dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rufusowaty

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Bolesław
    Kod pocztowy
    32-329
    Posty
    27

    Domyślnie Niezrozumiała ilość KWh na fakturze z Taurona

    Witam

    Pytam tak z ciekawości, na początku roku zamontowałem sobie instalację PV 5KWp, jeszcze nie widziałem swojej faktury, ale sąsiad pokazał mi swój rachunek za poprzedni rok, ma taką samą instalację, ale od grudnia 2019 roku, dużo rzeczy jest dla mnie zrozumiałych, ale nurtuje mnie pewna wartość obliczona przez Taurona mianowicie "Informujemy, że zgodnie z Ustawą o OZE do wykorzystania z bieżącego rozliczenia pozostało 5968 kWh przez 12 miesięcy", i za żadne skarby nie mogę dojść do tego skąd wyszła ta liczba, bo według moich obliczeń powinna wynosić niecałe 1000 KWh a u jest prawie 6 tys KWh. Czyżby była to całkowita energia jaką może wykorzystać za rok 2021, nie dopłacając za KWh?
    Bo według mnie powinna być to różnica pomiędzy energią wprowadzoną do sieci po uwzględnieniu współczynnika ilościowego a ilością KWh pobraną z tej sieci, w tym przypadku 4122 KWh oddane- 3128 KWh pobrane to daje 994 KWh, dobrze myślę? Ktoś może to łopatologicznie wyjaśnić? Nawet gdyby dostawca uwzględniał auto konsumpcję to i tak wychodzi inna wartość.

    Jak zapytałem go, czy wie skąd ta liczba to odparł że nie zagłębia się w to bo faktury za prąd dla niego to czarna magia i najważniejsze, że rachunek za energię z 200 zł na miesiąc, spadł mu do niecałych 500 zł za cały rok więc jest zadowolony.

    Dodaję screeny z faktury, podświetliłem wartość obliczoną przez Tauron.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Przechwytywanie 1.jpg
Wyświetleń:	148
Rozmiar:	95,6 KB
ID:	457942
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Przechwytywanie 2.jpg
Wyświetleń:	80
Rozmiar:	85,2 KB
ID:	457943

  2. #2

    Domyślnie

    Z tego screenu wychodzi jak podałeś ale to nie jest screen całej faktury więc ciężko znaleźć błąd

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Jakie zużycie ee w kWh miałeś w analogiczny okresie zeszłego roku?
    Z instalacji 5 kWp oddałeś do sieci 5153 kWh ?
    Z tych 5153 kWh oddanych do sieci dla Ciebie do zużycia pozostaje 4.122 kWh a u Sprzedawcy pozostaje 1.031 kWh.

    Jakie masz kierunki świata i pochylenie połaci?

    Trzeba zobaczyć / przeanalizować całą fakturę.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rufusowaty

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Bolesław
    Kod pocztowy
    32-329
    Posty
    27

    Domyślnie

    Wrócę rano z pracy to prześlę całą fakturę, natomiast jeśli chodzi o kierunek to panele ma zamontowane na południowy wschód, dach jest 2 spadowy pod kątem 45st, ja mam zamontowane tak samo, od strony połaci z panelami nie ma żadnych drzew tylko pole z pszenicą długie na jakieś 200 m za nią jakiś mały lasek i pustynia błędowska. Jak zauważyłem u siebie a dom mam dokładnie 20 m obok to największą produkcję mam między 9 a 13 gdzie około 11 jest największa moc.

    Ale nie wiem co ma kierunek budynku i kąt dachu do wyliczeń zakładu energetycznego. Jak mówiłem panele ma zamontowane od grudnia 2019 a licznik dwukierunkowy zamontowali mu po świętach ale także w grudniu.

    PS. Jak patrzę to 5968 kWh to co to oznacza? że jest to magazyn energii, który przy następnym okresie rozliczeniowym zostanie dodany do energii wyprodukowanej w 2021 roku pomniejszonej współczynnik ilościowy?

    Dobrze to rozumiem? Przykładowo...gdyby sąsiad miał większy pobór niż produkcję, np pobrał w roku 2021 6 tys kWh, a oddał tak samo jak poprzednio 4122, to będzie musiał zapłacić za różnicę tj.1878 kWh, czy zostanie uwzględniona informacja na fakturze, że zgodnie z Ustawą o OZE do wykorzystania z bieżącego rozliczenia pozostało 5968 kWh przez 12 miesięcy.

    Więc 1878 kWh minus 5968 kWh daje w dalszym ciągu nadwyżkę ponad 4 tys kWh, no ale zgodnie z ustawą, mógł ją wykorzystać tylko w ciągu 12 miesięcy czyli wyjdzie na zero.
    Dobrze to rozumiem?

    Ja pierwszą fakturę będę miał dopiero w przyszłym roku ale zainteresowało mnie i chciałbym zrozumieć jak to działa, czy ta energia która jest na fakturze za 2020 rok tj 5968 kWh znajdzie się w na przyszłej w kolumnie "Energia z magazynu?
    Ostatnio edytowane przez rufusowaty ; 07-10-2021 o 11:33 Powód: Myśl

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Cytat Napisał rufusowaty Zobacz post
    Ale nie wiem co ma kierunek budynku i kąt dachu do wyliczeń zakładu energetycznego. Jak mówiłem panele ma zamontowane od grudnia 2019 a licznik dwukierunkowy zamontowali mu po świętach ale także w grudniu.
    Zastanawiam się czy inslalacja PV o mocy 5 kWp nie wyprodukowała "nagle" 10 kWh i stąd ta dziwna nadwyżka w magazynie.
    Jaką produkcję od dnia montażu pokazuje falownik?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rufusowaty

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Bolesław
    Kod pocztowy
    32-329
    Posty
    27

    Domyślnie

    Ponad 10 tys z hakiem, i nie wygląda na to żeby falownik był resetowany, dopiero tydzień temu osobiście zakładałem sąsiadowi konto instalatora na FusionSolar, falownik ma Huawei, wcześniej nie było śladu aby ktoś tam coś robił, wszystkie nastawy były fabryczne.

    Na ulicy jest zaledwie 6 domów z czego 4 mają już PV. Chyba mało jest to prawdopodobne aby któryś z sąsiadów nabijał innemu licznik , chyba że był podłączony do niego na lewo za licznikiem. Próbowałem na wiele sposobów dojść do tego skąd ta liczba i bezskutecznie.

    PS. To i tak jest bez sensu bo ta wartość jest brana z różnicy pomiędzy oddaniem a poborem spisywanym z licznika i nic tu się nie zgadza, gdyby jakimś cudem miał taką produkcję to licznik powinien do zarejestrować, a pokazuje prawie 8,5 tys. czyli razem z autokonsumpcją pokazuje prawidłowo. ( sąsiad się ze mnie śmieje że się w detektywa bawię ), jemu jest to na rękę a mnie to spać nie daje
    Ostatnio edytowane przez rufusowaty ; 07-10-2021 o 17:21

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Przez 9 miesięcy instalacja 5 kWp wyprodukowała ponad 10.000 kWh ??
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Przez 9 miesięcy instalacja 5 kWp wyprodukowała ponad 10.000 kWh ??
    Nie prze 9 bo jeżeli pracuje od końca grudnia 2019 to przez 21 a to realne. Ale mało realne jest to że w 2020 wysłał 5135 a w magazynie ma 5968

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Instalację od grudnia 2019 ma sąsiad ...
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Instalację od grudnia 2019 ma sąsiad ...
    Też tak uważam i załączona faktura za 2020 też dotyczy instalacji sąsiada i to instalacja sąsiada od początku wyprodukowała 10tyś kWh. Autor ma instalację z początku roku i dostanie swoją fakturę dopiero w przyszłym roku.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Masz rację

    Faktura dla prosumenta
    Poradnik objaśniający fakturę dla Prosumenta za sprzedaż energii elektrycznej i świadczenie usług dystrybucji oraz rozliczenie energii elektrycznej wprowadzonej do sieci.

    https://www.tauron.pl/dla-domu/obslu...dla-prosumenta.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rufusowaty

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Bolesław
    Kod pocztowy
    32-329
    Posty
    27

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Masz rację

    Faktura dla prosumenta
    Poradnik objaśniający fakturę dla Prosumenta za sprzedaż energii elektrycznej i świadczenie usług dystrybucji oraz rozliczenie energii elektrycznej wprowadzonej do sieci.

    https://www.tauron.pl/dla-domu/obslu...dla-prosumenta.
    Punkt 7 "Nadwyżka energii wprowadzonej do sieci przez prosumenta nie rozliczona w bieżącym rozliczeniu -przekazana do magazynu"
    Czyli ? sąsiad ma ukryta instalację podłączoną do tego samego licznika o której nikt nie wie i to ona nabija mu kWh? To już wiem dlaczego on jest taki spokojny

    Na pewno nie wymienił paneli na mocniejsze bo by to wykazało w falowniku. A jak to możliwe że została wyprodukowana jakaś tam ilość energii i nie jest ona rozliczana? Jaki w tym sens?
    Ostatnio edytowane przez rufusowaty ; 08-10-2021 o 18:02

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał rufusowaty Zobacz post
    Punkt 7 "Nadwyżka energii wprowadzonej do sieci przez prosumenta nie rozliczona w bieżącym rozliczeniu -przekazana do magazynu"
    Czyli ? sąsiad ma ukryta instalację podłączoną do tego samego licznika o której nikt nie wie i to ona nabija mu kWh? To już wiem dlaczego on jest taki spokojny

    Na pewno nie wymienił paneli na mocniejsze bo by to wykazało w falowniku. A jak to możliwe że została wyprodukowana jakaś tam ilość energii i nie jest ona rozliczana? Jaki w tym sens?
    Czy by to była instalacja ukryta czy też jawna i zgłoszona, to co jest w tzw. magazynie musi przejść przez licznik zwiększając wskazania 28.X, i zapisując się w e-licznik jako energia wysłana. Z tej faktury wynika że 2.8.X zarejestrował w sumie 5135 kWh co jest jednoznaczne jako energia wysłana do sieci czyli magazynu, a w tym magazynie właśnie po rocznym rozliczeniu mamy 5968 kWh co bez jakiś sił nieczystych jest przecież niemożliwe.
    Jak chcesz rozwiązać tę zagadkę to pokaż całą fakturę jak zresztą obiecałeś w poście #4

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Prosument rozliczany w okresie rocznym czy w okresach określonych w umowach kompleksowych?
    (14.09.2016)
    https://www.gramwzielone.pl/trendy/2...-kompleksowych
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Dz.U.2021.610 t.j. | Akt obowiązujący
    Wersja od: 5 października 2021 r. do: 31 grudnia 2021 r.

    Art. 4. - [Rozliczenie ilości energii elektrycznej wprowadzonej i pobranej z sieci przez prosumenta] - Odnawialne źródła energii.
    Art. 4. [Rozliczenie ilości energii elektrycznej wprowadzonej i pobranej z sieci przez prosumenta]

    5.
    Rozliczeniu podlega energia elektryczna wprowadzona do sieci dystrybucyjnej nie wcześniej niż na 12 miesięcy przed datą wprowadzenia energii do sieci. Jako datę wprowadzenia energii elektrycznej do sieci przyjmuje się ostatni dzień danego miesiąca kalendarzowego, w którym ta energia została wprowadzona do sieci, z zastrzeżeniem, że niewykorzystana energia elektryczna w danym okresie rozliczeniowym przechodzi na kolejne okresy rozliczeniowe, jednak nie dłużej niż na kolejne 12 miesięcy od daty wprowadzenia tej energii do sieci.

    https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-d...18182244/art-4
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rufusowaty

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Bolesław
    Kod pocztowy
    32-329
    Posty
    27

    Domyślnie

    Cytat Napisał miecio 301 Zobacz post
    Czy by to była instalacja ukryta czy też jawna i zgłoszona, to co jest w tzw. magazynie musi przejść przez licznik zwiększając wskazania 28.X, i zapisując się w e-licznik jako energia wysłana. Z tej faktury wynika że 2.8.X zarejestrował w sumie 5135 kWh co jest jednoznaczne jako energia wysłana do sieci czyli magazynu, a w tym magazynie właśnie po rocznym rozliczeniu mamy 5968 kWh co bez jakiś sił nieczystych jest przecież niemożliwe.
    Jak chcesz rozwiązać tę zagadkę to pokaż całą fakturę jak zresztą obiecałeś w poście #4
    Nie mogę dodać screenów, dziwne bo poprzednie dodałem bez problemu a miały większy rozmiar niż te co chcę umieścić.

    Linki do screenów z faktury google drive, nie dodawałem wszystkich 11 stron bo reszta dotyczy tylko cen za kWh w poszczególnych strefach
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Przechwytywanie 3.JPG
Wyświetleń:	34
Rozmiar:	76,6 KB
ID:	457967




    PS. screenów dalej nie mogę dodać, no ale odpuszczę, poczekam do przyszłego roku to porównam jego fakturę z moją.
    Ostatnio edytowane przez rufusowaty ; 10-10-2021 o 05:51

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony