dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 36
  1. #1

    Domyślnie Niedogrzanie piętra 100% podłogówka

    Witam ,mam problem z ogrzaniem górnej kondygnacji. Dom kostka do ogrzania 110 m2, wszędzie podłogówka sterowana kotłem junkers 14kw plus cw400 ustawiony na sterowaniu pogodowym.
    Sterownik zawieszony w korytarzu na parterze ustawiona temperatura 22 stopnie , jednak na górze osiąga tylko 20.5. Rotametry na parterze skręcone do 1l/min na górze mają 1.5 do 2l/min. Temperatura zasilania na rozdzielacz wchodzi o 2 stopnie niższa na górę co jest chyba niezgodne z fizyką.
    Pompa działa na 100%, proszę o radę jak to rozwiązać

  2. #2

    Domyślnie

    Instalacja zapewne robiona "na dziko" bez projektu?
    W sumie najprościej zmniejszać przepływ na dole. Nawet do 0,5l/min można zejść, powinno to wystarczyć.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    grv

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Mała Nieszawka
    Kod pocztowy
    87-103
    Posty
    417

    Domyślnie

    Można też podnieść krzywą grzewczą. Natomiast dziwne że na rozdzielacz wchodzi temp. niższa. Masz tam jakiś mieszacz ?
    Projekt TK44 piętrowy, 153m2 pow. użytk., pow. netto 182 m2; ściany Porotherm, Polstyr 15cm 0,38; podłoga EPS100 17cm 0,38; strych Isover 0,41 30cm; dachówka Roben; kocioł Buderus GB072 14kW + RC300 + pogodówka + termostaty Salus + głowice Salus, Galmet 140l.

  4. #4

    Domyślnie

    Na górny rozdzielacz idzie czynnik chłodniejszy o 2'C ze względu na straty "po drodze"
    Podniesienie KG spowoduje również wzrost temperatury na górze, a nie o to chodzi autorowi.
    Na początek trzeba zrobić tak jak pisałem - na dolnych pętlach przepływ 0,5l, na górnych odkręcone na maksa. Jak nie pomoże, to wtedy będziemy się zastanawiać co jest spieprzone w instalacji.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  5. #5

    Domyślnie

    Instalacja robiona bez projektu zasilanie i powroty z rozdz. pex32. Ale do górnego ma 9 metrów. Skręciłem dół na 0. 3l/min i podniosłem krzywa dół dalej grzeje nawet do 23.5 przy nastawię 22 góra przy przepływach 1.5-2 ledwo osiąga 21 stopni.

  6. #6

    Domyślnie

    2 zapytanie siedząc w diagnozie kotła, zwróciłem uwagę że gdy jest ciepło i kocioł zaczyna przegrzewać to nie zmniejsza swojej mocy. W nocy zew. 3 na plusie zadana i rzeczywista 30stopni moc palnika 22%, w dzień zewnętrzna 10 stopni zadana 28 rzeczywista 31 moc palnika dalej 22. Kocioł to junkers smart 14kw z mocą może zejść do 14% i to daje 2.1 kw.
    Po 2 godzinach rzeczywista wzrosła na 33 kocioł zgasł moc palnika 22%

  7. #7

    Domyślnie

    Zmierz jeszcze deltę temperatur obydwóch rozdzielaczy. Czyli dół - wejście/wyjście i góra -wejście/wyjście. Właściwie to interesująca będzie delta górnego rozdzielacza.
    Jak będzie spora, to chyba już wiemy co to jest.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  8. #8

    Domyślnie

    Różnica taka sama dół 27/23 góra 26/24 pomiary robione pirometrem ale na obydwu rozdzielaczach zawsze jest roznica 3-4 stopnie między zasilaniem a powrotem
    Ostatnio edytowane przez ejay3 ; 04-10-2021 o 20:40

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    grv

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Mała Nieszawka
    Kod pocztowy
    87-103
    Posty
    417

    Domyślnie

    Jaką masz izolację dachu ?
    Projekt TK44 piętrowy, 153m2 pow. użytk., pow. netto 182 m2; ściany Porotherm, Polstyr 15cm 0,38; podłoga EPS100 17cm 0,38; strych Isover 0,41 30cm; dachówka Roben; kocioł Buderus GB072 14kW + RC300 + pogodówka + termostaty Salus + głowice Salus, Galmet 140l.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ejay3 Zobacz post
    Różnica taka sama dół 27/23 góra 26/24 pomiary robione pirometrem ale na obydwu rozdzielaczach zawsze jest roznica 3-4 stopnie między zasilaniem a powrotem
    Piszesz 3-4*, piszesz "taka sama" a wychodzi na gorze 2 na dole 4* dt.

    Wygląda na zbyt duże rozstawy na górze i za małe na dole. Ratunek to przeniesienie sterownika na gorę (efektem będzie podniesienie temperatury zasilania). Na dole jak nie pomoże dalsze zmniejszenie przepływów potrzebna będzie grupa mieszająca obniżająca tz. Możesz próbować koszty pokryć z OC projektanta, co tego babola zaprojektował. Chyba, ze termoizolacja dachu niezgodna z projektem - to doprowadź do stanu zgodnego z projektem.

  11. #11

    Domyślnie

    Pomiary są nieprecyzyjnie takim laserem a nie mam innego na belce. Zawsze Delta jest 3,4 stopnie ale temperstura zasilania na górze 2 stopnie niższa. Co ma do tego izolacja <na stropie 25cm styro> nie mierze temp. Pomieszczeń tylko zasilania lub temperaturę paneli góra dół i na tym widać różnicę. Od pieca do górnego jest 9metrow 4 w pionie 5 po w podłodze piętra. Pewnie na tym traci tylko jak to naprawić. Rozdzielacza już nie przeniose

  12. #12

    Domyślnie

    Rozstawy są co 10cm, to ile ma wynosić tz przy sprawnej podłogówce

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ejay3 Zobacz post
    Pomiary są nieprecyzyjnie takim laserem a nie mam innego na belce
    Pirometr nie mierzy laserem - to tylko ozdóbka. Sprawdź w instrukcji, jak wielkim kołem mierzy z jakiej odległości (z pewnej najbardziej ogniskuje - zarówno bliżej, jak i dalej uśrednia większe koło).

    Cytat Napisał ejay3 Zobacz post
    Rozstawy są co 10cm, to ile ma wynosić tz przy sprawnej podłogówce
    Jak wszędzie co 10cm - to źle. Tam, gdzie większe obciążenie ma być gęściej, a tam gdzie mniejsze proporcjonalnie rzadziej.

    http://www.instsani.webd.pl/236/zasa...ia-podlogowego

    http://www.instsani.webd.pl/236/zasa...ia-podlogowego

  14. #14

    Domyślnie

    Wracając do sedna pisałem że robione było bez projektu. Problemem jest nie dogrzanie góry mierzonej podłogi termometrem z wysokości 1 m całą góra ma temperaturę paneli np 24 a cały dół ma 26.

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    redox7

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Posty
    198

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Pirometr nie mierzy laserem - to tylko ozdóbka. Sprawdź w instrukcji, jak wielkim kołem mierzy z jakiej odległości (z pewnej najbardziej ogniskuje - zarówno bliżej, jak i dalej uśrednia większe koło).



    Jak wszędzie co 10cm - to źle. Tam, gdzie większe obciążenie ma być gęściej, a tam gdzie mniejsze proporcjonalnie rzadziej.

    http://www.instsani.webd.pl/236/zasa...ia-podlogowego

    http://www.instsani.webd.pl/236/zasa...ia-podlogowego

    co 10 cm to juz bardzo gęsto no chyba ze gosciu mieszka w namiocie. Przy dzisiejszym budownictwie odleglości rządu 15-17 cm to norma

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    redox7

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Posty
    198

    Domyślnie

    Cytat Napisał ejay3 Zobacz post
    Wracając do sedna pisałem że robione było bez projektu. Problemem jest nie dogrzanie góry mierzonej podłogi termometrem z wysokości 1 m całą góra ma temperaturę paneli np 24 a cały dół ma 26.
    2K schłodzenia na 3m dlugości rury (przyjąłem że rozdzielacze dzieli kondygnacja a są jeden nad drugim) oznacza, że temperature mierzysz centymetrem albo manometrem....

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał redox7 Zobacz post
    co 10 cm to juz bardzo gęsto no chyba ze gosciu mieszka w namiocie. Przy dzisiejszym budownictwie odleglości rządu 15-17 cm to norma
    Ja ma co 10 i w namiocie nie mieszkam
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ejay3 Zobacz post
    Wracając do sedna
    Niezmiennie:
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ratunek to przeniesienie sterownika na gorę (efektem będzie podniesienie temperatury zasilania). Na dole jak nie pomoże dalsze zmniejszenie przepływów potrzebna będzie grupa mieszająca obniżająca tz.

    Cytat Napisał redox7 Zobacz post
    Przy dzisiejszym budownictwie odleglości rządu 15-17 cm to norma
    Jeżeli partactwo uznać za normę, to owszem. Stały rozstaw to norma.

    Podłogówka powinna zostać zaprojektowana na podstawie precyzyjnych obliczeń. I zawsze pomieszczenie o największym zapotrzebowaniu na ciepło/m2* powinno mieć maksymalne zagęszczenie, a pozostałe odpowiednio do zapotrzebowania większe. Takie rozwiązanie daje najniższa możliwą tz i najmniej zróżnicowana temperature powrotu - a to istotne dla źródeł ciepła których sprawność zależy od tz jak PC i kotły kondensacyjne. I nawet jak ktoś teraz ma inne źródło ciepła, to jest wielce prawdopodobne, że w przyszłości na takie zmieni i odniesie korzyści z takiego układu, a do tego czasu nic nie straci nawet przy kopciuchu.

    *celowo napisałem zapotrzebowanie, a nie obciążenie chociaż projektanci idą na łatwiznę i używają obciążenia, czyli strat w danym pomieszczeniu. A to IMO błąd, bo nawet jak sypialnia i kuchnia maja te same straty, to system grzewczy będzie dostarczał do nich znacząco różne ilości ciepła. Po pierwsze dlatego, że straty na wentylacji nie są liczone precyzyjnie. Do kuchni trafia powietrze ogrzane w innych pomieszczeniach bo mamy tam wywiew, więc nie trzeba go dogrzewać (w sypialni wpada powietrze zimniejsze, i trzeba je dogrzać). Do tego w kuchni mamy zazwyczaj znacznie większe zyski bytowe - lodówka grzeje praktycznie non stop, gotujemy, zmywamy, pieczemy - więc zyski pokrywają znaczną część strat. U mnie w kuchni i pomieszczeniu technicznym ogrzewanie było włączone tylko na czas wygrzewania podłogówki.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 06-10-2021 o 19:57

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał redox7 Zobacz post
    2K schłodzenia na 3m dlugości rury (przyjąłem że rozdzielacze dzieli kondygnacja a są jeden nad drugim) oznacza, że temperature mierzysz centymetrem albo manometrem....

    Rozdzielacze są od siebie 2.5 metra w pionie plus 4 metry w podłodze. Nie są ze sobą połączone. Wychodzą z pieca z kotłowni w piwnicy. Jak by szedl twoim rozumowaniem to miał bym rozdzielacz w kiblu i w łazience. Bo te pomieszczenia są w pionie nad kotłem.
    Nie każdego stać na projekt i nie każdy ma taką wiedzę zmieniając źródło ciepła z węgla na gaz. Dziś bym wiedział rok temu niestety nie. W Olsztynie miałem casting 7 instalatorów wiesz ilu wspomniało o projekcie 0. Mało tego na dom 100m2 chcieli dawać kotły 24kw z mocą min od 6. Taki jest poziom wiedzy u instalatorów

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał ejay3 Zobacz post
    Nie każdego stać na projekt i nie każdy ma taką wiedzę zmieniając źródło ciepła z węgla na gaz. Dziś bym wiedział rok temu niestety nie. W Olsztynie miałem casting 7 instalatorów wiesz ilu wspomniało o projekcie 0. Mało tego na dom 100m2 chcieli dawać kotły 24kw z mocą min od 6. Taki jest poziom wiedzy u instalatorów
    projekt to głupota i wywalanie kasy w błoto ..

    Ale też dawanie wszędzie co 10cm też nie ma sensu , bo później trzeba aby dławić pętle a dodatkowo bez sensu płacić więcej za materiał i robociznę ..

    przy nowym budownictwie nawet jakby dało się rozstaw co 20-30cm to też było by ok.

    U nas mamy co 15cm w pokojach i co 10cm w łazienkach ...

    Jak za zimno na poddaszu to musisz podnieść krzywą grzewczą a na dole obnizyć przepłwy i w ten sposób obniżyć później temperaturę na parterze.
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 06-10-2021 o 10:52
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony