dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie PC - trzy sprawy

    po kilku miesiącach doświadczeń z PC mam trzy wątpliwości , może ktoś pomoże :

    1. czy na okres gdy jest brak potrzeby ogrzewania wyłączyć w PC fizycznie na sterowniku opcję grzania ?, steruję krzywą pogodową . Aktualnie mam na zewnątrz 5 stopni, w domu 22. Nie potrzebuję ogrzewać domu. Na sterowniku widzę, że PC ustawia temperaturę zasilania podłogówki na 22 ale mam fizycznie zablokowane ogrzewanie.
    2. ustawiłem grzanie CWU w/g harmonogramu ( rano i wieczorem) ale przypadkiem w rozmowie instalator powiedział mi aby tak nie robić - podobno to źle działa na urządzenie i lepiej usunąć to sterowanie harmonogramem, niech działa 24h - miał rację ?
    3. niedawno zamontowałem wannę - żona narzeka, że woda nie jest gorąca (CWU ustawiona na 45 stopni). Rzeczywiście w trakcie napełniania wanny widać jak temperatura CWU spada nawet do 28 stopniu - jak sobie z tym problemem poradzić ?

    pozdrawiam

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Ad.1 Twój wybór .Ale nie wiadomo jaką PC masz , nie wiadomo jak sterujesz pompą. Może się zdarzyć , że np pc włącza okresowo lub na stałe objegówkę i na bierząco niepotrzebnie kontroluje temperaturę wody ,żeb wiedzieć ,czy już trzeba włączyć grzanie. Więc wyłaczenie w sterowniku opcji grzania ,jeśli faktycznie nie grzejesz na pewno nie zaszkodzi.
    Ad.2 To też Twój wybór. pewnie urządzenie się nie właczy jak temperatura jest za wysoka i tak ale to moze miec zwiazek z następnym punktem, bo żona kąpie się przed zagrzaniem zbiornika.
    Ad.3 Albo źle dobrane grzanie ( jak w poprzednim punkcie) , albo za mały zbiornik , albo czujnik temperatury umieszczony na szczycie zbiornika , przez co np 3/4 zbiornika już jest chłodne , a ciepła woda tlko na górze , nalewasz wodę i zlatuje ta 1/4 do wanny , i zaczyna się zimna.
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    Ad.1 Twój wybór .Ale nie wiadomo jaką PC masz , nie wiadomo jak sterujesz pompą. Może się zdarzyć , że np pc włącza okresowo lub na stałe objegówkę i na bierząco niepotrzebnie kontroluje temperaturę wody ,żeb wiedzieć ,czy już trzeba włączyć grzanie. Więc wyłaczenie w sterowniku opcji grzania ,jeśli faktycznie nie grzejesz na pewno nie zaszkodzi.
    Ad.2 To też Twój wybór. pewnie urządzenie się nie właczy jak temperatura jest za wysoka i tak ale to moze miec zwiazek z następnym punktem, bo żona kąpie się przed zagrzaniem zbiornika.
    Ad.3 Albo źle dobrane grzanie ( jak w poprzednim punkcie) , albo za mały zbiornik , albo czujnik temperatury umieszczony na szczycie zbiornika , przez co np 3/4 zbiornika już jest chłodne , a ciepła woda tlko na górze , nalewasz wodę i zlatuje ta 1/4 do wanny , i zaczyna się zimna.
    dzięki za odzew, PC to Mitsubishi 8kw, woda nalewana gdy na wyświetlaczu pompa informuje o 45 stopniach w zbiorniku CWU, zbiornik to 200 litrów, jak sprawdzić w którym miejscu jest czujnik temperatury w zbiorniku ?

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Więc średnio do wanny wlewasz ok 100l , to połowa Twojego zbiornika...
    A co do sprawdzenia , no to najprostsza metoda po kabelkach , zobaczyć jakie kable są umieszczone na zbiorniku , i gdzie wchodzą i stwierdzić od czego są ( bo może tam być jeszcze wsadzona grzałka, jakiś termostat do awaryjnego włączania PC ... Albo wiedzieć co to za zbiornik i poszukac od niego rysunku , albo masz moze dtr od niego...
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  5. #5

    Domyślnie

    Jak chcesz mieć gorącą wodę CWU zawsze, o każdej porze to ustawiasz na ciągłe grzanie. Tylko wtedy PC będzie się rozpędzała do wysokich temp. kilkanaście razy w ciagu doby. Więcej zapłacisz ale komfort wyższy. Mi wystarczy latem raz a zimą 2 lub nawet 3 ze względu na MONO.
    Co do wanny to zbiornik nie jest duży a średnia wanna i do 200 litrów zmieści i to nie na max. Ja wannę napełniam sporadycznie, a mój zbiornik 180l wystarczy. Może zbiornik ma u góry czujnik. Ustaw wyższa temperature CWU choć to już gorzej dla PC. Ja jak potrzebuję cieplej to dolewam dzbanek wrzątku Jeśli czesto napełniasz wannę to zastosowanie zbiornika 200l było błędem.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Jak chcesz mieć gorącą wodę CWU zawsze, o każdej porze to ustawiasz na ciągłe grzanie. Tylko wtedy PC będzie się rozpędzała do wysokich temp. kilkanaście razy w ciagu doby. Więcej zapłacisz ale komfort wyższy. Mi wystarczy latem raz a zimą 2 lub nawet 3 ze względu na MONO.
    Co do wanny to zbiornik nie jest duży a średnia wanna i do 200 litrów zmieści i to nie na max. Ja wannę napełniam sporadycznie, a mój zbiornik 180l wystarczy. Może zbiornik ma u góry czujnik. Ustaw wyższa temperature CWU choć to już gorzej dla PC. Ja jak potrzebuję cieplej to dolewam dzbanek wrzątku Jeśli czesto napełniasz wannę to zastosowanie zbiornika 200l było błędem.
    procedura przed kąpielą w wannie ( maks raz w tygodniu) rysuje się zatem następująco - około 1 h przed napełnianiem wanny ustawienie CWU powiedzmy na 55 stopni oraz włączenie na sterowniku opcji szybkiego grzania (mitsubishi ma taką opcję gdy np, pojawią się goście w domu i potrzeba więcej ciepłej wody, standardowo mam tryb eco grzania - zajmuje to PC 1h na nagrzanie zbiornika). Po wszystkim powrot do poprzednich ustawień - 45 stopni i tryb eco grzania zbiornika.
    dzięki za porady

  7. #7

    Domyślnie

    Mam ustawione 46C na CWU i jeszcze nigdy nie czułem żeby woda przy nalewaniu do wanny nie była gorąca. 45C to jest gorąca woda w odczuciu Nawet jak masz 200l zbiornik to nalanie 150l wody nie powinno dawać odczucia wyraźnego spadku temperatury nalewania wody. Może masz coś skopane z przyłączami zbiornika? Zamieniony dół z górą? To by wyjaśniało dlaczego tak szybko ci spada temperatura na zbiorniku i odczuwasz zimną wodę w kranie.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.438
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Jak jest za mały zbiornik, to wodę można przecież przemieszać zewnętrzną pompką raz na jakiś czas.
    Ostatnio edytowane przez Ratpaw ; 10-10-2021 o 11:02
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    Więc średnio do wanny wlewasz ok 100l , to połowa Twojego zbiornika...
    Może nalewa 100l ale nie wrzątku. Woda ze zbiornika Cwu mieszaną jest z zimną wodą, więc nie zużywa się 1:1

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiroMirek Zobacz post
    1. czy na okres gdy jest brak potrzeby ogrzewania wyłączyć w PC fizycznie na sterowniku opcję grzania ?
    Tak. Ale sprawdź, czy PC ma opcję, że sama co jakiś czas odpala pompę obiegową bo potrafi się zapiec jak kilka miesięcy nie chodzi wcale. Jak nie ma, to co kilka tygodni sam odpal ją na chwilę.

    Cytat Napisał MiroMirek Zobacz post
    2. ustawiłem grzanie CWU w/g harmonogramu ( rano i wieczorem) ale przypadkiem w rozmowie instalator powiedział mi aby tak nie robić - podobno to źle działa na urządzenie i lepiej usunąć to sterowanie harmonogramem, niech działa 24h - miał rację ?
    Dla mnie bzdura. Za to częste dogrzewanie ostatnich kilku stopni źle wpływa na COP i na portfel. Ustawiłbym grzanie raz na dobę w dziennym okienku (gdy powietrze najcieplejsze) i sprawdził, czy wystarczy. Jak nie, to dołożył nad ranem drugą sesję.

    Cytat Napisał MiroMirek Zobacz post
    3. niedawno zamontowałem wannę - żona narzeka, że woda nie jest gorąca (CWU ustawiona na 45 stopni). Rzeczywiście w trakcie napełniania wanny widać jak temperatura CWU spada nawet do 28 stopniu - jak sobie z tym problemem poradzić ?
    Jak już, to powinna rosnąć trochę wraz z ogrzewaniem rur na maksa. Nie masz cyrkulacji chodzącej non stop (może jeszcze z rurami na chudziaku)?

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Mam zbiornik Mileo 200L , Wiosną ustawiłem temperaturę wody na 43stC. Nigdy nie brakowało ciepłej przy korzystaniu z wanny i pryszniców. Gdybym nalał do wanny bez mieszania z zimną to by nikt nie wlazł, bo gorąca. Termostat prysznica mam na 35stC lub nieco mniej. PC chodzi bez kagańców taryfowych. Zużycie energii na CWU w okresie bez grzania, CO wynosi niecałe 2kWh dziennie.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tak. Ale sprawdź, czy PC ma opcję, że sama co jakiś czas odpala pompę obiegową bo potrafi się zapiec jak kilka miesięcy nie chodzi wcale. Jak nie ma, to co kilka tygodni sam odpal ją na chwilę.



    Dla mnie bzdura. Za to częste dogrzewanie ostatnich kilku stopni źle wpływa na COP i na portfel. Ustawiłbym grzanie raz na dobę w dziennym okienku (gdy powietrze najcieplejsze) i sprawdził, czy wystarczy. Jak nie, to dołożył nad ranem drugą sesję.



    Jak już, to powinna rosnąć trochę wraz z ogrzewaniem rur na maksa. Nie masz cyrkulacji chodzącej non stop (może jeszcze z rurami na chudziaku)?
    chciałbym to wyjaśnić bo rozumiem są :
    1. pompa, która wymusza obieg ciepłej wody tak aby po odkręceniu kurka w kranie nie było trzeba czekać na ciepłą wodę - taką pompę marki Grundfos mam założona, na sterowniku mam okna uruchamiania w godzinach ; 7-9 oraz 19-23
    2. pompa, która wymusza/przyspiesza obieg ciepłej wody w ogrzewaniu podłogowym - w szafce rozdzielacza mam miejsce ale takowej pompy nie mam - powinna być ?

  13. #13

    Domyślnie

    Dlatego podejrzewam że autor ma zamienione krocce na zbiorniku (dopływ z odpływem)

  14. #14

    Domyślnie

    Witam
    Mam pompę on off z buforem 200 l. Panele fotowoltaiczne 9,9 kW. Jak to ustawić żeby było ekonomicznie. Jaka temperatura buforu i histereza itp.
    Dzięki i pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony