dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 58
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Tantum

    Zarejestrowany
    Oct 2021
    Skąd
    Skępe
    Kod pocztowy
    87-630
    Posty
    3

    Domyślnie Rekuperacja home made

    Przymierzam się do zrobienia rekuperacji samemu. Rekuperator Inspiro Basic firmy Revento.
    Ktoś wykonał rekuperację sam? Jakie doświadczenia i problemy?

  2. #2

    Domyślnie

    budujesz, czy modernizujesz dom?

  3. #3

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tantum Zobacz post
    Przymierzam się do zrobienia rekuperacji samemu. Rekuperator Inspiro Basic firmy Revento.
    Ktoś wykonał rekuperację sam? Jakie doświadczenia i problemy?
    Witam,

    Mogę prosić o kilka słów Twojej opinii na temat tego rekuperatora, mogę także prosić o jakieś zdjęcia?
    Ostatnio edytowane przez 3rav ; 09-10-2021 o 14:23

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Tantum

    Zarejestrowany
    Oct 2021
    Skąd
    Skępe
    Kod pocztowy
    87-630
    Posty
    3

    Domyślnie

    Modernizuję, w tym roku zainstalowałem pompę ciepła a teraz chcę jeszcze ogrzewanie i wentylację ulepszyć i zaoszczędzić.

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Tantum

    Zarejestrowany
    Oct 2021
    Skąd
    Skępe
    Kod pocztowy
    87-630
    Posty
    3

    Domyślnie

    Jest tani a to atut, ponadto chcę wszystko zrobić sam więc chyba się zamknę w 5000.
    Moja kubatura to 200 m.3 a kupię rekuperator o wydajności 300 m3/h.
    Poniżej link.
    https://reventongroup.eu/rekuperator...asic-reventon/

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.303
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tantum Zobacz post
    Jest tani a to atut, ponadto chcę wszystko zrobić sam więc chyba się zamknę w 5000.
    Moja kubatura to 200 m.3 a kupię rekuperator o wydajności 300 m3/h.
    Poniżej link.
    https://reventongroup.eu/rekuperator...asic-reventon/
    Tragiczna sprawność temperaturowa, tragiczny spręż wymuszający tragiczne filtry (i lepszych nie uciągnie, jakbyś chciał przerobić).
    To się nie opłaca.

  8. #8

    Domyślnie

    To zaproponuj lepszy w tej samej cenie...

    Nie każdy musi mieć Mercedesa, niektórym wystarczy Dacia. Zawsze lepsze to niż chodzenie na piechotę (WG).
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.303
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał mistalova Zobacz post
    To zaproponuj lepszy w tej samej cenie...
    TCO? Pewnie każdy z Core wyjdzie taniej.
    \
    Biednych nie stać na tanie rzeczy. Pogląd na buty Vimesa znasz?

    Weźmy na przykład buty. Vimes zarabiał trzydzieści osiem dolarów miesięcznie, nie licząc dodatków. Porządna para skórzanych butów kosztowała pięćdziesiąt dolarów. Ale para butów, na jaką mógł sobie pozwolić - całkiem przyzwoita na jeden czy dwa sezony, bo potem zupełnie przetarła się tektura, przeciekająca jak demony, to koszt około dziesięciu dolarów. Takie właśnie buty zawsze kupował Vimes i nosił je, aż podeszwy były tak cienkie, że w mgliste noce po kamieniach bruku poznawał, gdzie w Ankh-Morpork się znajduje.
    Jednak dobre buty wytrzymywały lata, długie lata. Bogatego stać na wydanie pięćdziesięciu dolarów na parę butów, w których po dziesięciu latach wciąż będzie miał suche nogi. Tymczasem biedak, którego stać tylko na tanie buty, wyda w tym czasie sto dolarów -a nogi i tak stale będzie miał przemoczone.
    To właśnie kapitan Vimes nazywał obuwniczą teorią niesprawiedliwości społecznej.

  10. #10

    Domyślnie

    No to konkretnie, zaproponuj jakiś model w cenie 2250 PLN. Mówię poważnie, bo szukam czegoś do małego domu.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  11. #11

    Domyślnie

    No ale już kolega wyżej ci napisał, że taniej to lepiej mieć uchylne okna i nie mieć rekuperacji, bo tak jest przynajmniej zdrowiej. Jak nie przeznaczysz wiecej na to urządzenie to zrezygnuj poki co i dozbieraj, bo na razie szkoda nawet tych 2250.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.303
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał mistalova Zobacz post
    No to konkretnie, zaproponuj jakiś model w cenie 2250 PLN. Mówię poważnie, bo szukam czegoś do małego domu.
    Opłacalność WM masz w sygnaturce. Podstaw sprawność i zużycie prądu przez ten reku i wyjdzie, że TCO nawet Aeris ERV wyjdzie taniej, a nogi będą suche... tfu, powietrze czyste.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał XJ6 Zobacz post
    No ale już kolega wyżej ci napisał, że taniej to lepiej mieć uchylne okna i nie mieć rekuperacji, bo tak jest przynajmniej zdrowiej. Jak nie przeznaczysz wiecej na to urządzenie to zrezygnuj poki co i dozbieraj, bo na razie szkoda nawet tych 2250.
    Bzdura. Nawet reku o niskiej sprawności jest lepszy od wentylacji grawitacyjnej.

  14. #14

    Domyślnie

    Zawracanie głowy. Od 8 lat hula mi Luna kupiona za 1350 zł. Nie zdecydowałem się na popularnego wówczas na forum JanGaza za 5400 zł.
    Ile byłbym niby do przodu, gdybym kupił droższy?
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.303
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gorbag Zobacz post
    Ile byłbym niby do przodu, gdybym kupił droższy?
    Sam zakup nawilżaczy powoduje, że zakup rekuperatora ERV wychodzi taniej w zakupie, niż Luna + nawilżacze.

    Kilka stówek rocznie wydajesz więcej na prąd do rekuperatora (raz, że ponad dwa razy więcej prądu biorą, niż podobnej wydajności EC, dwa że brakuje jej możliwości zaprogramowania różnych obrotów a trudno kilka razy dziennie pstrykać zmniejszając obroty przy wyjściu, przy powrocie, idąc spać). I już to powoduje, że w kilka lat się zwraca lepszy rekuperator. Dobrych kilka stówek trzeba by też dodać na prąd do nawilżaczy. Plus woda, plus pracochłonna obsługa.

    Kolejne pieniążki uciekają przez brak automatyki bypassu.

    Nawet optymistycznie zakładając taką samą sprawność, jak wymienników Core - a w tym wątku mowa o rekuperatorze, co ma sprawność "do 76%" (zależnie od modelu, co dziwne, niektóre do 73% tylko).
    Tu jest kalkulatorek. Przy reku o sprawności 95% przy +8* na zewnątrz i 23* na wywiewie i 120m3/h (u mnie mniej więcej średnie warunki przez sezon grzewczy) rekuperator odzyskuje 13,75kWh/d x 200 dni = 2750 kWh rocznie. Przy 76% wychodzi 2200kWh rocznie. Czyli lepszy wymiennik odzyskuje 550kWh więcej... Można sobie przemnożyć przez swoją cenę kWh ciepła. I tak można przyjąć dla ERV. Dla wymienników, w których następuje skraplanie wilgoci sprawność katalogowa jest nieosiągalna - tu wyjaśnienie jak to działa w praktyce i dlaczego

    A do tego, oprócz złotówek, dochodzi komfort - bo wyższa sprawność to cieplejszy nawiew.

    Vimes ma rację
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 10-10-2021 o 18:07

  16. #16

    Domyślnie

    Heh
    Na podstawowym biegu (praktycznie cały czas) zużywa 55W, jeśli dobrze liczę daje to około złotówki dziennie. Okazyjnie podkręcam na max.
    Że parę stówek więcej wydaję na prąd? To ile normalnie się wydaje na prąd do reku? 50 zł rocznie?

    Za gaz płacę 1400-1700 zł rocznie, z tego większość na CWU, bo dzieci nie oszczędzają wody.
    Ile oszczędności dałby mi lepszy wymiennik, jeśli wentylacja ma mniej niż 30% udziału w stratach ciepła? 50 zł rocznie?
    Nie stosuję nawilżaczy, ani tym bardziej prądu i wody do nich. Bypassu nie ruszam. Centrala generalnie szitowa, ale działa.
    Wygoda obsługi jest na pewno mniejsza niż w droższych modelach, ale trudno to wprost przeliczać na finanse tak jak wyniki energetyczne.
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.303
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gorbag Zobacz post
    Na podstawowym biegu (praktycznie cały czas) zużywa 55W, jeśli dobrze liczę daje to około złotówki dziennie. Okazyjnie podkręcam na max.
    Że parę stówek więcej wydaję na prąd? To ile normalnie się wydaje na prąd do reku? 50 zł rocznie?
    Nie kliknąłeś jeszcze w moja sygnaturkę?
    Monitorujesz wilgotność i CO2? Ja tak. I nocą zdecydowanie więcej powietrza potrzeba niz w dzień, gdy wszyscy są w domu a co dopiero gdy w domu nie ma nikogo.

    Cytat Napisał gorbag Zobacz post
    Za gaz płacę 1400-1700 zł rocznie, z tego większość na CWU, bo dzieci nie oszczędzają wody.
    Zgadujesz, deklarujesz wiarę, czy masz opomiarowane?
    Wg aktualnych cen, czy sprzed roku?


    Cytat Napisał gorbag Zobacz post
    Ile oszczędności dałby mi lepszy wymiennik, jeśli wentylacja ma mniej niż 30% udziału w stratach ciepła? 50 zł rocznie?
    Kalkulatorka też nie kliknąłeś?


    Cytat Napisał gorbag Zobacz post
    Nie stosuję nawilżaczy, ani tym bardziej prądu i wody do nich. Bypassu nie ruszam.
    Widać nie każdemu zależy na komforcie i zdrowiu. Ja po jednym sezonie wywaliłem reku bez odzysku, bo dwa nawilżacze mi nie wyrabiały, i zamontowałem ERV.

    O drewnie, o kurzu, o elektryzowaniu, o roztoczach, o bakteriach i wirusach - to się przewija regularnie przy tematach przesuszonego powietrza w sezonie grzewczym. Szpary w parkiecie łatwo ignorować. Ale jak tu ignorować takie argumenty?


    O grypie:
    Najszybciej wirus rozprzestrzeniał się przy niskiej wilgotności powietrza, wynoszącej od 20 do 35%. W tych warunkach od 75% do 100% zdrowych świnek morskich stawało się nosicielami grypy. Gdy wilgotność osiągnęła 50%, wirusem grypy zaraziła się tylko jedna świnka. Przekazywanie wirusa zostało natomiast całkowicie zablokowane przy wilgotności wynoszącej 80%.

    O Covid

    Badano czasy przeżycia koronawirusów SARS na powierzchniach nieożywionych oraz w formie kropelek w powietrzu. Bardzo niskie temperatury (badane w temperaturze 6°C) i bardzo niska wilgotność (30%) umożliwiają wirusom przetrwanie przez długi czas na powierzchniach i w powietrzu. Nawet w umiarkowanych temperaturach 20-30°C istniał długi czas przeżycia, ale tylko wtedy, gdy powietrze było suche. Bardzo wysokie temperatury (>30°C) powodują, że koronawirusy są nieaktywne. Na szybkość przenoszenia z człowieka na człowieka wpływ mają warunki wewnętrzne" - wyjaśnia dr Walter Hugentobler, lekarz ogólny FMH i dr Stephanie Taylor - Harvard Medical School, Medical Advisors for Condair Group.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Bzdura. Nawet reku o niskiej sprawności jest lepszy od wentylacji grawitacyjnej.
    Zgadza się!

  19. #19

    Domyślnie

    Musicie słuchać forumowego guru! Nie kupujcie niczego taniego, bo Wam zaszkodzi, ja też kupuję tylko to co polskie, bo zagraniczne mi szkodzi

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał XJ6 Zobacz post
    No ale już kolega wyżej ci napisał, że taniej to lepiej mieć uchylne okna i nie mieć rekuperacji, bo tak jest przynajmniej zdrowiej. Jak nie przeznaczysz wiecej na to urządzenie to zrezygnuj poki co i dozbieraj, bo na razie szkoda nawet tych 2250.
    Takich głupot już dawno tu nie czytałem.


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Opłacalność WM masz w sygnaturce. Podstaw sprawność i zużycie prądu przez ten reku i wyjdzie, że TCO nawet Aeris ERV wyjdzie taniej, a nogi będą suche... tfu, powietrze czyste.
    Nie obchodzi mnie opłacalność. To, czy reku zużyje rocznie 200 czy 400 PLN to mnie nie obchodzi - to są groszowe sprawy w skali roku.
    Wracając do mojego pytania - więc gdzie mogę kupić Aeris'a za 2250PLN?
    Ostatnio edytowane przez mistalova ; 11-10-2021 o 09:30
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony