dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Przydomowa oczyszczalnia ścieków

    Cześć,

    jestem w trakcie analizowania ofert przydomowych oczyszczalni ścieków. Ale tyle jest możliwości, że na prawdę aż głowa boli. Mam dość nietypową instalację bo potrzebuję najbardziej nieobsługową oczyszczalnię, którą można teoretycznie pozostawić bez obciążenia.

    Oczyszczalnia ma być zamontowana przy domu, który na początku będzie używany 1-2mc w skali roku. Reszta czasu dom stoi pusty, nie wykorzystany. Liczba użytkowników 2-5 osób (zależy czy znajomi wpadną na kilka dni, tygodni). Czy tu technologia SBR będzie odpowiednia?

    Tak sobie przeglądam produkty HABA, Wavin, Graf oraz Wobet. Ale to wstępna analiza. Myślałem, również o Kingspan BioDisc ale tu cena dość wysoka.

    Interesuje mnie rozwiązanie na lata, które jest jak najmniej obsługowe (ze względu na wyjazdy).

  2. #2

    Domyślnie

    Najpierw trzeba sobie zadać pytanie, czy na pewno chcesz oczyszczalnię, a nie zwykłe szambo ? Urządzenia jakimi są oczyszczalnie to jedno, a warunki panujące na działce to drugie. W sumie to od strony instalatora, bardziej mnie interesował najpierw dobór sposobu wsiąkania, a potem samej oczyszczalni. Jeżeli warunki są dobre, tzn. grunty są przepuszczalne, jest miejsce, nie ma wody gruntowej płytko to oczyszczalnia może być. Jeśli grunty są średnio przepuszczalne, a poziom wody gruntowej może się zmieniać i podchodzić płytko, to robi się z tego droga oczyszczalnia, tzn. taka z przepompownią i nasypem lub czasem lepiej wybrać szambo.

    Jeśli chodzi o same oczyszczalnie to wydaje mi się że Wavin wycofał się z oferowania biologicznych już parę lat temu ? Nie jest na bieżąco i mogę się mylić. Jeśli chodzi o coś z Wobetu to mogę powiedzieć więcej bo montowałem. Pozostałe firmy, czyli HABA i GRAF nie mają w ofercie oczyszczalni, które mnie interesowały. Nie chodzi mi, że mają jakieś wady. Można je kupować . Jednak chodzi mi o kompletne rozwiązanie, w którym całość jest w jednym sposobie myślenie i ma dobre wszystkie części, tj. zbiornik, technologię, wyposażenie i serwis. Wiem, wiem, to nie ułatwia, ale sam napisałeś o .... tylu... możliwościach

  3. #3

    Domyślnie

    Jeżeli dom ma być używany 1-2 miesiące to moim zdaniem lepsze i wygodniejsze będzie szambo. Jeżeli podliczy się koszty wywozu tylko w 1-2 miesiącach to pewnie wyjdzie też taniej niż oczyszczalnia nawet w dłuższym czasie.

  4. #4

    Domyślnie

    Dziękuję za uwagi. Co do używania 1-2 miesiące, to faktycznie może być tańsze szambo ale za 3-4 lata chcę się wprowadzić do domu na stałe. Tak więc, nie chcę teraz montować czy remontować szamba a za 3-4 lata znów robić oczyszczalnię.

    Co do warunków "glebowych" to nie wiem, dopiero jestem w trakcie finalizowania zakupu. Bardziej poszukuję rozwiązania wartego uwagi. A jakie wady ma rozwiązanie np. HABA Bio Easy Flow albo HABA Maxi BIO? W sensie nie mają kompletnego rozwiązania?

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał lhh Zobacz post
    Dziękuję za uwagi. Co do używania 1-2 miesiące, to faktycznie może być tańsze szambo ale za 3-4 lata chcę się wprowadzić do domu na stałe. Tak więc, nie chcę teraz montować czy remontować szamba a za 3-4 lata znów robić oczyszczalnię.

    Co do warunków "glebowych" to nie wiem, dopiero jestem w trakcie finalizowania zakupu. Bardziej poszukuję rozwiązania wartego uwagi. A jakie wady ma rozwiązanie np. HABA Bio Easy Flow albo HABA Maxi BIO? W sensie nie mają kompletnego rozwiązania?
    Ogólnie to nie bronię jakoś oczyszczalni i podpiszę się z tym co napisał michal. Jednak naoglądałem się tego jak ludzie budują domy i nie zawsze idzie to wszystko zgrać w czasie i w kasie . Dlatego jeżeli palujesz dalej jakiś ogródek i chcesz zainwestować w drogie drzewka, to budujesz i tak to co będzie użytkował dopiero jak wprowadzisz się tam na stałe, bo kopać ponownie nie będziesz.

    Nie chcę pisać o wadach, ale o tym czego jest tam brak. Jeśli chodzi o Easy Flow to zbiornik bez komór z jedną mechaniczną pompą do odpompowania. Czyli tłuszcz oblepia wszystko co popadnie, a Ty napowietrzasz całość. Nie wiem ile to cykli na dobę, ale dla mnie najwyżej jednej na dobę ? Oznacza to, że drenaż lub studnia chłonna musi być większa niż normalnie . Dla przykładu pełny SBR ma 4 cykle na dobę, czyli łączą ilość ścieków rozbije na 4 dawki na drenaż, który może być normalnej długości . Wybacz, ale uważam, że to rozwiązanie najprostsze i zrealizowane najtaniej, dlatego warto poszukać dalej. Rozumiem, że pytałeś o model 1-5 co ma 2,5m3 ? Bo jeśli o ten mniejszy, to z uwagi na małą pojemność to nie mam sensu go brać do dyskusji

    Dla porównania Maxi Bio wygląda lepiej, bo to 2 zbiorniki i tym samym 2 komory po 1,47m3 pojemności całkowitej, a nie czynnej ? Jednak tu mi się nie podoba małe złoże, trochę jak dla dekoracji ale tu przydałoby się więcej informacji.
    Ciekawy jest opis, że są tam aż 2 dmuchawy, czyli każda z nich chyba zasila osobny dyfuzor ? Jakiego konkretnie typu są to dmuchawy ? Wydaje mi się, że mogą być to takie bez wyłącznika przebicia membran, czyli te tańsze . Czyli za każdym razem wymieniasz 4 sztuki membran i jak się nie zorientujesz, że są uszkodzone to trzeba nową dmuchawę kupować, bo się trwale uszkodziła.
    Ostatnio edytowane przez WojtekINST ; 08-10-2021 o 12:40

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony