dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1

    Domyślnie Uziemienie instalacji PV

    Witam,

    Mam podpisana umowę z firmą na instalacje 3.6KWp (montaż na listopad 2021), mam pytanie jakie są wymagania techniczne odnoście uziemienia inwertera i paneli PV, czy są wymagane?

    Pytam dlatego iż Pan z firmy iż wystarczy to uziemienie jakie mam, a ma na poddaszu wyprowadzony przewód 5x2.5mm^2, pytałem się tego Pana tak 3 razy czy to jest wystarczający przekrój przewodu do poprawnej pracy i spełnienia wymagań. Powiedział iż samych paneli nie będą uziemiać a falownik podłączą właśnie do przewodu PE 2.5mm^2, czy to jest poprawne podłączenie czy ta firma chce moim kosztem zaoszczędzić?


    Budynek szeregowy bez instalacji odgromowej, dach pokryty blachą trapezową.

    Mogę prosić jeszcze o informację:
    1. Czy uziemienie paneli jest niezbędne (wymagane prawnie/technicznie)?
    2. Jakie zabezpieczenia (ograniczniki przepięć) są wymagane (prawnie/technicznie)?
    3. Co taka firma musi minimum zagwarantować (dać)?
    Ostatnio edytowane przez 3rav ; 05-10-2021 o 08:46

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rufusowaty

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Bolesław
    Kod pocztowy
    32-329
    Posty
    27

    Domyślnie

    Uziemienie jest wymagane ale odgromówka nie, chyba że budynek ma więcej niż 300 m2, ekipa jak mi montowała, sprawdzała osobiście rezystancję, a falownik podłączyli do głównego przewodu, który idzie od licznika do rozdzielni a tam mam 4x 10mm2, dodatkowo mam przewód 10mm2 (drut) puszczony prosto z bednarki która jest dookoła domu do rozdzielni, a z rozdzielni do osobnej skrzynki z bezpiecznikami samego falownika. Twierdzili że przekroje kabli są jak najbardziej w porządku. a przy nowym budownictwie jest to standard.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony