dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Temat: Vitodens 200-W B2HA a obsługa pompy CO za sprzęgłem

  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    grzmac

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-105
    Posty
    27

    Domyślnie Vitodens 200-W B2HA a obsługa pompy CO za sprzęgłem

    Mam kocioł 200-W B2HA z 2014r, sterowanie pogodowe, z zestawem uzupełniającym H1, do którego podłączona jest pompa cyrkulacyjna CO za sprzęgłem hydraulicznym (kodowanie 53:1). Układ ze sprzęgłem hydraulicznym, 100% ogrzewanie podłogowe.

    Jako że ceny energii idą w górę, zacząłem się zastanawiać, co można zrobić, by ograniczyć jej zużycie.
    Przyjrzałem się działaniu pompy CO i stwierdziłem, że w zasadzie, przy wyższych temperaturach zewnętrznych, przez większą część doby pompuje zimną wodę. Pompa cyrkulacyjna CO za sprzęgłem to jakby nie patrzyć średnio 50W, czyli 1kWh/24h.

    Zacząłem patrzeć na możliwe ustawienia i znalazłem kod 51 ustawiony na 0, czyli "wewnętrzna pompa obiegowa jest zawsze włączona przy zapotrzebowaniu na ciepło". Zmieniłem to ustawienie na 1, czyli "wewnętrzna pompa obiegowa jest włączana przy zapotrzebowaniu na ciepło, gdy palnik pracuje. Pompa jest wyłączana z czasem dobiegu".
    Pomyślałem - super, nie będę mielił zimnej wody

    I tu mam pytania:

    1. Czy ten czas dobiegu jest gdzieś ustawiany? Bo nie byłoby dobrze, jakby był ustawiony na 0 (chciałbym tylko sprawdzić...)

    2. Okazuje się, że pomimo wyłączenia pompy wewnętrznej, pompa cyrkulacyjna CO za sprzęgłem, sterowana z zestawu uzupełniającego, dalej pracuje non stop (tzn. wyłącza się tylko w czasie podgrzewu CWU). Czy można cos z tym zrobić, tzn. jakimś parametrem wymusić jej zatrzymanie podobnie jak pompę wewnętrzną? Bo, co by nie mówić, to ona jest znacznie większym konsumentem energii niż ta wewnętrzna.
    Mogę nią, w zasadzie, sterować nią z systemu automatyki domowej na podstawie stanu palnika kotła (mam połączenie poprzez optolink bezpośrednio z kotłem), tylko wydaje mi się pewniejsze i bezpieczniejsze by to sterowanie szło prosto z kotła.

    3. Kodowanie obieg grzewczy A5 (domyślnie A5:5 czyli na gdy na zewnątrz jest cieplej o 1K od zadanej wewnętrznej to wyłączam ogrzewanie).
    Wydaje mi się, że to ustawienie jest dla mojego domu nieprawidłowe.
    Ze względu na system wentylacji wymuszonej z rekuperacją jest wewnątrz ciepło i przyjemnie co najmniej do 15C.
    Jeżeli wartość zadana jest ustawiona na sterowniku Vitotronic na 23C, to jak rozumiem prawidłowym ustawieniem jest -8K, czyli A5:14?


    Z góry dziękuje za pomoc

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    ad.1 wybieg pompy jest zdefiiniowany na stałe
    ad.2 w przyapdku ogrzewania pogodowego instalacja powinna dostarczać do pomieszczenia dokładnie tyle ciepła ile w danej chwili potrzeba zatem pompa na obiegu musi pracować cały czas przez 24h/dobe przez cały sezon grzewczy. W przyapdku pompy kotłowej jest możliowść ustawienia wybiegu gdyż dopuszczamy że będzie zainstalowany np bufor magazynujący ciepło. W tym przypadku po wygaszeniu palnika pompa powinna "wypchnąć" ciepło zakumulowane w wymienniku a potem się zatrzymać.
    ad.3 automatyka kotła pozwala ustawić granicną temperaturę zewnętrzną po przekroczeniu której kocioł przechodzi w tryb lato.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    grzmac

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-105
    Posty
    27

    Domyślnie

    ad.1 OK

    ad.2 technicznie zrozumiałe i ma sens, czyli w zasadzie odpowiednie ustawienie A5 załatwia sprawę
    Choć nie wiem, czy pompowanie non-stop gdy woda ma 20C ma sens...
    Pokombinuję

    ad.3 OK

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzmac Zobacz post
    ad.1 OK

    ad.2 technicznie zrozumiałe i ma sens, czyli w zasadzie odpowiednie ustawienie A5 załatwia sprawę
    Choć nie wiem, czy pompowanie non-stop gdy woda ma 20C ma sens...
    Pokombinuję

    ad.3 OK
    Pompowanie "zimnej" wody nie ma sensu. Pytanie czemu woda jest zimna. Zgodnie z ideą ogrzewania pogodowego w grzejnikach/podłogówce powinna być ciepła woda przezs 24/h na dobę przez cały sezon. Oczywiście jak na zewnątrz jest cieplej to woda instalcjyjna powinna byc ledwo letnia a jak jest mróz to ciepła/goraca (oczywiście w zalezności od zaprojektowanego ukladu).
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    grzmac

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-105
    Posty
    27

    Domyślnie

    No i tu właśnie spotyka się teoria z praktyką, i niestety rozbija się o twardą rzeczywistość.

    Woda jest zimna, bo zapotrzebowanie domu na ciepło jest dużo niższe niż minimalna wydajność kotła.
    Np przez ostatnie 24h kocioł grzał na minimum mocy przez 4h...
    Póki temp zewn nie spadnie do ok 4C to tak będzie, że pracuje z dużymi przerwami.
    No niestety, w 2014r nie było kotłów z mniejszą mocą minimalną niż 3,6kW - a w domu dodatkowo jest jeszcze wentylacja z rekuperacją,
    więc sporo energii jest odzyskiwane (kiedyś próbowałem to policzyć i wyszło mi że w najkorzystniejszym momencie ok 3,5kW - ale może zrobiłem jakiś błąd)

    Dyskutowaliśmy to ze sobą 2 lata temu
    Wtedy rozwiązaliśmy problem taktowania kotła.

    ad.2 skoro pompa cyrkulacyjna CO za sprzęgłem ma pracować non-stop, to czemu kocioł ją wyłącza przy podgrzewie CWU?
    I jak by było bez dodatkowej pompy? Rozumiem, że praca pompy wewnętrznej nie uległa by zmianie? Czyli bez palnika byłaby wyłączona...
    Ergo, coś nie tak z argumentacją, że ta dodatkowa ma pracować non-stop... Chyba...

    Obraz sytuacji na wykresach pomiarów tu:
    https://photos.app.goo.gl/6VCUwZmrommmxK4y5
    Ostatnio edytowane przez grzmac ; 29-09-2021 o 12:40

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Owszem kocioł ma moc minimalną i w pewnym momencie zaczyna taktować ale jest sprzęgło które jest formą bufora i po stronie instalacji temperatura nie powinna spadać do temp otoczenia.
    To jest tzw ekonomiczna, podobnie jest na obiegach grzewczych z mieszaczami. Jeśłi mieszacz jest zamknięty przez określony czas i niema dopływu ciepła to wtedy pompa obiegowa na tym obiegu też jest zatrzymywana.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony