać do wyciągów powietrza. żeby nawiewać dobrze jest ponawiercać strop i puścić tam rury nawiewne.
    Ogrzewane 150m2. Bk 24cm; 15cm Styro 0,31; Dach 30cm wełny 0,36 (stryszek 15cm); podłoga 15cm styro 0,42; fundamentn 10cm (5styroduru+5styropianu); okna 2 szybowe; OP 100% (2 drabinki w łaz, 2 grzejniki w garażu, 2 w pom. gosp.); PC Apic 8kw gruntowa, DZ 4x150 2xspiralny/2xliniowy + dobieg 60mb; PV 9.92kwp na gruncie. http://cieplowlasciwie.pl/wynik/31hi

  6. #6

    Domyślnie

    Dzięki za zainteresowanie , kominy wentylacyjne chce wykorzystać właśnie jako czerpnie, do rozważenia jest czy ślepic nad czerpnią w kominie, czy na dachu zrobić "korki" zatykające, nadal nie wiem ile wrzutni czy jedna w przedpokoju czy dodatkowa w którymś z pokojów? Kuchnie mam połączona z salonem to może dodatkowa właśnie w rogu salonu albo przy samej kuchni, obawiam się szumu powietrza , bo jeśli z 5 czerpni kominowych połączone w piwnicy odbędzie sie za pomocą rury fi 75 to przy jednej wrzutni jaki będzie potrzebny średnica? , no i czy ta jedna nie będzie powodować wrażenia "wiatru"?

  7. #7

    Domyślnie

    Wyrzutnia w przedpokoju? Usystematyzujmy nazewnictwo: Czerpnia powietrza jest to rura, którą rekuperator czerpie powietrze z zewnątrz a wyrzutnia jest to rura, którą wyrzuca zużyte powietrze na zewnątrz budynku. Nawiew nawiewa świeże powietrze to pomieszczeń a wyciąg usuwa powietrze z pomieszczeń takich jak kuchnia, wiatrołap, łązienka itp

    Ze mnie żaden spec od wentylacji ale sam projekt nie jest super skomplikowany jak poczyta się forum i pomoże ktoś bardziej doświadczony.
    Ogrzewane 150m2. Bk 24cm; 15cm Styro 0,31; Dach 30cm wełny 0,36 (stryszek 15cm); podłoga 15cm styro 0,42; fundamentn 10cm (5styroduru+5styropianu); okna 2 szybowe; OP 100% (2 drabinki w łaz, 2 grzejniki w garażu, 2 w pom. gosp.); PC Apic 8kw gruntowa, DZ 4x150 2xspiralny/2xliniowy + dobieg 60mb; PV 9.92kwp na gruncie. http://cieplowlasciwie.pl/wynik/31hi

  8. #8

    Domyślnie

    Dziękuję za sprostowanie nazewnictwa
    Na ten moment rozumiem to tak
    Na rysunku poniżej zaznaczyłem położenie kominów wentylacyjnych, poprzez kominy wentylacyjne w kuchni i łazience zasysam zużyte powietrze, a w pozostałych pokojach nawiewam, i tu pytanie, czy nawiew może być tak że pod sufitem z kratki wentylacyjnej czy raczej powinien być na poziomie podłogi? , wykonując w ten sposób w zasadzie całkowicie unikam remontu na piętrze.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kBiUaju.png
Wyświetleń:	187
Rozmiar:	10,8 KB
ID:	457914

    Lub jak na drugim rysunku, gdzie wszystkie kominy wentylacyjne służą jako wyciągi a w przed pokoju wykuwam dziurę na nawiew świeżego powietrza
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	REE3MBX.png
Wyświetleń:	36
Rozmiar:	11,1 KB
ID:	457915
    Proszę o cierpliwość,,,,
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Przemekmurator ; 28-09-2021 o 07:20 Powód: nie dodano obrazów

  9. #9

    Domyślnie

    Zdublowałem,, przepraszam

  10. #10

    Domyślnie

    Wykorzystuję stare kominy wentylacyjne do wentylacji mechanicznej. Wyrzutnie mam przez kanał ceglany wentylacyjny. Wywiew z łazienki również.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemekmurator Zobacz post
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kBiUaju.png
Wyświetleń:	187
Rozmiar:	10,8 KB
ID:	457914
    Tak jest prawidłowo - czerwone wyciąg, niebieskie nawiew.
    Zarówno nawiewy jak i wyciągi mają być pod sufitem.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  12. #12

    Domyślnie

    Dziękuję za rzeczową odpowiedz, pozostaje kwestia zaślepienia kominów, najprostszym sposobem jest zaczopowanie ich wylotów na dachu, ale,, zastanawiam się co w przypadku zaniku zasilania np zimą lub lata, jeśli wyłącza prąd z powodu awarii w zinie na dzień / dwa to czy będę w stanie od czopować kominy na zaśnieżonym dachu,. druga sytuacja to okres letni kiedy to raczej nie będę korzystał z rekuperacji, chodzi mi po głowie przerobienie szybu komina nad kratką wentylacyjna w taki sposób by wciąć sie w fugi komina i wmontować w nie "zasuwy" np ze spienionego PCV, czy taki sposób ślepienia był poruszany na forum czy ktoś ma jakiś pomysł na szybkie i wygodne otwieranie kominów w razie potrzeby ?

  13. #13

    Domyślnie

    Po co chcesz otwierać kominy ?! To jakiś absurd, nawet nie używając wentylacji 2 dni nic się wielkiego nie stanie. W lato nie będziesz używał wentylacji mechanicznej?! Niby dlaczego? Absurd goni absurd.

  14. #14

    Domyślnie

    A no widzisz ... jest powód, żona ma duuużo"ptaków" a dużo ptaku "pachnie" i potrzebuje powietrza, ja mam duże akwarium które paruje, dodatkowo nie wyobrażam sobie gotować 2 dni bez wentylacji brać kąpiele itd w zimie.....
    Tak że mamy różne punkty widzenia i różne potrzeby, dla tego moją potrzebą jest mieć możliwość awaryjnego otworzenia kominów jeśli będzie potrzeba, w zimie, gdy będzie śnieg na dachu ...

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemekmurator Zobacz post
    A no widzisz ... jest powód, żona ma duuużo"ptaków" a dużo ptaku "pachnie" i potrzebuje powietrza, ja mam duże akwarium które paruje, dodatkowo nie wyobrażam sobie gotować 2 dni bez wentylacji brać kąpiele itd w zimie.....
    Tak że mamy różne punkty widzenia i różne potrzeby, dla tego moją potrzebą jest mieć możliwość awaryjnego otworzenia kominów jeśli będzie potrzeba, w zimie, gdy będzie śnieg na dachu ...
    Na taką ewentualność proponuję zakupić agregat prądotwórczy a nie spinać się na dach w zimie. Udrażnianie kominów, aby zamieniać WM na WG to zły pomysł. Agregat przyda się też do zasilania innych urządzeń. Kocioł nie potrzebuje prądu aby było Ci ciepło w domu?

  16. #16

    Domyślnie

    To są jeszcze w kraju rejony gdzie nie ma prądu przez dwa dni?
    I dlaczego zamierzasz wyłączać rekuperację latem? Przecież włąśnie latem ujawnia się jej największa przewaga nad WG - bo w przeciwieństwie do WG ona wtedy DZIAŁA.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  17. #17

    Domyślnie

    No może dwa dni to przed wojna ale prawie dobę to w zasadzie nie tak dawno
    https://www.kierunekenergetyka.pl/ar...-w-polsce.html
    Sieć mamy jaką mamy, zimy też dziwne raz bez śniegu a raz z wielkim śniegiem,,, ale odłóżmy tą moją fanaberie, tak jak pisałem każdy ma inna sytuację i do niej dostosowuje swoje potrzeby ...

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemekmurator Zobacz post
    jak pisałem każdy ma inna sytuację i do niej dostosowuje swoje potrzeby ...
    Chyba odwrotnie. Potrzeby trudno dostosować.
    Tak czy inaczej wyłączanie rekuperacji to nonsens. Podobnie jak powoływanie się na rekordową awarię sprzed trzynastu lat. A jak ktoś ma regularnie długie przerwy, to tak czy inaczej potrzebuje agregatu bo większym problemem będzie zawartość lodówki, zamrażarki, oświetlenie i zaspokojenie innych potrzeb niż brak powietrza.

  19. #19

    Domyślnie

    Za mocno teoretyzujesz ! Nie ma potrzeby kombinowania z kanałami i wentylacją grawitacyjną, jako rezerwową. To jest jak Ci tutaj też inni piszę "bes sensó" Jak chcesz "strugać prepersa" to ziemiankę sobie wybuduj, a nie wentylację w domu.
    Też gotuję, też mam zwierzęta, jak nie ma prądu to sobie okna otworzę (masz okna? )
    Akwarium otwarte ? Co tydzień wody dolewasz ? Nie lepiej zakryć szybą i będzie mikroklimat ?

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał gregos11 Zobacz post
    też mam zwierzęta,
    +- 40szt?
    Cytat Napisał gregos11 Zobacz post
    , jak nie ma prądu to sobie okna otworzę (masz okna? )
    W zimę bardzo lubię gotować przy otwartych oknach...

    Cytat Napisał gregos11 Zobacz post
    Akwarium otwarte ? Co tydzień wody dolewasz ? Nie lepiej zakryć szybą i będzie mikroklimat ?
    Pompa napowietrzająca ma wydajność 600LH, także szyba niewiele da / nic nie da

    Jak widzisz rożni nas wiele / wszystko od ilości zwierząt, gotowania w zimie przy otwartym oknie, po wentylowanie akwarium
    jeden struga prepersa a drugi choć niema pojęcia o sytuacji świetnie doradza, za co oczywiście dziękuje
    No nic na ten moment stanęło na agregacie i zaczopowaniu kominów na dachu..

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony