dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Dobór klucza dla nakrętki gwintu 3/8" (zaworek kątowy)

    Cześć,

    Jeśli mamy zaworek do baterii 1/2x3/8, to jak to jest, że nakrętka od wężyka pasuje pod klucz 19 mm, skoro gwint 3/8 teoretycznie powinien mieć mniejszą nakrętkę? Jak na przykład tutaj:
    https://www.art-nierdzewne.pl/din-93...ierdzewna.html

    "Szerokość nakrętki pod klucz: 9/16" (14,3mm)"

    Czy to jest jakoś unormowane, że te wężyki zawsze mają takie nakrętki 19 mm? Bo nie umiem sobie tego logicznie wytłumaczyć, jak te wartości calowe przeliczają się na wielkość nakrętki w mm .


    Z góry dzięki za odpowiedź
    Ostatnio edytowane przez Krzysiek000 ; 25-09-2021 o 10:59

  2. #2

    Domyślnie

    Gdyby kogoś interesowało, tutaj jest ciekawy artykuł na ten temat:
    https://www.stevensonplumbing.co.uk/bspt.html

    Wychodzi na to, że 3/8" było oryginalnie mierzone między ściankami rury, a że ścianki były grubsze to te wymiary teraz rozmijają się trochę z rzeczywistością. Więc realnie gwint 3/8" ma zewnętrzną szerokość 16.66 mm, więc przy tych niecałych 2.5 mm grubości ścianki nakrętki faktycznie klucz 19 będzie pasował.

    Pewnie jak ktoś siedzi w hydraulice to oczywiste dla Niego, ale szczerze dla mnie mindfuck totalny
    Ostatnio edytowane przez Krzysiek000 ; 25-09-2021 o 11:05

  3. #3

    Domyślnie

    Są jeszcze klucze nastawcze więc dobór odpowiedniego rozmiaru nie nastręcza większego problemu.

  4. #4

    Domyślnie

    Tak, dziękuję za radę i doposażyłem się w taki klucz na przyszłość. Jeszcze na innej stronie widziałem taki komentarz, że rozmiar 3/8 albo 1/2 w kontekście wężyków należy traktować jako pewien 'numer', ale nie rozumieć wprost w sensie nie przeliczać na mm, bo to się niestety nie przeliczy poprawnie przez tę zaszłość historyczną jak to zostało wprowadzone i właśnie tego nie mogłem na początku zrozumieć, skąd się to wzięło .

  5. #5

    Domyślnie

    Dawno temu dostałem w prezencie nowy zestaw kluczy Gedore ale były one calowe (taki prezent od wujka z zagranicy), klucze z wyższej półki i praktycznie wtedy w Polsce nieosiągalne tylko problem był w tym że rozmiary były podane w calach, ale od czego ma się głowę Przymierzałem je do metrycznych nakrętek i nakleiłem taśmę na nie i opisałem odpowiedniki metrycznych kluczy np 12, 13 17, pomimo innych rozmiarów dało rade odkręcać śruby/nakrętki metryczne. Mam je do dzisiaj, są naprawdę nie do zajechania.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony