dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie Jak wykonać ogrzewanie podłogowe

    Witam
    Mam bojowe zadanie wykonania ogrzewania podłogowego w remontowanym domu o powierzchni około 250m2. Od razu zaznaczam. że nie jestem firmą i nie param się tym zawodowo. Właściwie jestem już na emeryturze i robię to w ramach pomocy córce z zięciuniem, którzy dostali taki domek i go remontują.
    Są trzy kondygnacje do ogrzania (dom dwupoziomowy).
    Planuję trzy rozdzielacze, na każdej kondygnacji po jednym sprowadzone osobnymi rurami do kotłowni.
    Każdy rozdzielacz to 6 - 8 pętli.
    Ogrzewanie będzie gazowe kotła jeszcze nie ma, na wybór jeszcze przyjdzie czas.
    Z racji, że jest to duży dom a pokoje są usytułowane zarówno od strony północnej jak i południowej mogą występować zróżnicowane dobowe uzyski ciepła z nasłonecznienia w sezonie grzewczym. W związku z tym chciałbym zastosować jakieś sterowanie tym ogrzewaniem. Wiem, że sterowanie takim ogrzewaniem nie jest łatwe bo posiada dużą inercję.
    Na początek chciałbym zapytać czy pompka w kotle wystarczy na taki dom, czy da radę przepychać wodę przez tyle pętli?
    Myślałem o zastosowaniu sprzęgła hydraulicznego i osobne pompy do każdego rozdzielacza. Zastanawiam się też czy zamiast sprzęgła nie zastosować buforu ciepła, aby kocioł za bardzo nie taktował, co o tym myślicie?

  2. #2

    Domyślnie

    1) Czy będą też grzejniki?
    2) Pompka w kotle raczej nie wystarczy.

    Na pozostałe pytania pewnie odpowiedzą bardziej obeznani, ale na pewno wiesz, że czujnik pogodowy ma być od strony północnej.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Dom ma być ocieplony styropianem o grubości 20cm. Pod podłogą na parterze ma być 15 cm styropianu. To takie dodatkowe informacje.
    Grzejniki pewnie zamontujemy w garażu i kańciapie, jest to najniższy poziom. Mam zamiar zamontować o większej powierzchni na obiegu niskotemperaturowym.
    Tak wiem, że czujnik pogodowy, jak taki będzie a z zasadzie powinien, gdyż ustalał by on temperaturę jaką ma podawać kocioł, montuje się na ścianie północnej.
    Zastanawiam się czy nie zamontować czujnika temperatury na ścianie południowej. Mógłby rozpoznawać czy świeci słońce i regulować temperaturę w pokojach od południa przez ograniczenie przepływu w pętlach, ale to tylko takie pomysły, a czy mające sens to nie wiem.
    Interesują mnie opinie na temat sprzęgła i bufora.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Jeśli będzie kocioł kondensacyjny, to bufor będzie wręcz szkodliwy.
    Sprzęgła można uniknąć stosując rurki 18/2 = mniejsze opory przepływu.

    Dom duży, inwestycja spora, chyba bym pokusił się na OZC i projekt OP
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    ..... Zastanawiam się też czy zamiast sprzęgła nie zastosować buforu ciepła, aby kocioł za bardzo nie taktował, co o tym myślicie?





    Nie znam takiego przypadku, bedziesz pierwszym. Nie sposob nie wspomniec w takim przypadku o stwierdzeniu "któz bogatemu zabroni".
    Skad to taktowanie ma byc w przypadku prawidłowo dobranej mocy kotła o małej mocy minimalnej? To pytanie retoryczne, nie oczekuje odpowiedzi.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    Jeśli będzie kocioł kondensacyjny, to bufor będzie wręcz szkodliwy.
    Sprzęgła można uniknąć stosując rurki 18/2 = mniejsze opory przepływu.

    Dom duży, inwestycja spora, chyba bym pokusił się na OZC i projekt OP
    Niby jak uniknąc skoro bedzie ogrzewanie podłogowe i grzejnikowe i to na trzech kondygnacjach. Nie sadze ze pytajacy bierze udział w nieustajacym konkursie "kto zrobi taniej"

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Niby jak uniknąc skoro bedzie ogrzewanie podłogowe i grzejnikowe i to na trzech kondygnacjach. Nie sadze ze pytajacy bierze udział w nieustajacym konkursie "kto zrobi taniej"
    Tak, ale autor napisał tak: Grzejniki pewnie zamontujemy w garażu i kańciapie, jest to najniższy poziom. Mam zamiar zamontować o większej powierzchni na obiegu niskotemperaturowym.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Nie znam takiego przypadku, bedziesz pierwszym. Nie sposob nie wspomniec w takim przypadku o stwierdzeniu "któz bogatemu zabroni".
    Skad to taktowanie ma byc w przypadku prawidłowo dobranej mocy kotła o małej mocy minimalnej? To pytanie retoryczne, nie oczekuje odpowiedzi.
    Hm ja znam ale jeszcze nie sprawdzony w działaniu, sezon przed nim. Pytam czy ktoś potrafi coś doradzić. Znam to powiedzenie "któż bogatemu zabroni" no ale trzeba być najpierw bogatym.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Hm ja znam ale jeszcze nie sprawdzony w działaniu, sezon przed nim. Pytam czy ktoś potrafi coś doradzić. Znam to powiedzenie "któż bogatemu zabroni" no ale trzeba być najpierw bogatym.
    Ten ktory daje bufor do kotła gazowego biednym nie jest.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    Tak, ale autor napisał tak: Grzejniki pewnie zamontujemy w garażu i kańciapie, jest to najniższy poziom. Mam zamiar zamontować o większej powierzchni na obiegu niskotemperaturowym.
    No własnie, czyli do grzejników osobna pompa do podłogówki za mieszaczem osobna pompa, Jak doozyc te pompy i zeby one prawidłowo wspołdziałaly z pompą kotówą nie wiem, byc moze jest to przysłowiowa bułka z masłem ale ja nie wiem jak to zrobic. Własnie po to aby uniknąc nieprawidłowego działania tych pomp, z ze bedzie sporo podłogówki to pompa kotłowa moze byc za słaba to stosuje sie sprzegło. Prosto i efektywnie, rzezba bez sprzegla to zabawa dla pasjonatów, a efekt niekoniecznie prawidłowy.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Trochę poczytałem i klaruje mi się jak to zrobię. Kocioł gazowy, sprzęgło i dwa obiegi, grzejnikowy i podłogowy. Będę mógł "puścić" wyższą temperaturę na grzejniki zachowując przy tym niską temperaturę powrotu wody do kotła. Zastanawiałem się też nad sterowaniem dla każdego pokoju oddzielnie, ale sobie podaruję na początek. Poprowadzę tylko odpowiednie przewody, aby jak zajdzie potrzeba można było w przyszłości to zrobić.
    Teraz mam pytanie czy może mi ktoś doradzić jaki kocioł wybrać. Było tu wspominane, aby miał jak najmniejszą minimalną moc. Pomyślałem o takim na Ari....., czy one są OK. Cena przystępna, modulacja od 2,5kW do około 22kW. Może ktoś zaproponuje inny to się mu przyglądnę.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    ... Pomyślałem o takim na Ari....., czy one są OK. Cena przystępna, modulacja od 2,5kW do około 22kW. Może ktoś zaproponuje inny to się mu przyglądnę.
    22 kW ?, po co az tyle, wystarczy jak sadze z dosc oszczednego opisu 12 kW. Jak znalazł chociazby Immergas, który ma moc minimalną 1,9 kW (VICTRIX 12 X TT 2 ERP).

  13. #13

    Domyślnie

    Immergas hm... Ok pod warunkiem ze dokupisz dedykowany przez producenta tzw zestaw hydrauliczny wielostrefowy DIM pozwalający sterować dwoma odbiegami grzewczymi wysoko i niskotemperaturowym.Ta zabawka kosztuje tyle co sam kociołek i już propozycja nie jest taka lukratywna) No niestety nie każdy kocioł jest w stanie sensownie sterować dwoma obiegami grzewczymi a te które potrafią musza kosztować=automatyka

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    22 kW ?, po co az tyle, wystarczy jak sadze z dosc oszczednego opisu 12 kW. Jak znalazł chociazby Immergas, który ma moc minimalną 1,9 kW (VICTRIX 12 X TT 2 ERP).
    No tak ma moc 1,9 kW dla temperatury zasilania 80*C a dla 50/30 ma już 2,2 kW. Kotły kondensujące, jak wynika z opisów, mają większą sprawność przy niskim obciążeniu, więc nie wiem czy nie lepiej jest zastosować kocioł o większej mocy.
    To są takie przemyślenia które będą zapewne dojrzewały w miarę jak trzeba będzie podjąć ostateczna decyzję.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał Reku1 Zobacz post
    Immergas hm... Ok pod warunkiem ze dokupisz dedykowany przez producenta tzw zestaw hydrauliczny wielostrefowy DIM pozwalający sterować dwoma odbiegami grzewczymi wysoko i niskotemperaturowym.Ta zabawka kosztuje tyle co sam kociołek i już propozycja nie jest taka lukratywna) No niestety nie każdy kocioł jest w stanie sensownie sterować dwoma obiegami grzewczymi a te które potrafią musza kosztować=automatyka
    Myślę, że nie trzeba kupować dedykowanego od producenta kotła. Pewnie taki zestaw można "wystrugać" samemu, ale nie będzie on zapewne też tani. Sprzęgło dwie pompy, zaworki zwrotne, zawór 3 drogowy mieszający z siłownikiem i do tego jakaś automatyka. Automatykę mogę "strugać" sam, ale nie wiem czy będzie mi się chciało.

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar ADI-mistrzu
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Legionowo
    Kod pocztowy
    05-119
    Posty
    109

    Domyślnie

    Pytanie czy muszą być te kaloryfery? Bez nich cała instalacja mocno się upraszcza.

    Ja osobiście mam duży dom w którym mam ogrzewanie podłogowe i kaloryfer w garażu podpięty pod rozdzielacz podłogówki.
    Wystarcza to w pełni (w garażu jest w zimie nie mniej jak 16-17 stopni).

    Moja instalacja to kocioł kondensacyjny, za nim sprzęgło hydrauliczne i grupa pompowa bez mieszacza (czyli sama pompa z zaworami).
    Grupa pompowa pcha wodę już do rozdzielaczy (po dwa na piętro) na których są rotametry którymi wyregulowałem sobie przepływy.

    Bezwładność podłogówki jest tak duża, że moim zdaniem niema sensu elektroniczne sterowanie, ale to już raczej na dyskusję.

    Jeśli chodzi o kocioł, to często producenci projektują je np. na 25kW i wypuszczają na rynek mniejszej mocy (np. 15 czy 12kW) które są stłumione, czyli mają wyłączone górne zakresy modulacji.
    Czyli kocioł 25kW, 15kW i 12kW będzie miał modulację od 2.5kW ale ograniczoną moc maksymalną.


    Bufor ciepła niema sensu, kocioł przy większych sprzęgle hydraulicznym bardzo dobrze sobie poradzi (sprzęgło to po części także mały bufor).
    W takiej instalacji kocioł pilnuje temperatury na sprzęgle (modulując sobie obroty swoją pompą oraz mocą palnika) zaś grupa pompowa pobiera tylko stałą temperaturę ze sprzęgła.
    Instalacja prosta i niezawodna, dodatkowo tańsza.
    Najbardziej obciążona w tej instalacji jest pompa w grupie pompowej która jest tańsza niż ta w piecu, więc w razie awarii mniejszy wydatek.
    Moja przygoda z budową po inżyniersku
    http://inzynierski.mojabudowa.pl

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony