dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 9
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 180
  1. #41
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Cytat:... Dlaczego Polak ma zmienną stopę procentową a Niemiec stałą? Koniec cytatu.

    Pardon że się wtrącam, lecz nie zauważyłem aby za plecami naszych tuzów ekonomii stali jacyś Niemcy z wyrobem Herr Schmeissera i lufami celowali w ich czaszki. Jeśli zaś do swoich posunięć, oops - decyzji brzemiennych w skutki dla Narodu Polskiego (zakładając optymistycznie, że zgraja zamieszkująca okoliczne lasy zasługuje na tę dumną nazwę); jeśli decydentów "przekonano ekonomicznie" ( choć na razie brak dowodów ), to się chyba nazywa Targowica i to już przerabialiśmy. Nieprawdaż? Zapadły później jakieś postanowienia, przy których "wieczna infamia, konfiskata majątków i utrata wszystkich urzędów" były jak pomachanie pa,pa,pa. Lecz jak widać lud historię zna słabo...

  2. #42
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Nie Arturo, nie każdy musi się znać na ekonomii. Ludzie, którzy brali kredyty ze zmienną stopą to fryzjerzy, hydraulicy, piekarze... po prostu normalni ludzie. To system, państwo polskie przymusiło ich aby wziąć kredyt ze zmienną stopą bo innych kredytów nie było.

    I aby było jasne - ja swój kredyt będę spokojnie spłacał nawet gdy rata będzie x3 bo gdy go zaciągałem to rata była poniżej 20% moich zarobków a teraz to nawet nie jest 10%.

    Ale tu nie chodzi o mnie. Ale o ludzi o Polskę i Polaków. Ile ma być rozbiorów naszego kraju? Przecież to oczywiste, że teraz nie ma wojny bo się ona nie opłaca tylko chcą z Polski zrobić podległy naród. Dlaczego Polak ma zmienną stopę procentową a Niemiec stałą? Nie zastanawia Cię to?

    Znowu nas wydymali bez mydła.
    Kto Cię wydymal bo nie rozumiem tego wogole ?
    Czy faktycznie ktoś komuś kazał brać kredyty ?
    Czy biorący kredyt nie pomyślał, że kurs franka może wystrzelić w górę a raczej tak PLN się obniżyć ? Niestety ten ktoś nie pomyślał.
    Czy ktoś pomyślał, że podnoszenie stóp procentowych to jest narzędzie do walki z wysoką inflacja ?
    Nie niestety nikt nie pomyślał a wszyscy o tym mówili, że rozdawnictwo PIS skończy się katastrofą gospodarczą bo Polski nie stać na 500+,13,14 emerytury, był to drukowany pusty pieniądz jednak większość tych "mądrych" zagłosowała na PIS.
    Jak to mówią, czemus biedny, boś głupii...
    I głupie ludzie nabrali kredytów po same pachy na 0% a w swojej głupocie myśleli, że 0% będzie jeszcze przez 30 lat...
    Ja o tym pisałem już kilka ładnych miechów temu.

    I na koniec pytanie, dlaczego Niemiec ma EURO a Polak PLN ?
    Z tego samego powodu co zmienne stopy procentowe...
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 13-12-2021 o 19:35

  3. #43
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.606
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Dlaczego Polak ma zmienną stopę procentową a Niemiec stałą? Nie zastanawia Cię to?
    .
    Dlatego, że jeszcze w 2000roku inflacja była dwucyfrowa, w Niemczech przez ten czas wahała się pomiędzy 2.3 i -1.7, dopiero teraz przekroczyła 5% (w Polsce już 8%)
    Dlatego, że Polska nie leży w strefie euro
    i co jest tego konsekwencją - polski złoty jest bardziej podatny na ataki spekulacyjne.

    Więc nie twórz spiskowych teorii dziejów, bo o ile wiem, w Polsce jest jeszcze parę banków z przewaga polskiego kapitału i one tez jakoś nie oferują stałej stopy.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  4. #44
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Dlatego, że jeszcze w 2000roku inflacja była dwucyfrowa, w Niemczech przez ten czas wahała się pomiędzy 2.3 i -1.7, dopiero teraz przekroczyła 5% (w Polsce już 8%)
    Dlatego, że Polska nie leży w strefie euro
    i co jest tego konsekwencją - polski złoty jest bardziej podatny na ataki spekulacyjne.

    Więc nie twórz spiskowych teorii dziejów, bo o ile wiem, w Polsce jest jeszcze parę banków z przewaga polskiego kapitału i one tez jakoś nie oferują stałej stopy.
    Jest wiele czynników wpływających na powstanie, ograniczenie lub wręcz likwidację zjawiska inflacji/deflacji. Przyjmując, że NBP nigdy nie był niezależnym organem i nie wykonywał swojego głównego obowiązku (vide art. 227 Konstytucji oraz art. 3 ustawy o NBP), to władza polityczna ma decydujący wpływ na ww. czynniki kształtujące trendy inflacyjne/deflacyjne.

    Jeśli nawet przyjąć, że przy inflacji powyżej 10% "nie można" (zapoznaj się proszę z prawem hipotecznym w USA) dawać kredytów ze stałym oprocentowaniem, to dlaczego nie odniesiesz się do ostatnich 20 lat. Od lat 90' przyjęte przez elity polityczne regulacje dla sektora finansowego, zwłaszcza bankowego przywodziły na myśl raczej kolonie w Afryce, a nie silne państwo, dbające o swoich obywateli. Przypomnę, że przez prawie 20 lat banki mogły same sobie wystawiać tytuły egzekucyjne i skutecznie prowadzić egzekucję.

    Wracając do tematu - kredytu z stałym oprocentowaniem powinny być normą, tak samo standardem powinna być możliwość przekazania nieruchomości bankowy i zwolnienia się z zobowiązania kredytowego. Wymaga to jednak przeciwstawienia się najsilniejszemu lobby w Polsce (ZBP), jak i pewnie na świecie... Wprowadzenie podatku bankowego pokazało, że władza "umie grać", choć w mojej opinii za zarzucenia tematu kredytów frankowych. Pozytywnie należy ocenić nową wersję Rekomendacji S, choć spóźniona i zbyt łagodna.

    Kolejną sprawą jest to, że nie znalazłem oferty kredytu z oprocentowaniem stałym. Wy znaleźliście? Znalazłem 3 banki, które udzielają kredyty z oprocentowaniem "stałym na 5 lat". Dodając do tego koszt +15-25% do porównywalnej oferty z oproc. zmiennym, to czy warto? Wątpię...
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  5. #45
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Minęło trochę czasu i widać, że miałem rację...
    Z czym? Masz jakąś symulację w arkuszu?

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Posiadam kredyt w PLN ze zmienną stopą i zostało mi jeszcze ponad 17 lat spłaty.
    [...]
    Obecny kredyt jest z marżą 1,7% + wibor 3M. Gdy został zaciągnięty oprocentowanie wynosiło około 4% (dokładnie nie pamiętam). Teraz gdy to pisze 1,92%.
    Na chwile obecną w jednym z banków można starać się o kredyt z stałym oprocentowaniem w wysokości 3,7% przez okres 7 lat. Potem oprocentowanie będzie wyliczane marża banku + wibor 3m.
    Przy refinansowaniu musiałbym zapłacić dodatkowo 1% prowizji.
    Jakie masz teraz oprocentowanie? Dobiło do tych dawnych 4%?

    Zakładając, że masz 200K zł kredytu na 17 lat to
    -@4% starego kredytu płaciłbyś ratę 1352,79zł/mies
    - @3,7% płaciłbyś ratę 1322,3zł/mies

    Oszczędzasz miesięcznie 30,49zł co przez 7 lat dałoby 2561,16 zł oszczędności. Są tylko trzy ale:
    1. 1% prowizji przy zmianie to 2 000 zł - więc raptem 561 zł jesteś "do przodu"
    2. przez kolejne 10 lat będziesz płacił drożej, niż na starych zasadach
    3. nie uwzględnia to zmiany wartości pieniądza w czasie. Te 2K zł prowizji które musiałbyś zapłacić na starcie są więcej warte, niż 2 000 zł rozłożone na 17 lat. A różnica jest tym większa, im wyższa inflacja.

    Ten p. 3 można policzyć inaczej - doliczyć do kwoty kredytu. Wtedy porównujemy ratę "po staremu"
    -@4% od 200 000 zł starego kredytu płaciłbyś ratę 1352,79zł/mies
    z ratą po nowemu:
    - @3,7% od 202 000 zł nowego kredytu 1 336 zł.

    Czyli już oszczędzasz 1410 zł przez siedem lat. A przez następne 10 lat byś dopłacał do interesu przez wyższą marżę i wyższą kwotę kapitału przez doliczenie do niego prowizji.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 14-12-2021 o 14:14

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Kto Cię wydymal bo nie rozumiem tego wogole ?
    Czy faktycznie ktoś komuś kazał brać kredyty ?
    Ja tu nie o sobie. Ty wolisz wszystkich ludzi mieć za debilów a ja uważam, że każdy ma inny talent. Jestem cos wspaniałego ugotuje, drugi zagra, trzeci coś naprawi a czwarty zna się na ekonomi.

    Odradzam Ci myślenie typu, że wszyscy są głupi bo udali się ubrać w kredyty. Nie każdy musi się znać na ekonomii, ludzie często kierują się emocjami a nie rozumem podczas dokonywania swoich wyborów. To właśnie od rządu zależy czy będzie można wziąć kredyt ze stała stopą czy przeliczany w CHF ze zmienną czy w PLN ze zmienną.

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Dlatego, że Polska nie leży w strefie euro
    i co jest tego konsekwencją - polski złoty jest bardziej podatny na ataki spekulacyjne.

    Więc nie twórz spiskowych teorii dziejów
    No widzisz a ja jako prosty polski chłop uważam, że to jest dobre dla naszego kraju, że nie mamy wspólnej waluty (oczywiście PiS wszystko robi aby tego pożałować).



    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Z czym? Masz jakąś symulację w arkuszu? Jakie masz teraz oprocentowanie? Dobiło do tych dawnych 4%?
    Tak, gdy wibor 3m się zaaktaualizuje w banku to będę więcej płacił rat niż zmieniając 2 mc temu kredyt na stałą stopę.

    Keizen zrobię i pokazę Ci wyliczenia jak jeszcze stopy trochę wzrosną bo dopiero minął krótki czas i na to za wcześnie.

  7. #47
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.606
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post

    No widzisz a ja jako prosty polski chłop uważam, że to jest dobre dla naszego kraju, że nie mamy wspólnej waluty (oczywiście PiS wszystko robi aby tego pożałować).

    .
    A możesz sobie tak uważać, ale jednocześnie nie dziw się, że nie ma kredytów hipotecznych ze stałym oprocentowaniem.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  8. #48
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Odradzam Ci myślenie typu, że wszyscy są głupi bo udali się ubrać w kredyty. Nie każdy musi się znać na ekonomii, ludzie często kierują się emocjami a nie rozumem podczas dokonywania swoich wyborów. To właśnie od rządu zależy czy będzie można wziąć kredyt ze stała stopą czy przeliczany w CHF ze zmienną czy w PLN ze zmienną.
    .
    Ja myślę, że nie żyjemy w państwie debili czy ,że dzieci z przedszkola biorą kredyt na inwestycje życia jaką jest kupno mieszkania czy budowa domu.
    Myślę również, że nie żyjemy wśród ciemnogrodu, który patrzy ślepo lub chce być prowadzony za rączkę przez rządzących,chociaż te 30% w Polsce o czymś świadczą..
    To od dorosłych ludzi a nie od nikogo więcej zależy czy wezmą kredyt, jaki kredyt,z jakim oprocentowaniem czy warunkami kredytu.
    Jak ktoś bierze kredyt tylko i wyłącznie pod wpływem emocji, bez zastanowienia się czy zdoła spłacić go jak przyjdą ciężkie czasy to dla mnie idiotą.
    Podobnie ma się sprawa ze wszystkim, płodzeniem dzieci, nauką lub jej brakiem, kradzieżą, oszustwem itp.
    Każda decyzja jest a przynajmniej powinna być podyktowana przemyśleniem, kto tego nie robi to tylko do siebie musi mieć pretensję.
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 18-12-2021 o 14:27

  9. #49
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Obaj macie rację.
    Pacta sunt servanda i volenti non fit iniuria
    Z drugiej strony prawie nie istnieją osoby, którym udało się odseparować od emocji (stoicy). Nie sosób nie zauważyć, że emocje, czy reklama albo nierzetelne informacje wpływają na to jakie decyzje są podejmowane przez jednostki.
    Po to jest to forum, by przez dzielenie się swoim doświadczeniem i wiedzą pomóc innym łatwiej podjąć świadomą decyzję.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  10. #50
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Obaj macie rację.
    Pacta sunt servanda i volenti non fit iniuria
    Z drugiej strony prawie nie istnieją osoby, którym udało się odseparować od emocji (stoicy). Nie sosób nie zauważyć, że emocje, czy reklama albo nierzetelne informacje wpływają na to jakie decyzje są podejmowane przez jednostki.
    Po to jest to forum, by przez dzielenie się swoim doświadczeniem i wiedzą pomóc innym łatwiej podjąć świadomą decyzję.
    Owszem, ale to powinny być pozytywne ale przemyślane emocje
    Decyzja o budowie domu przyszła po 5 latach od pierwszego zaiskrzenia w mojej głowie bo żona była "na nie" od zawsze
    Podobnie jak decyzja o kupnie działki, dwa lata szukaliśmy tej "naj" czyli dopiero po 7 latach od mojego pomysłu zaczęliśmy budowę.
    I to z kredytem na 100% inwestycji czyli tak w działkę jak i na budowę domu.
    Czyli co dwie głowy to nie jedna a przez to od 9 lat cieszymy się bezstresowym mieszkaniem w domu na wsi
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 18-12-2021 o 15:56

  11. #51
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Gdybym dziś szukał kredytu, stawiałbym na stałe oprocentowanie. Przeliczyłbym ile miesięcznie ten spokój kosztuje.

    Mam kredyt w CHF i skorzystałem z opcji mediacji. Dylematów było kilka :

    - ugoda czy droga sadowa
    - ugoda - oprocentowanie zmienne czy stałe przez 5 lat
    - ugoda oprocentowanie stałe czy spłata kredytu

    Efekt to podpisanie ugody i spłata kredytu.

    Jak brałem kredyt, to zakładałem najgorsze sytuacje i starałem się aby wysokość raty była mniejsza od czynsz i opłat związanych z wynajmem.
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  12. #52

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Ja myślę, że nie żyjemy w państwie debili czy ,że dzieci z przedszkola biorą kredyt na inwestycje życia jaką jest kupno mieszkania czy budowa domu.
    Myślę również, że nie żyjemy wśród ciemnogrodu, który patrzy ślepo lub chce być prowadzony za rączkę przez rządzących
    Większość ludzi akurat chce być ślepo prowadzonych przez rządzących. Myślę, że rzadko wybory wygrywają partie, które są za tym aby ludzie w większym stopniu mieli wpływ na swoją rzeczywistość.

    Gdy ja coś rysuje to wygląda to na dzieło rąk 5 latka. Natomiast programowania komputerów nauczyłem się sam.
    Pewnie ten, któremu dobrze idzie rysunek miałby duży problem nauczyć się programowania komputerów.
    Uważam, że ten co źle rysuje nie jest głupi i ten co nie potrafi zaprogramować komputera - też nie jest głupi. Każdy jest inny. Jako ludzie potrzebujemy sztuki, muzyki, miłości, rozrywki, dobrego jedzenia itd. i ludzie, którzy to dostarczają nie są gorsi od np. matematyków, ekonomistów (ludzi bardziej zaradnych finansowo). Moim zdaniem to Państwo powinno chronić swoich obywateli przed zawieraniem niekorzystnych umów.
    Prawda jest taka, że nie ma górnej granicy raty kredytu przy zmiennej stawce Wibor. Rata może wynosić 1tyś zł, 2 tyś zł... 50tyś, 1mln, 1mld - nie ma górnej granicy. Czy to jest uczciwa umowa?

  13. #53
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Moim zdaniem to Państwo powinno chronić swoich obywateli przed zawieraniem niekorzystnych umów.
    I takim sposobem Messi musiał opuścić ukochaną Barcelonę. Bo państwo nie pozwoliło mu podpisać niekorzystnej finansowo umowy chociaż bardzo tego chciał (jak ktoś nie wie o co poszło, to tutaj wyjaśnienie)

  14. #54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    I takim sposobem Messi musiał opuścić ukochaną Barcelonę. Bo państwo nie pozwoliło mu podpisać niekorzystnej finansowo umowy chociaż bardzo tego chciał (jak ktoś nie wie o co poszło, to tutaj wyjaśnienie)
    Nie wiem o co chodzi z Messi, ale raczej w jego wypadku umowa była korzystna.

    Ja piszę o umowach niekorzystnych i zwyczajnie niesprawiedliwych.

    Bank prawie nie ponosi ryzyka, generuje kasę z powietrza na kredyt - to są wirtualne pieniądze. Ma zabezpieczenie na hipotece nieruchomości i w ubezpieczaniu na życie klienta. Oczywiście na wypadek sprawy w sądzie ma znakomitych dobrze popłacanych prawników.

    A obywatel aby kupić mieszkanie w Polsce na kredyt MUSI zgodzić się na pożyczkę, której górny limit raty nie ma limitu.

    Czy to jest uczciwe, że jednej strony jest bank, który prawie nic nie ryzykuje a z drugiej obywatel, który ryzykuje wszystko?

    Naprawdę nikomu kto uważa tak jak Ty Kaizen nie życzę aby został finansowo zrujnowany na stare lata. Myślisz, że zawsze będziesz taki mądry jak teraz? Życie bywa przewrotne, ciekawe czy jeśli kiedyś prawo na to pozwoli i oddasz na stare lata (będąc nieświadomy tego co robisz) swoje mieszkanie za 1zł na drodze podpisanej przez siebie umowy - czy też będziesz uważać, że każda umowa jest sprawiedliwa i państwo nie powinno się w to mieszać.

  15. #55
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Nie wiem o co chodzi z Messi, ale raczej w jego wypadku umowa była korzystna.
    To kliknij w linka.

    Bank komercyjny nie generuje kasy z powietrza. Pożycza to, co oszczędzający mu wpłacili w lokatach albo pożycza (też na % - sprawdź definicję WIBORu) od innych banków.
    I ponosi ryzyko - przed czym się ubezpiecza (też nie za darmo).
    Przed oszustami przepisy zabezpieczają. A czemu państwo miałoby zabraniać mi sprzedać komuś za złotówkę ?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 22-12-2021 o 07:34

  16. #56
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    Bank komercyjny nie generuje kasy z powietrza. Pożycza to, co oszczędzający mu wpłacili w lokatach albo pożycza (też na % - sprawdź definicję WIBORu) od innych banków.
    I ponosi ryzyko - przed czym się ubezpiecza (też nie za darmo).
    Zdajesz sobie sprawę, że przy pieniądzu fiducjarnym i przy kreacji pieniądza z rezerwy cząstkowej powyższa zasada odnosi się bardziej do średniowiecza?

  17. #57
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Zdajesz sobie sprawę, że przy pieniądzu fiducjarnym i przy kreacji pieniądza z rezerwy cząstkowej powyższa zasada odnosi się bardziej do średniowiecza?
    Zdajesz sonie sprawę, że banki komercyjne nie emitują pieniądza? A w banku centralnym nie dostaniesz kredytu?
    Rezerwa obowiązkowa to ta kasa, którą bank komercyjny musi trzymać w sejfie. Resztę z lokat może pożyczyć. Ale każdy grosz musi otrzymać - czy to z wpłat oszczędzających, czy jako kredyt z innego banku.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 22-12-2021 o 09:38

  18. #58

  19. #59
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Pierwsza 1:15 się zgadza. Dalej już bzdura na bzdurze.
    Firma, która sprzedała TV wydała pieniądze - na tenże telewizor, na pensje pracowników, na podatki. Zazwyczaj do banku trafia całe nic. Banki dążą do tego, żeby mieć taką sumę kredytów jak suma lokat - ale państwo zmusza je, do trzymania części jako rezerwy obowiazkowej. Brakuje tu też informacji o tym, że ten, co wziął kredyt spłaca go z czasem a ten, co zrobił lokatę rozwiązuje ją.
    I tak, suma lokat i suma kredytów mogłaby, teoretycznie, być wielokrotnie większa, niż podaż pieniądza. Tyle, że tego pieniądza nie ma na rynku. Nie został wykreowany. Co więcej - ta działalność, jak widać, zmniejsza ilość pieniądza na rynku o tyle, ile leży na rezerwie obowiązkowej. To jest przeciwieństwo kreacji pieniądza. Gdyby faktycznie tak się przytrafiło jak na tym filmie, to na rynku byłoby 0zł a 1000 zł w sejfie bankowym. Wcześniej byłaby masakryczna deflacja.

    Naprawdę uważasz, że w banku 100% pieniędzy powinien wylądować na półce i nie pracować? To z czego by się bank utrzymywał?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 22-12-2021 o 10:23

  20. #60

Strona 3 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony