dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dirk01

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-101
    Posty
    35

    Domyślnie Pleśń w łazience mimo wentylacji mechanicznej

    Witam. Mam problem z pleśnią w łazience na suficie ,chociaż mam wentylacje mechaniczną i załozony jest w łazience wywiew. Jaki może być powód tej sytuacji? Wczesniej miałem pojedyńcze kropki pleśni, które zmyłem octem, chwile był spokój, a teraz ostatnio mnóstwo kropek pleśni na suficie zwłaszcza w okolicy deszczowni i w kącie pod oknem. Staram sie duzo wietrzyć, otwieram okno, drzwi do łazienki, ale nie wiem czy to coś da. Może ktos ma jakis pomysł z czego to wynika i co z tym fantem robić? Z góry dziekuje.

  2. #2

    Domyślnie

    Wywiew nie zapewnia dopływu świeżego powietrza, brak otworu w drzwiach łazienkowych - co prawda... otwory to poprzednia epoka.
    Aby nie występowała kondensacja musi być też GRZANIE łazienki, i jednocześnie wentylacja.
    Choć osobiście stawiam na mostek termiczny gdzieś ściana jest zimna a powietrze w środku ciepłe - punkt rosy i jazda bez trzymanki..
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dirk01

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-101
    Posty
    35

    Domyślnie

    Dziękuję za podpowiedź. Myślę ze to jednak może być niedostateczne dogrzewanie łazienki i może też kwestia drzwi chociaż są z szybą i jest szpara u góry i dołu spora. Mostek termiczny bym raczej wykluczył i zimną sciane.

  4. #4

    Domyślnie

    zimna przegroda. wentylacja nawet mechaniczna nie usunie wilgoci w ciągu kilku minut po kąpieli (do takiego poziomu jaki panuje np. w salonie). jeśli jest problem z ociepleniem, to może się coś wykraplać, a wtedy grzyb jak znalazł.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Pleśń pojawia się latem czy zimą?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    mostek termiczny, nieszczelne rury / polaczenia i podciekanie wody. Niewymienione filtry i tragiczne przepływy na reku (jak jest), brak ogrzewania. Powodów może być sporo.

    Wentylacja to wentylacja a nie osuszacz.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dirk01

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-101
    Posty
    35

    Domyślnie

    Pleśń pojawia się teraz czyli na pograniczu sezonu grzewczego jak się jeszcze praktycznie nie grzeje, albo mało. Rekuperator ma wymieniane filtry na bieżąco, może to być tez kwestia tego, że obecnie jest ustawiony z wydajnością na 30 procent, może powinno być więcej, zwłaszcza w czasie kąpieli. Dom 4-letni, dobrze ocieplony, nie sądzę żeby były jakieś mostki termiczne gdzieś, przecieki z rur to samo, nowa instalacja.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Jakie przepływy na anemostatach?

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Tulisko
    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Kod pocztowy
    32-440
    Posty
    367

    Domyślnie

    Może przepływ na anemostacie zbyt niski a może instalacja źle zaprojektowana a ktoś wyłącza np. rekuperator na noc bo za głośno i później taki efekt?
    Sprawdził bym jeszcze okno w łazience może coś ze szczelnością jest nie teges?
    Pow.ogrz:127m2, pow.użytk:102m2, okna 0,7-0,9 Veka SL82, ściany BK24 500+20cm 0,32; grunt 031 20cm, skosy i strop piana 25-28cm, strych 15-18cm, drzwi zew. Ud-1.1, WM samoróba, reku Mistral Smart 300EC, podlogówka 100%, PC P/W Aquarea 7kW +OKC250NTR/HP OZC dla +22-20: 4,5kW, zapotrz. 7122 kWh/rok

    sezon 2019/20 - CO bez CWU ~2000kWh - temp. wewn. 21-23*C
    -2020 -CO+CWU -23-24*C ~2500kWh
    -2021 -CO+CWU -23-24*C ~2800kWh
    -2022 -CO+CWU -23-24*C -2454kWh
    -2023 -CO+CWU -23-24*C -2370kWh

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dirk01

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-101
    Posty
    35

    Domyślnie

    Rekuperator chodzi non stop. Okno wygląda ok. Przepływów na anemostatach nie mierze nie mam przyrządów. W łazience odkrecony na max

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar J&D
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Tarnowskie. Góry
    Kod pocztowy
    42-680
    Posty
    483

    Domyślnie

    To wygląda na słaby przepływ powietrza. Sprawdź w dokumentacji czy w inny sposób ile masz nawiewów a ile wywiewów, Czy wyciąg w łazience bilansuje się z nadmuchem. Może być tak że np. wyciąg w łazience jest niewystarczający w stosunku do nawiewów w okolicy łazienki i powietrze wędruje np. do kuchni zamiast łazienki.
    Sprawdź też czy twój rekuperator ma czujnik wilgotności alby czy jest możliwość jego montażu. To załatwia sprawę wilgoci np. po kąpieli, przełącza się wtedy na wyższe obroty i tak ciągnie aż do uzyskania zadanej wartości wilgotności powietrza. A może przypadkową ktoś wyłączył tą funkcję..
    Piętrowy 146 m2 PU, ściany BK 24+20cm 032, dach Teriwa+40cm 038, podłoga 20cm 038, CO bufor z grzałką 12kW, podłogowe parter i piętro, CWU 300litrów grzałka 3kW, rekuperacja Kinetic Plus 400, taryfa G12w Tauron; CO 2018/19 - 5060 kWh II 1260zł ; CWU 2910 kWh - 728zł 5 os.
    CO 2019/20 - 4070 kWh II 1018zł , CWU 2880 kWh - 720zł 5 os.
    CO 2020/21 - 5756 kWh II 1554zł , CWU 2460 kWh - 632zł 5/3 os.
    CO 2021/22 - 5535 kWh II 1830zł, CWU 2112 kWh - 668 zł 3 os.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał dirk01 Zobacz post
    Rekuperator chodzi non stop. Okno wygląda ok. Przepływów na anemostatach nie mierze nie mam przyrządów. W łazience odkrecony na max
    A tak obliczeniowo, to wychodzi te normowe 50m3/h?

  13. #13

    Domyślnie

    Nie zauważyłem, aby przy reku działającym choćby w minimalny sposób, pojawiała się pleśń. Obstawiam mostek termiczny.

  14. #14
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    Cytat Napisał dirk01 Zobacz post
    Pleśń pojawia się teraz czyli na pograniczu sezonu grzewczego jak się jeszcze praktycznie nie grzeje, albo mało. Rekuperator ma wymieniane filtry na bieżąco, może to być tez kwestia tego, że obecnie jest ustawiony z wydajnością na 30 procent, może powinno być więcej, zwłaszcza w czasie kąpieli. Dom 4-letni, dobrze ocieplony, nie sądzę żeby były jakieś mostki termiczne gdzieś, przecieki z rur to samo, nowa instalacja.
    sprawdzić przepływy powietrza przy zamknietych drzwiach, wyregulować instalację jak trzeba.

    To że dom nowy i dobrze ocieplony to nie znaczy ze nie robi sie mostek.

    Ja słyszałem tylko o jednym przypadku pleśni w domu z reku gdzie właściciel nie wymieniał nigdy fitra w reku i przepływu prawie wcale nie było.
    Jak nie ma wody na oknie w łazience to raczej masz punktowo wilgoć... czyli raczej jakiś mostek. Może też być tak że jedno i drugie.

    Sprawdzić wilgotność, przepływy powietrza, objechać kamerą termowizyjną. W końcu trafisz o co chodzi. Tylko radze szybko, pleśń ani zdrowa ani nie jest sie jej łatwo pozbyć.

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dirk01

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-101
    Posty
    35

    Domyślnie

    Mój rekuperator nie ma niestety czujnika wilgotności. Muszę zrobić tak jak radzi eMdzeJ ale czy o tej porze roku jak jeszcze ciepło kamera termiwizyjna to dobry pomysł? I jeszcze jedno czy właściwe dogrzewanie łazienki ma tu znaczenie? Podlogowki jeszcze nie włączam ewent mogę podgrzewać G rzejnikiem z grzałką Elektr. Dogrzewacie łazienki jak jest zimno przed sezonem jesienią?

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Kamera potrzebuje znaczących różnic temperatur. Teraz ma mały sens. I pojawianie się w taką pogodę jak teraz pleśni nie będzie raczej spowodowane mostkiem. Taki objaw jest w mrozy.
    Generalnie przyczyny mogą być trzy:
    - mostek cieplny (w obecnych warunkach bardzo wątpię).
    - za słaba wentylacja
    - wilgoć z zewnątrz.

    Najbardziej prawdopodobna i najłatwiejsza do weryfikacji jest za słaba wentylacja i od tego trzeba zacząć. Żeby 30% mocy reku 24/7 wystarczyło, to musiałby być drastycznie przewymiarowany. Ale jak nie były nigdy mierzone przepływy, to może być też tak, że pomimo maksymalnego otwarcia anemostatu (wcale tak bardzo nie da się tym regulować przepływów) 90% wywiewu idzie innymi wywiewami i w tej łazience jest za mało, nawet, gdy sumaryczny przepływ jest wystarczający.
    Trzeba instalację zmierzyć, wyregulować (w razie potrzeby przepustnicami/tłumikiem) i odpowiednio ustawić obroty.

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dirk01

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-101
    Posty
    35

    Domyślnie

    Dziekuje . Faktycznie od tego powinienem zaczac. Poszukam kogoś z miernikami.Mostek termiczny wydaje mi sie malo prawdopodobny bo 2 sezony nic sie nie działo dopiero teraz . Reku nie chodzi stale na 30 procent raczej w nocy i jak nikogo nie ma. Wieczorem zwiekszam . Mam w rekuperatorze taka opcja jak wietrzenie więc może po kąpieli powinienem to wlaczac na jakiś czas. Na razie dużo wietrze.

  18. #18

    Domyślnie

    jeśli to łazienka na poddaszu, to prawdopodobieństwo mostka jest wysokie, widzę po domach budowanych wokół
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dirk01

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-101
    Posty
    35

    Domyślnie

    Łazienka nie jest na poddaszu, jest na piętrze, ale wyżej jest strych. To raczej nie mostek, problem byłby od początku nie dopiero teraz, zresztą jest jeszcze ciepło, co ma przemarzać? Na ten moment myślę ,że to kwestia zbyt małych przepływów powietrza.

  20. #20

    Domyślnie

    Również obstawiam zbyt mały przepływ w łazience (może inne wywiewy ściągają większość powietrza). U mnie mimo mostka (stare budownictwo, strop ocieplony, jednak idzie zimno po stalowej belce na suficie od ściany) od czasu zamontowania rekuperacji wszelkie grzybki zażegnane.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony