dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Projekt ogrzewania podłogowego

    Witam, wraz z projektem domu dostałem projekt ogrzewania podłogowego. Jako, że projkekt płyty fundamentowej był skopany, a podłogówkę chcę robić sam, chciałbym prosić o spojrzenie, czy projekt wydaje się być zrobiony zgodnie ze sztuką.

    Kilka dodatkowych informacji:
    - jest to dom parterowy z bala drewnianego 24 cm bez izolacji
    - ogrzewanie pompą ciepła
    - nad salonem zaplanowana jest pustka aż do dachu - bez stropu.

    Moje główne wątpliwości:
    - czy rozstaw rurek jest poprawny -> jest co 10cm w salonie, łazience, wiatrołapie, a co 20 cm w reszcie pomieszczeń.
    - czy ilość pętli jest poprawna -> w salonie są tylko 2 (po 15m2)

    Załączam projekt i bardzo dziękuję za rady.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	podlogowka.jpg
Wyświetleń:	52
Rozmiar:	98,0 KB
ID:	457883
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Selection_093.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	19,4 KB
ID:	457882  
    Ostatnio edytowane przez wombatojad ; 23-09-2021 o 14:31

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał wombatojad Zobacz post
    Witam, wraz z projektem domu dostałem projekt ogrzewania podłogowego. Jako, że projkekt płyty fundamentowej był skopany, a podłogówkę chcę robić sam, chciałbym prosić o spojrzenie, czy projekt wydaje się być zrobiony zgodnie ze sztuką.

    Kilka dodatkowych informacji:
    - jest to dom parterowy z bala drewnianego 24 cm bez izolacji
    - ogrzewanie pompą ciepła
    - nad salonem zaplanowana jest pustka aż do dachu - bez stropu.

    Moje główne wątpliwości:
    - czy rozstaw rurek jest poprawny -> jest co 10cm w salonie, łazience, wiatrołapie, a co 20 cm w reszcie pomieszczeń.
    - czy ilość pętli jest poprawna -> w salonie są tylko 2 (po 15m2)

    Załączam projekt i bardzo dziękuję za rady.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	podlogowka.jpg
Wyświetleń:	52
Rozmiar:	98,0 KB
ID:	457883
    Tylko 24 cm (srednicy) bala? To i moc pompy musi być zacna. Petla na 15 m2 o rozstawie 10 cm to ok 150 mb długosci nie licząc dobiegu (zasilania i powrotu). To na pewno nie jest zgodne ze sztuką. Dla Pex 16 przyjmuje sie długosc petli nie wiecej niz 100 mb (calkowita dlugosc). Zeby stwierdzic czy projekt jest prawidłowy nalezy wykonac dokladne obliczenia ozc i na ich podstawie obliczenia ogrzewania podłogowego. Innego sposobu sprawdzenia nie znam, chyba ze jest taki, a ja o nim nie slyszałem.
    Tak przy okazji byłem dzisiaj w domu z bala 32 cm, dobrano moc kotła 48 kW (jest jeszcze niewielki basen ok wymiarach 4x7 m) a do ma 3 kondygnacje.

  3. #3

    Domyślnie

    Grubość bala płaskiego 24 jest w naszych warunkach klimatycznych wystarczająca.
    Znajomy ma taki dom (140m2) ogrzewany pompą ciepła 9kW i jest bardzo zadowolony.

    Wiem, że zazwyczaj odpowiedzią na zadane przeze mnie pytania jest OZC i nowy projekt, ale:
    - W projekcie, który załączyłem są już podane jakieś moce, nie wiem tylko, czym dokładnie są, ale pewnie na ich podstawie był robiony projekt. Wolałbym nie płacić dwa razy.
    - Mam duże wątpliwości co do jakości wykonania OZC, jeżeli bym je zamówił. Dom z bala zasadniczo różni się od murowanego. Myślę, że trzebaby mieć duże doświadczenie w budownictwie drewnianym, żeby zrobić je poprawnie i trudno byłoby mi znaleźć odpowiednią firmę.

    @asolt Dziękuję za radę w kwestii ilości pętli w salonie, też miałem takie wrażenie. Jeżeli coś jeszcze wygląda na niezgodne z praktyką, to będę wdzięczny za podpowiedź.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    redox7

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Posty
    198

    Domyślnie

    Cytat Napisał wombatojad Zobacz post
    Grubość bala płaskiego 24 jest w naszych warunkach klimatycznych wystarczająca.
    Znajomy ma taki dom (140m2) ogrzewany pompą ciepła 9kW i jest bardzo zadowolony.

    Wiem, że zazwyczaj odpowiedzią na zadane przeze mnie pytania jest OZC i nowy projekt, ale:
    - W projekcie, który załączyłem są już podane jakieś moce, nie wiem tylko, czym dokładnie są, ale pewnie na ich podstawie był robiony projekt. Wolałbym nie płacić dwa razy.
    - Mam duże wątpliwości co do jakości wykonania OZC, jeżeli bym je zamówił. Dom z bala zasadniczo różni się od murowanego. Myślę, że trzebaby mieć duże doświadczenie w budownictwie drewnianym, żeby zrobić je poprawnie i trudno byłoby mi znaleźć odpowiednią firmę.

    @asolt Dziękuję za radę w kwestii ilości pętli w salonie, też miałem takie wrażenie. Jeżeli coś jeszcze wygląda na niezgodne z praktyką, to będę wdzięczny za podpowiedź.
    BEDZIE WSZYSTKO SUPER DZIALAĆ!!!


    widże że takie odpowiedzi oczekiwaleś bo ja Ci piszą co powineneś zrobic to kobinujesz, zatem odpowiedź masz i żeyj szczęśliwie. Pompa 9kW przy -15 będzie miała raptem 4kW zatem aby w domu z bala o pow 140m2 być zadowolonym (z temepratury) to trzeba zdrowo grzałkami pracować...
    Ostatnio edytowane przez redox7 ; 24-09-2021 o 10:10

  5. #5

    Domyślnie

    Ja opierałem swoją wypowiedź na informacjach praktycznych osoby, która użytkuje taki dom parę lat.
    -15 stopni nie jest w Polsce częstym zjawiskiem, wydaje mi się że lepiej aby wtedy grzałki chodziły na maksa lub aby dogrzać się kominkiem, niż kupić pompę o za wysokiej mocy.
    Wracając do meritum mojego pytania. Projekt domu zawiera charakterystykę energetyczną. Ufam, że zostala wyliczona profesjanalnie.
    Podejrzewam, że liczby w projekcie ogrzewania podłogowego (fi w watach) odpowiadają danym na podstawie których utworzono charakterystykę dla budynku.

    Proszę więc o wytłumaczenie, dlaczego "profesjonalne" OZC miałoby mieć większą wartość, niż dane zawarte w projekcie.
    Celem mojego pytanie było zrozumienie, czy projekt ogrzewania podłogowego -> wielkość, ilość pętli, rozstawy rur, dla danych z projektu są zgodne ze sztuką.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał wombatojad Zobacz post
    Ja opierałem swoją wypowiedź na informacjach praktycznych osoby, która użytkuje taki dom parę lat.
    -15 stopni nie jest w Polsce częstym zjawiskiem, wydaje mi się że lepiej aby wtedy grzałki chodziły na maksa lub aby dogrzać się kominkiem, niż kupić pompę o za wysokiej mocy.
    Wracając do meritum mojego pytania. Projekt domu zawiera charakterystykę energetyczną. Ufam, że zostala wyliczona profesjanalnie.
    Podejrzewam, że liczby w projekcie ogrzewania podłogowego (fi w watach) odpowiadają danym na podstawie których utworzono charakterystykę dla budynku.

    Proszę więc o wytłumaczenie, dlaczego "profesjonalne" OZC miałoby mieć większą wartość, niż dane zawarte w projekcie.
    Celem mojego pytanie było zrozumienie, czy projekt ogrzewania podłogowego -> wielkość, ilość pętli, rozstawy rur, dla danych z projektu są zgodne ze sztuką.
    Kazdy projekt zawiera charakterystykę energetyczną, która de facto decyduje o uzyskaniu PNB, inaczej mówiąc wsk. Ep musi byc zgodny z aktualnymi WT.
    Obecnie przy WT2021 i dokladnych obliczeniach ozc trudno jest uzyskac 70 kWh/m2*a przy dobrze ocieplonym domu z PC. Dom z bala 28 jest domem nawet nie dobrze a słabo ocieplonym, (w przypadku samego tylko bala) dlatego tez tak w zasadzie nie powinien uzyskac PNB. Na szczescie od czego jest kreatywna twórczosc architekótw. Oni wpisują takie wartosci Ep aby spełniały WT. Oczywiscie rzeczywiste wartosci mają nijak do tych w charakterystyce. Zaufanie do architekta w zakresie obliczen cieplnych (ozc) to sprawa dyskusyjna. Jest tu forum wiele wypowiedzi o tak duzych rozbieznosciach miedzy rzeczystoscią a projektem, ze warto to to wziac pod uwage. Z mojej strony to kilka tysiecy obliczen ozc i wiele porównanych z danymi z projektu. Zbiezne lub zblizone przypadki to ogromna rzadkosc.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony