dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 30
  1. #1

    Domyślnie Sprzęt do wejść/wyjść cyfrowych dla systemu automatyki w dockerze na NAS-ie

    Witam,

    Problem tyczy się wszystkich systemów (HA, OpenHUB, Domoticz itd.). Ze względu na wygodę i małe koszty fajnie skorzystać z istniejącego systemu i postawić "ulubiony" przez siebie system automatyki na posiadanym serwerze NAS. O ile połączenia bezprzewodowe w takich rozwiązaniach są łatwe do zrealizowania to gorzej z przewodowymi.

    Wolałbym uniknąć sprzętu typu ekspander Arduino na ESP ze względu na brak gwarancji. Obecnie się zastanawiam nad takimi:
    - Moduł rozszerzeń ModBus TCP + wtyczka ModBus Serwer do systemu - np. Weidmueller, ODOT
    - PLC S7-1200 + wtyczka ModBus Serwer do systemu
    - PLC S7-1200 + wtyczka S7 do systemu (tu akurat nie każdy system to potrafi

    Może ktoś ma jeszcze jakieś pomysły?

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    Co dokładnie chcesz uzyskać?
    Ja przyjąłem, że żaden z systemów postawionych na PC, Raspberry czy innym NASie nie jest wystarczająco niezawodny, więc wszystkie krytyczne do działania funkcje są na PLC z Modbus, a na to jest "nakładka" w postaci systemu z ładnym interfejsem. Jak nakładka padnie, to włączanie oświetlenia / ogrzewanie itd. nadal działa.

  3. #3

    Domyślnie

    kroles jest to jedno z rozwiązań, które rozważam. Ciągle jednak myślę o standardowej instalacji na którą chciałbym nałożyć automatykę.
    Przykładowo można kupić ścienny włącznik WiFi - działa jak zwykły przełącznik, ale zawsze można poprzez WiFi sterowanie go z poziomu nadrzędnego.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    Jak zasila się taki włącznik wifi? Da się to zrobić na standardowej instalacji, czy trzeba mu pociągnąć osobne zasilanie?

  5. #5

    Domyślnie

    Do zasilania przekaźnika Wi-Fi wystarczy 230V w puszce łącznika - przewód fazowy i neutralny. Mam już chyba ze 20 takich przekaźników Wi-Fi. Tańsze są przekaźniki sterowane radiowo 433,92MHz ale jest to mniej wygodne.

    Mam wszystko na Arduino. Czasem się zawiesi i trzeba go zrestartować (zwykle przyczyną jest niestabilność zasilania).
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  6. #6

    Domyślnie

    433 MHz to chyba żadnego szyfrowania nie ma?

    Z kolei jestem ciekaw żywotności takiej pastylki zawierającej przetwornicę, moduł wi-fi, przekaźnik i cholera wie co jeszcze i upchniętej w puszce.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    433 MHz to chyba żadnego szyfrowania nie ma?

    Z kolei jestem ciekaw żywotności takiej pastylki zawierającej przetwornicę, moduł wi-fi, przekaźnik i cholera wie co jeszcze i upchniętej w puszce.
    Nie ma szyfrowania, stały kod. Ale zasięg bliski. Jak ktoś się włamie (i będzie blisko na działce) to w najgorszym wypadku zaświeci mi podświetlenie karnisza.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Do zasilania przekaźnika Wi-Fi wystarczy 230V w puszce łącznika - przewód fazowy i neutralny. Mam już chyba ze 20 takich przekaźników Wi-Fi. Tańsze są przekaźniki sterowane radiowo 433,92MHz ale jest to mniej wygodne.
    Czy da się mieć równocześnie działający taki przekaźnik i zwykły włącznik?
    Tak, żeby:
    - światło dało się włączyć i wyłączyć również wtedy, gdy przekaźnik nie działa,
    - przekaźnik działał niezależnie od pozycji włącznika?

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Mam wszystko na Arduino. Czasem się zawiesi i trzeba go zrestartować (zwykle przyczyną jest niestabilność zasilania).
    To nie jest dla mnie akceptowalne, nie zostawię rodziny z systemem sterowania światłem, który być może trzeba będzie w nocy restartować. Ale każdy ma inne potrzeby.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Mam wszystko na Arduino. Czasem się zawiesi i trzeba go zrestartować (zwykle przyczyną jest niestabilność zasilania).
    Mi się nigdy nie zawiesiło przez jakieś 3 lata. A zasilałem i zwykłą ładowarką USB (wtedy chodziło samodzielnie), i aktywnym hubem USB, i bezpośrednio z USB RPi.

  10. #10

    Domyślnie

    Posiadam obecnie włączniki ZigBee oraz WiFi na mieszkaniu. Działa to obecnie około 2-3 lat. Nie mam z tym żadnych problemów, poza jednym przypadkiem, w którym przekaźnik po prostu przestał działać w jednej puszce. Cenię sobie to rozwiązanie za niezależność względem jednostki centralnej - w razie awarii jednostki centralnej włączniki działają dalej manualnie. Gdy popsuje się jakiś włącznik WiFi lub ZigBee to przestaje działać tylko jeden punkt zasilający i w każdej chwili można go wymienić na zwykły. Nie jest to przejrzyste rozwiązanie, ale lepsze moim zdaniem od gwiazdy, gdzie awaria jednostki centralnej powoduje paraliż wszystkich elementów bezpośrednio sterowanych.
    Ostatnio edytowane przez CzarnyLewis ; 30-09-2021 o 15:07

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał CzarnyLewis Zobacz post
    Nie jest to przejrzyste rozwiązanie, ale lepsze moim zdaniem od gwiazdy, gdzie awaria jednostki centralnej powoduje paraliż wszystkich elementów bezpośrednio sterowanych.
    Jak jednostka centralna kosztuje 50zł co to za argument? Taniej a przy shieldzie i szybciej wymienić arduino niż jeden zepsuty włącznik. Z samą bramkę ZigBee zapłacisz tyle, co za 2 Arduino Mega. A włączniki po ile?
    Można mieć i dwa gotowce w zapasie z wgranym sketchem. I obsługiwać najtańszymi zwykłymi włącznikami. Dla mnie zaleta to brak napięcia we włącznikach (steruję zwarciem do masy - a w najgorszym wypadku puszczę tam 5 czy 12V jak zechcę jakiś czujnik czy przekaźnik schować). Nie przejmuję się, jak dzieci gaszą nie wycierając rąk.
    Radiowe rozwiązania to IMO wyjście awaryjne na coś, co nie zostało przewidziane wcześniej i nie pociągnęliśmy kabla.

  12. #12

    Domyślnie

    Jeżeli kiedyś mnie zabraknie, przyjdzie jakikolwiek elektryk i wymieni włącznik. Instalacja będzie działać dalej. Dlatego uznaje, iż w domu muszą być instalacje w których można wezwać serwisanta i on to naprawi - nie tylko właściciel. Obecnie w takiej formie mam wykonaną instalację automatyki w mieszkaniu i jestem z tego zadowolony. Rozumiem też, że każdy widzi to na swój sposób i ma inne priorytety co do działania takiego systemu.

    Jako alternatywę widzę jeszcze ewentualnie instalację w gwiazdę, w której zwykły włącznik ścienny monostabilny wyzwala przekaźnik bistabilny, który steruje układem wykonawczym. Jednostka centralna również by wyzwalała przekaźnik bistabilny. I w ten sposób też mamy układ zabezpieczony przed awarią jednostki z automatyką.

    Jeżeli chodzi o instalacje bezprzewodowe, jak najbardziej przewodowa jest "pewniejsza", jednak obecnie mam dużo włączników WiFi i ZigBee - nie sprawiają problemu.

    Obecnie jestem na etapie rozważań i wyciągnięcia wniosków na podstawie których wybiorę rozwiązanie. Jakie ono by jednak nie było wejścia/wyjścia będą potrzebne i aby nie odchodzić od tematu wątku wolałbym się nad tym skupić.
    Ostatnio edytowane przez CzarnyLewis ; 30-09-2021 o 18:05

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał CzarnyLewis Zobacz post
    Jeżeli kiedyś mnie zabraknie, przyjdzie jakikolwiek elektryk i wymieni włącznik. Instalacja będzie działać dalej.
    Albo i nie. Bo puszczanie L i N do włącznika to nie jest standardowa instalacja.

    Cytat Napisał CzarnyLewis Zobacz post
    Dlatego uznaje, iż w domu muszą być instalacje w których można wezwać serwisanta i on to naprawi - nie tylko właściciel.
    Zadrutowanie, żeby zwarcie do masy podawało masę na przekaźnik też jest banalnie proste, jak w okolicy nie będzie nikogo do banalnego ogarnięcia arduino gdzie zwarcie do masy zmienia stan na wyjściu.

    Cytat Napisał CzarnyLewis Zobacz post
    Jako alternatywę widzę jeszcze ewentualnie instalację w gwiazdę, w której zwykły włącznik ścienny monostabilny wyzwala przekaźnik bistabilny, który steruje układem wykonawczym. Jednostka centralna również by wyzwalała przekaźnik bistabilny. I w ten sposób też mamy układ zabezpieczony przed awarią jednostki z automatyką.
    Znasz bistabilne SSRy? Bo w układach z mechanicznym to najszybciej zepsuje się właśnie przekaźnik. Czy przed awarią przekaźnika zabezpieczasz się?

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Ja wdrażam układ oświetlenia jako gwiazda, sterowany włącznikami dzwonkowymi. Klawisze zwierają 5V i przekazują na wejście ESP8266 (przez ekspander MCP2017) jako klik, dwuklik itd. ESP załącza SSR który puszcza 230V na przekaźnik bistabilny dwutorowy Hager EPN520 (element wykonawczy) Drugi tor Hagera to kanał zwrotny z informacją dla ESP o włączeniu/wyłączeniu obwodu. ESP współpracuje z systemem Home Assistant który zapewnia zobrazowanie stanów, sterowanie zdalne poprzez aplikację, komendy głosowe, integrację z Google Home, Satel Integra oraz realizację automatyzacji i scenariuszy.
    ESP (z oprogramowaniem ESPhome) może działać lokalnie - sterowany tylko klawiszami. Przekaźniki mogą sterować nie tylko oświetleniem, ja zasilam nimi hydrofor i kilka obwodów gniazdek.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    593

    Domyślnie

    A ja przedstawie jeszcze inną stronę. U każdego liczy się cena i niezawodność no i prostota rozwiązania.
    Ze swojej strony polecam KNX, jak ktoś się zagłębi i pomyśli - to wcale drogo nie wyjdzie. A ma wszystko to co jest potrzebne.
    np. dla Rolet Hager TYA628A i TXB304 HAGER do tego dzwonkowe.
    No może nie będzie to takie tanie jak Arduino... ale ma swoje plusy. No i trzeba mieć magistrale. Integracja z innymi systemami, rozbudowa, serwisowanie, niezawodność, trwałość. To są atuty knx.
    Można też poszukać na ebay.de i coś taniego da się złowić

  16. #16

    Domyślnie

    Akurat TYA628A i niedrogo się mocno kłóci. I nikomu bym go nie polecił za genialne rozwiązanie pozwalające sterować automatycznie albo manualnie, ale nie jednocześnie na oba sposoby.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    wcale drogo nie wyjdzie. A ma wszystko to co jest potrzebne.
    np. dla Rolet Hager TYA628A
    https://www.hager.pl/katalog-produkt...28a/320409.htm

    Dwa koła? To ma być niedrogo? To mnie praktycznie cała automatyka tyle kosztowała - RPI, Arduino x 4, tony czujek (w tym CO2, PM, BME, tlenku węgla), złączek, wemosów i innych ESP, tona drobiazgów. Z czego znaczna część leży w szufladzie na zapas czy do realizacji.

    Czujniki temperatury, wilgotności, Arduino 138,31
    Arduino Mega, 5x8 moduły przekaźników SSR, kabelki 196,36
    Step-down z 12V 10,04
    4 przekaźniki SSR-40DA 49,51
    Broadlink RM mini 41,79
    Zasilacz 12V 60W 90,84
    Raspberry Pi 3 177,489
    2 karty pamięci 16GB 63,98
    Pęseta do elektroniki 5,98
    Płytki prototypowe 9,23
    Patch Panel 58,6
    10 przekaźników SSR-40DA 119,47
    Raspberry Pi 2 / 3 model b GPIO Extension Board Multifunction GPIO 13,6
    Moduły RS485 5szt 5,53
    5pcs NRF24L01 NRF24L01+ Wireless Module 2.4G 12,56
    Arduino mini Funduino 14,81
    Czujniki, 10pcs,DALLAS DS18B20 19,58
    Dwa metalowe kontaktrony (furtka i brama) 38,03
    Czujniki, 10pcs,DALLAS DS18B20 16,36
    Złączki do wymiany w modułach SSR 28,85
    Watomierz x4 do arduino, termostat, WeMos, StepDown 300w 113,48
    Czujniki PIR i CO 20,24
    Szybkozłączki do skrętki itp.. 37,76
    PCF8575 IIC I2C I/O x2 13,48
    CP23017 Serial Interface Module IIC I2C SPI MCP23S17 Bidirectional 16-Bit I/O x2 8,78
    Nylonowe dystanse i śrubki do elektroniki po 100szt 13,21
    Linka 1x1,5 w trzech kolorach po 5m, folia stretch 37,5027
    Moduł dotykowy do Arduino – 30szt 13,32
    Optoizolator czterokanałowy x2 7,04
    WeMOS Mega + WiFi R3 ATmega2560 + ESP8266 USB-TTL For Arduino Mega NodeMCU 45,9
    Czujnik tlenku węgla 33,67
    ESP01 3szt, programator ESP, podwójne moduły przekaźnikowe 3szt 33,74
    Zasilacz 230V-5V 3szt. 17,52
    AMS1117 4.5V - 7V Turn 3.3V DC-DC Step Down 4szt 3,05
    USB to ESP8266 ESP-01 Wi-Fi Adapter Module w/ CH340G Driver 6,2
    BME280 7szt 73,92
    MH-Z19 Czujnik CO2 67,55
    ESP8266 ESP D1 mini 5szt 39,04
    TCA9548A 1-to-8 way I2C 8-channel multi-channel expansion board IIC module development board 2szt 9,13
    DC-DC Step Down Power Supply 2szt 4,71
    10pcs/lot LD1117V33 LD1117 LDO Voltage Regulators 3.3V 8,55
    Solar Panel l 5V 60mA Sun Cell 2x2szt 13,65
    Battery holder 18650 4szt 6,28
    Baterie 18650 6szt 44,92
    Czujnik światła GY-302 2szt 5,59
    I2C wyświetlacz 128x64 1,3 cala 2szt 23,11
    I2C wyświetlacz 240*240 SPI 2szt 19,28
    Arduino mini, Czujnik radarowy obecności, Czujnik światła, USB charging/discharging module 55,8
    USB 5V step up module 10szt 9,71
    Czujnik ruchu, moduł powerbank 1,25
    Wemos z antenką 17,3
    0,96’ OLED x4 28,8
    BME 280 5szt 44,54
    Czujniki smogu x2, Wemos x3 itp.. 47,54

  18. #18

    Domyślnie

    Pewnie, że 2k, bo każdy przecież kupuje hagera po cenach katalogowych

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    593

    Domyślnie

    nie będę się kłócić, że taniutko. Nawet jak kupisz w cenach dla wykonawcy i tak wyjdzie ponad tyś. Ale pozmieniali politykę cen i teraz nie wiem jak jest.
    No ale Arduino do sterowania domem nie wybrał bym nawet gdyby za darmo było. Tym można się pobawić, zrobić sterowanie domkiem dla dzieci, ale żeby zarządzać domem to... chyba, że jesteś sam bez żony i dzieci.

    Wszyscy tylko o rozwiązaniach alternatywnych dla KNX, a ono wcale nie jest jakieś takie znacznie droższe, a tym bardziej gorsze. Potencjalni zainteresowani automatyką niech sami sobie oceniają czy drogo czy tanio.
    Agb, na pewno zna tańsze alternatywy KNX, a Kaizen ma jedyne słuszne rozwiązanie - wszystko inne to błąd.

  20. #20

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że każdy ma swój indywidualny na to pogląd. Dla kogoś ważna jest tylko cena, dla innego sprawdzony system którym opiekuje się serwis. Tych dwóch rzeczy nie pogodzimy bo jedni mogą zainwestować swój czas w "swój" system, a inni wolą o tym nie myśleć i zapłacić za spokój. Oczywiście pojawi się jeszcze strona, która powie "po co to wszystko?", kiedy ktoś sam woli podejść do ściany i coś włączyć/wyłączyć. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, ale też każdy ma inne preferencje i wymagania.

    Dlatego prosiłbym jeszcze o jakieś sugestie dotyczące sterowania wejściami/wyjściami z poziomu serwera NAS. Z mojej strony dodam, iż skłaniam się obecnie do Modbusa TCP (serwer na NAS-ie) + dodatkowo bramka Modbus TCP<-> Modbus RTU, ponieważ dużo pomp ciepła, klimatyzatorów etc. opiera się na RS485. W ten sposób mam do wyboru duży wachlarz modułów Modbus wejściowo-wyjściowych zarówno pod złącze Ethernet jak i RS485.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony