dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie OZC domu z bala

    Witam i o radę pytam
    Buduję dom parterowy z bala świerkowego o profilu prostym grubości 24 centymetry. Planowane ogrzewanie to pompa ciepła i podłogówka (bez żadnych grzejników).

    Chciałbym dobrać moc pompy ciepła i odpowiednio zaprojektować ogrzwanie podłogowe. Jest już to zawarte w projekcie architektonicznym, ale z kilku powodów mam wątpliwości, czy można na tych danych polegać.
    Głównie chodzi o to, że nie zamierzam wykonywać ocieplenia ścian od wewnątrz, więc obawiam się, że zawarte w projekcie zapotrzebowanie na ciepło dla poszczególnych pomieszczeń nijak się będzie miało do rzeczywistości po zakończeniu budowy.

    Pierwsze, co się nasuwa to zlecenie "profesjonalnego" OZC, ale zastanawiam się, jakia jest szansa na poprawne wykonanie biorąc pod uwagę budowę z bali.
    Obawiam sie trochę pieniędzy wyrzuconych w błoto. Jeżeli firmy wykonujące OZC opierają się na danych takich jak WT, to pewnie wyliczą mi, że potzebuję mały reaktor do ogrzewania tego domu.

    Pewnie każdy budujący dom z bala stał przed podobnym dylematem. Jak Państwo do tego podchodzili?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał wombatojad Zobacz post
    Chciałbym dobrać moc pompy ciepła i odpowiednio zaprojektować ogrzwanie podłogowe. Jest już to zawarte w projekcie architektonicznym, ale z kilku powodów mam wątpliwości, czy można na tych danych polegać.
    Głównie chodzi o to, że nie zamierzam wykonywać ocieplenia ścian od wewnątrz, więc obawiam się, że zawarte w projekcie zapotrzebowanie na ciepło dla poszczególnych pomieszczeń nijak się będzie miało do rzeczywistości po zakończeniu budowy.

    Pierwsze, co się nasuwa to zlecenie "profesjonalnego" OZC, ale zastanawiam się, jakia jest szansa na poprawne wykonanie biorąc pod uwagę budowę z bali.
    Obawiam sie trochę pieniędzy wyrzuconych w błoto. Jeżeli firmy wykonujące OZC opierają się na danych takich jak WT, to pewnie wyliczą mi, że potzebuję mały reaktor do ogrzewania tego domu.

    Pewnie każdy budujący dom z bala stał przed podobnym dylematem. Jak Państwo do tego podchodzili?
    Na początek odpowiedź na ostatnie pytanie - wszystkie dane brałem z przymrużeniem oka
    Masz pewnie projekt z ociepleniem od wewnątrz i dla takiego projektu wszystko policzone i raczej powinno to wystarczyć. Dom z drewna troszkę inaczej reagują na ogrzewanie niż murowane. Osobiście ogrzewam dom piecokominkiem (wykonana płyta fundamentowa grzewcza) i mam za sobą kilka eksperymentów grzewczych, dom nieocieplony z bala sosnowego.
    Niestety możesz mieć rację co do wykonania OZC, faktyczne zapotrzebowanie mojego domu to ok 30-40% tego z projektu.
    W nieocieplonym domu z bali ogromny wpływ na zapotrzebowanie będzie miała jego szczelność.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał wombatojad Zobacz post
    ...
    Obawiam sie trochę pieniędzy wyrzuconych w błoto. Jeżeli firmy wykonujące OZC opierają się na danych takich jak WT, to pewnie wyliczą mi, że potzebuję mały reaktor do ogrzewania tego domu.
    .
    Ktore dane czy tez wytyczne w WT uniemozliwiają poprawne policzenie ozc dla domu z bali?
    Co do polegania na obliczeniach z projektu to nie mozna na nich polegac, z tym ze dotyczy to wszystkich projektów, nie tylko domów z bali.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Ktore dane czy tez wytyczne w WT uniemozliwiają poprawne policzenie ozc dla domu z bali?
    Co do polegania na obliczeniach z projektu to nie mozna na nich polegac, z tym ze dotyczy to wszystkich projektów, nie tylko domów z bali.
    Zgodnie z WT średnica bala powinna wynoić 60-80 cm, aby dom mógł pozostać bez dodatkowego ocieplenia.
    Wiadomo, że nie jest to prawda, tzn domy z bala 24-30 cm są podobnie ciepłe, jak domy murowane spełniające WT2021.
    Jak dla mnie, wskazuje to na to, iż WT opiera się na błędnych danych dotyczących właściwości surowca, jakim jest bal drewniany.

  5. #5

    Domyślnie

    Też trapi mnie ten problem.
    Podzielę się tym co ja się dowiedziałem.

    Najprawdopodobniej do ogrzewania wykorzystam PC dlatego też zleciłem kilka wycen podając "parametry" domu.
    W moim przypadku dom jest z poddaszem mieszkalnym (parter płaz 22cm, poddasze szkielet) - razem ok 150 m2, całość podłogówka.

    Zastanawiam się nad pompą gruntową i powietrzną i z kalkulacji wykonawców PC wyszło tak:
    Powietrzna Panasonic T-Cap moc 9kW
    Powietrzna DAIKIN ERGA06 6kW
    Powietrzna NIBE Split AMS10-12 - 12kW
    Gruntowa Alpha innotec alterra WZS 82H3M - 7,7 kW
    Gruntowa NIBE F1245-10 - 8 kW.
    Dodam że na cieplowlasciwe.pl wychodzi zapotrzebowanie na CO i CWU 10.8 kW.
    Dom jest w całości podpiwniczony. Piwnica nie będzie ogrzewana. W projekcie jest założenie że będzie ogrzewana i zapotrzebowanie na moc cieplną dla budynku Q =18 kW.

    Jak widać rozbieżności ogromne.
    Osoba która "ponoć" najlepiej orientuje się w temacie bo robiła setki PC w tym kilkanaście w domach o których tu rozmawiamy zasugerowała że 8kW powinno wystarczy. T

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony