dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 30
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał CzarnyLewis Zobacz post
    Z mojej strony dodam, iż skłaniam się obecnie do Modbusa TCP (serwer na NAS-ie)
    Znaczy w dokerze? Rozpoznaj temat - bo doinstalowanie dodatków może być mocno utrudnione.

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Znaczy w dokerze? Rozpoznaj temat - bo doinstalowanie dodatków może być mocno utrudnione.
    Być może trochę niefortunnie się wyraziłem. Modbus TCP jest obsługiwany przez dodatki w większości darmowych systemów (HA, OH, Domoticz). Wcześniej korzystałem z Raspberry, teraz korzystam z Docker-a i do tej pory wszystkie wtyczki działają - obecnie korzystam z ioBroker-a (wcześniej z Domoticz-a i HA). Teraz chcę kupić dla testu jakiś moduł modbus-owy i sprawdzić jak działa to w praktyce. Tak jak mówisz, przed podjęciem decyzji sprawdzę to.

  3. #23

    Domyślnie

    Problemy się mogą pojawić jak zaczniesz uprawiać jakieś druciarstwo. Po ethernecie nie powinno być problemów.

  4. #24
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    644

    Domyślnie

    Cytat Napisał CzarnyLewis Zobacz post
    Wydaje mi się, że każdy ma swój indywidualny na to pogląd. Dla kogoś ważna jest tylko cena, dla innego sprawdzony system którym opiekuje się serwis. Tych dwóch rzeczy nie pogodzimy bo jedni mogą zainwestować swój czas w "swój" system, a inni wolą o tym nie myśleć i zapłacić za spokój. Oczywiście pojawi się jeszcze strona, która powie "po co to wszystko?", kiedy ktoś sam woli podejść do ściany i coś włączyć/wyłączyć. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, ale też każdy ma inne preferencje i wymagania.

    Dlatego prosiłbym jeszcze o jakieś sugestie dotyczące sterowania wejściami/wyjściami z poziomu serwera NAS. Z mojej strony dodam, iż skłaniam się obecnie do Modbusa TCP (serwer na NAS-ie) + dodatkowo bramka Modbus TCP<-> Modbus RTU, ponieważ dużo pomp ciepła, klimatyzatorów etc. opiera się na RS485. W ten sposób mam do wyboru duży wachlarz modułów Modbus wejściowo-wyjściowych zarówno pod złącze Ethernet jak i RS485.
    Pewnie, masz rację. Ale sterowanie klimatyzatorem jest jeszcze po LAN/WIFI(więcej) lub podczerwień(chyba wszystkie) tak jak pilot.
    Wiele systestemów też ma taką opcję.
    Sam jestem aktualnie na integracji z Modbus, liczniki, sterowanie cwu z poziomem napełnienia zbiornika (ale chyba będę musiał 1-wire dorzucić). Fronius po modbus powinien ładnie się integrować, ale aktualnie jestem na etapie "powinien"

  5. #25

    Domyślnie

    U mnie HA chodzi na thin cliencie HP T620 kupionym za 150 zł. Wciąga to jakieś 8W i działa niezawodnie od 2 lat. Rok temu myślałem o przerzuceniu na NASa, ale musiałbym zmienić obecny, a nie widzę potrzeby wydawania kasy, skoro obecny śmiga. Poza tym czytałem o problemach z USB przy restartach na QNAPie, więc wolę mieć święty spokój. Jak działa, to nie ruszam. Zresztą, przy PV na dachu, to te 8W 24h/365 mnie nie boli. Fakt, wydałem więcej niż Kaizen (dobiłem do 3,5 kpln). Tak się kończy wrzucanie Shelly do każdego kontaktu
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  6. #26
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar TomekWaw
    Zarejestrowany
    Apr 2020
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    158

    Domyślnie

    CzarnyLewis,
    Modbus - ze względu na swoją architekturę master/slave bądź client/server - nie nadaje się do wejść wymagających komunikacji typu near-real-time, np. styczniki ("włączniki światła"), czujki ruchu, itp.
    ioBroker jest bardzo okej, używam intensywnie od dawna. I też w dockerze, tylko że w na RPi i trybie host (a nie bridge), bo mam adaptery, które musza odbierać broadcasty. Adaptery które mogą sprawiać problem w trybie bridge to m.in. Harmony, Homebridge, itp. Uruchamianie dockera w trybie host na NASie może być jednak problematyczne, bo niektóre porty mogą się dublować i powodować konflikty.

    Co do taniej automatyki, to wiem że istnieją działające domy na Arduino.
    Nawet ostatnio widziałem taki dom na OLX:
    https://www.olx.pl/d/oferta/makieta-...9-IDLeN36.html

    Przy okazji gorąco pozdrawiam osoby, które robią sobie sterowanie na 5V.
    Zapiszcie sobie na wszelki wypadek numer do Ghost Busters
    Ostatnio edytowane przez TomekWaw ; 02-10-2021 o 18:57

  7. #27
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    Cytat Napisał TomekWaw Zobacz post
    CzarnyLewis,
    Modbus - ze względu na swoją architekturę master/slave bądź client/server - nie nadaje się do wejść wymagających komunikacji typu near-real-time, np. styczniki ("włączniki światła"), czujki ruchu, itp.
    To dobrze, że o tym wcześniej nie wiedziałem - zrobiłem tak i działa bez zarzutu
    Opóźnienia są niezauważalne.

  8. #28

    Domyślnie

    Ja też planuję system w którym chcę wykorzystać moduły, które obsługują protokół Modbus, z tym że interfejsem będzie RS-485, więc Modbus RTU. Jednostką centralną będzie komputer przemysłowy oparty na Raspberry CM3/CM4. Mój system nie będzie bardzo rozbudowany, więc planuję wykorzystać wbudowane I/O oraz kilka modułów I/O po RS-485. Na razie rozglądam się za modułami. Interesują mnie tylko profesjonale moduły. Jak widzę czasami chińskie wynalazki, to włos się na głowie jeży. Może możecie coś polecić? Póki co to z znalazłem moduły Advantech.

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elektrolot Zobacz post
    Ja też planuję system w którym chcę wykorzystać moduły, które obsługują protokół Modbus, z tym że interfejsem będzie RS-485, więc Modbus RTU. Jednostką centralną będzie komputer przemysłowy oparty na Raspberry CM3/CM4. Mój system nie będzie bardzo rozbudowany, więc planuję wykorzystać wbudowane I/O oraz kilka modułów I/O po RS-485. Na razie rozglądam się za modułami. Interesują mnie tylko profesjonale moduły. Jak widzę czasami chińskie wynalazki, to włos się na głowie jeży. Może możecie coś polecić? Póki co to z znalazłem moduły Advantech.

    A słyszałeś o takich markach jak ADFweb, Neousys Technology?

  10. #30
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Apacer
    Zarejestrowany
    Mar 2019
    Skąd
    Polkowice
    Kod pocztowy
    59-101
    Posty
    418

    Domyślnie

    BoneIO aktualnie jedno z lepszych amatorskich rozwiązań przy zastosowaniu domoticza/HA
    https://www.youtube.com/user/exacopl

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony