dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1

    Domyślnie Pytanie odnośnie wykonania dachu jako żelbetowego

    Cześć,

    Na wstępie: widziałem wiele tematów odnośnie lanych skosów, aczkolwiek nie wiedziałem w żadnym odpowiedzi na moje konkretne pytanie.
    Czy jest możliwość, żeby lany dach kopertowy był wykonany z żelbetu, który jednocześnie będzie warstwą nośną(tzn., późniejsze krokwie, łaty, kontrłaty będą mocno odchudzone, właściwie jako stelaż pod dachówkę)?

  2. #2

    Domyślnie

    Nikt tak nie budował?

  3. #3

    Domyślnie

    Bo to sensu nie ma ekonomicznego i logicznego. Jak żelbeton to standardowo papa czy folia EPDM na styropianie czy płyt z wełny.

    Tu raz dajesz drogi w wykonaniu żelbet z mała ilością wody zarobowej. Aby nie spływał w dół. Koszty ekipy i jej fachowość - ekipy na domkach o takich herezjach nawet nie słyszeli. I na to dać dachówki, pewnie ceramiczne angobowane i glazurowane No cóż cena twego wymarzonego w ten sposób skoczy w górę .

    Nie lepiej zaplanować to co będzie cieszyć: Jacuzzi zabudowane w łazience, salonie czy tarasie, hiszpańskie płytki typu fototapeta za kilkadziesiąt tysięcy zł



    I to wszystko w cenie rezygnacji z tej fanaberii . Jak żelbet to gont bitumiczny na papie położonej na ocieplenie , dach zielony etc.
    Ostatnio edytowane przez gnago ; 08-10-2021 o 20:39

  4. #4

    Domyślnie

    A komfort cieplny?
    Na zwykłym poddaszu zazwyczaj jest gorąco w wakacje.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pyrka96 Zobacz post
    Cześć,

    Na wstępie: widziałem wiele tematów odnośnie lanych skosów, aczkolwiek nie wiedziałem w żadnym odpowiedzi na moje konkretne pytanie.
    Czy jest możliwość, żeby lany dach kopertowy był wykonany z żelbetu, który jednocześnie będzie warstwą nośną(tzn., późniejsze krokwie, łaty, kontrłaty będą mocno odchudzone, właściwie jako stelaż pod dachówkę)?
    Z takim pytaniem najlepiej udać się do konstruktora owej kopuły.
    Jak najbardziej kopuła może być elementem nośnym dla późniejszego pokrycia dachowego.

  6. #6

    Domyślnie

    Dzięki za informacje

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.204

    Domyślnie

    Takie wykonanie nie ma żadnego merytorycznego uzasadnienia. To są fanaberie z okresu "Zimnej wojny", dom to schron. Na tej betonowej konstrukcji musi zostać położona warstwa izolacji cieplnej, a skoro tak to nie będzie podparcia dla konstrukcji. Musi zatem zostać zamontowana tradycyjna więźba! Kolejność taka: betonowy strop, więźba tradycyjna uniesiona nad stropem minimum 10 cm, następnie warstwa izolacji cieplnej (najlepiej styropian) pomiędzy betonem a więźbą, warstwa izolacji cieplnej pomiędzy krokwiami (najlepiej styropian) kończąca się ~3 cm poniżej krokwi zaciągnięta klejem na siatce. Dalej krycie wstępne i krycie docelowe. Radzę rozważyć zastosowanie izolacji nakrokwiowej np. płyty BAUDER PIR PLUS grubości 20 cm. Z pewnością będzie taniej a do tego można wyeksponować więźbę. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  8. #8

    Domyślnie

    @Andrzej Wilhelmi, jak w przypadku izolacji nakrokwiowej zamocować dachówkę ceramiczną?

  9. #9

    Domyślnie

    Btw. za m2 przy 25cm takiej płyty +- chcą 180zł. Czy to się opłaca?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.204

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pyrka96 Zobacz post
    ... jak w przypadku izolacji nakrokwiowej zamocować dachówkę ceramiczną?
    Normalnie na łatach. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar LukaszP66
    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Tuliszków
    Kod pocztowy
    62-740
    Posty
    329

    Domyślnie

    Nie do końca zgodzę się ze stwierdzeniem iż skosy żelbetowe to fanaberia !
    - Duża akumulacja i bezwładność poddasza ,standardowe rozwiązanie jak by nie patrzeć to taki Kanadyjczyk z wszystkimi jego zaletami i wadami.
    - Lepsza izolacja akustyczna .
    - Względy przeciwpożarowe .
    Ocieplił bym to płytą pir ,160 w zupełności wystarczy ,nie ma potrzeby robienia więżby ,problemem może być jeżeli zależy nam na wystającym okapie .
    Na płyty papa, kontr łaty mocowane na śruby do betonu .

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.204

    Domyślnie

    Cytat Napisał LukaszP66 Zobacz post
    Nie do końca zgodzę się ze stwierdzeniem iż skosy żelbetowe to fanaberia !
    - Lepsza izolacja akustyczna .
    - Względy przeciwpożarowe .
    .
    Lepsza izolacja akustyczna? No tak jak w bunkrze. Nikt nie usłyszy wołania o pomoc.
    Względy przeciw pożarowe. Ile domów w ciągu roku się pali? Tak. Jak się w środku będzie się palić to dach pozostanie nie tknięty.
    Mocowanie PIRa to jakieś 350~400 wkrętów na 100 m2. Szansa trafienia w zbrojenie duża. Do tego dochodzi dokładność wykonania skośnego stropu.
    Praktycznie należy zapomnieć o oknach połaciowych.
    Niewielki okap możliwy na wysuniętych kontrłatach (do mocowania PIRa muszą mieć grubość minimum 4 cm).
    Reasumując jak ktoś nie lubi wykończenia w płytach gipsowych lub w drewnie to oczywiście tak. Poddasze nieużytkowe, strop kończy się na wysokości ewentualnych jętek. Do tego normalna więźba i izolacja cieplna styropianem. Oczywiście może być PIR. Jest to rozwiązanie bardzo drogie czyli fanaberia, ale jak kogoś stać to czemu nie. Kilka dachów na takich stropach realizowałem. Zdjęcia w załączeniu.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1090893.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	92,2 KB
ID:	458044   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	02.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	96,2 KB
ID:	458045   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1040766 (2).jpg
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	99,2 KB
ID:	458046   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1030646.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	96,4 KB
ID:	458047  
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  13. #13

    Domyślnie

    Im więcej czytam to forum tym bardziej wydaje mi się, że robię się głupszy
    Jak niedługo zacznę sprawy związane z budową, to rzucę kostką i będzie to rozwiązanie, które los wybierze.

  14. #14

    Domyślnie

    Drewno w konstrukcji domu to lipa. Obojętnie co tu usłyszysz, będziesz żałował jeżeli je zastosujesz.
    Dobrego drewna dziś praktycznie nie ma, każde jest pożarowo niebezpieczne i generalnie słabe. Co z tego, że dachówkę kupisz na 100 lat, jak wszystko co drewniane pod nią będziesz wymieniał o wiele wcześniej.
    Dlatego pomysł wykonania całego dachu z betonu, jest słuszny. Ja u siebie zrobiłem tak, że nawet grama drewna nie mam w konstrukcji budynku. Takie założenie obrażeń już od początku tworzenia projektu.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.204

    Domyślnie

    Cytat Napisał donvitobandito Zobacz post
    Drewno w konstrukcji domu to lipa. Obojętnie co tu usłyszysz, będziesz żałował jeżeli je zastosujesz.
    Dobrego drewna dziś praktycznie nie ma,
    Przyjacielu u siebie może robić jak chcesz ale nie wypisuj bzdur! Masz jakąś fobię dotyczącą pożarów? Jak będziesz miał pożar czego Ci nie życzę to się wszystko wypali. Kolejny raz zapytam ile dachów w ciągu roku się pali? Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Przyjacielu u siebie może robić jak chcesz ale nie wypisuj bzdur! Masz jakąś fobię dotyczącą pożarów? Jak będziesz miał pożar czego Ci nie życzę to się wszystko wypali. Kolejny raz zapytam ile dachów w ciągu roku się pali? Pozdrawiam.
    Drewno jest najsłabszym z ogólnie stosowanych materiałów konstrukcyjnych, pod względem pożarowym- to fakt.
    Obecne drewno również, pod kontem "długowieczności" jest najgorszym ze wszystkich materiałów konstrukcyjnych.
    Materiał ten przy obecnych technologiach, nie ma w zasadzie plusów.
    Ktoś by powiedział, że jest zdrowy- ale przecież żeby przetrwał więcej niż te powiedzmy 10 lat dostaje on mnóstwo różnorakiej chemii, co zdrowa nie jest.
    Co do pożaru, to nawet nie dyskutuje, bo wiadomo jak jest- w wrazie W lepiej być w betonowym pokoju i biec po betonowych schodach, czy na drewnianym poddaszu, połączonym z resztą domu drewnianymi schodami. Odpowiedź jest logiczna, pomijając już fakt gdzie ów pożar powstanie.
    Bo znowu betonowa ściana, raczej nie będzie przyczyną jego rozprzestrzeniania, w odróżnieniu np. od drewnianego dachu, lub drewnianego stropu.
    A co do pytania- dachów w ciągu roku pali się mnóstwo. Skąd mam wiedzieć ile dokładnie? Urząd statystyczny, ani PSP tego nie podają.
    Ostatnio edytowane przez donvitobandito ; 02-11-2021 o 10:52

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.204

    Domyślnie

    Cytat Napisał donvitobandito Zobacz post
    ... jest zdrowy- ale przecież żeby przetrwał więcej niż te powiedzmy 10 lat dostaje on mnóstwo różnorakiej chemii, co zdrowa nie jest.
    ... dachów w ciągu roku pali się mnóstwo. Skąd mam wiedzieć ile dokładnie? Urząd statystyczny, ani PSP tego nie podają.
    Kolejny raz wypisujesz bzdury. Drewno suszone (a z takiego powinna być montowana więźba) przetrwa nawet i 100 lat. Widać to na obiektach zabytkowych. Drewno suszone i strugane nie potrzebuje żadnej chemii.
    Nie wiesz ile dachów się pali ale piszesz "mnóstwo" czyli ile?
    Nie musisz przytaczać bzdurnych argumentów na potwierdzenie swoich racji. Przecież wybudowanie skośnego betonowego stropu to nic złego. Ja tego nie krytykuje, krytykuje tylko nie rzeczowe argumenty. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Kolejny raz wypisujesz bzdury. Drewno suszone (a z takiego powinna być montowana więźba) przetrwa nawet i 100 lat. Widać to na obiektach zabytkowych. Drewno suszone i strugane nie potrzebuje żadnej chemii.
    Nie wiesz ile dachów się pali ale piszesz "mnóstwo" czyli ile?
    Nie musisz przytaczać bzdurnych argumentów na potwierdzenie swoich racji. Przecież wybudowanie skośnego betonowego stropu to nic złego. Ja tego nie krytykuje, krytykuje tylko nie rzeczowe argumenty. Pozdrawiam.
    Drewno w obiektach zabytkowych, niewiele ma wspólnego z tym sprzedawanym obecnie, o czym pewnie doskonale wiesz. 100lat wytrzymałości to w odniesieniu do tego co jest dzisiaj sprzedawane w tartakach, można włożyć między bajki.
    Kurcze dyskusja bez sensu, tak jakbym zadał Ci pytanie- w kominku palisz betonem czy drewnem?
    Nie ma lepszej pożywki dla ognia niż drewniany strop czy drewniany dach. Takich konstrukcji, nie stosuje się dlatego w miejscach pożarowo niebezpiecznych.
    W przypadku budynków jednorodzinnych, ma to sens tylko ekonomiczny. Bo jak inaczej logicznie wytłumaczyć stosowanie jednego z najgorszych materiałów konstrukcyjnych, jakim jest drewno.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.204

    Domyślnie

    Czy możemy pozostać przy swoim? Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Czy możemy pozostać przy swoim? Pozdrawiam.
    Oczywiście Panie Andrzeju!
    Pozdrawiam!

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony